GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE r I f zaterdag s i No. GO. 1877. 28 JULI. t N n A fe i )- s- l. 8 11 ■1’ N oinivr. OEEKER I n 1 B S E A L. A A 1» J. een n.e B II 0 J r i t i die reeds jaren de Slaten-Generaal I- I 0 a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. '6 ir >5 8 Neemt men de vroeger vermelde kenteekenen van valschheid waar, dan moeten de biljetten .17) VERTENTfËN van 1 tot 4 regels, gewone lette), 40 Cents, voor eiken regel meer 7V2 Cents. Bij abonnement-is de pi ijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. geven komt deze geschiedenis hierop néér, dat eene klooster-vereeniging, tot groot nadeel van de schatkist, tegen veel te lage pachtsom in het bezit bleef van domeingoederen. Men had hier te doen met een ergerlijk voorbeeld van begunsti ging eener geestelijke orde. Hoe dikwijls ook, in de pers en in de vertegenwoordiging, deze zaak werd tersprake gebracht, en al werd ook door de elkaar opvolgende Regeeringen het onrecht matige van den toestand erkend, men scheen den moed te missen om tegenover de kloosterbroeders doortastend te handelen. Is het bericht van de Zutphensche Courant juist, dus zegt de Kamp. Crt., dan komt den te- genwoordigen minister van financiën lof toe, dat hij eindelijk dien moed gehad heeft en het belang der schatkist niet langer heeft achter gesteld bij particuliere belangen. Het gansche bestuur van dezen minister is een teleurstelling geweest, maar op deze daad zal hij ten minste als op een daad van kracht mogen wijzen. Misschien zal de Tijd, die dezer dagen be weerde dat de Culturkampf hier te lande werd voorbereid, in deze beslissing der quaeslie van St. Agalha een aanduiding willen zien, dat zijn beweren grond heeft. Men verontruste zich ech ter niet. Aan een Culturkampf denkt hier te lande niemand Maar wel is het een eisch des tijds, dat alle gunsten gestreng onthouden wor den aan een kerkgenootschap, hetwelk als mede dinger om het gezag tegenover den Staat op treedt, en aan eene geestelijkheid, die door haar drijven tot bevrediging van haar toomelooze heersch- zucht, aan ons volksleven onnoemelijk veel kwaad doet. Het bevel aan de Kruisheeren van St Agatha om te verhuizen, is eenvoudig het intrek ken van eene gunst, die zij len koste van de schatkist genoten. Alle comptabele ambtenaren in Nederland zijn bij Ministeriële resolutie aangeschreven, alle munt biljetten, die onduidelijk zijn en niet alle ken merken van echtheid a prima vista hebben, aan te houden tegen afgifte van een ontvangbewijs. Die muntbiljetten worden dan door de bevoegde autoriteit gekeurd en, wanneer zij deugdelijk wor den bevonden, aan den eigenaar teruggegeven. S, De Standaard schrijft, onder de vraag »Wat zal het in September zijn hel volgende «Zoovele vraagteekens als woorden. Slechts zooveel, staaf, dunkt ons, vast, dat onze vrienden in de Kamer nog elke kans, die hun rest, ver spelen zouden, indien ook maar één hunner in zijn stem nog een reddingsplank toestak aan dit zinkend Kabinet. Tegen begrootingen stemt een goed anti-revolutionair niet om redenen, daar buiten gelegen. Maar wordt er in adres of mo tie verklaard, dat dit Kabinet zijn raison d’etre verloor, dan moet, naar ons voorkomt, elk der onzen er bij zijn." VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneer, I Zaterdag 28 Juli 1877, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling I. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz 3 Benoeming eener hulponderwyzeres aan de I Meisjesscln ol voor L. Onderwijs. I 4. Idem aan die voor M. U L Onderwijs 5. Aanbieding der Gemeente-rekening over 1876. 6. Verzoek van Auke van der Weij, om stalt te mogen maken aan de Stadsgracht. f 7. Idem van J. Rooda, om subsidie voor eene harddravei ij. 8. Rapport der Raadscommissie omtrent haar onderzoek der Rekeningen over 1876 van de Al- gemeene Armvoogdij, der Stedelijke Muziek- en Zangschool en der d d. Schutterij. 9. Aanbieding van het verslag der Commissie van exploitatie der faecale stollen, over 1876. 10. Voorstel van de, Raadsleden van Driessen, van der Molen, mr. Reirema en Pijttersen tol overdekking der verzameling van faecahën, het maken eener walbeschoeiing en het aangaan eener geldleening van f 19000 tot vinding der kosten. II. Request van J. H. Sanders, om eene te gemoetkoming uil de Gemeentekast, wegens het eindigen der pacht van de Bank van Leening. 