MEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, I II }a I w I?! 1 I ZATERDAG 29 SEPTEMBER. «aiisaggEi e Kalvermarkt Kalvermarkt te Sneek. I jaarlijkseh Pt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SMIK IK ■v schje >n.p -- ,50; UIT DE TWEEDE KAMER. ng-l nis- r-s. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. Peru, beste nen. teemt ’ming J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA. 3,50 itste al ma aar- ste- .uti- van van djs- i 1 JIS, 78, 1,50, 50 a 'd ime- aard ƒ30 12 I a ulo. 9- J,50 8. Kg. 2,50 c. M 8 4 f 8 8 an >n, en et in id c- j- n, m in erinj much, i goedl dan aan ieder die ZHEdG. wenscht te spreken daartoe op het Stadhuis, de gelegenheid zal wor den gegeven. Sneek, 28 September 1877. De. Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. ;ht de aar dat eer cu be- De BURGEMEESTER van Sneek brengt hiermede ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissaris des Konings in Fries land, Woensdag 3 October e. komstreeks den middag, deze Gemeente zal bezoeken en dal als- onderwijs, zoo heeft echter geen enkel libe raal zich bij de minderheid, die het ministerie voor een i.._. ten. fijn, Schagen J* aldaar zal plaats hebben op Maandag 1 October 1877. De verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1878 zijn uitgetrokken tot de volgende sommen; 1° Huis des Konings ƒ950,000, 2° Hooge Colleges en Kabinet des Konings 612,772 3° Buitenlandsche Zaken ƒ672,790 4° Justitie ƒ4,565,773 6° Binnenland- sche Zaken ƒ26,390,770 6° Marine 13,768,084 7“ a. Nationale Schud 26,77 8,017 7 0 b Financiën 21 480,249 8» G'oriog 24.1001 00 9° Koloniën 733,884 10° Onvoorziene uitgaven ƒ50.000. Totaal ƒ121.102.341 ÏN, 1 ral. I r BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen door deze ter algemeene ken nis, dat de I tl I z II 8 8 2 S/i. 16 16 16 O J als gaarder van de marktgelden Paarden enz. is aangesteld Frederik Wilhelm Fokke alhier, en dat ieder verplicht is het marktgeld, krachtens besluit van den gemeenteraad van Sneek d.d. 26 Mei 1856, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 18 December 1856 no. 51, aan hem op de eerste aanvrage te voldoen. J. van DRIESSEN, Burgem. S. HAAGSMA Secr. KENNISGEVING. Sneek, maken bekend, dat met 1 October e. k. t van Runderen, Reeds hebben we in ons vorig nummer onder de telegrafische berichten met een enkel woord melding gemaakt van den uitslag der zitting van Dinsdag j.l., waarin de behandeling van het con- cept-adres van antwoord op de troonrede aan de orde was. Wij meenen echter, met het oog op de belangrijke politieke beteekenis van deze zit- ting der Kamer en hare waarschijnlijke gevolgen, daarop nog eer.igszins nader terug te moeten ko men. Gelijk men weet, bevatte hel concepl-adres van antwooid, zooals het door de commissie ter tafel was gebracht in 9 eene scherpe afkeuring over de -houding der Regeering in zake de onder- wijs-quaestie. Er werd daarin gezegd, dat er in deze zaak gebrek aan overeenstemming bestond tusschen haar en de Vertegenwoordiging, en dat die paragraaf als een motie van wantrouwen te beschouwen was tegen de regeering, was voor ieder duidelijk Dat de geestverwanten van het ministerie dit iu de eersie plaatsgevoelden, bleek o.a. leeds dadelijk bij de algemeene beraadslagingen over het adres, welke door den heer Wintgens geopend werden, die als veteraan der oude gar de, in eene vrij uitvoerige rede, al bevatte deze dan ook menig speldeprik tegen het mini sterie van eigen kleur, toch het kabinet-Heems- kerk nog trachtte te conserveeren, en den dreigenden slag, het