NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 I /i o '/l6 .H i 1 L k No. 66. 1877. T W E E-E N-D E R T 1 Gr S T E ZATERDAG 18 AUGUSTUS. "4 S3 •4 n, lis, p- ÏR :ht de lar dat eer ou- be- 55 md. ijr., )r> I' ;jen, kilo. •le de gevolgen 1,00. BINNENLAND- n.<’ UIT DE PERS. deel van ’l publiek, ’t welk derde klasse reist elk kaartje 2e kl. 15 of 20 het belasling- een onzent. SWI.H Rus den met een stuk koopmansgoed of 8,50 aag- Te Rotterdam is een spoorwegbeambte door een zandtrein overreden, wat onmiddellijk zijn dood ten gevolge had. 56, J- 9,00 f et n d 'Kg. »,00. 78, uit* 3 ui be lle h- »or tl. van line »n n .07 A M Aug. ■7I# 'Zo '3‘/2 '7 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 0,00 50 a an 'n> 211 Kapitein De Bas, omtrent wiens benoeming tot lid van de commissie van toezicht op ’t middel baar onderwijs in Den Haag vrij wat te doen is geweest, heeft gisteren als zoodanig eervol ont slag gekregen, door hem wegens vertrek naar el ders gevraagd. Het Vad. schrijft: «Ondei dank betuiging voor de bewezen diensten werd dal ontslag aangenomen Ware ’t niet rationeeler geweest het te aanvaarden met leedwezen wegens de noodzakelijkheid, waarin de heer De Bas door den minister van oorlog is gebracht om de ge meente geen diensten te bewijzen Te Huizen heeft een 14jarige knaap een ou deren makker in een twist een messteek toege bracht, waaraan deze eenigen tijd daarna is be zweken. De dader is naar de celgevangenis te Amsterdam overgebiacht. ƒ50* keur rd time- tard. ƒ9 ƒ8 f 5 30 I 6.-9 6,ói 7,hui a 13 tb it oor 9,15 <lo«r v,<: 9 5r .too 1 doo doo 10 ]4 5 10 hi De BURGEMEESTER van Sneek maakt be kend, dat wegens herstelling aan de brug en den walmuur bij het Postje, achter de Kruisebroeders- straat alhier, de doorvaart van af den 46 Augs. gedurende 14 dagen zal zijn gestremd; kleine bootjes alleen kunnen worden doorgelaten. J. van DRIESSEN, Burgem. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 '/2 Cents. Bij’abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het N. v d. D. bevat een artikel aan ’t adres I van onze Hollandsche spoorwegdirectiënlen belooge, dat zij zoo goed als niets doen voor het deel van ’t publiek, 't welk derde klasse reist Als voorbeeld van ’t geen met weinig kosten in dit opzicht gedaan kan worden, wijst het blad op de Zw.tserscbe banen. Daar gaat men uit van de stelling, dat een lid van de volksklasse ook een mensch is en niet verward moet wor- een koe. rechtop blijkens ons heb- toont zijn eigen kortzichtigheid De spoorwegen i van algemeen belang. Men kan er niet naar goedvinden gebruik van maken of niet, mei dus toe- Doet men ’t niet, eigen schade zal op den duur hel gevolg zijn.” VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 18 Aug. 1877, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz 3 Missive van den heer II. Veen c, s., be trekkelijk het ontworpen kanaal Stavoren—Sneek, met verbetering van de bestaande kanalen tot Leeuwarden. 4. Idem van Mej F. H. W. van Slee, om ontslag als hulponderwijzeres in de Meisjesschool voor m. u. 1. onderwijs tegen 1 November a. s. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden. Een inzender in de Standaard oppert het denk beeld oru eene belasting te heffen van de spoor- wegreizigers. Van elk spoorwegkaartje 3e klasse wil hy 5 centen, van elk kaartje 2e kl. 15 of 20 centen zien heffen. Men zou (zegt de Kamp. Ct) even goed kun nen voorstellen brieven en telegrammen te belas ten. En wil men een groote opbrengst, dan zou men van eiken aardappel, die gegeten wordt, eene belasting kunnen heffen. Den financier van de Standaard is het immers maar alleen te doen om een nieuw voorwerp van belasting te hebben, onverschillig welke nadeelen aan de nieuwe be lasting mochten verbonden zijn. Dat het tot eene wijziging van stelsel komen moet, begrijpt ieder. Ook bij hel departement van financiën zijn, naar men zegt, nieuwe plannen in bewerking. In geen geval ech ter zullen, naar men vertrouwen mag ’t bij de Ver tegenwoordiging voorstellen goedkeuring vinden, die de strekking hebben om, hetzij handelen en ver tier, hetzij ’t openbaar verkeer te bemoeielijken. Moeten er nieuwe belastingen zijn, dan zal men er eindelijk toe dienen te komen het kapitaal in portefeuille te belasten en hei landbouwbedrijf te doen deelen in de belasting, die door alle andere bedrijven wordt opgebracht. Dit zou een veel billijker maatregel zijn dan het belasten van Spoorwegreizigers; een denkbeeld, waarachter misschien de geheime bedoeling schuilt om het reizen in trekschuiten weer in zwang te brengen. Bij het schijfschieten der huzaren op de Gelder- sche heide te Breda is Zaterdagochtend een briga dier, die te vroeg uit den observatiepost Ie voor schijn kwam, door een karabijnkogel in den buik getroffen. De ongelukkige is reeds aan overleden. i 'N, ng- al. De Haagsche correspondent der Arnh. Ct. zegt, dat de heer v. d Heim vooreerst nog niet aan aftreden denkt en dus naar nieuwe belastingen zal zoeken. Hij geeft den minister nu het volgen de in overweging en schrijft: »Ik bedoel eene belasting op het gebruik van wapens (niet wapentuig), zooals er in Engeland een bestaat Wie aldaar een rijtuig bezit met ar- worial bearings op het portier betaalt eene be lasting van twee guinjes (f25,20) ’sjaars voor elk rijtuig: bovendien mag niemand een wapen voeren zonder machtiging door den heraut van Engeland, waarvoor, meen ik, tien pond (f 120) moet betaald worden. Men kan hieibij voegen een matig recht voor het gebruik van staartnamen, zelfs het voegen van een plaatsnaam achter den familienaam, eene in ons land van ouds tierende liefhebberij; dergelijke toevoegsels zouden kunnen erkend en vergund worden legen eene betaling van f 50 of f 100 ’sjaars. Misschien zou men de adellijken van deze hef fingen kunnen vrijstellen; de adel is nu eenmaal eene door de grondwet erkende instelling, en ik vind het hard, dat men den leden daarvan geen grooter recht kan geven dan eene zekere specu latie op de bekrompenheid van het publiek, in een hollen titel. Maar ik houd mij overtuigd dat, zelfs met ontheffing van den adel, eene belasting op de ijdelheids-luxe, uit deze drie elementen sa mengesteld. men zou daarbij ook een kleinig heid voor het dragen van ridderorden kunnen heffen, zonder iemand te doen klagen, een aan zienlijk bedrag aan de nederlandsche schatkist zou opleveren. En daar wij nu toch bedacht moeten zijn op verbetering van de hulpmiddelen van den Staat, geef ik dit denkbeeld in ernstige overwe ging aan den minister van Finantien». Den 8sten Augustus zijn in de Noordzee vier schepelingen van visschersschuiten uit Vlaardin- gen verdronken. Men meldt aan het U. D dat de stempels voor de bronzen pasmunt sinds geruimen tijd ge reed zijn de proeven zijn aan de betrokken au toriteiten vertoond en na volkomen goedkeuring door bevoegden zou met den muntslag worden aangevangen. Doch toen hield het Rijkstoezicht op de