12. Benoeming eener Commissie lot onder zoek der begrootingen van de verschillende in stellingen voor 1878. ne Commissaris van Politie te Sneek maakt |J aan belanghebbenden bekend, dal de slui ting der Koffiehuizen en Tapperijep gedurende de a. s Kermis zal pliajs moeten hebben als volgt den 7, 10, 11, 13 en 16 Augustus des nachts om drie ure, de overige dagen tot de Po litie de sluiting wenschelijk acht, terwijl de slui ting door de Politie onmiddellijk kan worden ge last bij ongeregeldheden of vechterij. Is het, vraagt de Kamp. Crt., is het niet in hooge mate ergerlijk, dat hier te lande ‘wettelij- ke bepalingen tegen veivalsching van levensmid delen nog altijd blijven ontbreken Zoovele maatregelen zijn in den laatsten tijd door het openbaar gezag genomen in het belang van de volksgezondheidwij hebben een behoor lijk georganiseerd geneeskundig staatstoezicht; en evenwel laat men toe, dat door het vervalschen onzer voedingsmiddelen, dikwijls met zeer scha delijke bestanddeelen, onnoemelijk veel nadeel wordt toegebracht aan de gezondheid der indivi duen. Zelfs al zijn de bestanddeelen waarmeê de levensmiddelen vervalscht worden, niet recht streeks schadelijk, dan wordt toch in elk geval de voeding benadeeld, en ook dit is schade voor de volksgezondheid. Hoe komt hel, dat dit groole volksbelang niet op het programma onzer politieke partijen staat Over zoovele zaken, die van oneindig minder ge wicht zijn wordt een aanhoudende en heete strijd gevoerd, en juist deze zaak laat Regeering en Vertegenwoordiging nagenoeg koud en onver schillig eens met de vele hulpmiddelen, die zij tot hun beschikking hebben, aantrekken Voor die daad van moed zouden zij beloond worden eerst 1 met een voornaam stilzwijgen, vervolgens met een schouderophalend gepraat over «k'rantenge- I schrijf. - daaina misschien met eenige verbe tering van hel euvel Daarmede zou aan het pu bliek eene grote dienst bew’ezen worden. Omtrent den brand op de kermis te Leeuwar- j den wordt gemeld De brand brak even voor 12 uil en nam, zoo- als licht te begrijpen was, zeer schielijk toe Daar er velen op de been waren, was er ook spoedig hulp, en ging men aan 't redden en ber gen van alles, wat maar mogelijk was; maar door den grooten toevked van meuschen, hzerSch- te er in den beginne ook groote verwarring; wat de een borg werd door een ander vertreden en omvergehaald Hoewel de brandweer een spuit stond tijdens de kermis altijd gereed spoedig ter plaatse was om hulp te bieden, kon men toch niet verhoeden, dat de brand, in de de eerste kraam uilgebarsten, zich aan de ande ren meedeelde, waaronder een porceleinkraam van groote waarde. Ofschoon men daaruit nog al veel had geborgen, wordt alleen voor die kraam de schade begroot op 13060. Vier kramen werden er omver gehaald, drie a vier anderen half verbrand, en meest al de goe deren zoo beschadigd, dat er weinig goe Is meer van overig was. Menschenlevens heelt men niet te betreuren. De schade is echter groot, want bijna niets van het verbrande was tegen brand schade verzekerd; alleen van een koekkraam wordt gezegd, dat deze verzekerd was voor 1500. De brand zou ontstaan zijn, wijl de kleeden van een groote kraam, die gesloten werd, mei een der gasvlammen in aanraking kwamen. UIT DE PERS. De Zutph. Cour, meldde dezer dagen, d it aan de kruisheeren van St. Agatha de pacht der do meingoederen, die zij in gebruik hadden, is op gezegd, met last om bij hel einde van dit jaar die goederen te ontruimen. Thans deelt ook het Venloo's Weekblad het zelfde bericht mede. Onder de redenen waarom, heeft men ook opgegeven, zegt 'het blad, adat de yeerwaarde heeren de goederen niet beheerd heb- ben als een goed huisvader.” Het ullramontaansche blad de Gelderlander, toont zich ten zeerste verbitterd over die opzeg ging en geeft daarvan alle schuld aan den afge vaardigde Lenling, ade Nederlandsche New-de gate en papenhater", terwijl hel er bijvoegt, dat de welvaart van vele boeren midden in den win ter wordt bedreigd door «twee colorado-kevers, één liberalen en één anti-revolutionair-conserva- tieven. «Katholieken van Nederland!” roept het blad nog uil: «zult ge u nog langer laten misleiden met de* woorden: liberaal, conservatief, enz.? Het komt immers op hetzelfde neer: haat tegen de roomschenf Hel liberaalste liberalismus even- j wel heeft niet durven bestaan, wal het conserva tieve ministerie gedaan heeft en voorneemt uit te voeren. De processiën, de pauselijke wapenbor den, nu weer St. Agatha, zijn luid sprekende feiten. Alleen de nieuwmodische zendingsfeesten worden geeei biedigd. Waarom zouden de libe- In de Staatscour. komt een verslag voor van de natuurkundige afdeeling der Koninklijke aca demie van wetenschappen, ter beantwoording van twee vragen over de eigenschappen en de scha delijkheid vour de openbare gezondheid van het vuil van organischen