rm NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE v GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER H 4 zaterdag I No. 68. 1877. 25 AUGUSTUS. EU 8 Z° rt n. Jan erf, te In eA :n, ng-K te I side LIS’ 53 MWtehiitiinfaffinwiiBtmniPi SAII.it IR 01 RAS 1 de ms- me UIT DE PERS. 2 Oostenrijksche vee, BISSE W.4M). SNEER, 24 Augustus. men thans l Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. al- K«- Id. ter loops En welk 1- 1, >,52 ,5W 8.43 CR cht de tar dat eer pu- he in n lid. or dels oge tus. •lus d. en- •Ite, len- lor- lid- J in en «j et n d Tol directrice van hel asyl Steenbeek, in plaats van wijlen mej. P. Voute, is benoemd mej. J. 11. Kruyf te Leeuwarden, die deze benoeming heeft aangenomen. De heer H. E. Sinnige van in de Purmerender Courant Omtrent den twist op Urk meldt aan de N. R. C Op Urk zijn Zondag drie rijksveldwachters aan- n loor 2,15 loor 3.32 a 5: loor loor loor 3 14 10 1 Z2 7.o f 4 4 7< 7 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. al. v. >ls- en- Bij de gisteren te Purmerende gehouden hard draverij is de prijs behaald door de bruine merrie Wilhelmina van onzen stadgenoot den heer J. S. IJbema. Vierentwintig paarden namen aan den wedstrijd deel. f Franeker 20 Augustus. Zaterdag jl. had er bij de Martini kerk een noodlottig ongeval plaats. Een achtjarig meisje, dal zich te dicht onder de muren van dit gebouw bevond, dat men bezig is te herstellen, werd door een neervallen den steen (ouden fries) zoodanig op het hoofd getroffen, dat het zwaar verwond nederviel. Of schoon het arme kind nog leeft schijnt de toe- K ENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaakt, dat, van af den 22 tot en met den 29 dezer maand, des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der ge meente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 1877/78, tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven re?u, en boven dien voor zooveel de drankverkoopers betreft, le gen vertoon der kwitantie van betaalde belasting, zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den deurwaarder der belastingen, tegen be taling van tien cents, aan de huizen der belang hebbenden Worden bezorgd. Sneek den 21 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN, Burgem. de JONGH, L.-Secretaris. Onder aan den brief leest men: »N.B. Voor de betrekking komen alleen in aanmerking zij die de R.-C. godsdienst belijden.” Het postscriptum is met potlood, maar blijk baar met dezelfde hand geschreven als de brief, Voor belangstellenden ligl.de brief aan ons bu reel ter inzage,” De heer Revers te Dordrecht kondigt de ver schijning aan van »Mijn leven” door Mina Kru- seraan. Daarin wordt, volgens het prospectus door mej. Kruseman een zelf-biografie gegeven boeiend door waarheid zonder eenige terughou ding. Haar kunstenaarsloopbaan in Amerika, haar letterkundige in Nederland, haar reis door Duitsch- land en Italië, haar kennismaking met Multatuli, enz. wordeu er in beschreven, ’t Boek zal ver schijnen in drie deelen, en ook een portret van de schrijfster bevatten, ’t Kost samen 9.25. i M tug. I ^10 '8 78, Blijkens mededeeling van het Italiaansche ge zantschap is de termijn tot hel doen van aan vragen tot deelneming aan de tentoonstelling van voortbrengselen en gereedschappen tot zuivelbe reiding (inzonderheid kaas), welke in October aanstaande te Portici (Napels) zal woiden ge houden, verlengd tot den 31sten der loopende maand. Amsterdam schrijft Sedert eenigen tijd worden te Duinkerken stoomboolladingon Holsteinsch vee uit de haven van Jonningen aangevoerd welk vee bestemd voor de markt te Parijs, van Duinkerken verder per spoor verzonden wordt. De veehandelaars in Sleeswijk-IIulstein schijnen, sedert de invoer van buitenlandse!, vee in Enge- lond door allerlei maatregelen wórdt bemoeilijkt, in Parijs een nieuw débouché voor hunnen han del gezocht en gevonden te hebben. Het moet dus voor den Nederlandschen veehandel die onder de Engelsche regeeringsmaatregelen niet minder lijdt dan de handel van andere landen zeker van belang zijn hierop te worden opmerk zaam gemaakt, te meer daar sedert de opening van het Noordzeekanaal een zeer snel vervoer per stoomboot lusschen Amsterdam en Duinkerken in de vaart is, kan men de reis in 17 uren volbren gen hoewel dit slechts een schip van kleine charter en gematigde snelheid is mocht dus een geregelde veehandel lusschen Holland en Parijs te vestigen zijn en eene bepaald voor dit ver voer in te richten veeboot lusschen Amsterdam en Duinkerken in de vaart gebracht worden