GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEUWS EN ADTERTENTIE-READ VOOR RE IETS OVER VOEDING EN VOEDSEL. I 1877. No. 74. R G A. N G. T W K E-E JN-D E 15 SEPTEMBER. ZATERDAG SN PAARDENMARKT. najaars Paardenmarkt dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 19 September e. k. J •t 'oo 4 *g- I - Ü- iel. oi it m SMI. hl. II n ele III. vaij n- B 1\ M; L A M> o e» Zoo bleek UIT DE PERS. de quaestie aldus 16 6 6 en (En bij 30 I 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 1e- ird 22 12 a is- De J1S, 178, 10 19 >2 SA 13 or 16 or 14 1 or or or 14 0- ÏR cht de aar dat eer ou- be- le- rk ir- >r- nei Ja- v 00 ;te O. 0 i h. A EN, »ng.. Tal. Door te Amsterdam vertoevende Franschen is een adres van rouwbeklag gezonden aan mevrouw Thiers. was waar (Men vergelijke hier mee de worstfabrikatie, waarvan hierboven mel ding wordt gemaakt). Gedroogd koffiedik, met cichorei en okeraarde gemengd, werd te München als koffie verkocht. Uit bovenstaande wij zouden de vervalsch- Jijst nog veel langer kunnen maken; wat o. i. onnoodig is kan men reeds eenigszins den omvang met het kwaad leeren kennen, ter be strijding waarvan in den laatsten tijd, van on derscheidene kanten, op krachtige maatregelen wordt aangedrongen. 00 one ,00 ,50 ,O0 00 fg. 00 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, gevolg gevende aan de uitnoodigiug van heeren Gedeputeerde Staten, gedaan bij hun besluit van den 3 September jl. no. 4, maken bekend dat ter provinciale griffie, legenden prijs van 15 cent per exemplaar, voor belanghebbenden ver krijgbaar is gesteld, het prov. blad no 105, be vattende het reglement van politie op het ge bruik van waterstaatswerken, in onderhoud en beheer bij de provincie Friesland. Sneek, 13 September 1877. J. van DRIESSEN, Burg. S. HAAGSMA, Secretaris. In de Dinsdag avond j. 1. gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam is o. a. in behandeling genomen eene missive van de hh. H. Veen c. s. te Sneek, be treffende een kanaal van Stavoren naar Leeuwar den, met verzoek dit plan te ondersteunen. De hh Goedkoop en Engels hebben dit ontwei p in gezien en stellen voor dit plan, door een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, te Aan dat adres wordt aan het slot o. a. gezegd«Wij achten het een gewichtig algemeen belang, dat de verschillende deelen des lands door goede communicatiemiddelen met el kander vereenigd zijn, dat de handel aan geen plaats gebonden zij, en zijn producten gemak- kelijk door hel geheele land kunnen vervoerd worden. Redenen waarom zij verzoeken die maat regelen te willen nemen om spoedig van rijks wege een voldoend kanaal van Stavoren over Sneek naar Leeuwarden te doen aanleggen. Con- furra dl advies werd besloten, - K E N N l S G E V 1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan het besluit van den heer Commissaris des Konings in Friesland van den 11 September jl2e aid. J no. 507 (Prov. blad no, 108) brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, de navolgende NOTIFICATIE. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op de resolutie van heeren Gedeputeerde Staten der provincie, van den 6 Sept. 1877, no. 47, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt, bij deze, ter kennis van de daarbij be langhebbenden dat de groote jacht in Friesland zal worden geopend op Maandag den 1 October aanstaande, met zonsopgang, en dat alzoo na dat tijdstip ge oorloofd zal zijn de uitoefening van de bij art. 15 der jachtwet, onder letters a, b, c en g, om schreven jachtbedrjjven. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Aldus gedaan binnen Leeuwarden, den 12 September 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN PANHUIJS. Sneek, 14 Sept. 1877. Burgemeester en Wethouders voornoewd, J. van DRIESSEN, Burg. S. HAAGSMA, Secr. A De Arnh. Cour, bespreekt naar aanleiding van hel voorloopig verslag over het kieswet-ontwerp de census-quaestie. Na de onderscheidene, zeer sterk van elkander afwijkende meeningen te heb ben vermeld, die in hel verslag geuit worden, ondersteunen, geeft het blad als zijn meening te kennen, dat de I vraag, die de gansche quaestie beheerscht de viaag nl., of door verlaging van den census bet kiesrecht moet worden uil gebreid en toege kend aan klassen van bevolking, die thans niet kiesgerechtigd zijn in ’t verslag niet wordt be handeld. Ter beantwoording dezer vraag stelt het blad Wal wil men dal hel wet gevend lichaam, 'l welk de natie vertegenwoor digt, zyu zal? de vergadering van de wijden en Tegen twee Amsterdamsche studenten is pro cesverbaal opgemaakt wegens diefstal. Zij hadden zich in min of meer opgewonden toestand schul dig gemaakt aan het afrukken en rnedenemen van een uithangbord. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot herziening der onderwijswet is, na kennisneming der memorie van antwoord, van oordeel, dat geen nader onderzoek der afdeelingen te dezer zake wordt vereischt en dat de open bare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Terwijl de wetenschap onvermoeid bezig is, om, door een nauwgezet onderzoek, de waarde en liet gehalte onzer voedingsmiddelen te bepa len en ens voorlicht in de keuze onzer spijzen en dranken; terwijl zij er steeds op uit is, ons zooveel mogelijk den weg te wijzen, die tot ver meerderde productie kan leiden en daarbij tevens de middelen tracht te vinden, waardoor het be derf wordt voorkomen of vertraagd, opdat wij uit verre streken, waar het vee bijna waardeloos is, gezond vleesch kunnen bekomen tot goedkoo- pere prijzen dient diezelfde wetenschap tevens den gewetenloozen, door hen de middelen te leeren kennen, waardoor zij de levensmiddelen, met de geringste kans op ontdekking en tevens met het vooruitzicht op enorme winsten, kunnen verval- schen. De lange lijst onzer spijzen en dranken, biedt dan ook vaak, by eene scheikundige ontleding, een bonte staalkaart aan van allerlei vreemde beslanddeelen, die als surrogaten dienst doen en, in meerdere of mindere mate, onze maag tot een soort vuilnisbak maken van belangzuchtige be driegers. Melkvervalsching ’t is van algemeene be kendheid en bij herhaald onderzoek in onderschei dene plaatsen gebleken is aan de orde van den dag. Zij wordt soms zoodanig »aange- lengd”, dat er van de eigenlijke melk weinig meer overblijft. Zoo werden o. a. te Berlijn 36’/a millioen liter melk gemiddeld met 3% mil- lioen liter water aangemengd. En de procenis- gewijze verhouding is vaak nog veel ongunsti ger. Dat die saanlenging” vaak alles behalve on schadelijk voor de gezondheid is, behoeft niet gezegd te worden. Zelfs zijn er in Londen ge vallen van typheuse ziekten voorgekomen, door melk verbreid. Die melk was namelijk vervalscht met water, dat lyphus-smetstof bevatte. Zoo wordt het meest noodige. voedsel der kin deren al verknoeid, alleen om een ellendig winst bejag. En wat geschiedt met onze andere dranken Met jenever, bier en wijn wordt eveneens op gevaarlijke wijze geknoeid. Men zou daarover een boekdeel kunnen vol schrijven; en voor zooveel glycerine, anijs, coriander, rozijnen en wijnsteen zuur gebruikt worden, kan men nog van betrek- kelijk, onschadelijke namaaksels spreken, maar wee 1 de gezondheid, als er bestanddelen in voor komen als pikrinezuur, quasihout, fuchsine, of hoe onwaarschijnlijk ’t ook klinke strychnine en brucine. Wjjnvervalsching komt dagelijks voor; men heeft fabrieken ontdekt waar men kunst wijn vervaardigt op groote schaal en nooit een enkele druif in de fabriek kwam. Te Kloster neuburg, bij Weenen, is wijn onderzocht uit zui vere metalen bereid, die niet te onderscheiden was van echten wijn, noch door de tong, noch door cheimsche analyse Met het meer vaste gedeelte onzer voedings middelen is het weinig beter gesteld. Hel meel wordt vermengd mei gips, zand, aardappelmeel het vleesch is dikwijls van ziek of slecht gevoed vee zelfs hoort men het vermoeden opperen dat in sommige plaatsen van ons land honden worden gemest en geslacht, om tol worst te' worden gemetamorphoseerd. Wat de zoogenaam de toespijzen betreft, het