t rwi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. HISTORISCHE TENTOONSTELLING in FRIESEAXD. If ENfc was een en zen. 00 k ng-K 4 1 No. 69. 1877. T VV B N-D K R T 1 7 WOENSDAG 29 AUGUSTUS. 5 PAARDENMARKT. najaars Paardenmarkt £R pht de raar dat eer pu- l)e- aria Sil lie is t de sn« BU\A EX LAND. UIT DE PERS. letterkundigen «Het streven der radicalen om wettelijke leer- Men vraagt in T Noorden elkander niet«hebt ij de Historische Tentoonstelling van Friesland )1 gezien maar«hebt gij die nog niet ge Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. last- aga. ries ind. iven F». 30 ü'J 52 8i 43 aag- inga t»u- «as ca t en d. Tui ntje -an- Ca- jf- •n in >n.p J- 1 )t >ur 15 lor 5“ or •or or 14 HS, 78, M ug. 4 10 2 4 7,6 f 10 f0 8 l j' Thans wordt er weder Colorado bitter aange- kondigd. Waarom ook niet? men heeft wel colo- rado marschen of polka’s in hel leven geroepen. Maar het getuigt niet van goeden smaak aan de voortbrengselen v:n kunst of nijverheid den naarn te geven van een dier, dat de welvaart bedreigt. Van cholera-walsen of veepesl-likeur heeft men dan ook nooit géhoord en geen Franschman zou het in het hoofd komen de phyllexera tot etiquette te kiezen voor eèn nieuw product, dat bij in den handel bracht of voor eene muzikale compositie. Wij hopen dat, wat met dien naarn van Colora do bestempeld wordt, in zijn naarn zelfs de kiem van ondergang en vergetelheid met zich diagen zal. in ■n, en »j et n d ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Arnhem hebben Zondag avond eenige on geregeldheden plaats gehad, tengevolge van de afschaffing dor kermis. Van 9 tot 12 uur bewo gen zich eenige kleine volkstroepen zingende en tierende doer de stad. Er werden verscheidene ruiten er. een 200tal gaslantaarns ingeworpen. Eenige politie-agenlen zijn verwond, waaronder éen vrij ernstig, die dan ook naar het ziekenhuis is vervoerd. Voor het huis van den burgemeester en van eenige raadsleden hadden oploopen plaats. De burgemeester heeft het volk toegesproken. Er zijn eenige arrestatien geschied. Den volgenden dag is een proclamatie door den burgemeester uitgevaardigd. Toen hij zich echter op straat vertoonde werd hij hier en daar uitge jouwd. Er waren duizenden menschen op de been, waaronder vele in beschonken toestand, terwijl zich van elders eenige poldergasten bij de rumoer- makers hebben gevoegd. De patrouilles, die door de stad trokken, zijn .versterkt door rijdende ar tillerie. Men vreest voor herhaling der wanorde lijkheden' Op de G3e algemeene vergadering der veree- niging van en vcor Nederlandsche induslrieeien legen Woensdag 5 Sept. a. s. belegd, zullen de volgende gewichtige onderwerpen besproken wor den 1. Het recht van den natuur en het recht van den uitvinder2. De belangen der Neder landsche nijverheid bij een krachtige ontginning van Nederlandsche steenkolenmijnen 3. Verval- sching van levensmiddelen, in verband met de opgeheven invoerrechten op meel, brood en be schuit; 4. De aanhangige vier overeenkomsten van den staat met de Ned. Ind. spoorwegmaat schappij, in verband met de belangen der Ne derlandsche nijverheid 6. Onze katoenindustrie. SNEEK, 28 Augustus. Bij de Zaterdag morgen jl. ten Gemeentehuis plaats gehad hebbende aanbesteding van het bou wen van overdekte bewaarplaatsen voor faecale- en urine-stoffen, alsmede het maken van een gedeelte walbeschoeiing, toegangswegen, bestratin gen enz. op het terrein «de Aschbelt” alhier werden zeven inschrijvingsbilletten ingeleverd; en wel door E. R. Kuiper, van 't Meer m Schoter- land, die inschreef voor ƒ19740 S. yan der Werf, te Sneek ƒ17785; D. T. de Vries, te Heeg ƒ16986; C. II, Visser, te Sneek f 15980; G. C -V ’al. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 19 September c k. