NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE k GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. c 8 h. A L No. 65. I8i7. k. 15 AUGUSTUS. 1 X ei- en 11 I- «A n s (01II SMJ.h I Ze Wil- II XN KXL A WB> me zeer ler id- 4 de Middelb. BUlTBNkAN 1> I !Z- C- De BURGEMEESTER van Sneek maakt be kend, dat wegens herstelling aan de brug en de walmuur bij het Postje, achter de Kruisebroeders- straat alhier, de doorvaart van af den 16 Augs. gedurende 14 dagen aal zijn gestremd; kleine bootjes alleen kunnen worden doorgelaten. J. van DRIESSEN, Burgem. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van po litie te Groningen den heer J. G. Wichers, thans commissaris van politie teLeeuwarden. IS, 78, I- n n iel os- 5 I 4 al- wa- er- est, ehe de an- eel sijn ev er- 3- :r Iht de Nar dat jer )U- )e- I net het ae, LL- net d, De t)'- :n IS. in m ?t n d I 'N, pg-t al. Multapatior komt in het Ilbl in een beschou wing over de bronnen van onze staatsinkomsten tot de slotsom, dat van het verkregen bezit bij ons te lande veel te weinig belasting geheven wordt; dat de belastinglast schromelijk onevenredig ver deeld is en juist daar het meest drukt, waar het minste belasling-draagvermogen aanwezig is. Hel ware, volgens hem, te wenschen, dat de regeeren- de standen zelve en uit eigen beweging de her vorming begonnen en niet afwachtten «totdat de drang der omstandigheden, die iedereen voorziet, hen daartoe met geweld noodzaakt. Staatshervor mingen, in het algemeen, maar inzonberheid be lastinghervormingen, moeten tot stand gebracht worden in lijden van rust, wanneer er nog een redelijk vergelijk te treffen is en kleine concession groote opofferingen nog kunnen voorkomen.» Op de thans geëindigde kermis te Gouda waren ook een paar roodhuiden te zien, die volgens de bewering van den eigenaar der tent voor eenigen tijd met zeer veel moeite gevangen wa-- ren, terwijl zij nu nog telkens diegenen, welke te dicht in hunne nabijheid kwamen, in hand of arm beten. Zij voedden zich met levende kip pen, geiten enz. enz. -Een dezer gevaarlijke rood huiden kwam Dinsdag in de zwem- en badin richting, ontkleedde zich, ging te water, natuur lijk als roodhuid, en kwam tot groote verbazing van het publiek daaruit weder te voorschijn als... blanke. Tevens bleek, dat bij, die in de tent slechts onverstaanbare klanken en gillen kon ui ten, nu in goed Nederlandsch zijne gedachten kon weergeven, daar hij op de opmerking van som migen uit het publiek, dat hij de kermisvierende menigte dan toch leelijk voor den gek had ge houden, ontwoordde dat men dan maar niet zoo dom moest zijn zich voor den gek te laten houden. OVERZICHT. Bij gebrek aan belangrijk nieuws van het O or- logstooneel de vreesélgke worstelingen der laatste dagen tusschen de strijdvoerende par tijen aan deze en gene zijde van den Balkan gevoerd, schijnt tot wederzijdsche uitputting te hebben ge leid en heeft bij beiden het samentrekken van I nieuwe en meerdere strijdkrachten .uoodzake- Tweede Kamer hebben gehad, omdat »men bij het opmaken der kiezerslijsten aldaar van de mee- ning is uitgegaan, dal de census, welke in die gemeenten f28 bedraagt, voor de verkiezing van de leden voor de Provinciale Staten dezelfde som als in de vorige gemeenten van het hoofdkiesdi- strifct bedroeg, te welen f 24.” Ofschoon grond wet en kieswet uitdrukkelijk zeggen dat dezelfde census voor die beide colleges geldt, houden de gemeentebesturen er hier in hunne domheid eene andere »meening” op na Ofschoon de kiezers lijsten opgemaakt worden onder aanhoudend toe zicht, om zoo te zeggen, van alle