NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER, El ,g' 0 No. 61. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. r IN an ?n, JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere vobrwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 7 AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. 1 - Dezer dagen had te Lonneker S’ rm Jr- c. M inNNEXLAN» Bolsward dal B I I T E X L A X B> en ch. aan een met Op er ch >O en eel jjn er- er- al- va- 3r- !St, :he de in- li ne n- lia ke •s d. L- >x- iel iel e j :l- iel ie ar lat er u- e- 10 S N E E K 31 Juli. De uitslag der gisteren plaats gehad hebbende herstemming, ter verkiezing van nog twéé leden voor den Gemeenteraad, is als volgt: i 9 °/o J SllTIllll COURANT. I der Algemeene Armvoogdij in ontvangst en uitgaaf met ƒ18297,92. de Muziek- en Zangschool ont v. met ƒ1290,93’ en uitgaaf ƒ1211,48’ den Schuttersraad in ontvangst en uitgaaf met ƒ910,13. f Meppel 29 Juli. De burgemeester van Amsterdam ontving reeds een paar beesten, die door de inzenders voor co- lorado-kevers werden gehouden. Een daarvan was wei 10-maa) zoo groot als de werkelijke. Te Grave heeft, volgens het Ilandelsblad, het gerucht geloopen, dat er een Colorado kever was geschoten ADVLRTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Er bestaan, zegt het Dagbl., aan het Departe ment van Finanliën plannen tot wijziging van de wet op de personeele belasting en het schijnt, dat men daarbij de uitkomsten van de onlangs plaats gehad hebbende herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen tot grondslag wil nemen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend, dat je Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan,- dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend dat, aan den gemeenteraad in zijne vergadering van 28 dezer is aangeboden de Rekening van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over hel jaar 1876, en dat die rekening, te beginnen met heden, gedurende 14 dagen, van ’s morgens 9 lot ’s namiddags 1 uur, voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter Secretarie de zer gemeente en voorts in afschrift legen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek, den 30 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, S. HAAGSMA, Secretaris. gemeente te Amsterdam zou, naar de N. R. Ct. verneemt, het voornemen bestaan, ter vervulling der bij d:e gemeente vaceerende predikantsplaats, beroep uit Ie brengen op dr. A Kuyper, emeii- tus-predikant en ond-lid der Tweede Kamer. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Z. M. heeft aan mr. H. van Manen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van hel college van regenten over het huis van arrest te Sneek, en als zoodanig benoemd mr. J. Hait- sma Mulier, ambtenaar van ’t Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten te Sneek, Bolsward en Harlingen, wonende te Sneek. OVERZICHT. Het gewichtigste feit van den dag reeds in ons vorig nummer onder de telegrafische berich ten meègedeeld is de terugroeping van den gebannen Turkschen ex-groot-vizier Midhat- pacha, de man die getracht heelt constilulioneele beginselen in te prenten aan zijn volk, maar aan wiens streven een einde gemaakt werd door een serail-revolutie. Thans echter, nu er periculum in mora bestaat en men in Turkije met de han den in ’t haar zit, begint men zijn vroegere dwa ling intezien en gevoelt men behoefte aan een krachtig hoofd, dat gezond denken en een paar krachtige handen die doortasten kunnen. Men keert alzoo terug tot hetgeen men had uitgewor pen. De vraag zal echter zijn, of thins nog aan Midhat-pacha de gelegenheid zat openstaan om Bij de leden van het kiescollege der Herv. Te Scheveningen is tusschen de badhuiskapel en de badhuisstallen een aardig huisje te zien, dat daar onlangs in enkele dagen verrezen is. ’t Is een model-arbeiderswoning, die bovenal aan deze hoofdvoorwaarden voldoetdroog, rein en goedki op te zijn. De constructie is uiterst een voudig op een waterdichten vloer bouwt men, zonder fundeering, van zeer goedkoop hout en op de eenvoudigste wijze, een huisje. De muren zijn gemaakt van