GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR DE 1 I 9 I I No. 81. 1877. WOENSDAG 10 OCTOBER EN voer rage >rige A. '4 1/ /2 '7u 2’4 7? 34 o V SS 1 3 si 7 SM'lh .cm- B U 1 T E M L. A N D a «T OVERZICHT. 1.1. s over- id n, BINNENLAND- Ik erus Iter- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Volgens het N. v. d. D. zal de tentoonstel ling van kunstnijverheid te Amsterdam op 18 October e.k. worden gesloten. Zoowel deze slui- iske Ihe- Jer- Ha- rou- >ren Wa- ert jr- jr. )Ot I* t>he liga. Ja- jr- in, en et in erg- van turn, and, »in- iept. v. ;um. El- Ijers fijP ing- in hen worden beschikt, gepaste maatregelen voor goed een G. dole thus I Ter- I e de eter Hem kele 12 tai lle, A M >Ct. ’/'6 08 van 1 tot 4 regels} gewone letter, 40 Gents, 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den Men schrijft uil het Nieuwediep het volgende De kleingeestige plagerijen, waaraan de adel borsten van het jongste studiejaar in den regel van de zijde der oudere adelborsten van het Ma- rine-Instituut blootstaan, moeten dit jaar eene buitensporige hoogte hebben bereikt. De zoogen. baren, de jongst aangekomenen, moeten niet al leen aan allerlei baldadigheden hebben blootge staan, maar zelfs mishandelingen te verduren heb ben gehad, die verwonding en bloedstorting te weegbrachten. Een der baren moet in dien toe stand naar het marinehospitaal zijn geëvacueerd. Naar men verder meldt, zijn vier van die helden voorloopig in arrest genomen en zal later over ’t Is te hopen dat door aan dergehjke handelingen einde wordt gemaakt. De Stand, kan het niet over zich verkrijgen het zondenregister van het aftredende kabinet in den schertsenden vorm te blijven bespreken het nationaal verdict, waarbij een stel van an ders zoo achtbre mannen, zedelijk dood is ver klaard, beslaat een te droeve bladzijde in ’stands historie van den dag, om nog bet mengen van ironie in den ernst te gedoogen. Het noodlot- tigste erfstuk uit de nalatenschap toch is, dat de radicalen thans heer en meester van het land zijn. Dit is de schuld van het kabinet. Men ver gelijke slechts de toestand zooals hij was by ’l optreden. Het radicalisme was op staatkundig gebied met volkomen machteloosheid geslagen de natie toonde duidelijk, dat zij de beproefde Ne- derlandsche beginselen als grondslag van ’t staats gebouw wensebte, en achte de toen optredende lalentvolle mannen daarvoor de aangewezen per sonen te zijn. Wal is van die zedeiijke missie geworden Juist het tegendeel van ’t geen men destijds hopen dorst is geschied, en de liberale zon, waarvan Kappeijne gesproken heeft, stond nocil hooger aan onzen politieken hemel dan thans. ting als de uitreiking der verworven bekronin gen zal zonder ceremonieel geschieden. De Hist. Tentoonstelling te Leeuwarden wordt den 17en gesloten. Te Eext heeft een landbouwer op jacht zijnde, bij het springen over een sloot, de volle lading van zijn geweer in de borst gekregen; hij was terstond een lijk. S N E E K 9 October. Gisteren had bier een treurig ongeval plaats. Het dochtertje van A. V., een kind van omstreeks l1/ jaar, is, terwijl het gedurende korten tijd buiten het moederlijk toezicht was, in een tob met water gevallen en levenloos daaruit gehaald. Alhoewel dadelijk geneeskundige hulp werd inge roepen, bleek het toch, dat de levensgeesten reeds geweken waren. Met genoegen vernemen wij, dat het kunst lievend publiek hier eerstdaags de gelegenheid zal worden aangeboden, tot eene hernieuwde kennismaking met onze begaafde gewestgenoote Mejufvrouw Aafke Kuipers. Zij denkt namelyk Maandag avond e. k in het Kerkgebouw der llerv. Gemeente alhier, een Concert te geven on der medewerking van onzen stadgenoot, den heer Jac. Velds. Dat dit een avond van waar kunst genot belooft, behoeft niet gezegd te wordeh. Men leze slechts de gunstige beoordeelingën van de dezer dagen door haar te Leeuwarden' en Harlingen gegeven concerten om reeds verlangend uit te zien naar eene vernieuwde kennismaking met deze zoo terecht gevierde kunstenares. Wij twijfelen dan ook niet, of het door haar te geven, concert zal hier met veel belangstelling door het kunstlievend publiek worden ontvangen. ■f AciiLum, 8 Oct. Gisteren avond omstreeks 11 uur reed een Tilbury met een paard bespan nen uit de doorreed van Donia regelrecht in ’t water. De beide personen, die er inzaten, kwa men er na eenigen tijd met den schrik en een nat pak af, terwijl met behulp van twee andere paarden rijtuig en paard ten langen leste ook be houden aan wal werden gebracht, waarna het tweetal zijn reis vervolgde, waarop het zeker niet over de warmte zal hebben behoeven te klagen. IIS, 78, Men schrijft uit Hoogezand 5 Oct. Naar we vernemen, heeft jl. Woensdag te Sap- pemeer een afschuwelijk voorval plaats gehad. Een scheeptrekker, P., kwam ’s avonds thuis, waai zijn vrouw hem met eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een docter gezon den werd. Deze kwam en meende al spoedig tee- kenen van vergiftiging te bespeuren. In dit ver moeden werd hij nog versterkt, toen de dochter van P. hem op zijn zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoordde- »zij hebben hem toch niet vergiftigd.’’ Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijn vrouw, naar men zegt een zeer slecht bekend staand mensch, wordt als de schul dige aangewezen. Natuurlijk is de justitie reeds met de zaak in kennis gesteld Heden, Vrijdag, heelt een lijkschouwing plaats gehad. n n - n >t In het slotartikel over de politieke inventaris van ’t kMnet-IIeemskerk brengt de Stand. thans als nieuwe grief Ie berde de prachtige po sitie, die het demissionaire ministerie aan de ul- tramontaansche staatspartij heeft verschaft. Hier in licht echter geen beschuldiging van zwakheid tegen Rome opgesloten. Integendeel, op duide lijke wijze is getoond dat men meer geneigd *as Rome’s gevoeligheid te prikkelen dan Rome’s ADVERTENTIËN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. ■r v I ÏN, ng‘ X !Q-_ an wrake te ontzien. Maar juist door dien admi nistratievee ijver tegen Rome is op onverheter- lijke wijze, in politieken zin, Rome’s spel ge speeld. Zooals thans de zaken staan, is die par tij op 1 oogenblik de eenige, die de leiding der oppositie tegen de radicalen in handen kan ne men. De conservatieven toch hebben van ’t ka binet den genadeslag gekregen, terwijl de anti revolutionaire partij gedwongen is geworden zich uil den regöeringskring terug te trekken. Al leen de ultramontanen blijven dus over; zij zul len de spits af te bijlen hebben als ’t lager on derwijs aan de orde komt, en «Rome voorop zal de leus moeten worden. Als laatste grieven somt de Stand, nog op l°het verzwakken van hel constitutioneel besef; 2° de onderwysquaeslie is door de wankelmoed van dit kabinet voor de anli-revolutionairen in veel erger stadium gekomen, en 3° de invloed Van het christelijk beginsel lydt door de houding van *t ministerie schade. Er blijven allerlei geruchten in omloop over de ministerieele crisis. Een der cor respondenten van de Midd. Cour., die, naar 't blad zegt, gewoontijk goed ingelicht is, doet de volgende mededeèling «In de politieke kringen der hofstad is men er niet gerust op, dat de ministerieele crisis een normaal verloop zal hebben. Men ducht zelfs groote abnormaliteiten. Zeker is het niet zonder beteekenis, niet alleen dat de ministers, die ont slag heeten gevraagd te hebben, voortgaan met wetsontwerpen in te dienen, maar zelfs een ont werp tot herziening der kiestabel hebben inge zonden. De kiestabellen hebben in de geschie denis van het tweede ministerie-Heemskerk een groote rol gespeeld. De nu ingediende editie kan wel egns ten doel hebben, om èn het votum der Kamer van 25 September, èn de behandeling der schoolwet te écarteeren. Aan de oprechtheid der ontslag-aanvraag van 27 September gelooft niemand meer.” In het September nummer van de Vragen des tijds komt o. a. een zeer uitvoerig artikel voor van mr. S. van Houten, met het opschrift: Over de maatschappelijke en wettelijke stelling der vrouw De schrijver zegt, de volgende verande ringen in de bestaande wetgeving wenschelijk te achten: a. Het beginsel, dat de getrouwde vrouw de ondergeschikte is van haren man, vervalt, b. In beginsel wordt aangenomen, dat de vrouw geene rechten op hare goederen en op de vruchten van haren arbeid stilzwijgend en onherroepelijk aan den man overdraagt, c. De scheiding van tafel en bed wordt vergemakkelijkt, en volhardende wil van elk der echtgenooten om te scheiden wordt als voldoende grond aangemerkt, d. De termijn, na verloop van welken de scheiding van tafel en bed met onderling goedvinden kan worden veran derd in echtscheiding, wordt verkort, en de aan vrage van één der echtgenooten wordt daarvoor voldoende, e. Hel onderscheid van rechten uit af stamming tusschen wettige, natuurlijke en spelige kinderen vervalt. Men kan, meent de schrijver, verschillen over bijzaken, maar in hoofdzaken moeten, naar zijn oordeel, deze wijzigingen de goedkeuring van ieder wegdragen, die niet in kerkehjke dogma’s verstrikt ij en de gelijkheid der seksen in beginsel aan neemt. 