zoo is deze reis zeker nog in eenige uren min der te volbrengen. Ook de haven van Duinker ken is voor een dergelijk vervoer zeer gunstig gelegen, daar in de onmiddehjke nabijheid der zelve zeer goede weilanden voorhanden zijn en ook de lading in de spoorwegwagens in de haven kan plaats vinden. Naar men verzekert geeft de Parijsche veemarkt den buitenlandschen handel zeer goede resultaten en mag men veilig aannemen, dat het Hollandsche vee een eereplaals kan innemen tegenover het Italiaansche, Hongaarsche en C dat geregeld aldaar wordt aangevoerd. Ik vestig daarom ten zeerste de aandacht II. H. Veehandelaars op deze aangelegenheid verklaar mij gaarne bereid op aanvrage alle wenschle information omtrent vervoer Te Silvolda had Maandag een droevig voorval plaats. Een 7jarig knaapje werd nl door zijn speelmakker, een knaap van circa 11 jaar met. een pistoolkogel dwars door 't lijf geschoten, aan welke wonde het reeds Dinsdag nacht is overle den. De jongen wilde op musschen schieten en was bezig het pistool, dat een van hen stil van zijn vader had weggenomen, wat nader te be kijken. Het Hand, dringt nog eens aan op maatregelen ter voorkoming van de ongelukken, die op de schiet banen te dikwijls voorkomen. Toen de heer Van der Schrieck, na het ongeluk dit jaar te Kampen voorgevallen, in de Kamer aan den minister vroeg, of er geen maatregelen konden worden getroffen om deze periodiek voorvallende ongelukken te voorko men, antwoordde de minister, dat het in ons vlak land uiterst moeilijk is goede banen aan te leggen. De zaak was echter in studie. Het Hand, geeft de juistheid dier opmerking toe, maar door het zijwaarts uitwyken der kogels komen zoo goed als nooit ongelukken voor. Wel echter gebeurt hel bij ’t waarnemen der schoten, en hier kan men toch, *1 zij door draaiende, ’t zij door schuivende schijven, met zeer weinig moeite goede voorzorgen nemen, waardoor ongelukken on mogelijk worden gemaakt. »Men vreeze echter niet zoo besluit het blad dat het legerbestuur hierbij met overhaasting zal te werk gaan. Het maakt van alles een «quaestie” en zijn geduld in het «onderzoeken” is onuitputtelijk. «Een commissie” bestaande uit officieren van de normaal-schietschool, zal thans waarschijn lijk beproeven »de quaestie der schietbanen” tot oplossing te brengen. En wanneer men dan de uiteenloopende adviezen der leden dier com missie in de bureaux van oorlog in overweging zal hebben genomen, besluit men vermoedelijk na langdurig beraad deze «quaestie” vooralsnog »in studie” te laten, totdat men vaste garnizoe grien voor het leger zal hebben aangewezen, wat ook weder met andere quaestien samenhangt. De betrekkingen van andere militairen zullen in- middels den geweldigen dood hunner verwanten in vollen vrede te betreuren hebben, terwijl nieu we «quaestien” de verslagen der commissie een rustplaats zullen wijzen bij de logge papiermas- s )9 sa van zoovele onvruchtbare zusters.” De hr.A. Kerdijk heeft,gelijk men weet, zich inden laatsten tijd bezig gehouden met ’t verzamelen van 9.— 1 gegevens betreffende de uitvoering derjwet op den kinderarbeid en daartoe tot alle hoofdonderwij zers een circulaire met enkele vragen gericht. De ultramontaansche Maasbode en de anti-revo- lutionaire Christelijke School hebben hun partij- genoolen ontraden den heer Kerdijk opgave te verstrekken. Geheel anders dacht daarover ech ter de heer R. Husen te Utrecht, hoofdonderwij zer der Ned. Herv. diaconieschool aldaar, een man die in de anti-schoolwetbeweging een leiden de plaats heeft ingenomen. Met medeweten des schrijvers maakt de heer Kerdijk in *t Vad. het antwoord bekend dat de heer Husen op zijn Naar men verneemt, bestaat bij de Regeering het plan een officieel rapport te doen uitgeven van de Tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid. Dit denkbeeld zou zeker toejuiching verdienen. Immers, zal de Tentoonstelling eenig werkelijk nut hebben voor onze nationale kunst nijverheid en een eerste schrede zijn naar een betere toekomst, dan is het hoog noodig, dal aan inderdaad bekwame mannen wier namen een waarborg zijn voor degelijke beourdeehng en on partijdigheid, worde opgediagen, de verdiensten en gebreken onzer tegenwoordige kunstnijverheid in het licht te stellen en aan te wijzen wat zij te leeren heeft van die uit vroegere tijden en van die uit het buitenland. tijd haar nood geklaagd, dat een harer zusters plotseling was overleden en een huis vol kinde ren onverzorgd had achtergelaten. Uit medelij den had ik een deel van mijn garderobe ter ha rer