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. IIAAGSMA. Moet de wetge ver, bij het regelen der rechten van schrijvers en kunstenaars op de vruchten van hunnen arbeid, uitgaan van het denkbeeld: a van letterkundigen of intellectuelen eigendom? of b. dat de arbeider recht heeft op het loon 'van zijnen arbeid, en dat ieder, die zich zonder grond met eens anders loon verrijkt, verplicht is tol teruggave? cf c. van een stilzwijgend beding, hetwelk geacht moet worden bij den verkoop van elk exemplaar in de bedoe ling van partijen te hebben gelegen, krachtens hetwelk de kooper eigenaar wordt van liet ge kochte, onder voorwaarde van het niet Ie zullen nadrukken, en er niet toe Ie zullen bijdragen, dat hel door anderen tót nadruk worde gebezigd? of d. dat in het algemeen belang door de wet een recht lot uitsluitende reproductie moet worden gegeven 2. Moet het recht, den schrijver of kunstenaar op welken grond dan ook toegekend, binnen eene bepaalde tijdruimte worden besloten? Na discussie zijn vraag 1 a tot c. verworpen en d. aan jenomen; vraag 2 is in bevestigenden zin beantwoord, met dien verstande, dat de be doelde tijdruimte niet afhankelijk moet zijn van liet leven van den schrijver of don kunstenaar maar dat een bepaalde termijn behoort te wor den vastgestekl. Op den tweeden dag is gedebatteerd over de vraag: «Vorderen de weltelijke bepalingen over het tot stand komen der koopovereenkomst aan vulling voor handelstaken Op den laatsten dag (Zaterdag) is de vraag be handeld: Van welke beginselen behoort de wet gever uit te gaan bij de aanwijzing der misdrij ven, die niet dan op klachfevii o'gbaar zijn De volgende vergadering zal in den Haag wor den gehouden. f en, bil lien Ilonderde, ja duizende Friezen hebben die, het ij op doorloopende kaart, ’t zij telken male tegen Ie gewone entree a 1, in oogenschouw geno- nen. Die haar ééns zag en dan die 19 zalen Is’t ware doordraafde moet terugkomen. Wat ij op zoo’n letterlijk vluchtig! promenade even iiad bespied, was te belangrijk, om het niet eens ok met een kalm oog te bezichtigen. Aan de Hindelooper familie in haar huisvertrek, dat iets plechtig-geheimzinnigs heeftwordt loor ieder een compliment gebracht en dan be reft men zich in den wonderbaren doolhof van asten en schilderijenvan tallooze portretten in kostbaar lijnwaad en kant, terwijl het zilver, ware het tot eene trofeé opgesteld, ons zou doen denken aan de Schatkamer van Mekka, naar welke ie Turksche Majesteit zoo watertandt. Interessant is het, de vergelijkingen optevangen, die door Hollanders gemaakt worden tusschen de Historische Tentoonstelling van Amsterdam en die van Friesland en hoewel nu en dan «de iefile lot zijn stad is ieder aangeboren” zich ver- aadt, zoo riioet men toch erkennen dat de Hollander hoog loopt met dit aanschouwelijk ta- (reel van een volksleven, dat zoo krachtig sprak en, ook verre buiten de Friesche grenzen,invloed liiloefende. j De groote vraag toen het plan tot zoodanige Tentoonstelling in Friesland werd geopperd, was ^middellijk maar zullen de Friesche adelijke geslachten en aanzienlijke familien, hunne oud heidkundige schatten lijdelijk aan Leeuwarden (afslaan 1 Er waren zelfs Friezen, die daaromtrent wel jeenigen twijfel koesterden maar hunne vrees werd op de verrassendste wijze gelogenstraft. Gemeentebesturen, cor| o atiep en particulieren, ^llen boden aan wal op zoodanige ymtoonslelling Ie huis behoorde allen waren genegenja stelden er prijs opom vrienden en bekenden en vreemden rond te leiden in het Friesland van voorheen, met al het eigenaardige karakteristieke dal het Friesche volk in en buitens huis ver toonde. Zoo heeft dan ieder aangebracht wat er in zijn buit was Voorzeker neen! er is nog genoeg in kamer ei kast blijven staan, waardig daar eene plaats in te nemen, niet omdat men ongenegen was dit af te staan, maar uit gebrek aan kennis van da waarde der bedoelde voorwerpen of uit on bekendheid met de vraag, door de Commissie tot de Friezen gericht. De Historische Tentoonstelling van Friesland heeft echter niet alleen Frieslands verleden aan het Zuiden doen kennen, zij heeft het ook het rijke merkwaardige Leeuwarden doen zien, waarin Het Dagblad maakt gewag van de verschillen de benoemingen in Nederlandsch-Indie en doet opmerken, dat de politieke loopbaan van eeni- gen in een renbaan schijnt herschapen te zijn. Het is vooral de bevordering van de hh. Michiel- sen, Sprenger van Eyk, Bool en Junius van He- mert, respectievelijk tol directeur van financiën algemeen secretaris directeur der burgerlijke openbare werken en lid van de kamer van koop handel te Batavia, die