t GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I IETS OVER VOEDING EN VOEDSEL. I I a4 1 is; 7. T W JE E-E N-D ER T 1 G S T E J 19 SEPTEMBER. EEN aan- sver- Kalvermarkt te Sneek. jaarlijksehe Kalvermarkt üi I 75. >3 I ele r 5 B) iber. loer, rand- Zoel- lauke oeiof F 4 '7n '7.6 '4 'Zo ‘4 '4 S\I l k I II ('0 ÜW jne 1,80, 50 i UIT DE PERS. f I Id rneer lheid J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. Iitcn hip- omen IOL- Ox- ddeel zijn ijzer- ver- U 0- ÏR cht de aar dat eer ou- ]>e- n )t sn van 18 no. ouw- Jasti- r. ir.- jr- .10 an m, en “ij iet ?n ld Cr. n, lans rug. A M Sept. *’716 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen door deze ter algemeene ken nis, dat de aldaar zal plaats hebben op Maandag 1 October 1877. Ie al. kwa- e ver beest, rsche n de iaan- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. k Blom ■>4 J1S, 78, Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, gevolg gevende aan de uitnoodiging van hee- ren Gedeputeerde Stalen, gedaan bij hun besluit van den 3 September jl. no. 5 maken bekend dat ter provinciale griffie, tegen den prijs van 10 cent per exemplaar voor belanghebbenden verkrijgbaar is gesteld, het prov. blad no. 107 bevattende het reglement van politie op de pu blieke tot de gemeene dienst van alle bestemde waterstaatswerken in Friesland, niet in onder houd en beheer bij de provincie of het Rijk. Sneek, 18 September 1877. J. van DRIESSEN, Burgem. S. HAAGSMA Secr. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den met i liet hee REL- i mei er van komen als men hem van brood geelt Gezonde hersenen, krachtige spieren verheffen den werkman; zegt men zij zijn hem noo- dig, wil hij voor zijn gezin zorgen. Maar hoe wil hij, bij slecht, bij verknoeid voedsel, aan bei de komen Hoe zal hij, hoe zullen wij allen ons kunnen waarborgen tegen de slechte praclijken van gewetenlooze bedriegers, als het bedrog vaak slechts na een nauwkeurig scheikundig onderzoek te constateeren is en daarbij straffeloos gepleegd kan worden De Staat stelt den burger in de gelegenheid zelf te controleeren, of hij in maat of gewicht ook wordt te kort gedaan; hij waakt, met de strafwet in de hand, over de maten en gewich ten van den winkelier, maar hij bekommert er zich niet over, of wij water met 'melk en gips met brood te eten krijgen, waar wij voor zui vere melk en zuiver brood betalen. Nog ééns: dat bedrog kan straffeloos gepleegd worden. Wij zijn dankbaar voor de wet van 1 Juni 1865, waarbij het geneeskundig staatstoezicht ge regeld is, en waarbij den inspecteur en de ge neeskundige raden is opgedragen: het onderzoek naar den slaat der volksgezondheid en, waar noo- dig, de aanwijzing en bevordering der middelen ter verbetering, maar wij zijn daarmeé niet voldaan, zoolang onze gezondheid dagelijks straf feloos kan worden bedreigd door brood- en melk vee valscher c. s. ÜV KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan het besluit van den heer Commissaris des Konings in Friesland van den 11 September jl, 2e aid. J no. 567 (Prov, blad no, 106) brengen ter kennis van de daarby belanghebbenden, de navolgende NOTIFICATIE. D? COMMISSARIS des KONINGS in de pro- De N. R. C. wijdt aan ’l antwoord van den minister een tweetal artikelen, die lol titel dra gen »/ict Einde.” Na den uitslag der jongste ver kiezing kon men naar ’l blad doet opmerken verwachten, óf dat de regeering zich buigen zou voor den wil der natie en heengaan, óf dat zij in haar schoolontwe.p zoodanige veranderin gen zou aanbrengen, dat de eischen, die hij de stembus gezegevierd hebben, tot verwezenlijking kwamen. Het ondenkbare geval, dat het mini sterie zou trachten de regeering voort te zetten en tegelijkertijd bij haar geheel onvoldoend wets ontwerp volharden, heeft zich echter voorgedaan. Door deze handelwijze heeft de politieke toestand evenwel voor de N. R. C. in duidelijkheid ge wonnen. Het blad gaat vervolgens na waar de eischen der liberale pa. tij in botsing komen met hetgeen de minister voorslaat, na alvorens geconstateerd te hebben, dat