beschikking gesteld, maar er verder niet meer van gehoord. Later vroeg ik echter zoo hoe het met de kinderen gegaan was. antwoord ontving ik Woordelijk het volgende: «O meneer, dat gaat nu heel goed de kleinsten kunnen natuurlijk nog niet hun eigen kost ver dienen, maar de derde heeft een zeer goede be trekking gekregen en de oudste meisjes, twee knappe deerns, zijn den breeden weg opgegaan Misschien was wel de garderobe mijner moe der gebruikt om de knappe deerns wat vooruit te helpen met haar schitterende kostwinning Dinsdag middag had te Dordrecht het volgen de onheil plaats. De veehandelaar L. H te Bommel woonachtig, had aan het goederenstation der Staatsspoorwegen vee geladen en begaf zich nu, om den weg te verkorten, langs de rails naar de hoofdstad. Op eenigen afstand van den overgangsweg gekomen, wordt hij verschrikt door den achter hem aansnellenden trein van Rotter dam; door tijdig op zijde te springen wist hij echter dit gevaar te ontkomen, doch kwam daar door op eene andere lijn, waarop juist een goe derentrein, mede in de richting naar het hoofd station kwam aanrijden. De ongelukkige werd door deze trein overreden en was onmiddellijk dood. Men leest in het Vaderland: «Bij sommige gemeentebesturen vraagt men niet alleen R.-G. onderwijzers, maar zelfs R.-G veldwachters. Een ingezetene van Vlissingen solliciteerde naar de betrekking van veldwachter in een kleine ge meente van Noord-Brabanl. Namens den burge meester werd hem geantwoord, dat hij, om zijn kans te vermeerderen, maar in persoon moest overkomen. gekomen, die daar eenigen lijd zullen blijven orr. de orde’te handhaven onder het werkvolk, dal gebezigd, wordt ter verbetering der haven. De oproerige beweging onder de poldergasten op Urk had haar oorsprong in een éisch om hooger loon. Dit ging gepaard met hel onmatig gebruik van sterken drank, vervolgens baldadigheden op den openbaren weg en jegens de vrouwen en meisjes. aanvragen gaf. Het luidt aldus «Wel verre van te vreezen, dat mijn opgaven u een weinig zouden helpen aan het bereiken van hetgeen door u in het belang van het onderwijs noodzakelijk geacht wordt, zou niets mij aange namer zijn dan te zien, dat elk Nederlander ver plicht was, en dat niet alleen zedelijk maar ook wellelijk, om zijn kinder en te doen onderwijzen in nuttige en noodzakelijke kundigheden. Het liefst zag ik, dat bij de vaststelling van den leer plicht ook de godsdienstige behoeften van Chris tenkinderen tot haar vervulling konden geraken d. i. dat Christenkinderen Christelijk onderwijs mochten ontvangen Maar zij dit vooralsnog voor het grootste deel onzes volks onbereikbaar, dan wensch ik niets liever dan de algemeenmaking der grootste volksweldaad onderwijs. En omdat ik die algemeenmaking alleen mogelijk acht door de wet, daarom ben ik, wat ik sedert lang was, voorstander van den leerplicht. Waar de Chris telijke school, die ik lief heb, onmogelijk blijkt daar brenge eenvoudig de school aan ieder kind van ons volk dat minimum van ontwikkeling en kennis, ’t welk het in staat stelt een gelukkige plaats in onze samenleving in Ie nemen.” Tot kenmerking van de zeden in den Ilaag deelt men van daar in een brief aan de Zuthp. Ct. onder anderen bet volgende mede «Men kan volksvermaken reorganiseren, maar het volk dat aan veredelde vermaken geen plei- zier heeft, blijft onder hel zingen van de afzich telijkste straatdeunen zijn spaarpenningen aan Bacchus en Venus offeren. Ik zeg: aan Bacchus en Venus want niet alleen het drankmisbruik ook de prostitutie neemt in de residentie onrust barend toe. Onder de mindere volksklassen is zelfs het leven van prostitutie geen schan ie meer. Gisteren heb ik daarvan een sprekend voorbeeld gezien. Mijn waschvrouw had mij voor eenigen van en ge- vracht inkomende rechten en verdere kosten betreffen de vee op de markt de la Villelte te Parijs me de te deelen. 00 ’t Schutterij-incident te Kampen geeft de Arnh. Crt. de volgende woorden in de pen «De vermakelijke geschiedenis van den kapel meester en zijn broek, of de militaire verwikke lingen in Kampen, is nog niet ten einde. Er verschijnen ingezonden stukken over en naar men schrijft, zijn de gemoederen in Kampen zeer gespannen. «Is het niet of er een noodlot op Kampen rust, dat juist deze stad, aan wie de volksover levering reeds zooveel ten laste legt, ook van de ze gebeurtenis het tooneel moest zijn Een no vellist met een weinig fantasie zou er een aar dig thema in kunnen vinden voor een vroolijk verhaal.” ft'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1