aan het blad, gelijk aan eenige Indische organen, aanstoot gegeven heeft. Het Dagblad voegt er aan toe «Stoken” in Nederland, «Remmen” in Indie was, herinneren wij ons wel, de politieke rich ting door het tegenwoordig kabinet voor den voortaan te volgen weg aangegeven. Het rem men was goed, mits met het bepaalde doel, om met afnemende vaart en. vóór het te laat was de baan, die tot verderve voertte verlaten en een ander spoor te kiezen wij bedoelen het volgen van zoodanig regeeringsbeleid, waardoor het onschatbaar Indie voor het vaderland op den duur zou kunnen behouden blijven. «Van die veranderde richting van Tiet koloni aal bestuur is tot dusverre niets gebleken. Men schijnt voor remmen, hennen te hebben gele zen. ’t Heeft er, in ’t algemeen genomen, al thans veel van Donderdag is de achtste vergadering van de Ne derlandsche Juristenvereeniging te Leeuwarden ge opend. Aan de orde was de vraag: «Naar welk hoofdbeginsel moet de Staat de rechten van schrij vers en kunstenaars op het product van hunnen arbeid regelen?” Hierover waren twee praeadvie- zen uitgebracht: één van mr. J Freseman Viëtor en één van mr. N. de Ridder. Het bestuur had de volgende vragen gesteld. 1. plicht in te voeren en ieder te dwingen de open bare school te bezoeken, zou eene wijziging der Grondwet eischen” en da-t wil de Tijd, het hoofd orgaan der R.-Catholiekcn in ons Land, niet. «Ons plechtanker zegt dat blad is t de Grondwet. «Wat men ook in Nederland moge wenschen of drijven, boven alles staat de Grondwet. Zelfs de gewone wetgever moet haar eerbiedigen. Hier dus wijké men noch ter rechter- noch ter lin kerzijde af. Men la'e zich niet verleiden door het gefluit der anti revolutionnaire Sirene, die ons tot eene Grondwelherziening wil verlokken, onder den schijn van langs dien weg eene geheel be vredigende oplossing der schoolquaeslie te ver krijgen. Begint men eens, hier of daar, met een steen te nomen uit het gebpuw van 48, liet ge vaar zal dreigen, dat men weldra verder wil gaan en ons het eenige onlfutsele, waarop wij met eenig vertrouwen kunnen berusten. Wij hebben het meermalen gezegd en wij herhalen hef de Grondwet is geen leerstelsel, geen verklaring van beginselen, die voor alle tijden en plaatsen moe ten gelden. Veel minder behelst zij een politiek ideaal van staatkundige volmaaktheid, zoodat in geene omstandigheid iets beiers zou kunnen wor den verzonnen. Zekerlijk, indien wij in dezen zin de Grondwet moesten aankleven, wij zouden dit niet alleen niet mogen doen door het verbod der kerkelijke leer, maar ook door de uitspraak eener gezonde rede. «Zij bevat in hoofdlrekken de staatsregeling van het Koninkrijk der Nederlanden, zooals dit door veelvuldige omwentelingen en in- en uit wendige beroerten der voorgaande eeuw geworden is en thans feitelijk in de tweede helft der ne gentiende eeuw bestaat. «Als zoodanig kunnen en mogen wij de Grond wet van 48 liefhebbers en ons verheugen in haar bezit, omdat zij ons vele dieibare vrijheden ver leent. de pols thans zoo krachtig begint te slaan; en hoe velen van hen, die door die Tentoonstelling gelokt werden, maakten uitstapjes in Friesland. Zij hebben dat land, ’t welk hen de Friesche turf en de Friesche boter en de Friesche kaas bezorgt en dat daar achter de Zuiderzeo ligt, eens gezien, en hoeveel relatien zijn er, sprekende en onder zoekende, aangeknoopt die niet losgelaten worden, ook al behoort de Historische Tentoonstelling in Friesland tol de geschiedenis Wordt er alzoo over die groote, rijke Bazar in Frieslands hoofdstad eene lofspraak gehouden, waarvan naijver niet by machte is iets af te doen, ook de Gommissien, bij welke niet alleen de kennis werd gevonden om alles te waardeeren en te organiseren, maar die ook den moed had den om de grootsche onderneming ten uitvoer te brengen, erlangen in die lofspraak het aandeel dat haar rechtmatig toekomt. En wat de ingenomenheid van hel publiek vooral verhoogt is de welwillendheid door die Gommissien aan den dag gelegd, om te midden van al die schatten rond te gaan en al die in lichtingen te geven, welke bij de bezichtiging daarvan met genoegen worden gehoord.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1