GEMEENTE EN RET ARRONDISSEMENT SNEER, 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR RE Si ht de ar lat ler li re- zaterdag 1877. T K 4 AUGUSTUS. EJi 4,00 3,00 No. 62. JAARMARKT, i van den Profeet. De Vlag 'Jf J S 7s °/l 1 L w. o3/, '8% '97, 1 £3 het volk J W kJ I I.N, ?an SM I.It I.II (01«UT. •t te rv> /s gedurende ■2.07 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ;e|>te rijn n ii Wethouders voornoemd J. VAN DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. '3% 9% B I T K L A I> OVERZICHT. De telegraaf is weer wat voorbarig geweest zij liep de waarheid wel een -beetje vooruit, toen inI de iA. 1 z’n stichter Mahomet. De Aiabieien waien de eerste belijders. Sneller dan eenige andere Godsdienst de christelijke niet uitgesloten heeft zich de leer van Maho met over het grootste deel van Azië uitgebreid. De Turken brachten haar over naar Europa. I Het Mahomedanisme heeft slechts deze drie ge- ,ul, loolsarlikelen »Er is maar één God,” «Maho- 43Z met is Zijn profeet.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelanrs, hazardspe- lers of loteryen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DIN-DAG den 7 AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten- zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgéld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en is, 78, nna dra pke kje, Wie den oorlog in het Oosten mocht willen beschouwen als thans reeds vrij zeker ten na- >7,00 deeie der Turken beslist, rekent buiten het ge- 50 'illoofs-fanatisme der mahomedanen. Nu de Porte bezig is allerlei beschuldigingen van wreedheden en gruwelen der Russen onder de Mahomedaan- keur Sche bevolking te verspreiden; terwijl Engeland, 'en waarschijnlijk ook Oostenrijk, toebereidselen i maken, om zich met de Oostersche zaken te be- moeien, is er alle gevaar, dat de groene vlag van 6,00. den Profeet weldra zal wapperen van de tinnen der Moskee van Omar. Dit zou het sein wezen van een Godsdienstoorlog, waarbij de Duilsch- Fransche zal blijken niet meer dan een scher- al- urk ler en z.v. te i en pke, root r gelijk heeft. We willen alleen verklaren, dat hel ons moeilijk valt, aan te nemen, dat een gods- 93/ dienst, waarin tweemaaihonderdmillioen schepse- 035/ len, van gelijke bewegingen als wij, leven en ster- '2’/|t' ven gedurende nu 1-J— j.8y' dat zulk een godsdienst zou kunnen zijn geslicht ’/8 door een kwakzalver. De Arabieren waren, noch zijn er -J Purm Crt. van Woensdag j. 1. naar, om zich te laten dupeeren door een behen dig goochelaar. Zij zijn een hooghartig, hartstoch telijk volk, die we Oostersche Italianen zouden kunnen noemen, gelijk van de Perzen gezegd wordt, dat ze zijn de Franschen van het Oosten. Ijverige geloovigen als de Arabieren steeds zijn geweest, heeft Mahomet’s leer hen verlost van de veelgoderij, waarin zij verzonken waren. Men moge zeggen, dat Mohomet het zwaard gebruikte als middel tof bekeering, en die bekee- ringsmethode afkeuren, maar ’t mag evenmin ver geten worden, dat Karei de Groote z’n Christen dom aan de Saksers op niet veel zachtere manier heeft verkondigd. De christelijke kerk heeft trou wens bloederige bladzijden te over. Rel geheiligde Boek der Muzelmannen, ’t welk al de wetten en geloofsvoorschriften, door den Profeet gegeven, bevat, heet de Koran, ’t Moge voor niet-Mahomedanen een hoogst ongenietelijk geschrift zijn, ’l is even zeker, dat de Muzelman nen hunnen Koran in stellig even groote, zoo niet grootere verëering houden als de christenen hunnen