bij 9 toegedacht af te Wenden. De rapporteur der adrescommissie, de heer Kappeijne, verdedigde de algemeene strekking van het adres, dat geen programma was van begin selen, maar een weerslag, geen weerklank der troonrede. Hij betoogde, dat de rede van den heer Wintgens een geest van wantrouwen tegen het ministerie ademde, sterker dan het adres. «De conclusie bleef onwederlegd, dat de libe- j een schandelijk en huichelachtig spel heeft gespeeld met hef groote volksbelang van het onderwijsdat zij eerst gedreven en gejaagd, de regeering in mora gesteld heeft, terwijl ten slotte dezelfde heer Kappeijne, die weinige dagen geleden als lid der commissie van rapporteurs verklaarde dat het wetsontwerp op het lager on derwijs voor discussie gereed was, thans, als rap porteur van de adres-commissie, m parlementai ren vorm de verklaring voorlegde van weigering om zelfs te trachten die lang begeerde zaak af te doen, gelijk onlangs geweigerd was met de re geering op ’t punt der kieshervorming samen te werken. «Zelden heeft het aan huichelarij nochtans zoo rijke parlementarisme de veinzerij en de valseh- heid zóó openlijk in top geheschen. «Zelden heeft een politieke partij met grooter onbeschaamdheid sluipwegen en zijwegen bewan deld om tol haar doel te geraken. «Met 44 tegen 28 stemmen schreef de Kamer een drievoudige onwaarheid van de negende pa ragraaf in haar adres aan het geëerbiedigd hoofd van den staat.” Verschillende bladen wijden thans artikelen aan de voor de deur staande ministerieele crisis (Zie telegram). Het Nieuws van den Dag is bijzonder inge nomen met hetgeen geschied is. De Minister van Binnenlandsche Zaken weet nu zegt het blad dat deze Kamer niet met hem wil sa menwerken, omdat zij de overtuiging heeft, dat ’t niet kan, dat ’t tijdverlies zou zijn en de span ning slechts vermeerderen, indien zij het onmo gelijke toch beproefde endat intussc) e i een allergewichtigst volksbelang verwaarloosd werd. Daarom verheugen wij ons in het feit, dat de crisis gekomen is. Dat de beslissing in dezen vorm is gevallen en de zaak niet een meer kalm verloop heeft gehad, is, volgens het blad, niet de schuld van de libe ralen maar van den minister Heemskerk. Hij had heen moeten gaan toen hem in Juni na de ver kiezingen met volkomen zekerheid bleeldiat de kiezers het met de liberale meerderheid n de Kamer op ’t punt der schoolwet eens waren. De wijze waarop de meerderheid in de Tweede Kamer aan het Kabinet te kennen heeft gegeven dat verdere samenwerking onmogelijk was, wordt door het Vaderland wel niet onbepaald verde digd, maar althans vergoelijkt. Nadat de Minister van maand tot maand de schoolwet uitstelde en onderwijl met een nieuwe kieswet kwam, wier aan neming onmiddellijk door ontbinding der Kamer had gevolgd moeten worden, zei de heer Kappeyne hem den wapenstilstand op (Mei jl.) Alleen met ’t oog op de aanstaande verkiezingen werd de politieke strijd nog eenigen tijd uitgesteld. Is het nu zoo vreemd, vraagt het blad, dat bij de her vatting van den strijd de liberale partij zich haast om aan de Regeering te kennen te geven dat thans ook die eenige reden, waarom een Minis- terie-Heemskerk nog werd geduld, vervallen is, want dat er van schoolwetsherziening op den grondslag als de Regeering die wil, met deze Kamer niets kan komen De «afmaking” van het kabinet zooals de Tijd de veroordeeling in het adres van antwoord noemt heeft dat blad in ’t minst niet verrast. Niet alleen de liberalen, maar ook verscheidene leden uit de rij harer tegenstanders, achtten de tijd van aftreden gekomen. De