GEMEENTE EN HET A11RONDISSEMENT SNEEK NWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 lp V" V' J:- do'-r 9.15 1 door 9,34 9 51 door docr door 0 14 10 1 tos 1877. No. 71. WOENSDAG 5 SEPTEMBER. EN PAARDENMARKT. najaars Paardenmarkt .J r A s. Vs F I tl 1 O 1 zie Hij kon er n.e UIT DE PERS. De Nijmeegsche Nieuwsbode geeft eenige trs, i 74. Woudsend, 30 Augustus van B15 5 EM.AMI. lyj' ji- A M lllg. 4 1 1 □e- us- •lo- lag iaar met liet lee EL- mei 2e kl. 15 3e kl. 6 4e kl. 3 5e kl. 3 9 J- n, deel zijn j/.er- ver- Totaal. 37 17 11 5 4 nog 1 2 2 1 0- £R cht ‘Ie 'aar dat eer ou- be- 1 al. wa ver- Jest, I ?che i de aan- an m, I en >'J et n <1 >n in )7 S N E E K 4 September. Aan het heden gehouden admissie-examen voor het Gymnasium namen 10 jongelieden deel, waar van één tot de vijfde, één tot de tweede en 8 tol de eerste klasse werden toegelaten. De uitslag der her- en toelatings-examens aan de Hoogere Burgerschool alhier, welke he- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van s gemeente SNEEK maken hiermede bekend it de Men verneemt dat binnen weinige dagen kan worden tegemoet gezien de benoeming van vijf nieuwe hoogleeraren aan ieder der drie rijks universiteiten. Ieder faculteit zal met één hoog- leeraar worden vermeerderd. it jaar zal plaats hebben op Woensdag den 19 eplember e k. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. - Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. I haar goed. En zij herriep nooit al was de logen duizendmalen Te Breda zijn geboeid binnengebracht twee meisjes, oogenschijnhjk van 15 en 18 jaar, die onder Prinsenhage een paar kinderen van hunne kleederen en sieraden beroofd hadden. Eenigen tijd geleden verzocht te Amsterdam iemand een hem onbekend persoon op straat een horloge voor hem te beleenen. Hij kon er een klein fooitje mee verdienen. In plaa's van het fooitje te verdienen, ging de ander met het horloge op den loop. Op straat kwam hij iemand tegen, wien hij het uurwerk voor een rijksdaalder verkocht. Bij een onder zoek van de justitie bleek, dat dit horloge twee maal gestolen was. Den oorspronkelijken dief was het door den leeglooper ontfutseld. •e* Wl 340ste Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dins dag 21 Augustus ‘1877. Tegenwoordig zijn de Heeren II. Jz. King- ma, Voorz. J. L. Bakker, P. Fennema P. M T. Dethmers, D Gorter, N. W J. C. de Voogt, II. Jongbloed en de Secretaris. 1. De notulen der vorige vergadering en die der buitengewone vergadering d. d. 4 Augustus worden gelezen en goedgekeurd, even als de se dert uitgegane stukken. 2. Op voorstel van den heer Jongbloed be sluit de Kamer no. 110 van de oproepingsbrief «Circulaire der Commissie in zake Kanaal van Naar aanleiding der wijziging, in de stand plaatsen en indeeling der rijksveldwacht gebracht, in verband met de veranderde rechterlijke in deeling, wordt in de N. R. C. de aandacht ge vestigd op een punt, dat mede nog verandering behoeft, te weten het gevangeniswezen. Daarin zou een niet geringe bezuiniging te brengen zijn. Sedert 1 Januari 1876 zijn de provinciale ge rechtshoven te Groningen, Assen, Zwolle Ut recht, Middelburg en Maastricht opgeheven en nog beslaan daar huizen van burgerlijke en militaire verzekering. Sedert 1 Mei zijn de rechtbanken te Eindhoven, Nijmegen, Leiden, Brielle, Hoorn, Goes, Amersfoort, Sneek, Deventer en Appinga- dam opgeheven, en nog bestaan in die gemeen ten huizen van attest. Niet minder dan 43 kan tongerechten zijn gesupprimeerd, en nog bestaan er niet minder dan 85 huizen van bewaring Een groot aantal dier gestichten zou kunnen worden opgeheven. AD VERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 '/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ÏN, ng- - De Arnh. Crt. maakt gewag van een artikel in de Köln. Zeit., omtrent een audiëntie die keizer Napoleon I den 10 Mei 1806 te Breda verleende en waarin vooral opmerkelijk is de speech, die Na poleon tegen de Roomsche geestelijken hield. Het stuk was in de archieven van het kasteel Huelh bij Millingen in bewaring. Het blad toont door deze medeeling niet bij zonder op de hoogte te zijn van Multatuli’s werken. Het verhaal dier audiëntie die niet den 10 Mei 1806, maar den 6 Mei 1810 plaats had, komt voor in den eersten bnndel Ideën van Mullatuli, onder idee 218. Het origineel van het daar me