NWS-1 IIIÏIWEÏÏIE-IILW VOOR DE GEllfflTE EV HET ARROOISSEfflT SVEEK, IETS OVER VOEDING EN VOEDSEL. 1 4. No. 73. 1877. T W B B-E N-D E WOENSDAG 12 SEPTEMBER. I SN Kalvermarkt te Sneek. jaarlijksehe Kalvermarkt aldaar zal plaats hebben op Maandag 1 October 1877. £8 1 r *1 >3 U :n, ng. fcht j de lar dat eer ou- l>e- 4 (01 KU S A K E K I. de BIAAEALAM) II. 50; >ne V. UIT DE PERS. val de ge- 8 stoelen kan men 2 naar van En door Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. J. van DRIESSEN, Burg. S. HAAGSMA, Secr. Kg. ,50 «e- ye. nu ons J- n> ,00 DO lo. 3— ,00 ,50 0 a /s eur I* bes ers 5 ,50 50 ,50 :ste in- jer l tne- ard f20 15 a >.30 >,'29 1,52 584 1,43 loor '.15 loor ’,34 1 51 loor loor loor I 14 10 ,50 ag- •n in an m, en et n d Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, gevolg gevende aan de uitnoodiging van heeren Gedeputeerde Staten, gedaan bij hunne besluiten van 30 Aug. j I. nos. 2, 4 en 5. maken bekend: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen door deze ter algemeene ken nis, dat de n >t Tal. - L M pt. 8 <6 4 4 'S ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I IA De Amsterdamsche afdeeling van Multapati- or’s-bond heeft aan een groot aantal aanzienlij ke werkgevers in de hoofdstad een circulaire toegezonden, met aanwijzing van eenige grond regelen door gezegde werkgevers ten aanzien van hun arbeiders in toepassing te brengen Tot dusver zijn slechts enkele betuigingen van instem mingen ontvangen. De afdeeling wenschte, voor eerst zedelijken invloed en overreding van de zijde der werkgevers, vervolgens achteruitzetting en zoo noodig wegzending van den werkman die zich aan misbruik van sterken diank schuldig maaktverbod om ploeg- en onderbazen in dienst te nemen als zij kroeghouders zijn af zonderlijke uitbetaling van loonen aan den werk man het niet in dienst nemen van een werk man die door een anderen werkgever wegens dronkenschap ontslagen is De werkgevers zijn overtuigd, dat voor de toekomst het misbruik wordt bestreden door, en willen daarom zoo veel in hun vermogen is, gaarne medewerken tola. de verschaffing van behoorlijke woningen aan de werklieden ter aankweeking van huise lijkheid b. den werkman in de gelegenheid te stellen goede en goedkoope levensbehoeften te bekomen c. bevordering van verstandelijke ont wikkeling der werklieden, en vooral van het ge regeld en goed schoolgaan hunner kinderen (voor al cp dit punt kan de werkgever door zijn in vloed krachtig tot het beoogde doel medewerken) d. de uitspanningen van den werkman zooveel mogelijk te doen strekken tot zijn aesthetische en zedèlijke ontwikkeling. De Werkmansbode waardeert zeer de pogin gen der afdeeling, maar doet opmerken, dat men weder bezig is 1°. om de paarden achter den wagen te spannen, en 2U uiterste middelen aan te wenden die de zondaren niet zullen bekeeren. Waarom niet liever begonnen vraagt het blad met de verschaffing van behoorlijke woningen en met een ruime beperking van het overgroot aantal gelegenheden waar ieder uur van den dag sterken drank is te bekomenmet de ge legenheden voor goede en goedkoope levensmid delen (ofschoon daaruit zeer weinig voordeel is te halen) met de bevordering van verstandelij ke ontwikkeling met hervorming der uitspannin gen en vooral met een behoorlijke en billijke loonsregeling (dit onderwerp is vergeten). Zul ke middelen pasten voor hel heden. «Eerst dan, als zoo ruirn mogelijk alle belet selen zijn weggeruimd, wij meenen alle die zor gen en levensmoeilijkheden met welke de lagere standen inzonderheid hebben te kampen en waar door zoovelen uit die standen dronkaards worden, achten wij ’I mogelijk tot hel stelsel van weg zenden te besluiten.” I1S, 78, De vereeniging «Nijverheid” te Leeuwarden heeft besloten, om een zeker getal bekwame am bachtslieden uit Leeuwarden, die niet in staat zijn zelven de kosten te dragen, voor rekening der vereeniging, onder behoorlijk geleide, naar Amsterdam te zenden, ter bezichtiging der ten toonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, en daarvoor een crediet te verleenen van ten hoogste f 400. 