0- ER cht de aar dat eer ou- be- UIT DE PERS. De N. Rott. Ct. kan zich maar niet begrypen waarom het ministerie-Heemskerk nog niet weg is, vooral nu er, hoe ongelooflijk het ook moge klinkeneen parlementaire werkstaking op til is. Het kabinet blijft maar wetsontwerpen in- dienen, niet alleen van administrative!!, maar zelfs I van ver strekkenden aard. »Wat moet dit beteekenen vraagt het blad. Waar en wanneer is dit meer gezien, dat mi nisters, hangende ’s konings beslissing omtrent hun ontslag, niet alleen sloopende” zajjen gaan de houden, maar handelen alsof zij geen ont slag hadden gevraagd Of zouden de ministers i reeds een voorgevoel hebben van de oplossing I der crisis in een voor hen gunstigen zin «Zeker is het, dat dit ministerie ons aan schijn- vertooningen drel gewend heeft. In het woorden boek van dit ministerie staat het vragen van ont slag met een formaliteit gelijk. Mits slechts de convenances worden in acht genomen worde het ministerieel leven verlengd Maar juist om dat dit spel zoo dikwijls is gespeeld, wenden wij er ons met te meer weerzin van af. «Men moge over het jongste besluit der ka mer denken zooals men wil. Maar de kamer heeft gesproken, en ondubbelzinnig gesproken en waar nu het geëerbiedigd hoofd van den staat zal spreken, behooren de ministers, die hun ont slag hebben gevraagd, op conslitutioneele wijze bescheiden terug te treden en zich niet op den voorgrond te plaatsen behooren de ministers niet, door voort te gaan met indiening van wets ontwerpen, de houding aan te nemen van de beslissingen der kamer te trotseeren." Ook het Vad. is niet geheel gerust en noemt de stilte, die op het verzoek om ontslag aan Z. M. is gevolgd, een ongunstig teeken. Dit ver- zoek beteekent op zich zelf niets. De ministers behooren echter te toonen, dat zij er niet aan ,1,,s denken de kracht van hel votum der volksver tegenwoordiging te willen breken door welwil lende verzekeringen van een onsebendbaren vorst. Als we een week verder zijn, zal het F r a n- s c h e volk uitspraak hebben gedaan vóór of tegen Mac-Mahon en zijne regeering; want 't zou een dwaasheid zijn nog te willen beweren, dat de maarschalk-president,’ als boven de parlyen staande, niet getroffen zou worden door een eventueel af keurend votum bij de stembus uitgesproken. Daar voor toch hééft hij zich reeds te ver laten meê- slepen door de staatkunstenmakers de Broghe-Four- tou c. s. Wordt tegen dé gevaarlijke politiek van die hecren en hun aanhang door het fran- sche volk gevoteerd, dan is daarmee de houding van den maarschalk-president tevens door de pu blieke opinie in Frankrijk veroordeeld en blijft hem niets anders over dan »se soumettre nu se démettre'’ of welde sabel te gebruiken en op die wijze de volksstem te smoren. Wij zijn er nog altijd niet gerust op, dat de held van Wörth en Sédan niet tot het laatste heldenfeit zal besluiten. Voor den maarschalk- president en zijne regeering der «moreele orde,” blijft het echter nog altijd moeilijk de sabel te trekken, zoolang het hun niet gelukt het fransche volk tot wanorde te prikkelen. Dit nu schijnt, ondanks alle welwillende pogingen van de zijde der moreele orde daartoe aangewend, noch altijd niet te willen gelukken. Hel fransche volk is verstandiger dan de regeeringhet blijft zeer rustig ondanks alle vexatoire handelingen van den heer Fourtou c. s. Dit model van onbeschaamdheid en willekeur heeft thans weer eene circulaire gericht aan de prefecten, waarin deze gelast worden, streng het oog te houden op alle valsche aantygingen tegen de regeering van den maarschalk, als zoude zij onder den invloed van de geestelijkheid een staatkunde willen volgen, waardoor het behoud van den vrede gevaar kon loopen. »A bon entendeur demi mot suffit.” De pre fecten zuilen dien wenk wel gehoorzaam opvol- gen en zooveel mogelijk het vrije woord smoren. Gambetta schijnt reeds weer een nieuwe ver- Er zijn 16 ontwerpen ingekomen op de op roeping dar commissie voor het Spinoza-stand- beeld. De keus zal, naar het Vad. zegt, niet gemakkelijk zijn, omdat over het algemeen de ontwerpen niet onmiddellijk geheel voldoende schijnen. Drie ontwerpen hebben Spinoza zit tend voorgesteld, de anderen staandein pein zende houding. Eén heeft de philosophic van Spinoza als een acrobatisch waagstuk opgevat. Immers hij stelt een overigens niet onaardig beeldje boven op een aardbol, die op zijn beurt in evenwicht staat op den top van een opeen stapeling van bazaltkegels. Verreweg de meeste zijn ten eenenmale onvoldoende wat de kleeding betreft. In dat opzichi steekt zeer gunstig het beeldje met Engelsch motto af, dat, schoon de houding wat overdreven zij, het best het karak ter weergeeft en getrouw is aan het kostuum dat bij anderen de kleeding is uil de tooneel- stukken van Molière en bij één dat van een abbé. De hooge mate van natuurlijkheid en een voud des stillen wijsgeer wordt bij de meesten gemist. I »e«

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1