stoomwerktuigen inspectie over het in ’s Rijks Munt aanwezige stoomwerktuig en bevond, dat de toestand der ketels van dien aard was dat zij geheel of gedeeltelijk vernieuwd moete n worden; ieder, die geen «onbekende” is, weetdat dit groote vertraging geeft en geruimen tijd vor dert. Sempervirens geeft tegen de wespen, vliegen, mieren en soortgelijk gespuis, die op onze abri kozen, perziken, enz. azen, ’t volgende eenvoudig middel aan de hand, ’t welk steunt op de ver slaafdheid dier insecten aan den drank Plaats eenvoudig fleschjes of andere glazen voorwerpen, gevuld met water, waarin zich bevindt een wei nig roode wijn, het is reeds voldoende, dat het vocht rood gekleurd is, in de provisieka mers en bij de vruchtboomen. Het is niet noa- dig om de fleschjes tusschen de vruchten en het ge bladerte aan de ranken of takken te binden in tegendeel, zet ze in de onmiddelijke nabijheid der boomen, zoover mogelijk boven den grond ver heven, opdat ze in het oog vallen, en de uitkomst van dit eenvoudig middel zal boven verwachting verrassend wezen. Wellicht glimlachen sommi gen, omdat het niet even als de Revalenta Ara bica van mysterieusen oorsprong is, doch men neme eens de proef er mede en men zal moe ten beamen, dat een edele gave als de wijn, die een struikelblok voor velen en hooger begaafden werd, voor wespen en consorten kan worden een Roode zee, waarin al die snoepers en roovershun graf vinden. Volgens den Haagschen correspondent der Zulf. Cour, denkt het ministerie niet aan aftre den' en zou het zelfs voor een krasse motie niet wijken. Liever zou het tot kamer-onlbinding over gaan. Hij maakt melding van een gerucht, dat de leider der liberale partij, afkeerig van het gouver- neeren, wel bereid zal worden bevonden om het leven van dit kabinet nog eenigen lijd te sparen Zelfs in bevriende kringen kan men zich, zooals schr. afleidt uit de plaat in het laatste nommer van den Spectator, niet losmaken van het denk beeld, dat Kappeyne er eigenlijk liefst een spel letje van maakt. «Aan hem, zegt de correspondent, om te toonen, hoezeer men zich in dat opzicht vergist De jV. Rott. Ct. van Dinsdag jl. heeft Brieven van een Catholiek Daarin leest men ook het volgende «Niemand zal ontkennen, dat de ultramontaan- sche partij er in geslaagd is, om door allerlei middelen de openbare scholen te ontvolken, maar we zijn toch nog niet, waar de partij haar ideaal zie.t. Zoolang zij nog dulden moet, dat het on derwijs aan leeken is toevertrouwd, is zij niet, waar zij wezen wil. Wie de oogen goed qpen- houdl, hij ziet wêly dat de ultramonlanen dezen weg volgen om 't onderwijs in hunne macht te krijgen eerst verkettering van de neutrale school en als overgangsmaatregel eene school, waar een leek ’t onderwijs geeft. De Catholieke leekenon- derwijzërs worden dan, zoolang men ze noodig heeft, onder behoorlijk toezicht gehouden. Wel haast komt echter de dag, dat men deze leeken- onderwijzers. meent te kunnen missen en dat de tijd rijp is geworden voor 'f optredan der gees telijke heeren. Dat is het ideaal. In Noord-bra- bant en Limburg heeft men het bereikt, benoor den de Maas wint men grond in de steden en werpt reeds de netten uit voor ’t platteland. Ga- tholieke kostscholen, aan ’t hoofd waarvan leeken staan of stonden, moesten de concurrentie onder nemen met inrichtingen als die van de Jezuiten te Katwijk en de kloosterscholen te Oudenbosch en Ruwenberg, waar de jongens en meisjes voor ƒ250 tot 400 