ruwe houtsoorten en ruwe sparre- boomen, e n zeer goedkoop malei iaalzij worden aangevuld met kalk of eenig ander materiaal, aan de binnenzijde met kalk bestreken en aan den buitenkant met tegels belegd en de muren zijn gereed. Even eenvoudig is de samenstelling van het dak, dat, bij het Schevenmgsche huisje, als ’t goedkoopst, met asphalt is gedekt, doch desge vorderd ook van pannen kan worden voorzien, of van gegalvaniseerd ijzer, of van zink zou kun nen gemaakt worden. Het geheele huisje, zooals ‘t er thans als ’t ware in schets, onafigewerkt staat, kost onge veer 250, builen het arbeidersloon. Uilgebracht 272 stemmen, waaronder 4 van onwaarde. Gekozen werden de heeren N G Bouma 157 en II. Jz. Kingma met 152 stemmen de heeren J. S Ilbema en A Miedema hadden zich 107 en 100 stemmen vereenigd. Alle aftredende leden zijn dus herkozen. Door den Gemeenteraad zijn, in zijne ver gadering van j I. Zaterdag, benoemd: tot Hulp onderwijzeres aan de Meisjesschool voor Lager Onderwijs, Mej T. Louman, te Vogelensangtot llulponderwijzeres aan de Meisjesschool voor M. D. Lager Onderwijs, Mej. A. C. M. Broêkhoff, te Borculo. De aangeboden Gemeenterekening over 1876 biedt de volgende eindcijfers aan. Ontvangsten ƒ144127.75’. Uitgaven144149.75. Dezer dagen had te Lonneker een vreeselijk ongeluk plaats. Een roggemaaier trof eene bind ster zoodanig met den zicht aan het hoofd, dat ze op de plaats dood bleef Bij gelegenheid van de kermis te Woudrichem werd aldaar een man dood op de straat gevonden. Hij bleek aan het hoofd een wonde te hebben. Men vermoedt dat mishandeling de oorzaak van zijn dood is. Van wege de rechtbank te ’s Bosch heeft een onderzoek plaats gehad. De overledene was een ingezetene van Andel. zijne hervormingsplannen uit te voeren en zijn vaderland van een zekeren ondergang .te redden. De lijd zal T leeren. Het eerste optreden van Suleiman-pacha, de nieuwe opperbevelhebber van het Turksche Bal- kanleger, schijnt niet gelukkig te zijn geweest. Hij beproefde eene krachtige poging met tien ba taljons en twee ballerjjen orn den voortgang der Russische troepen, onder bevel van generaal Gur- kho, te stuiten, doch moe met een verlies van tien kanonnen, naar Adrianopel terugtrekken. Volgens Reuter, had dit gevecht plaats bij Ka- raboenar de Köln. Zeit. echter zegt Talarbuna. De weg van Adrianopel naar Philippopel is door de Russen bij Chaskoi (dus juist halfweg) bezet. Officieel is dit bericht echter tot nog toe niet uit Petersburg bevestigd. Wel echter meldt een Reu ter’s telegram uit Konstantinopel, dat de Russen tusschen Jamboli en Philippopel, bijna al de spoor bruggen vernield hebben, terwijl de Italiaansche consul te Adrianopel zijn landlieden aldaar aan geraden heeft, zoo spoedig mogelijk die stad te verlaten en zich elders in veiligheid te stellen. Intusschen schijnen de Russen in Bulgarije en wel bij Plewna bij verscheidene geveciiten ne derlagen te hebben geleden, en wel tengevolge van hunne misrekening omtrent de sterkte van den vijand. De correspondent der Neue freie Presse deelt daaromtrent het volgende mede Den 19den werden de Russen, ter sterkte van 1500 man van het 9e korps, door 8000 Turken van Osman Pacha’s leger te Plewna aangevallen er. gedwongen, terug te trekken. Baron Krüde- ner, bevelhebber van ’t 9e korps, zond in den nacht 6000 man versterking onder aanvoering van generaal Schilder-Schuldner, die ’s ochtens onmiddelijk aanviel maar, niet wetende dal in middels nog 12.000 man bij Osman Pacha’s korps waren aangekomen met ontzaglijke vei liezen werd teruggeslagen. Den daarop volgenden nacht voegden zich nog 3000 man der bezetting van Nicopolis bij de troepen van generaal Schilder die, zich thans sterk genoeg wanende, den 21- sten opnieuw den aanval deed, doch toen na een heet gevecht een volkomen nedeilaag leed. Zij ne verliezen bedroegen 2000 man dooden en ge wonden en 400 gevangenen, twee vaandels, twee stukken geschut en een aanlal proviand en mu- nutiewagens. Zijne geheele macht bedroeg hoog stens 10,560 man. Osman-pacha heeft zijn hoofdkwaltier te Plew na gevestigd en westelijk daarvan door zijn leger sterke posilie’s