GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HE 1 M 1 1 g I zaterdag 1877. No. 82. T W E E-E N-D E R T I EN J A. ,00; o- ER cht de aar dat eer ou- 1)6- 3/16 ’4 J;7a TO a an in, en nij iet in ld £N, 1 1KM I K AMvRIJK’ I. 5 I SMIklit COIKA1 ever t me BIAS E X L, A X U I T DE PERS. nl- Tal. oor :he- iï rr n )t 00, a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. Kg. 1,00 J1S, 78, ,50 tste ilo. ,50 ,00 len de tos, ele 1,50 MM» u* I 4 d me den f40 13 a 200 M ït. f 4 4 16 16 sn jn 16 na- toor ede. op- 'kje den. derdrukking en geweld, de vrijheidszon weer aan de kimmen te zien verrijzen. Hij heeft niet kun nen deelen in de algemeene bewondering, waar mee geheel Europa aanschouwdehoe het schijn baar zieltogend en vertrapte Frankrijk, bin nen ongelooflijk korten lij I en met eene elastici teit alleen an het Fransche volk eigen, zich heeft opgebeui d uil zijn staal van vernedering, en hoe de vaderlandsliefde zijner zonen zonder mor ren zich ook de zwaarste offers getroostten, om Fi ankrijk weer met eere zijn plaats Ie doen in nemen onder de Stalen van Europa. Uit Roermond wordt aan de N. II. G. ’I vol gende gemeldIn den nacht van Maandag op Dinsdag had in een herberg, even buiten de stad op den weg naar de Broekhin, een gehucht on der Maasniel behoorende, een vreeselijke gebeur tenis plaats. De kermis te Maasniel lokt gewoon lijk een groote menigte menschen, omdat daar 8 O Naar verzekeid wordt, is he feit der vergifti ging van den scheepstrekkcr P. Ie Sappemeer hij het door hel gerecht aldaar ter plaatse ingesteld onderzoek niet bevestigd. en door wèl zwier- als ban r- ü- n, Zal. 1 'XS.-J Voor eenige jaren verscheen er in Belgie eene irochure, die veel sensatie maakte en de Belgische peering zelfs in moeilijkheden dreigde te zullen wikkelen met het machtige Fransche keizerrijk, Jst toen nog op het toppunt van zijn roem stond, en door geheel Europa ontzien en gevreesd werd. De behendige avonturier terende op den roem van en zich dekkende door den naam van den groolen imperator, die Europa eenmaal voor zijne legioenen had doen siddeYen de behen dige avonturier, die zich langs Straatsburg en Boulogne door allerlei intriges en ten slotte docr den meineedigen en bloedigen 2 December-coup, tot keizer der Franschen had weten op te werken, zetelde nog in al zijne grootheid op de Tuiileriën. Het Fransche volk het volk ziel vaak meer ip uitwendigen glans dan op gehalte wist het üalergoud van den tooneelheld niet te onder scheiden van den echten gloed, die van den held tan Jena en Austerlitz afstraalde, en het meende in Napoleon III weer een Napoleon I terug te rebben gevonden. Het bemerkte niet, dat deze :opie evenveel op het origineel geleek, als de vleermuis op den adelaar. Het verwarde den nieuweren don Quichotte met den modernen Cé sar; en, in plaats van met de grootsche tragedie reeds begonnen bij Toulon en afgespeeld op St. Helena, stelde het zich tevreden met het mon sterachtig spectakelstuk, dat reeds was aangevan- [en in het metselaarspakje op het kasteel Ham, im te eindigen in het rookwolkje van een geu rige Havanna bij Sédan. Trouwens zóó’n inde konden de meesten toen nog niet voorzien. Ja men zwoer in Frankrijk nog bij den naam Napoleon en meende in den dwerg-neef, weer len reus-oom belichaamd te zien. Die dwerg stelde zich dan ook steeds als een reus san. Op de bekende nieuwjaars recepties luisterde het corps diplomatiek met ingehouden adem naar de ,speech die er van de lippen zou vloeien van den machtigen keizer, die vrede of oorlog aan Europa iou dicleeren, en als de sphynx zijn »T Empire c’est la paix” deed hooren dan sloeg de pols van vorsten en diplomaten weer heel wat rusli- |«r. Om kort te gaan de glans, die het tweede Innsche keizerrijk naar buiten uitstraalde, verblinde Mg geheel Europa, evenzeer als het de oogen van het fransche volk betooverde. Wél was de troon van Napoleon III opgericht door meineed en bloedbad wél werd