degedeelde is in het bezit van den heer Douwes Dekker. Naar de N. R. C. verneemt, schijnt bij de regeering het voornemen te bestaan, om eenige artikelen van hei algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, die in de praktijk on houdbaar gebleken zijn, te wijzigen. Reeds moet, naar men verzekert, de zienswijze der spoorweg- direclien hier te lande omtrent sommige artike len van bedoeld reglement gevraagd zijn. Totaal De uitslag van den zeilwedstrijd alhier is als volgt 1ste klasse. Veerschepen, 7 mededingers; prijs een zware zilveren soeplepel, behaald door do Jonge Neeltje van T. R. de Jong te Woudsend premie, eene mandie zeilboot, behaald door de jonkheer Sjuk Gerold, van J. Spruit te Heeg. 2de klasse. Boeiers-en jachten, 3 mededingers; prijs, een kristallen met zilver gemonteerd zuurste), behaald door de Constanter van den heer W. A. Tromp te Woudsend premie, eene Nederlandsche vlag, behaald door de Standfries van den heer G. de Vries te Grouw. 3de klasse. Booten, van 4.8 M. en daai bene den, 5 mededingers prijs, een kristallen sigaren- stander met zilver gemonteerd, behaald door de Jonge Pieter van den heer R. Vrolijk te Sneek; premie, twee groote prachtige vazen, behaald door de Jonge Pieter van den heer L. P. Lijkles te Grouw. 4de klasse. Booten van 4.4 M., getuigd met vierkant sprietzeil, 3 mededingersprijs, een kris tallen suikervaas met zilveren voet, behaald door de 2 Gebroeders van den heer J. Schreur te Workumpremie, twee fraaie vazen, behaald door de Baars van den heer U. Brinksma te Op penhuizen. ,00 den zijn afgeloopen, is de volgende: Na de her examens zijn tot de 2de Klasse bevorderd: J Niemeijer, P. v Vugt, H. Halbertsma, G Veen, P. Napjus, Jac. van Gorkum, G. Blok, H. Louw- mans, L de Reede, Jacoba Jongbloed tot de 3de Klasse Engelina de Reede; tot de 4de Klas se J Kramer, J. Tromp, A. Banning; Voor en kele lessen M. Kuyt. Een Candidaat voor de 2de Klasse werd niet bevorderd. De uitslag der toelatings-examens, in Juli en heden gehouden, is de volgende: Er werden ge ëxamineerd Voor de le kl. voll. onderw. 22 jong, en 4 meis. Enkele lessen 5 1 Waarvan werden toegelaten Volledig onderwijs 20 Enkele lessen de 2e kl. Volledig onderwijs Enkele lessen Waarvan werden toegelaten Zaterdag en Zondag avond is het te Arnhem niet levendiger geweest dan gewoonlijk. Er is niets voorgevallen. De wachten en patrouilles waren echter nog dezelfde. Vermoedelijk zullen zij he den voor het laatst uittrekken. Voor zoover er gisteren sprake kon zijn van meer dan gewone drukte, is dat te wijten aan de rustbewaarders. Eenige dronken schutters zijn ingerekend en een politieagent is van zijn post ontzet. Het Vaderland brengt de woorden, door den heer Kappeyne op den laatsten zittingsdag der Tweede Kamer voor ’t recés gesproken, in her innering ïNaar mijn oordeel” dus sprak de heer Kappeyne sheeft de regeering door haar te kortkomingen opgehouden, gouvernement te zijn n den waren zin des woords. Waarom me«n ik dan niet door afstemming van dit voorstel van mijn gebrek aan vertrouwen in de regeering te moeten doen blijken De reden is deze. Het vraagstuk (van het lager onderwijs), dat ons ver deeld houdt, is er een, waarvan men weet hoe het, moest het in deze Kamer in beraadslaging komen, door de grov'e meerderheid zou worden beslist. Die meerderheid echter zou wellicht indien het waar is, dat zij in het oog der natie vertegenwoordigt een geest van onderdrukkingen van onrechtvaardigheid, spoedig ophouden meer derheid te zijn. Welnu, zij is zoozeer overtuigd van haar recht en van haar nationale kracht.dat zij die proef wenscht te doorstaan. Wij willen dan, wat in Engeland lord Derby zeide we will go to the country; en gedurende dien tijd willen wij de administi atie niet bemoeilijken, maar haar dulden.” Het liberale blad kan zich niet begrijpen hoe er personen zijn, die verlangen dat de heer Kap peyne zich in de plaats van den heer Heems kerk stelt, nog eer deze en zijn vrienden hun ontslag vragen. Die zaak komt eerst aan de or de als de Kamer heropend en de samenwerking tusschen regeering en volksvertegenwoordiging hervat is. Dan zal het Vadert, vertrouwt er op de heer Kappeyne weten wat te doen. Het verleden moge twijfel wekken die twijfel mag nauwelijks zijn stem doen hooren, zoolang den leider der liberalen de gelegenheid