laten innemen. Inmiddels zijn de Russen aldaar versterkt door het geheele 4e le gercorps onder generaal Zatov, ’l grootste ge deelte van het garnizoen van Nikopoli en deta chementen van ’t Rustschuk-lcger, zoodal zij thans, naar men zegt, 30000 man tellen. Met deze troepenmacht zullen de Russen, verwacht de cor respondent, hunne nederlaag wel weten te wre ken, welke ’t gevolg was van een volkomen mis rekening omtrent de sterkte der Turksche macht, welke baron Krüdener daar niet verwachtte, maar, naar hij meende, aan den Donau tusschen Wid- din en Rahova stond. Het échec bij Plewna, meent de correspondent, zal de Russiche gene raals wel wat voorzichtiger maken en de nood zakelijkheid doen inzien om ook de reserve ml Rumenie naar den rechter oever van den Donau te laten oprukken. Inmiddels schijnt men het reeds raadzaam te hebben geoordeeld, ook hel Rumeensclie leger een werkdadig aandeel te laten nemen aan den oorlog, althans een Rumeensch corps is reeds over den Donau getrokken, terwijl Prins Karei met het overige deel van 't leger volgen en naar Nicopolis oprukken zal. Terwijl thans op het europeesche oorlogston, neel blijkbaar uit het meer en meer samen. nadeelig saldo 321.99’. Aangenomen werd het voorstel van de raads leden van Driessen, v. d. Molen, Reifsma en Pijt- tersen, lot overdekking der verzameling van fae- caliën, het maken eener walbeschoeiing en het aan gaan eener geldleening van 19000 tot vinding der kosten. Een adres van J. Rooda om subsidie voor ee ne harddraverij, werd van de hand gewezen. Goedgekeurd werden de rekeningen van 1876 van a. ■{•Meppel, 29 Juli. Heden avond ontving de kerkeraad der Herv. gemeente alhier het teleur stellend bericht, dat ds. D. Rijnders, predikant te Middelburg, voor het op hem uitgebracht beroep had bedankt. -J- Elburg, 29 Juli Heden avond nam ds. W. Sijpkens, beroepen te Groningen, een treffend afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van Gal. II: 6. De opkomst van belangstellende, ook van heinde en verre, was groot. De gemeente zong aan ’t einde der godsdienstoefening, haren schewUnden teeraar en —ricnti-ile beKenue zegen bede toe Ps. 134 3 f Hitsum 30 Juli. Dat de veldvruchten niet altijd even veilig zijn bleek hier weder in de vo rige week, daar men twee morgens aan een, bij den landbouwer S. de te velde slaande aardappe len geplunderd vond, hoewel ze als winteraardap pelen, nog zeer klein van stuk waren. Den vol genden nacht werd op de dieven gepast, maar toen vertoonden ze zich niet; wellicht hadden ze lont geroken. In de Donderdag avond gehouden bijeenkomst der leden van de Geldersche maatschappij van landbouw is langdurig gediscussieerd over de vraagpunten door den minister van justitie in za ke kinderarbeid, ook aan de maatschappij ge richt. Ten slotte werd een voorstel van den heer C. J. M. Jongkindt Goninck, van Wageningen, aan genomen, aldus luidende »De 33e algemeene vergadering verklaart als hare overtuiging, dat de i.ioeiing van leerplicht het eenig afdoend middel is om de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de kinderen ten plattelande te bevorderen. Zij meent, dat veld arbeid van kinderen beneden 12 jaren, gedurende de schooluren, moet verboden zijn en de vacan- tien door plaatselijke verordeningen zóó moeten geregeld worden, dat de arbeid van kinderen op die tijdstippen, dat daaraan de meeste behoefte bestaat, mogelijk zij.” Achter 12 jaren wilde de voorsteller gelezen hebben »voor en”, dus vóór en gedurende de schooluren. De aanwezige practische leden wil den daarvan niet welen en schrapten de woorde- kens »voor en”. Bij ’t uitbrengen der rapporten van de verschil lende afdeelingen in de vorige zitting werd er o. a. door den heer Van der Houwen van Gordt op gewezen dat de afdeeling IJseloever zoozeer in ledental was toegenomen. Dit vond zijn oor zaak hierin, dat de belanghebbenden in den land bouw aan den overzijde van den IJssel, in het Overijsselsche, de kleingeestige opvatting, dat de provinciale grens hen belette zich aan te sluiten aan de Geldersche maatschappij, hadden laten varen. S;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1