GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR DE EEN WENSGHELIJKB OPLOSSING. 1 o 1- ï- n, '4i I 6 OCTOBER. y- o- ER cht No. 80. A. 6WW' 9 ele BI W HI EX LA!\«. s me I I om ko- I j I i i I i (JIT DE PERS. Op de staalsbegrooling is voor den aanleg van den spoorweg StavorenLeeuwarden f 5-44.000 uitgetrokken. De modellen voor het Spinoza-standbeeld inge zonden, worden heden, Vrijdag en Zaterdag, ten toongesteld. De uitvoering is dus eerlang tegemoet te zien. n >t m P an m, en nÜ iet m ,d ure van dit ministerie door de Begram’s en Wint- gens onder de grievendste verwijten tegen deze beeren is ontrold. HS, 78, ÏN, ng-. lal’. Het 14e nationale zangersfeest zal 't volgend jaar te Deventer plaats hebben. Er is reeds een feestcommité benoemd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. i ADVÈRTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■mi In de fabriek van den heer Oleff te Leiden is een ketel gesprongen, ten gevolge waarvan de 17jarige zoon van den eigenaar is gedood en een der werklieden de hand verbrijzeld. Bij de spoorweghegrooting, door de Regeering ingëdiend, zijn ook onder de concessie-aanvragep die der heeren A. Kaplijn en J. Genlis, voor een lijn van Harlingen naar de Duitsche grenzen in de richting van Salzbergen (op het verzoek van de aanvragers om f 4.000.000 subsidie is nog geen beslissing genomen); die van D. van Lennep, directeur der Nederl. Centraal Spoorwegmaat schappij, voor een spoorweg van Harderwijk naar Amsterdam door de droog te maken Zuiderzee (de aanvraag was een verzoek om prioriteit); die van mr. C. C. F. d’ Engelbronner, qq., te ’s Gra- venhage, voor spoorwegen in Friesland en N.-lIol- land, met inbegrip van zeetrajecl, met verzoek om subsidie (afgewezen). de aar dat "eer ou- be- Het ministorie-Heemskerk hoeft zich, gelijk men weet, bereid verklaard zijn zetels te ontruimen I en heen te gaan. De minister van Buitenlandsche zaken, die bij de opening van de zitting der Tweede Kamer van Maandag jl. aan de groene tafel was gezeten, I heeft toen officieel bevestigd, wat ons reeds offi cieus gemeld was, n. 1., dat het ministerie collec tief aan Z. M. ontslag had gevraagd. Na het votum door de Kamer bij de behande ling van het adres van antwoord met zoo’n groo- te meerderheid uitgesproken; een votum, dat zelfs door de politieke geestverwanten van het mir» sterie als een votum van wantrouwen werd be schouwd als een weigering tot samenwerking tusschen de Vertegenwoordiging en de Regeering was het natuurlijk te verwachten, dat het mi nisterie zijne portefeuilles ter beschikking van den koning zou stellen. Dit is dan ook geschied, en wij beleven dus weer eene ministerieele crisis, waaraan onze par lementaire geschiedenis reeds zoo rijk is. Het woord is thans aan den Koning, en met algemeene belangstelling wordt de koninklij ke beslissing in dezen tegemoet gezien. Inmiddels wordt door enkele bladen twijfel ge opperd, of het ministerie-Heemskerk wel werke lijk zal aftreden. Zoo deelt o. a. de Haagsche correspondent der Gron. Ct. als gerucht mede, dat kamerontbinding niet onwaarschijnlijk is, wanneer Z. M. namelijk den heer Heemskerk over de oplossing der crisis zou willen raadplegen. De heer Heemskerk zou namelijk allerminst geneigd zijn zich te laten wegzenden en nog eens een beroep op de kiezers willen wagen, f i Wij moeten gulweg verklaren, dat dit bericht ons vooralsnog weinig waarschijnlijk voorkomt. Wel weten we, dat de heer Heemskerk van een taaie ministerieele constitutie iswel is het bekend, dat hij zich niet gemakkelijk laat «weg- voteeren” van achter de groene tafeldat hij gewoon is zich krampachtig vast te klemmen liever anderen gaan aan zijn ministerieelen zetel en naar huis zendt dan zelf naar huis te ook al is het daarvoor dan reeds meer dan tijd wij gelooven hem toch nog aan De politie Ie Den Haag heeft een dienstmeisje in verhoor genomen onder verdenking dat de bru tale oplichterij, te Rotterdam dezer dagen ten nadeele van een magazijnhouder van goud en zilver gepleegd, door haar zou zijn begaan. Bij die gelegenheid bekende zij, onder een stortvloed van tranen, dat zij niet de oplichterij te Rotter dam, maar voortdurenden diefstal van lakens enz. ten nadeele van haar meester had gepleegd. De