door de aanvulling van art 16 aan een groot bezwaar der liberalen is tegemoet gekomen. Het voorstel der regeering, om den leeftijd, die recht geeft aan 't hoofd van een school te staan, te verlagen, is echter geheel in strijd met alle paedagogische gronden. Voorts blijft er verschil bestaan omtrentde schoolgeldheffing, waarborgen voor een grooter aantal rijkskweek- scholen, de kweekelingen als onderwijskracht, hel teekenen en de gymnastiek als verplichte vakken, aansluiting van ’t lager aan ’t middelbaar onder wijs, de minimun-loelagen der lioofdcnderwjjzers, beter rijksloezicht bij 't onderwijs, een aandeel der kosten voor de school door den staatalle belangrijke punten. Voor goed is nu een einde gemaakt aan de onzekerheid of de tegenwoordige regeering een nieuwe wet op ’l lager onderwijs in ’t leven zou kunnen roepen, waarbij de bijzondere school niets ontnomen werd en tevens in de eischen der open bare school en van het volksonderwijs naar be lmoren werd voorzien. De onmogelijkheid daarvan is thans gebleken en daarmede is tevens de reden vervallen, die de liberale partij zou kunnen en mogen nopen nog langer dit bewind te steunen. Die partij heeft getoond haar tijd te kunnen afwachten on- vergeefelijker fout dan overhaasting zou het zijn, als zij haar tijd voorbij liet gaan Het kome dus bij den aanvang der nieuwe zitting tot een ver klaring. EN, 1 nff-. 1 py 7al. Een beschouwing over het census-ontwerp en 't voorloopig verslag leidt hel Hand, tol de op merking, dal de lijd voor het brengen van in grijpende wijzigingen in de censusc.jfers nog niet gekomen is. Slechts in één opzicht acht hel Llad dadelijke verbetering mogeljjk en noodzakelijk. Men is nl. vrij algemeen overtuig 1, dat de tegen woordige censuscijfers aan het platteland een on redelijk ovei wicht geven boven de steden, waar thans velen zijn uitgesloten, wien geschiktheid niet kan worden ontzegd, ook zonder in een ver- gelyking te treden met de meeste kiezers iu de BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, herinneren, naar aanleiding van art. der wet van 4 December 1872 (Staatsblad 134) aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente gele genheid wordt gegeven tot Kostelooze in-enting èn her-enting. Sneek, den 18 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris. S. HAAGSMA. De memorie van antwoord over de lager-on- derwijswet heeft de Standaard niet teleurgesteld. Meer dan vroeger zegt hel blad heeft de minister gepoogd het recht óók tegenover de anti revolutionairen te handhaven. Niet slechts is de ADVERTENTIEN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. toon minder hooghartig, maar op twee niet on belangrijke punten is hel gelijk recht voor allen tegenover het drjjven der liberalen gehandhaafd. Het eerste punt betreft de verplichte school geldheffing, die onbepaald gehandhaafd w >rdt, en ten tweede is de juistheid bevestigd van des Stand- aards opvatting van art. 12 van ’t ontwerp, dat i nl. aan bijzondere ondei wijzers subsidie kaï wor den verleend voor het er leiden ran onderwijzers. Niettegenstaande deze meer gunstige beschouwing, ontraadt het blad echter ten sterkste de meewer king der anti-revolutionaire kameihdsn bij het lot stand komen der wet. Alleen omtrent beide genoemde punten wenscht liet een uitzondering gemaakt te zien. »De vervalscliing van levensmiddelen schreef j vincie Friesland, - - Gelet op de resolutie van heeren Gedeputeer de Staten der provincie, van den 6 Sept. 1877, no. 47, alsmede op de bepalingen, van art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87); Brengt, bij deze, ter kennis van de daarbij be lang hebbenden dat de groot jacht in Friesland zal worden geopend op Maandag den 1 October aanstaande, met zonsopgang, en dat alzoo na dat tijdstip ge oorloofd zal zijn de uitoefening van de bij art. 15 der jachtwet, onder letters a, b, c en g, om schreven jachtbedrijven. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangoplakt. Aldus gedaan binnen Leeuwarden, den 12 September 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN PANHUIS. Sneek. 