7.0 dat Ier provinciale griffie, tegen den prijs van 50 eent per exemplaar, voor belanghebbenden verkrijgbaar is gesteld, hel prov. blad no 96, houdende vaststelling van het bedrag der ont vangsten en uitgaven van de rekening der en kel provinciale en huishoudelijke inkomsten en en voor den prijs van vijf cent, de prov. bladen nos. 98 en 100, bevattende wijziging van hel reglement op de bedijking, verveening, droogmaking en het beheer van den Ilaskerveenpolder en tot aan- vulling en wijziging van het reglement op het onderhoud en beheer der Contributie Zeedijken van Westdongeradeel. Sneek, 9 September 1877. J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris. De Tijd ontvangt tegenwoordig van een lid harer redactie mededeelingen omtrent de wonde ren, die in den laatsten tijd in grooten getale te Marpingen geschieden. In zijn voorlaatslen brief maakte hij melding van een lamme, die ’t gebruik harer beenen had herkregen, terwijl hij mede had gehoord, dat een blinde ziende was geworden. «Te midden van alle stichting schrijft hij «Millioenen menschen sterven aan geen of aan een onvoldoend middagmaal. Of neen, zij ster ven eigenlijk niet, althans niet terstond. Den acuten hongersdood sterft men tegenwoordig nog maar alleen in Perzië in het beschaafd Europa sterfl men den chronischen hongersdood. Het mensch^lijk oiganisme is taai en kan jaren lang onvoldoende voeding verdragen, zonder dat de dood er direct op volgt. De gewone vorm van dien Enropeschen honger is niet volslagen gemis aan voedsel, maar slechte en zeer eenzijdige voe ding. De goedkoopere koolhydraten zijn door gaans tamelijk voldoende aanwezig, de duurdere vetten en eiwitstoffen niet. En om dan het neêr- drukkend gevoel van slapheid en gemis aan ener gie te verhelpen, grijpt men naar zenuwprikkels en wel naar den goedkoopsten, alcohol. Aard appels en jenever vormen het gewone Europee- sche hongerdiëet. Van dat verhongeren met een volle maag kunnen we tal van voorbeelden in onze achterbuurten zien:bleeke, dikbuikige kin deren, slappe, poffige bedelaars of magere, hol- oogige proletariërs, menschen, die op veertig-ja- rigen leeftijd er uilzien alsof ze zestig waren de enfants perdus, die bij een aanval van cho lera of typhus in de voorste rijen staan en bij troepen worden weggemaaid. En even goed staan ze bij den socialen strijd in de voorste rijen en vullen de barricaden en de gevangenis sen. En de tros van dat leger der maatschappe lijke ellende vormen de afgebeulde, uitgemergel de moeders, die het aanzijn schenken aan een nieuw geslacht, ongezonder nog dan het vorige. En wanneer nu eerst eenige geslachten achter een van dal hongerdieet hebben geleefd of liever gekwijnd, wat is dan het resultaat Slapheid, gemis aan energie, aan weerstandsvermogen, zoo wel op materieel als op moreel gebied. Zietdaar de zeker hoogst treurige, maar toch onvermijdelijke gevolgen van eene slechte en zeer eenzijdige voeding; gevolgen die men wij wil len volstrekt niet beweeren overal en ten allen tijde, maar dan toch in heel vele gevallen zou kunnen voorkomen, indien men wilde luisteren de lessen der wetenschap, die de resultaten haar onderzoek ook op dit zoo hoogst be langrijk gebied, volstrekt niet onder stoelen en banken heeft geschoven. wel beweren, wat ook volstrekt niet ontkend wordt dat niet allen zich kunnen voeden zóó, als zij dat wel gaarne zouden wenschen dat er velen zijn, wien ’t aan de noodige middels ontbreekt om zich het meest krachtige voedsel te verschaften, toch verlieze men daarbij vooral niet uit het oog, dat daaronder ook velen zijndie zich, ook met de hun ten dienste slaande middelen, in eik geval vrij wat beter zouden kunnen voeden, als zij dat tot nu toe deden. Al moet de mingegoede stand zich bijv, voor een groot gedeelte spenen van het gebruik van dierlijk voedsel wat zeer jammer is, dan behoeft Dr. Huizinga. Een en ander over Voeding. Bij het onderzoek naar de kleurenblindheid van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is o. a gebleken, dat acht ma chinisten van hel Noordernet daaraan lijdende waren Deze machinisten zullen, naar de Gron. Crt. verneemt bij vaste machines of in eeaige andere betrekking bij de Maatschappij geplaatst worden. De meermalen voorkomende, echter geheel ver keerde meening, dat men het met de vervulling zijner schutlerlijke