zout, de azijn, de sui ker, de specerijen, ze worden ook al verontrei nigd en vervalscht. Het zout door kalk, natron- hydiaat, koper, lood, gips, jodium, enz. De azijn, die de spijsvertering helpt bevorderen en bederf werend is, wordt langs verschillende wegen ge prepareerd. In hoofdzaak is zij een oplossing van azijnzuur in water. Het licht voor de hand, dat bij de azijn nog meer water zal gevoegd worden en bleef het maar bij deze verdunning, doch met voordeel bedient men zich van zwavel zuur. De suiker is dikwijls verontreinigd of met opzet vervalscht. Zij kan, tengevolge van het pro cédé bij de bewerking, ijzer, lood, zink, kalk be vallen, zoomede zand, meel, enz. In ruwe en soms ook in geraffineerde suiker worden mijten gevonden, tengevolge van een ondoelmatig bewa ren. Deze diertjes gelijken veel op de schurft- mijten, zijn zeer taai van leven en veroorzaken bij de arbeiders in suiker de suikerschurft Hoewel de speceryen niet zoozeer worden ver eischt voor onze voeding, zijn ze tooit zóó alge meen in gebruik, dat het noodig is deze genot middelen onvervalscht te ontvangen. Zij werken als alkohol, als prikkels op sommige organen. Pe per en mosterpoeder worden vermengd met cur cuma, geel oker, menie, enz. In plaats van de Ceylonsche of Javaansche kaneel gebruiken wij maar al te vaak een poedertje van zaagsel met eenige droppels kaneelolie. Kruidnagels, gember, foelie, saffraan, vanille en zooveel andere bieden den winzuchligen handel een ruim veld tot ex ploitatie aan voor vervalschingen. De inrichting voor het onderzoek van levens middelen te München, die een goeden naam heeft, vond bij hare proefnemingen dat voornamelijk waren vervalscht specerijen, en byv. peper en kaneel vermengd met belangrijke hoeveelheden meel, okeraarde en fijngemalen baksteen. Boter vermengt men met zwavelzure barijt loodwit en dikwerf met 17 pet. water, ons ook met weeke aardappels.) Met vleesch wordt enorm geknoeid. hel dat te offenbach van 23 slagers slechts 4 onvervalschle worst verkochten. In de worst, door twee slagers verkocht, volstrekt geen vleesch, terwijl 17 hunne vermengden met zetmeel. voedsten des lands, of het lichaam dat aan de re- geering kennis geeft wat de groote menigte des lands wil en eischl Moet het parlement de uit drukking zijn van de intellectueele kracht des lands of van zijn materieele kracht Moet het vertegenwoordigend en wetgevend lichaam zijn ge zag uitoefenen door zijn zedelijk en verstandelijk overwicht, door in kennis en bekwaamheid, door in juistheid van inzicht te staan boven hel gros der bevolking; of is het zijn roeping alleen stoffe lijke en physieke kracht uit te oefenen, alleen to zijn het lichaam dat van het gros der bevolking de aanslcoten ontvangst, welke hel daarop aan de regeering overbrengt? Moet, in één woord, het parlement zijn een louter werktuig door de volksmenigte in beweging gebracht, of een zelf standig, naar eigen oordeel handelend gezag een gezag onder of een gezag over het volk Eischt men hel eerste, dan spreekt het vaq zelf, dat het kiesrecht niet kan worden toegekend aan klassen van bevolking, welke de capaciteit niet te onderscheiden en te waardeeren welen. Wil men het tweede, dan is de algemeenmaking van het kiesrecht, zoo onbeperkt en volledig mo gelijk, het eenig rationeel en doeltreffend stelsel. ’t Is noodeloos te zeggen, dal de Arnh. Cour. de quaestie zoo stellende, zich voor het intellec tueel gezag, voor de aristocratie van het verstand, voor de regeering der bekwaamheid verklaart. Het blad waagt de onderstelling, dat de Kamer, indien zij kon, hetzelfde zou doen, en in dat on derstelde geval wordt de vraag geopperd »ls in ons land, op dit oogenblik, onder de tegen woordige omstandigheden, algemeenmaking, of zelfs aanmerkelijke uitbreiding van het kiesrecht al dan niet wenschelijk De vraag zal in een volgend nommer worden beantwoord. 'an J en, I :en I nij j iet en nd r en Ün BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DBIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1