oppositie ging naar het oordeel van de Tijd al zeer plomp te werk. Van de parlementaire fijnheid en waardig heid, door Thorbecke bij zulke gelegenheden steeds aan den dag gelegd, is in haar strijdvoering geen spoor te ontdekken. Jahaar leider de heer Kappeyneveroorloofde zich uitdrukkingen en die het ministerie nieuw echec wilde bewaren, aangeslo- Ook de nieuwgekozen leden, de heeren Pa- i van Leeuwen, Roèll, Van Delden, Holzman en Dijkmeester, stemden allen vóór de redactie van de commissie. Zelfs de heer Van Naamen stemde ditmaal met de liberalen. Het Dagbl. wordt door de beslissing tot de volgende opmerking gedrongen: UIT DE PERS. De N. R. C. doet uitkomen dat het ministerie bij de in de Tweede Kamer gehouden discussie het, meest geleden heeft van zijn vrienden. De rede door den heer Wintgens gehouden was o. a. een doorloopende beschuldiging van beginselloos heid. De voorspelling dat bij de eerste de beste ge wichtige stemming de verdeeldheid der liberalen zou blijken, is, naar het Vad opmerkt, niet be waarheid. Hoewel de heer Kappeijne geenszins ontkende, dat 9 van het adres een voor de re geering vijandige strekking had, ja zelfs uitdruk kelijk deed nitkomen, dat de bedoelde paragraaf haar ontstaan te danken had aan wantrouwen in het beleid der regeering met betrekking tot het i r. 1.,vl --2- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. derlands biedt toch menig lichtpunt aan. Ook wij koes i teren de hoop, dat de voltooiing van het in het vorig I pale partij jaur geopend Noordzeek«naal, de verbetering der haven 1 - te Harlingen en het krachtig voorteelten der werken au den nieuwen Maasmond aan haudel en scheepvaart nieuw leven zullen schenken 5. Wij lieten niet onopgemerkt, dal de toestand der De algemeene strekking van het adres werd i daarna met 53 tegen 15 aangenomen. De beraadslagingen over de paragrafen weiden 1st, u geopend en de 8 eersten onveranderd en zonder discussie goedgekeurd. Maar thans kwam aan de orde 9, de meest beteekeneude, de politieke paragraaf, als men wil, die sprak van «gemis aan overeenstemming”, wat door den woordvoerder der rechterzijde werd overgezet in «weigering tot samenwerking Op deze paragraaf waren drie amendementen voorgesteld. De heer Hejdenrijck stelde voor de beide laatste zinsneden te doen vervallen. De heer Van Wassenaar Catwijck wilde in plaats van de derde zinsnede lezen «Dat in een zoo gewichtig volksbelang nog geen oplossing gevon den is, waarbij de bezwaren eener niet onaanzien lijke minderheid worden opgeheven en veel en goed volksonderwijs wordt verzekerd, wekt diep gevoelde teleurstelling op”, terwijl de heer Ras tert als slotzin voorstelde «en zullen wij de her ziening der wet op het lager onderwijs zoodra mogelijk ter hand nemen.” De heeren van HeijdenrijckVan Wassenaer Catwijck en Rastert, hebben achtereenvolgens hunne amendementen toegelicht en verdedigd. De heer Des Amorie van der Hoeven beweert dat de liberale meerderheid de quaestie niet zui ver gesteld heeft, maar geeft toe, dat voor de re geering de noodzakelijkheid was aangebroken om af te treden. Nadat ook de regeering bij monde van den minister Heemskerk hare houding heeft verdedigd en de heer Haffmans op zijne eigenaardige wij ze nog een lans had gebroken voor het ministe rie, kwam de heer Kappeijne aan het woord. Na herinnerd te hebben wat er met de lager onderwijswet geschied was, stelde hij de vraag, of er tusschen de regeering en eenige richting in de Kamer overeenstemming bestond op het ge bied van onderwijs. Moet het aanhangig ontwerp echter tot kleine