werkvrouw had er haar toe gebracht. Zij is met de werkvrouw in hechtenis genomen. Omtrent de oplichterij is nog geen nadere ont dekking gedaan. Alleen is in de bank van lee- nmg een der kettingen weergevonden. Zij was aldaar aangeboden door een oude vrouw die meermalen voor anderen beleent en verklaard heeft deze ketting op straat te hebben ontvangen, met opdracht tot beleening van een juffrouw, on geveer 20 jaren oud. Het beleenbriefje, door be doelde juffrouw in ontvang genomen, staal ten name van Boutnan. geworden, maar Ie verstandig om zich op nieuw te wagen het uiterste middel kamerontbinding, waarvan onder de tegenwoordige omstandigheden voor hem en zijne politieke geestverwanten ai even weinig succès is te verwachten als in de beruch ts gekleurde-randjes-periode Een beroep op de kiezers zou toch zeer waarschijnlijk slechts dit resultaat opleveren, dat de liberale meerderheid >n de Kamer nog meer versterkt zou worden en de minister Heemskerk zich daardoor nog onmo gelijker dan onmogelijk zou gemaakt hebben. Maar bovendienal zou ook de heer Heems kerk nog wel zoo’n uiterste poging willen wa- gen om zijn ministerieel leven te rekken, de beslissing staat niet aan hem alléén. Behalv,e I met den koninklijken wil heeft bij ook nog re kening te houden met zijne zes amblgenoolen aan de groen? tafel. En nu laat het zich bjjna niet denken, dat ook deze bereid zouden worden bevonden, zich aan zoo’n gevaarlijke proefneming te wagen, die allicht hunne reputatie als ernsti ge en fatsoenlijke constilutioneele mannen in de waagschaal zou kunnen stellen. Zij althans wij twijfelen er geen oogenblik aan zouden self- respect genoeg hebben, zich niet meé te wagen aan de Haemskerkiaansche cnlbindings-politiek. Nog eensaan zoo’n oplossing der bestaande crisis gelooven wij voorshands niet. Integendeel, onze overtuiging is, dat rij eenvoudig za! eindi gen met het ontslag van deze ministers en het optreden van een liberaal kabinet. Dit is trou wens de eenig aangewezen weg. Nu de liberalen, na de Juni-verkiezingen, zoo’n besliste meerderheid hebben gekregen in de Ka mer; nu het duidelijk gebleken is, dat tusschen haar en het ministerie-Heemskerk samenwerking voortaan onmogelijk geworden is nu ligt hef immers voor de hand, dat een kabinet uil de meerderheid geroepen zal worden om aan de groene tafel plaats te nemen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de ninklijke beslissing zal wel in dien geest worden genomen. Zonder .die .beslissing echter te willen vooruil- loopen of ons aan gissingen te willen wagen over de vermoedeljjke oplossing van het ministerieel vraagstuk, meenen we toch den wensch niet ach terwege te moeten laten, dat deze zoo spoedig mogelijk moge volgen. In ’t belang des lands toch is eene spoedige beslissing zeker zeer ge- wenscht. Dat toch eene crisis als de tegenwoordige al tijd storend en belemmerd moet werken op den geregelden gang van zaken, behoeft niet gezegd te worden. Hoe spoediger zij achter den rug is, des te spoediger zal ook eene geregelde en ge wone orde van zaken weer in ’t leven zijn ge treden. Van harte hopen wij dan ook, dat de Staats courant ons spoedig bet oplreden zal melden van een liberaal ministerie, dat zich sterk en krachtig genoeg gevoelt om de belangrijke poli tieke vraagstukken, die sedert geruimen tijd reeds hangende zijn, ernstig ter hand te nemen en, gesteund door de medewerking van de meerder heid der Kamer, tot een goed einde te brengen. In het algemeen belang des lands zou dit zeer zeker de meest wenschelijke oplossing zijn van de tegenwoordige crisis. uit en de schildering gade te slaan van de ver schrikkelijke toekomst die Nederland te gemoet gaat nu Heemskerk af- en Kappeyne optreedt. Onze Nederlandsche burgers laten zich daardoor echter niet bang maken zij weten wel beter zij hebben dit liedje, van 1848 af, reeds zoo dik wijls gehoord Zij hebben veel Ie veel ministe- riën en veel te veel ministers zien aftreden en optreden, om zich zoo te laten verschrikken dat in 1877 Nederland, van 1848 af gerekend, zijn 22en minister van buitenlandsche zaken zal ontvangen, zijn Kien minister van binnenland- sche zaken, zijn 17en van financiën, zijn 21en j van koloniën, zijn 20 van justitie, zijn 15en van marine, zijn 