14 Sept. 1877. Burgemeester en Wethouders voornoewd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris. het N. v. d. D. voor eenigen tijd moest ge- j lijk gesteld worden met oplichterij en diefstal, onder verzwarende omstandigheden gepleegd, ten minste als die vervalsching niet uil volkomen schadeloóze zelfstandigheden bestaat, of de voe dingswaarde vermindet t.” In Engeland wordt de vervalscher bij de wet met zware straffen bedreigd; enorme hooge geld boeten en wat misschien nog het meest doel treffend werkt publiceering van den naam van den vervalscher. Men is daar ook niet karig mei het bezoldigen van hen, die met het schei kundig onderzoek zijn belast; wat loffelyk is. Ook in Duitschland begint men in te zien, dat het noodig is, langs wettelijken weg paal en perk te stellen aan een kwaad, dat dagelijks beden kelijker wordt, omdat hel steeds in omvang toe neemt. De duilsche Rijkskanselier heeft onlangs eene aanschrijving gezonden aan den directeur van het Rijks-gezondheids-bureau te Berlijn, om, onder medewerking van het departement van ju stitie een wetsontwerp in gereedheid te brengen tegen het vervalschen van levensmiddelen in den uitgestrekten zin des woords. Daarbij is de wensch geuit, dat bedoeld ontwerp binnen zeer korten tijd aan den Bondsraad zal worden toegezonden; de Rijkskanselier acht het spoedig tol stand komen dezer wet een dringende behoefte en koestert de stellige hoop, dat het in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag ter tafel zal worden gebracht. De Rijkskanselier is dus wel overtuigd van bet urgente der zaak. Bij ons schijnt men dat minder te zijn, althans tot nu toe werd deze zaak van regeeringswege vrij wel op den achtergrond geschoven. Worden hier minder vervalschle levensmiddelen gebruikt, of deinst de regeering meer terug voor de dit erkennen we niet gemakkelijke laak om een goede wet te maken op de vervalsching van levensmiddelen We weten het niet. Maar wel weten we, dat ook hier, evenzeer als in Duitschland en zeker overal elders wettelijke regeling in dezen noodzakelijk en daarbij urgent is want het kwaad woekert nog altijd voort en krijgt dagelijks een grooter omvang. En men zal ons moeten toe stemmen, dat het in elk geval niet opgaat, zich bij voortduring te verschuilen achter de moeilijk heid om deze zaak langs wettelijken weg te re gelen. Wij blijven, met bovengenoemd blad, dan ook met het oog op de publieke moraliteit, in ’t belang der openbare gezondheid, in ’t belang van den handwerkman en zijngezin, dringend vragen een strafwet op het vervalschen van levensmiddelen. IV. Dat een maatschappelijk kwaad waaronder het steeds toenemend vervalschen van levensmid delen moet worden gerangschikt; een kwaad, dat niet alleen demoraliseerend maar tevens hoogst schadelijk werkt op de openbare gezondheid, ernstig dient te worden bestreden, zal wel door niemand worden ontkend, die geen direct belang heeft bij de bestendiging daarvan. De vraag is echter: op welke wijze dit het best kan geschie den Het is zeker geen gemakkelijke zaak om doel treffende maatregelen in ’l leven le roepen tegen de schandelijke praclijken van gewetenlooze be driegers, want de vervalsching geschiedt vaak op zulk een geraffineerde wijze, dat het in de meeste gevallen onmogelijk is, zelfs voor het geoefende oog, om hel echte van hel valsche te onderschei den. Toch mag dit geen reden zijn om het lais ser aller te bestendigen en al hans niet te be proeven of het kwaad niet langs wettelijken weg le bestrijden is. Want dal de Slaat in deze tusschenbeide moet komen, waar het een zaak geldt van zoo alge meen belang, wordt thans vrij algemeen erkend »De Staat zoo werd onlangs nog door een onzèr dagbladen zeer terecht beweerd de Slaat is niet geroepen om te zorgen dat een werkman aan den kost komt, maar wel degelijk, gelooven wij, om te zorgen, dat hem zijn eerlijk verdiend stuk brood niet door schurkachtige koop lui ontnomen wordt.” En wat moet steen in plaats

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1