consessien leiden aan de partij van den heer Heijdenrijck, dan is daarom reeds een vetum van wantrouwen gepast. Wat de hou ding betreft door het kabinet aan te nemen te genover deze paragraaf, de minister Heemskerk weet zeer goed dat een constitutioneel ministe rie behoefte heeft aan ’t vertrouwen der Kamer. Hij herinnerde hierbij de woorden: II fuut se soumettre ou démettre. Nadat vervolgens nog de heeren Rutgers van Rosenburg, Corver Hooft, Begram en de minis ter Heemskerk het woord hadden gevoerd, waar bij de laatste o a. was opgekomen tegen de uit drukking door den heer Kappeyne gebezigd, dat T hem te doen was geweest om «kleine conces sion” aan een of andere partij te doen, en ver volgens verklaard had, dat de regeering niet wilde weten van ’t vernederend woord se soumettre etc. en niet terugdeinsde voor de behandeling der on derwijswet, werd ten slotte paragraaf 9 en daarna het geheele adres van antwoord op de Troonrede, aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Het luidt als volgt Sire I 1 De Tweede Kamer der Staten Generaal is erken telijk voor deo welkomstgroet, door Uwe Majesteit aan de Vertegenwoordigers van het Nederlaudsche volk, bij de hervatting hunner werkzaamheden, gericht. 2. De algemeene deelneming in den rouw van Uwe Majesteit en van het Vorstelijk Huis over den dood van Nederlands geliefde Koningin bewees op nieuw de verknochtheid der natie aan het regeerend Vorstenge slacht en tevens hoezeer zij koninklijke deugden weet te waardeeren. 3. Aangenaam was ons de verzekering, dat de be trekkingen met de vreemde Mogendheden niets te wen- schen overlaten en dat de oorlog in het Oosten daarin geen stoornis brengt. 4. Mogen niet alle takken van volksbestaan in den laatsten lyd even welig bloeien, de toestand des Va geldmiddelen door Uwe Majesteit bevredigend wordt genoemdj 6- Terwijl wij van de getuigenis van getrouwe plichts I betrachting, door Uwe Majesteit aan de zee en land macht gegeven, met genoegen kennis namen, volgen wij aanhoudend met de meeste aandacht de verrichtingen van beide in het noorden van Sumatra. Onze s’rijders aldaar hebben alle aanspraak op lof en dank, en ook wij deelen in de hoop dat huiiutf inspanning spoedig tot het gewensehle doel moge leiden 7. Al hetgeen tot bevordering der volkswelvaart iu Nederlaudsch Indie kan strekken, en dus ook de aanleg van nuttige openbare werken op Java, wekt en verdient onze belangstelling. 8. Evenzoo zou het ons eene voldoening zijn maatre gelen te kunnen helpen beramen om Suriname uit zijnen kwijnenden toestand op Ie beuren. 9- Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen kan te allen tijde worden gerekend. Aan zoo danige verbetering echter heeft vóór alLs de wet op bet lager onderwijs behoefte. Dat een zoo gewichtig volksbelang schade lijdt door het gemis aan overeen stemming tusschen Regeering en Vertegenwoordiging wekt algemeene en diep gevoelde teleurstelling op. 10 Moge in het ingetreden zittingjaar, onder Hooge reu zegen, onze arbeid strekken tot bevoideriug van het welzijn van het dierbaar Vaderland 1 In de zitting van Donderdag heeft de voorzit ter het antwoord meegedeeld door den Koning op het Woensdag middag aangeboden adres van antwoord. De Koning betuigt zijn dank voor dat adres en verzoekt die betuiging aan de Kamer te willen overbrengen. Maandag te één ure zal de opmaking der no minatie voor een lid van den Hoogen Raad plaats hebben. Dinsdag wordt een aanvang gemaakt met hel onderzoek der staatsbegrooting in de afdeeling. n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1