Bijbel. De Koran is hün eenig wetboek, de eenige rechtsnoer voor handel en wandel, het gebod, dat richtstreeks uit den Hemel is gezonden, naar ’t welk de Aarde zich behoort te richten en te ge dragen, het eenige boek dat noodig is gelezen te worden. Hunne Rechters vellen geen vonnis dan naar den Koran iedere Muzelman is verplicht, het Heilige Boek te bestudeeren er in te zoeken het licht voor zijn loven. In de Moskeen wordt de Koran eiken dag ge heel voorgelezendertig priesters lossen elkaar bij deze lezing af en brengen die geheel ten ein de. Gedurende twaalfhonderd jaar heeft de stem van dit Heilige Boek onafgebroken weêrklonken in de ooren en harten der geloovigen. Enkelen hunner priesters hebben den Koran zeventigdui zend maal gelezen. ’t Moge ons onbegrijpelijk wezen, hoe een boek, zooveel verwards en onverstaanbaars bevattende als de Koran, voor de Muzelmannen een voor werp kan zijn van bijna Goddelijke vereering we behooren niet te vergelen, dat de boven al len twijfel verheven »E< h’heid” van dit boek z’n heilige beteekenis bepaalt, ’t Behelst alles en alles wat den Geloovigen dierbaar is als over levering en geschiedenis van hun eigen volk, en wat boven alles geldt 't is door den Pro feet zelf geschreven of althans gedicteerd. Waar ooit of ergens de godsdienst van den Koran wordt bedreigd, daar rust op eiken Mu zelman, die in staat in de wapenen te dragen den heiligsten plicht, vrouw en kinderen en alles te verlaten, om zich te scharen rondom de vlag van den Profeet. Sinls meer dan 1200 jaren berust deze vlag, de standaard die Mahomet’s leger ter over winning leide, in de Moskee van Omar onder de hoede van de Sheik-ul-Islam of Hoogepries- ter. Zij is in lange tijden niet ontplooid geweest maar als straks de wachter op Omars Moskee de groene Vaan zal doen wapperen, dan zal het moeilijk zijn voor Rusland en Engeland de mil- lioenen van Geloovigen te weerhouden die uit Azië komen aangestormd, en wier Oorlogskreet «Er is maar één God, en Mahomet is Zijn Pro feet den donder der kanonnen wel eens zou kunnen overstemmen. ’t Is zeker te hopen, dat het niet zoo vér zal komen, dat de woedende hartstochten waartoe het fanatisme den mensch kan opzwepen, ontke- meer dan twaalf eeuwen, tend worden en de oorlog in het Oosten formeel ontaart in een godsdienstoorlog, waarbij de strijd tusschen het Kruis en de Halve maan zich zeker in al zijne afschuwelijkheid zou laten gelden. Reeds voor eenigen tijd hebben we onzen le- jers iets meêgedeeld omtrent het veelbesproken Testament van Czaar Peter, als tegen- langer daarvan zal ’t misschien aan velen hunner njet onwelkom zijn, thans eens iets naders te verne- men omtrent de Vlag van den Profeet, die in de laatste dagen zoo vaak wordt genoemd en waar- omtrent we in een onzer bladen*) eenige bijzon- derheden vermeld vonden. Nu herhaaldelijk het gerucht wordt verspreid, dat de Turken de groene vlag willen ontrollen, kilo. joodra Konstantinopel door de zegevierende Russen ernstig mocht bedreigd worden, vragen misschien velen zich af: wat is toch wel de beteekenis van t die geheimzinnige vlag en waarom wordt met de ontrolling daarvan gedraald, indien ze den mu- Kfrhelmannen bij het oorlogvoeren van dienst kan 3,00.1 rijn Wie den oorlog in het Oosten mocht willen op hel bezoek van den heer C. Spriet met zijn Theatre de Novéautés op dat van het Wassen beelden Museum van den heer Daniël, en op dat van het tooneelgezelschap onder directie van de hh. Prot en Kistemaker. Dit laatste