kiezers in de gemeente, schijnt er nooit iemand op deze on wettigheid de aandacht gevestigd te hebben 1 Of schoon de kiezerslijsten aan het gemeentebestuur der hoofdplaats van het kiesdistrict en aan Ged. Staten worden ingezonden, heeft men sedert jaren noch hier noch daar iets van dit treffend geval gemerkt 1 •Ziedaar wel eene zaak die de aandacht der Regeering waardig is. Mij dunktdat deze drie burgemeesters in het Sticht niet kunnen lezen, is nog een graad erger dan dat drie leden van den Ilaagschen Gemeenteraad niet kunnen tellen.” Te Leeuwarden is in den ouderdom van onge veer 66 jaren overleden jhr. mr. S. W. II A. Van Beyrqa thoe Kingma, president der arrondis- sements-rechtbank te Leeuwarden, oud- lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistict Dokkum. I •Al De Haagsche correspondent van Crt. schrijft o a. het volgende »In afwachting eener andere kieswet middels de Minister kunnen zorgen, dat de staande behoorlijk uilgevoerd werd. Ik bedoel hier niet het in de Koninklijke residentie voor gekomen geval, dat een stembureau driemaal de zelfde stemmen opneemt en drie verschillende resultaten erlangt men kan kwalijk verwach ten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken de leden van den Ilaagschen Gemeenteraad les in ’t optellen geeft maar ik bedoel een geval dat ik met verbazing in de eerste aflevering der nieuw uitgegeven officieele «Bijdragen tot de al- gemeene statistiek van Nederland” aangetroflën heb. Op blz 28 van die aflevering, bevattende eene statistiek van het kiezerspersoneel, lees ik dat drie gemeenten van Utrecht sedert jaren meer kiezers voor de Provinciale Staten dan voor de zou in- be- lijk gemaakt bij gebrek dan aan belangrijk nieuws heeft de aandacht van Europa zich in de laatste dagen hoofdzakelijk bepaald bij de broe derlijk vorstelijke omhelzing van Duitschland en Oostenrijk te Ischl, waar Keizer helm en Frans Jozelï elkaar ontmoetten.. Wat zij daar bespraken? Misschien niets, wat de politiek raaktmaar misschien ook heel véél. In ’t laatste geval is natumlijk hel Oos- tersche vraagstuk de hoofdschotel geweest, waar bij de beide machtige potentaten hunne aandacht bepaalden, en dat die hoofdschotel keizer Frans Jozelï vrij wat zorg berokkent, is verklaarbaar, als men let op de lappendeken van opinies, waarmeê hij, opzichtens dat vraagstuk, in zijn eigen gebied rekening moet houden. In’tééne carrée van zijn rijksgebied toch vindt hij T u r k s p h e in 't andere Russische sympathien. De vroegere fouten der Ilabsburgen worden dus wel zwaar gewroken aan zijne tegenwoor dige dynastie, en er behoort veel slaatsmanbeleid toe om Oostenrijk de klip te doen ontzeilen, die «Oostersche quaestie” heet, en waarop het o. i. zeker zou stranden, indien het gehoor gaf aan de inblazingen der E n g el s c h e pers. Deze spreekt namelijk menig bitter woord over de weerhaan-politiek van Oostenrijk. De splinter- en balk-parabel in dezen op zij zeilende, zou zij natuurlijk heel graag zien, dat Oostenrijk voor haar de kanstanjes uit het vuur haalde. ’t Is voor Oostenrijk te hopen, dat het wijzer zal zijn en zich niet door de Engelsche kruieniers- politiek laat meèsleepen om John Buil in dezen van dienst te zijn, die blijkens het voorgeval lene in de laatste zittingen van het Engelsche Lagerhuis de slag-om-d’arm-poliliek al bij zonder goed in toepassing woel te brengen ’t Is dan ook zeer begrijpelijk, dat de Engel sche pers met leede oogen de ontmoeting te Ischl heeft gezien, ’t Is toch in Engelands be lang, dat Duitschland en Oostenrijk zoo weinig mogelijk samengaan in de