ontbroken heeft, zijn plechtig gegeven woord gestand te doen. - 5.30 6,29 6,52 ,582 l 6 JIS, 78, 3 voor Volledig onderwijs 1 tot de le kl. Enkele lessen geen jong. 3 meis. tol de le klasse Van de 3e en 4e klasse werd respectievelijk 1 jongen geëxamineerd voor enkele lessen en toe gelaten. Een oud leerling der 3e klasse kwam op nieuw terug. De Cursus begint met het volgend aantal leer- leerlingen. Volledig onderwijs. Enkele lessen, le kl. 28 jongens 1 meisje4jongens 4 meisjes 2 9 1 voor geene 1 9 Als een staaltje van de wijze waarop elkander de waarheid wordt gezegd, wanneer de eeredienst in ’t spel komt, kan dienen, ’t geen de lijd zegt omtrent de werkzaamheid van den afgetreden re dacteur van de Kerkel Ct. en het antwoord van deze >Geen Nederlandsch orgaan, van welke rich ting ook, schrijft de Tijd, slaat in fe'heid van bestrijding der Katholieke kerk met het niet- oöicieel gedeelte der Kerkel. Ct. gelijk. Noch de verbeten nijd van den Standaard, noch de lom pe haat van het Wag. Weekbl., noch de als on partijdigheid gemaskerde laster van het Handbl-, noch de breedsprakige en zelfmoordende woede van de N. Rotterd., konden de Kerk. Cour, over treffen. Zij was het onbereikbaar voorbeeld der kleine pers; zij reikte de hand aan Uilenspiegel, zij had bon mots die de Spectator, buiten oo- genbhkken van opgewondenheid, zich zou scha men in plaat te brengen. De bitterste laster werd in die kolommen nog bitterder, de vuigste hoon nog vuiger. Zij vergal alles, waar het gold de Katholieke kerk te beleedigen en te grieven ieder wapen was eenig bericht openbaar.” De heer Kits van Heijningen, door zijn opvol ger van de redactie gevraagd of hij ook wilde repliceeren schreef terug «’f Is beter dal ik zwijg. Maar het slot van den uitval van de Tijd deed mij goed, dat zij mij den ergste van al haar tegenstanders noemt. Ik heb dus nu en dan ge zegd, wat haar zeer moest doen.” De Nijmeegsche Nieuwsbode geeft eenige me- ledeelingen ten beste, betreffende de goederen an hel klooster van St. Agatha. Het blad her- mert, dat in 1648 bij den Munslerschen vrede lie geestelijke gestichtenvoor zoover zulks liet vroeger geschied was, werden opgeheven en mn bezittingen met het domein vereenigd. In 629 was deze maatregel reeds op dit klooster fcegepast, maar de Prins van Oranje had als eer van de stad Grave en van ’t land van Guyk, le kloosterlingen toegestaan het gebouw te blij- ren bewonen, terwijl hun het genot der goede- ■en tegen een vaste som jaarlijks voor hun le ven in admodialie werd gelaten. Hierbij werd echter de bepaling gevoegd, dal er geen nieuwe lingen mochten worden aangenomen. Men heeft toch aan deze laatste bepaling echter niet gehou den, zoodat bij expresse resolutie van 12 Maart 1731, door de Staten-Generaal werd vastgesteld, lat de toen aanwezige geestelijken moesten uit- lerven. Ook hieraan werd de hand niet ge- inuden. Eerst na de invoering van het Fransch keizerlijk decreet van 1811, waarbij alle toen nog -«staande kloosters werden opgeheven schijnt legen het aannemen van nieuwelingen meer auwkeurig te zijn gewaakt, immers bij het ein le der regeering van koning Willem 1 bevonden ich nog slechts twee personen (zoogenaamde jeestelijken) in het kloostergebouw. Na 1813 was het genot der goederen en in komsten, aanvankelijk voor een tijdvak van twaalf aren, tegen betaling eener som van 1500 en le lasten, aan de bewoners van het klooster gebouw gelaten. Dal contract is echter in een ;ewoon huurcontract veranderd, door hel domein- lestuur geregeld voor den tijd van zes jaar, met ren op hun wereldlijken naam gesloten, en waar bij zij geheel met gewone pachters worden ge lijk gesteld. Was hel plan, bij ’t einde der regeering van Willem I geopperd, gevolgd, dan zou aan beide ivergebleven geestelijken 1000 jaarlijks verze kerd zijn, benevens het genot van ’t kloosterge bouw en -den tuin, terwijl de overige goederen publiek verkocht zouden zijn geworden. Maar Idoor geestelijken inrloed werd dit denkbeeld ter |iyde geschoven en de pacht Weder als gewoon lijk voor zes jaren vernieuwd. Een latere po king, om de goederen bij een huur van 1500 liegen de penning twintig voor de geestelijkheid 'aan te koopen, mislukte. Zoo is, naar de N N. meldt, tot heden de stand van zaken. n n )t 5?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1