gezelschap zal reeds Dinsdagavond e k. de gelegenheid tot kennismaking aanbieden, en wel door de opvoe ring van toEen misdaad op den bodem der Zee,” een speclakel stuk, dat elders met veel bijval schijnt ontvangen te zijn, en dat, blijkens een in de Leidsche Crt van 15 Juli j. 1. geplaatst verslag, ook daar met de meeste voldoening voor een vrij talrijk publiek werd opgevoerd Z M. heeft benoemd tot'notaris op ’t Ameland den heer A. Heringa, candidaat-nutaris en deur waarder te Sneek. -j- IJt.sT, 1 Aug De uitslag der gistenen plaats gehad hebbende herstemming, ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad alhier, is als volgt: Uilgebracht 97 stemmen, waaronder 3 van on waarde. De Heeren J. IJ. Zandstra (candidaat der liberalen) en J. Tromp (candidaat der ant. rev.) erlangden ieder 47 stemmen, zoodat eerst genoemde, als oudste in jaren, de benoemde is. j- Franeker, 2 Augs. De herstemming voor twee leden van den Raad dezer gemeente is voor de liberale candidalen zeer treurig uitgevallen. De anli-revolutionairen en de roomsche clericalen heb ben er elk een candidaat met 148 en 144 stem men doorgekregen, terwijl aan de candidalen der liberalen, de heeren Dirks en Koksma, 142 en 127 stemmen ten deel vielen. De ondervinding der laatste jaren heeft geleerd, dat de liberale partij weinig te hopen heeft van eene herstemming bij welke Dordt en Rome steeds broederlijk gearmd samengaan. j- Westeugoo (noordelijk deel), 2 Aug. Nu de vlasoogst aangevangen is, zijn hier als ’t ware handen te min. Wel wordt daarin voorzien door arbeidersfamiliën van elders, maar tcch moeten de scholen al weder een contingent leveren, op dat de massa vlas, die dit jaar verbouwd is, ter bekwamer ure getrokken, gerepeld en geroot kan worden. Enkele beste stukken uitgezonderd is het vlas wegens de langdurige droogte inden voorzomer, te kort en Ie dun gebleven. Vraagt men den trekkers hoe ’I er mee is, dan is ’t antwoord op de rij langs: »’t Valt niet mee!” Niet heel bemoedigend voor de verbouwers, die ’t land waai lijk niet voor niet gehuurd hebben. Het koolzaad is voor ’t mcerendeel gezicht en ligt neg op ’t veld te drogen Vele stukken hadden in ’t laatst dezer week reeds ge mrscht kunnen worden, maar nu er heden eindelijk eens overvloedig regenwater is gevallen, zal ’t nog wel wat langer moeten liggen. Ook het koolzaad valt dit jaar niet meé. Voor de aardappelen was de regen ook zeer gewenschlze kunnen een week drie lang telkens wel zoo’n natten Don derdag hebben, als we er hier nu twee gehad hebben, maar dan ook niet veel water meer, daar alsdan de ziekte te veel in de hand gewerkt zou worden. In de winteraardappelen besp> urt men de ziekte nog niet, wel in de soorten, die eer der tijdig zijn en dan nog in zeer geringe mate. De greidlanden beginnen er beter uit te zien. Onder den invloed van ’t groeizame weder moet de vale tint plaats maken voor de frissche kleur, die we zoo gaarne op de velden zien liggee 't Was gisteren de groote feestdag in ons kwartier, de dag, waarop te Franeker de bercemde kaatspartij werd gehouden. Er is dan ook een enorme hoeveelheid volks uit Noord en Zuid en Oost en West naar toegestroomd. En ’t was de moeite waard, want 16 porturen kampten op het fraai versierde kaatsland naar den opgehangen eereprijs, die na harden kamp gewonnen werd door Jan Bonnema, van Arum, Sierk de Wal en Johannes Donia, beiden van Dronrijp. Zoo iets dan ook een volksvermakelijkheid genoemd kan worden, dan is het voorzeker de kaatspartij te Franeker, als eenig in baar soort in geheel Ne derland. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewoneletter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SNEEK, 3 Augustus. Als het weder ons niet ongunstig is, dan be loven de eerste kermisdagen, in verband met de Tentoonstelling van wege de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland, op Woens dag en Donderdag a. s. alhier te houden ter ge legenheid van het 25 jarig bestaan dier Maatschap pij, hier prettige en drukke dagen. Het uitgebreid programma der feestelijkheden, welke hier zullen plaats hebben, biedt, in afwis selende verscheidenheid, »elk wat wils” aan en belooft genotvolie dagen aan ingezetenen en bui tenlieden, die ons aldan zullen komen bezoeken. Sneek heeft bij meer dan ééne gelegenheid be wezen, dat het zijn gasten goed weet te ontvan gen; dal het hun gaarne genoegen doet en dat men er op prettige wijze ft e t weet te vieren, ’tzal daaraan, naar wij vertrouwen, ook thans niet ontbreken. Meer dan ooit echter is thans de réussite der feestelijkheden afhankelijk van goed weder, wat tns dan ook thans dubbel welkom zal zijn. Behalve het breede programma, ons door de regelings-commissie der landbcuwfeesten aangebo den, wachten ons ook, dank zij de ijverige bemoeiingen der directie en de loyale medewer king van den Societeithouder, gedurende de aanstaande feestdagen genotvolle dagen in den tuin en de localen van de Buitensocieteit de Har monie, waar blijkens achterstaande annonce bet muziekkorps der dd. Schutterij van Zwolle, onder leiding van den heer Wagner, gedurende een drietal dagen matineés en concerten zal ge ven, die, naar men ons meedeelt, den liefheb bers van flinke muziek veel kunstgenot beloven. Bovendien zal van onderscheidene kanten gele genheid te over worden aangeboden om zich op verschillende wijze te amuseeren. Alhoewel we nog niet geheel op de hoogte zijn van ’t geen in onderscheidene sociëteiten en koffiehuizen door muziekgezelschappen zal worden gegeven en we vooralsnog ook niet precies weten, wal de ker mis ons verder te zien en te hooren zal geven, hebben we toch reeds in ons vorig nummer voor- loopig zien aankondigen, dat we kunnen rekenen srd tnme-ll aard.' mutseling te zijn geweest. 1 10 De belijders van den Christelijken Godsdienst 1 zijn over 't algemeen tamelijk slecht ingelicht 8 a| aangaande de beteekenis van andere bestaande geloofsbelijdenissen. Het christendom, zoo on derwees men ons, is het eenig wareal wat daar buiten staat, is zoo ongeveer van nul en geener- lei beteekenis. Deze schromelijke pedanterie heeft geleid tot verbazend veel misverstand. Sinds meer dan twaalf eeuwen wordt door één- vüfde deel der menschheid een geloof beleden, dal Mahomedanisme heet. Sinds meer dan twaalf ;ear< eeuwen hebben tweemaalhonderd millioen men- rden schen in dit geloof hun levensgids gevonden. Men noeme deze Godsdienst een dwaling, ’t is en zeker dat geen christensecte van af de stichting bij tot op dezen dag voor haar geloof zóó heeft ge leden en gesireden, als deze geminachte Muzel- »ort< mannen voor het hunne. Hef Mahomedanisme is aldus genoemd naar V tl. 1- n n it I* DAN Juli, «Niemand kan het lot 01”/! ontgaan, dat éénmaal onveranderlijk over hem is O5/ vaslgesteld”. Mahomet, de zoon der Arabische woestijnen, noemde zichzelf Gods Profeet, de Chris tenwereld noemde Mahomet een kwakzalver. Wij 8"/( treden nu niet in een beoordeeling, wie van beiden 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1