Oostersche quaeslie. Debinnenlandsche politieke toestand in Frank rijk blijft onveranderd, ergo: even Ireurig. ’t Is niet de liefde voor hel vaderland, niet de wensch om beginselen als juist erkend ingang te doen vinden, die daar de partijen tegenover elkaar plaatsen. Zelfzucht, erbarmelijk eigenbelang, is er de eenige drijfveer. Bij den strijd der beide groote partijen, waarvan de eene de republiek verdedigt, de andere ze bestrijdt, bestaat nog een beginsel, een idéé. Welk idéé echter ten grondslag licht bij den sliijd van de heerschende partij onderling, is een raadsel, dat niet gemak kelijk op te lossen is. Royalisten, bonapartisten, macmahonisten, bestrijden elkander met een he vigheid, in waarheid eene betere zaak waardig. Maar, alsof dit nog niet genoeg is, zijn de bona partisten nog onderling verdeeld, en onder den oorlogskreet: «Rouher,” «Gassagnac” wasschen zij hun vuil linnen voor de oogen van het publiek. Anders één hart en ééne ziel, bestrijden zich de beide matadors der keizerlijke zaak op het vin- nigst. Rouher moet het verwijt slikken, dat zijne politiek steeds onheilvol geweest is, en hij ver geldt dit kompliment daarmede, dat hij Paul de Gassagnaé als een domuien jongen behandelt, die van politiek niets verstaat, wat onlegenzegge lijk waar is. Intusschen gaat de regeering van den Maar- schalk-president die ontegenzeggelijkveel schuld heeft aan den treurigen toestand van het oogenblik en die druk bezig is het greintje popu lariteit, ’t welk hij nog bezat, geheel Ie verspe len voort zich alom gehaat te maken door allerlei kleingeestige en vexatoire handelingen. Of de heeren de Fourtou en Broglie hun doel bereiken en zij de door hen gehate rubriek wel- ADVERTENTIËN van 1 tot. 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 V2 Gents. Bij abonnement is do prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Daarbij liet de uitvoering weinig te wenschen Over, terwijl aan do decoraties en costumes bij zonder veel zorg was besteed. Zelden zagen we hier bij eenige tooneelvoor stelling zulk een keurig net decoratief. Ook de voorstelling van gisteren avond hebben we niet genoegen bijgewoond. Het bekende drama van Alex, DumasCatharina Howard, Koningin van Engeland, werd door het heeren- en dames- personeel op verdienstelijke wijze opgevoerd. Voor aal de hh Kistemaker(Ethelwoud, hertog van Dier- ham); van Hillen (Hendrik VIII); de Groot (graaf van Succex) en de dames Fedi-Larondella (Catha rina Howard); Fuchs-Barbiers (Prinses Magaretha) en Lus-Barbiërs (Kennedy) komt een woord van lof toe voor hun verdienstelijk spel, terwijl ook het overige personeel flink secondeerde. Ook thans waren decoraties en costumes fraai. Deze voorstelling werd door een aanzienlijk auditorium bijgewoond, en wij vertrouwen, dat ook gedurende de verdere kermisdagen de nog te geven voorstellingen flink zullen worden be zocht. De ijverige directie verdient inderdaad den steun van het kunstlievend publiek. ’t Zelfde kan gezegd worden van de Théaters van de heeren Spriet en Calp, die onvermoeid voortgaan, door verscheidenheid en afwisseling in hunne werkzaamheden te brengen, hun publiek zooveel mogelijk genoegen te verschaffen- Ook het circus van den heer Sidi Hassan mag niet worden vergeten door hen, die prijs stellen op het zien van nette en sterke kunstverrichtin gen en paarden dressuur. Nóg meenen we hen, die tol nu toe verzuimden een bezoek te brengen aan het Wassenbeelden Museum van dep heer Daniël en aan het Kunst kabinet van den heer von Laaten, op nieuw met een enkel woord te moeten aansporen, de gelegen