17en van oorlog. Nederland is aan deze periodieke aflossingen der hoofdwacht gewoon geraakt en verontrust er zich niet over. Er kan reden van ongerustheid en angst bestaan, wanneer een politieke crisis plaats heeft in een land beheerscht door een louter persoonlijken een allerheerschenden Keizerlijken, Koninklijken of Maarschalkelijken wil. Serail-revolution zijn, van alle revolution, voor een volk de ergste. Maar in een constitutioneel land, waar het par lement mede regeert, is voor deze panieken geen redelijke grond. Een constitutioneel land verdraagt nooit een regeering welke het niet verdragen wil. De Arnh. Crt. betreurt wel is waar de wijze waarop een einde is gemaakt aan het ministerie- Heemskerk, maar de crisis was op zichzelf on vermijdelijk. Heemskerk moest aftreden, en wij leven in een constitutioneel land de libe rale meerderheid der Kamer zal een ministerie moeten vormen. Hq^ spoediger deze onvermij delijke verandering tot stand kome, hoe beter wij zijn in' het werksaizoen en moeten daarvan gebruik maken. Niet onaardig is het, naar het blad nog doet opmerken, de jammertoonen aan te hoeren, door de anti-llberale organen bij deze gelegenheid ge- De Standaard maakt de politieke inventaris van het aftredende ministerie op, ten einde uit dezen desolaten boedel voor zichzelf en zijn geest verwanten de gestrenge leerling te trekken hoe meegaandheid op hel stuk van beginselen een invrelend kwaad is, dat ten leste de hechtste muren sloopt. Het blad begint met het eenige goede nummer dal deze boedeleeel zal bevatten te weten de mi nisterieele klok, die voor ’t scheidend kabinet de waarde van den tijd gemeten heeft. Met den tijd hebben deze ministers nooit gespeeld en meest gewoekerd, en hun komt dan ook de eer toe het werken op Plein en Binnenhof weder voor goed in eere gebracht te hebben. Over het politiek gehalte van den in ’t Staats blad geboekten arbeid, laat de Stand, zich even wel aldus uil Ilooger onderwijs werd stellig in een stijl opgetrokken, die beneden het «rococo” bleef. De modellen kieswet dongen soms naar den lof van curiositeit. Het sociale wetleke was al bijster schraal. Het ontwerp van lager on derwijs vond buiten de ministerieele bureaux bij niemand genade. De uitvoering van hooger on derwijs zette allerwege kwaad bloed. En van de munt- en tabakswetten gaal zwijgen zeker vei ligst. Maar zooveel mag dan tocb, zonder ver moeden van grootspraak, het heengaand kabinet ten lof nagegeven dal men land aan twee wetten hielp van blijvende waardij de één van Heemskerk, op de spoorwegen, en de andere van Van Lijnden, op de indeeling van ons rechtsge bied. Eer het blad in een volgend nommer de slech tere nommers van den boedel bespreekt, wordt eerst een woord gezegd over het conservatieve staatsievaandel, dat drie jaar aan ’t kabinet toe vertrouwd werd en in dien tijd slechts een en kele maal ontrold werd. Die meenen zou dat het gaaf en ongedeerd als een der prachtnom- mers op dezen inventaris zou pronken, vergist zich volkomen. Er is in den ontredderden boe del zelfs geen schijn of schaduw van ’t stuk te vinden. Hoe het wegkwam, is nog niet uitge maakt. Verkocht kan het wel niet zijn. Dal hel ten geschenke zou gegeven zijn, laat zich al even min denken. In toorne afgenomen door veront waardigde vrienden, is nog de aannemelijkste le zing. Maar wat hier ook van zij, zóóveel weet men met zekerheid, dat het in de politieke slervens- In het le nommer van den nieuwen jaargang van ’t Nederl. Tooneel wordt thans bevestigd, dat de heer H. J. Schimmel zijn ontslag genomen heeft als lid van hel hoofdbestuur van het Neder landsche Tooneelverbond. Naar aan datzelfde tijdschrift wordt medegedeeld, zullen door het ge zelschap van «Het Nederlandsch Tooneel” in het aangevangen saizoen eenige oorspronkelijke stuk ken, o a. een blijspel in 4 bedrijven van den heer J. Huf van Buren en een tooneelspel in 3 bedrij ven, getideld: «Mesalliance”, eersteling van een jeugdige schrijfster, worden opgevoerd. Dooi- het Rolterdamsch gezelschap zal, behalve het bekroonde blijspel van Lodewijk Mulder, ook een oorspronkelijk tooneelspel in 4 bedrijven van een nieuw auteur worden opgevoerd getiteld: «Onze Stand n e I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1