oorsprong, dal in de steden wordt voortgebracht. Het verslag leent zich niet voor een resumé, en wij moeien belangstellen den er naar verwijzen. Wij bepalen ons tot de overneming van hel slot »De natuurkundige - afdeeling der Koninklijke academie van wetenschappen heeft het noodig geacht er met nadruk op te wijzen dat de op lossing der ingewikkelde en omvangrijke quaes- tie niet door één opzettelijk daartoe in het werk gesteld onderzoek kan worden bemachtigd. Het ligt echter geenszins in hare bedoeling om van onderzoekingen op dit gebied af te houden. Zij zou integendeel veeleer daartoe willen opwekken, en zou het gaarne zien, indien de regeering alle haar ten dienste staande middelen wilde aanwen den cm de gelijk onderzoek Ie bevorderen De wetenschap zoowel als de volksgezondheid zouden daardoor gebaat worden, want de vruchten, die men er van hopen mag, mogen langzaam rijpen, uilblijven zullen zij niet. »Ten slotte voelt zich de afdeeling nog gedron- gen op te merken, dat het gebrekkige onzer ken nis van »de eigenschappen die de schadelijkheid bepalen van het vuil van organischen oorsprong" geenszins tol zorgeloosheid en werkeloosheid lei den mag. De wetenschap moge nog weinig licht geven omtrent den aard der schadelijke stollen nog niet kunnen ophelderen hoe daardoor ziek ten ontstaan dat organische vuilnis, van wel ken oorsprong ookgevaarlijk voor de gezond heid worden kan, mag niet worden betwijfeld. «Daaruit vloeit van zelf voort, dal in het be lang der volksgezondheid er voor gezorgd moet worden, dat geen, mogelijk schadelijke bestand deelen der vuilnis hetzij door de lucht hetzij met voedsels of dranken, in het menschehjk lichaam geraken.” raten Heemskerk nog verwijderen? Met dezen «staatsman” krijgen ze meer gedaan dan zij zel- ven durven ondernemen. Verder vragen wij': hoelang nog zal een katholiek minister met zul ke collega’s aan de groene tafel willen zitten? Hoelang nog zullen in de «bakermat der vrij heid” de heiligste zaken der katholieken worden aangerand? Nu weer, om een liberalen geest drijver zijn zin te geven, wordt St. Agalha be dreigd en de katholieke bevolking gehoond. Reeds heeft de tijding een zeer slechten indruk gemaakt bij het land van Guijk en elders.”. Men kent de geschiedenis, die aan deze kloos tergoederen is verbonden en die reeds jaren en jaren lang de Regeering en heeft bezig gehouden. In korte woorden weêrge- Men leest in de Midd. Crt. Van verschillende kanten vernemen wij in den- laatsten tijd weder klachten over de onveiligheid van bestel- en passagiers-goederen op de Neder landsche spoortreinen. Tusschen Hilversum en hier werd een gesloten koffer van een passagier opengebroken, de geheele inhoud door elkaar ge worpen en werden een aantal kleinigheden ont vreemd. Een jongmensch vertelde ons, dat” hij lot tweemaal toe uil zijn koffer, tusschen Leiden en hier, geld gemist had. Een reiziger verzeker de, dat men van zijn koffer den ledegen strook die het slot bedekt, losgesneden en in het bo vengedeelte naar hartelust gegrasduind heeft. Dat men overigens met Sint Nicolaas of andere fees telijke gelegenheden per spoor surprises aan zijn goede bekenden adresseereude, die zeer dikwijls doet toekomen aau hel hulpvaardig personeel met de bezorging belast, is in Nedeiland, om zoo te zeggen, een zaak van publieke noloriëteit. Is hier niets aan te doen Klachten worden vaak gericht tot de justitie, maar, zooals gemak kelijk te begrijpen is, de daders liggen gewoon lijk, naar ’t spreekwoord zegt «op ’t kerkhof." Klachten aan de spoorwegadministralien leiden zelden tot eenig gevolg. Klachten eindelijk recht streeks aad hooggeplaatste bestuurders, gaven naar ons verzekerd wordt, meer dan eens aan- leiding tot antwoorden, als »’t Is zoo erg niet I als er wel over geklaagd word'..” »’t Is ge woonlijk de schuld van de klagers zelven.” «De feiten worden nooit behoorlijk gepreciseerd”, enz., enz., enz. Nu bewijzen al deze antwoorden misschien veel tegen de persoon der klagers, maar ze bewijzen niet dat er niet gestolen wordt. Integen - deel dat dit wel geschiedt is tegenwoordig de overtuiging van bijna ieder reizend Nederlan der. En de wensch schijnt toch niet overdreven dat, even als de posl-adminislralie, de onschend baarheid der brieven waarborgt, ook de spoor wegondernemingen middelen mochten vinden, om dé goederen die zij, lang niet goedkoop, In tegenovergesteld geval worden zij vernietigd, voor ons vervoeren, ongeschonden tot ons te doen komen. I Mochten onze groote dagbladen zich deze zaak i worden gezonden aan den officier van justitie is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1