heid, die hun nog gedut ende een paar dagen wordt aangeboden, om die beide kunstverzamelingen te gaan bekijken, niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Men zal zich dat bezoek zeker niet beklagen. De verschillende operette- en café-chantant- gezelschappen, bij den heer Agema, in de Buiten- Societeit de Harmonie en elders werkzaam, trek ken de een meer de ander minder nog al be zoekers en dragen niet weinig bij tot verhooging van het kermisgenol Vooral hel eerstgenoemde is met succes in de Concertzaal werkzaam. Het biedt dan ook eene aangename verscheidenheid aan die nog al in de smaak valt van liet kermis- pubiiek. Vooral de werkzaamheden van den be kwamen equilibrist Carl. Ordey trekken de wel verdiende attentie. De gisteren gehouden harddraverij met Paard en Ghais, is, door goed weder begunstigd, flink afgeloopen. Door vijftien paarden werd aan den wedstrijd deelgenomen, die eindelijk beslist werd ten voordeele van de Zw. merrie Juffereige naar P. v. d. Wier te Goënga, pikeur S. van der Wier, aan wien de prijs ƒ125 ten deel viel. Met den prijswinnaar was het laatst in de baan de BI. bles merrie Snel, eigenaar W. Brems te Tjummarum, pikeur S. Hettinga. Dit volksfeest werd door vele toeschouwers bijgewoond. •t van Amsterdam, onder directie van de heeren Prot en Kistemaker. Thans echter hebben we een tweetal voorstellingen van dat gezelschap bij gewoond, en wij hebben ons over die kennisma king volstrekt niet te beklagen. Met veel genoe gen zagen we jl. Zaterdag avond de opvoering van het Frausche drama a grand spectacleEen mis daad op den Bodem der Zee, dat zooveel van zich deed spreken en nog al verschillend beoor deeld werd. Ook zonder aan dit stuk eene bijzondere dra matische waarde toe te kennen het bezit vele der bekende gebreken, maar ook veel van het aantrekkelijke, dat een spectacel-stuk kan aan bieden vonden we er toch veel in, wat den toeschouwer op aangename wijze kan boeien. SNEEK, 14 Augustus. Toen we in ons vorig nummer een beknopt overzicht gaven van ’t voornaamte wat de ker mis zoo al te zien geeft, waren we nog niet in de gelegenheid geweest, kennis-te maken met het tooneelgezelschap uit den schouwburg Frascati De duizenden, die Donderdagavond naar den Ooslerdoksdijk te Amsterdam gingen hadden daar een prachtig, indrukwekkend, maar hoogst treurig schouwspel. Eene reusachtige vlamrtien- massa in de richting van den Nieuwendam verlich te het geheele IJ en weerkaatste togen de hui zen en gebouwen aan de zijde van Amsterdam. Op het terrein, dat vroeger onder Nieuwen dam behoordde doch thans bij Amsterdam is getrokken, slaan een groot aantal keten van pol derwerkers. In één daarvan was de pretroleum- lamp omgevallen, het rietenhuis vloog in brand en in weinige oogenblikken stond een groot aan tal dier woningen in laaien gloed Wel werd de drijvende stoomspuit »Jan van der Heyde” spoe dig naar de overzijde gedirigeerd, maar toen hij kwam was er al een groote verwoesliug aange richt en waren de meeste kelen vei bi and. Ee ne groote massa rijshout, dat aldaar voor de af damming wordt gebruikt, is behouden gebleven. Een der polderjongens heeft, toen hij zijn kind wilde redden, een deur op zijn been gekregen. Hij werd daarbij zoodanig verwond, dat hij later met de stoomspuit mee naar de stad moest wor den genomen en naar het gasthuis werd ver voerd. Een aantal vischnelten en fuiken zijn door de «Jan van der Heyde” die er midden door heen stcomde, vernield en de schade is voor de arme polderjongens natuurlijk nog al van be lang. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1