werden opgenomen. Die concur rentie was en is onmogelijk en de Jezuiten had den de jeugd «Maar er zijn lichtpunten. Dat de Jezuiten in Nederland terrein winnen is mogelijk, maar dat er na een tienjarigen strijd tegen het Nederlandsch onderwijs, een stijd, waar bij alle bisschoppen in volle vaart op ’t slagveld verschenen, niet alleen geene volkomen overwin ning is behaald, maar dat er nog altijd honder den Gatholieken zijn, die voor hunne kinderen de hoogere burgerschool boven de Jezuitenschool groote woorden kan men er zich niet van afma ken. Door deze aangelegenheid eenvoudig als een quaestie van contract te beschouwen, men zijn eigen kortzichtigheid De zijn zaken i Geen enkel ander mid lel van vervoer kan hen in concurrentie lieden. Men behoort zijn begrippen en denkbeelden met dezen stand in overeenstenming te brengen Men zit in de derde klasse rustig en zooals onze voorouders ’t graag doden de stevige houten leunstoelen die zij ben nagelaten. Toch is die bank werkelijk een zit plaats, gemaakt met het oog op de vormen van menschelijk lichaam en niet, zooals bij ons, een plank, die even goed kon bestemd weten om potten en pannen op te zetten. Daarbij is de noodige afstand tusschen de banken in acht ge nomen en bevordert de bekende verdeeling in twee of anderhalve zitplaats per bank met een pad in midden in hooge mate het gemak en de gezelligheid. Daarbij zijn de meeste wagens in afdeelingen verdeeld, ten behoeve van lookers en niet-rookers. Men schijnt in Zwitserland te onderstellen dat er ook in de volksklasse vrou wen kunnen zijn, die in deze haar eischen heb ben, of lieden met zwakke longen, voor wie de tabaksrook vergif is. (Hier vergeet het blad dat thans ook onze banen vrouwencoupés 3e kl. heb ben.) De verdere inrichting is geheel in over eenstemming hiermee. Er is gezorgd voor een bebooi lijke ruimte, waar de reizigers hun baga ge kunnen bergen voor raampjes, die wind en stof, gordijntjes, die den gloed der zon afweren De vei lichting voldoet in allen deele aan de bil lijke wenschen van het publiek. Nergens spoor, dat de zuinigheid de menschelijkheid be droog. Het reizen, ook in de derde klasse is door een en ander in Zwitserland een genoegen en geen noodzakelijk kwaad zooals ten Daarbij is in de wachtkamers 3e kl ook alles veel beter dan bij ons. ’t Blad besluit zijn artikel aldus«Onze spoor wegdirectiën moeten, de een meer, de ander min der, maar allen zonder onderscheid, nog leeren dat het publiek in de derde klasse recht heeft op tegemoetkoming en waardeering. Met een paar Uit Dokkum schrijft men uit goede bron te vernemen, dat het Seiskip for friske tael en skrif- tenkennisse, heeft besloten: a) even als zij gedaan heeft voor dr. E., ook voor dr. J. H. Halbertsrna (geb. te Grouw den 23sten October 1789, over leden te Deventer) een gedenksteen te plaat sen in den muur van het huis, bewoond dooi den heer H. B. Halbertsrna, op den grond te Grouw, waar de vier gebroeders Halbertsrna het eerste levenslicht zagen, b) honderd gulden uit te loven als prijs voor hel beste tooneelstuk in de Friesche taal, oorspronkelijk of vertaald en c) nogmaals 25 gulden als prijs te stellen voor het best gekeurde rim’t welk over 1877/78 aan Forjit my net of Swanneblommen ter opna me zal worden ingezonden, zijnde voor zulk een rim over 1875/76 gelijke som aan den hoofdo. te Driesum uitgereikt, voor zijn gedicht Japik Kamminga Kylstra.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1