dienstplichten niet zoo nauw behoeft te nemen, werd Woensdag j 1. in een onzer groote gemeenten gelogenstraft. Een schutter, die wegens wegblijven bij de exer citie de gewone boete had beloopen en niet tegenstaande herhaalde aanmaning die boete niet betaalde, werd, toen hij als getuige het burgerlijk huwelijk zijner zuster had bijgewoond, op het oogenblik waarop hij het rijtuig zou instappen om huiswaarts te keeren, door den bode van den schuttersraad, die daartoe bij vonnis gemachtigd was, in arrest genomen. Na een kort verblijf in de arrestantenkamer volgde de betaling en kon bij toen ongehinderd aan de huwelijks-feesl vreug de deelnemen. Bij Koninklijk besluit van 7 September 1877 is een lijdelijke Rijkscommissie benoemd, belast met het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrenger van een verslag aangaande den toestand van de bedendaagsche nijverheid uil hei oogpunt van kunst en smaak beoordeeld, alsme de omtrent de middelen welke tot verbetering en ontwikkeling der kunst-indnstrie aan te wenden zijn, een en ander naar aanleiding va», de thans te Amsterdam geopende tentoonstelling van kunst op nijverheid toegepast. Zij bestaat uit de heeren F. Gugel te Delft, P. N. Muller te Amsterdam, D. van der Keilen Dz. te ’s Gra- venhage, J R. de Kruijff, te Amsterdam, dr. S. M. van der Willigen te Haarlem. hij toch nog niet bij voorkeur zijn hoofdschotel te maken van iels, wat op de lijst onzer voedings middelen zoowat op den laagsten trap staat, bijv, van aardappels, Hij kan zijn geld nuttiger besteden, en met een voor de gezondheid vrij wat beter resultaat, bijv, aan voedzaam brood, aan erwten en uitgaven over het dienstjaar 1875; boonen, aan rijst enz. enz. Wanneer men bijv, eene zekere som gelds aan boonen besteedt, dan heeft men daarin 2 a 3 maal meer eiwit en even veel zetmeel, als wanneer men die zelfde som aan aardappels besteedde. Ook de rijst, zegt Dr. H., is een voedingsmiddel zeer te verkiezen boven aardap pels. Bovendien heeft de rijst nog dit voordeel, dat ze van allegraanvruchten, die als lieele korrels ge bruikt worden de gemakkelijkst verteerbare is omdat ze minder rijk is aan harde, onverteerba re celstof. Wij zouden op deze wijze voorlgaande, en van den hoofdschotel afdalende tot de bijspijzen, over heel wat meer ruimte moeten kunnen beschikken dan ons ten dienste staat, want de lijst onzer levens middelen is tamelijk lang, ’t Is echter voor ons tegenwoordig doel niet noodig, hierover verder uit te wijden. Het aangehaalde zij voldoende om aan te toonen, dat wij-zelf voor een groot deel er de schuld van dragen als we minder goed worden gevoed, dan we dit met de ons ten dienste staande middelen wel zouden kunnen doen. Nog ééns: van eene verstandige keuze onzer voedings middelen hangt véél af, vooral met het oog op den algemeenen gezondheidstoestand. Niet minder van belang echter voor zondheid is het dat er voor gewaakt worde, dat onze levensmiddelen niet vervalscht woiden, waar door de voedingswaarde meestal aanmerkelijk ver mindert. Dat dit tegenwoordig maar al te dikwijls geschiedt, is een feit van algemeene bekendheid. En dat dit tot nu toe straffeloos kon geschieden, is meer dan treurig. Zeer terecht wordt er dan ook in den laatsten tijd meer ernstig op aangedrongen, dat de Staat in deze krachtig op trede om, door strafbepalingen tegen de verval- sching van levensmiddelen, paal en perk te stel len aan een kwaad, dat steeds in omvang dreigt toe te nemen, zeer ten nadeele der publieke moraliteit en der openbare gezondheid. Wij wenschen daarop in een volgend artikel nader terug te komen. Men spreekt te 's Hage nog altijd van huwe lijksplannen van onzen Kroonprins en van ’t voor nemen van Z. M. den Koning om de kroon af te zetten. «Gelooft er niets van!” zegt de schrijver der Haagsche kroniek in de Groninger Courant. De Memorie bij het antwoord der Regeering op het verslag der Kamer over ’t ontwerp van wet op T lager onderwijs zou vaslgestekl zijn door den Ministerraad, zooals men algemeen zegt. De Regeering laat in die Memorie ook dóór schemeren, dat zij nog wel het een en ander wil toegeven. ’t Is eene laatste poging om zich slaande te houden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1