het volk voortdurend en stelselmatig verleugend en bedor ven door eene gewetenlooze regeering jen bedorven ambtenaars-personeel |ven vele van Frankrijks edelste zonen helingen in den vreemde rond, maar de schit terende hofhouding aan de Tuillerien en de schijn- :bare welvaart, die Frankrijk van binnen en naar puiten vertoonde, scheen aan den troon der Na poleons hechten steun te geven en hunne dyna- ptie voor goed in Frankrijk te zullen vestigen. Wij zeggen: dat scheen zoo, want in werkelijk heid was het anders. Het S/rinoza-comité heeft beslist, dat geen der modellen aan hel doel beantwoordde Derhalve zal binnenkort een nieuwe wedstrijd uilgeschie- ven worden. n n ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De geruchten in zake de ministerieele crisis blijven aanhouden. Thans weet weer de Midd. Crt. op gezag van zijn Haagschen correspondent meé te deelen, dat er in den boezem van het kabinet verschil omtrent de oplossing bestaat. Een deel der ministers is tol geen prijs te be wegen om een inconstitutioneelen weg te bewan delen en de verantwoordelijkheid te dragen voor roekelooze waagstukken, zooals men ze in de beruchte dagen van 18661868 heeft zien on dernemen. Van den anderen kant schijnen de hh. Heemskerk en Van Lijnden vast besloten om voor het votum der Tweede Kamer bij het adres niet te wijken. «Eerstdaags, voegt de berichtgever er bij, ver wacht men publiciteit te zien geven van het ant woord des Konings op de aanvrage om ontslag. Dat dit antwoord niet vroeger bekend is gemaakt, zal wel moeten worden toegeschreven aan de moeilijkheid, die de hh. Heemskerk en Van Lijn den ontmoetten bij hunne pogingen om de col lega’s, die ernstiger over hunne consiitutioneele plichten denken, tot hunne plannen over te ha len. De koninklijke beslissing op het collectief ontslag zal vergezeld gaan van de aftreding van twee of drie ministers, die bij het votum der Tweede Kamer van 25 September het minst be trokken zijn.” De Arnh. Ct. kan het echter met al die »ver rassingen” niet vinden. Wij voor ons erkennen, zegt het blad, er niet aan te kunnen gelooven en wel, in de eerste en voornaamste plaats, om dat wij niet zien waarmede het ministerie-Heems- kerk thans zou kunnen regeeren, en evenmin waarom een ministerie zou willen en kunnen aanblijven, dat niet regeeren kan. Na ’t votum van 25 Sept, was aanblijven mo gelijk men had de regeling van het lager on derwijs tot een beslissenden veldslag kunnen makm. Maar nu het kabinet na dit votum zijn ontslag heeft aangeboden, heeft het er de volle kracht aangegeven, die de voorstemmers aan de slotzinsnede van ’t adres van antwoord gehecht wilden hebben. Het ministerie moet inzien, da( aanblijven een onmogelijkheid is, terwijl even eens duidelijk blijkt, dat een ministerie Kappijene thans onvermijdelijk is. (zie hieronder) In ’l nieuwe orgaan van Eigen Hulp antwoordt het hoofdbestuur op een viertal vragen van verschil lende zijden door de afdeelingen gedaan. Daarbij wordt te kennen gegeven, dat hit hoofdbestuur onder de werking der tegenwoordige statuten en gedurende het proefjaar alleen raadgevend zal optreden. Van hulp bij ’l oprichten van winkel- vereenigingen, van ’l geven van model reglemen ten, etc. kan vooralsnog geen sprake zijn. De sta tuten der coöperalieve winkelvereeniging te Delft, opgenomen in de Ned S aatscour. van 20 Juli 1877, kunnen belangstellenden lot voorbeeld strek ken. Zoodra 't mogelijk is, zullen de modelregle menten voor de verschillende afdeehnger. verschij nen, maar dit is een werk, dat vrij wat lijd vor dert. Omtrent ’t bedrag der uitkeering door de afdeelingen aan ’t hoofdbestuur is nog niels be paald. De kosten van het eerste proefjaar zullen door middel van een hoofdelijken omslag over al de leden worden gevonden. AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethouders van Sneek, doen te welen dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van deo 4 September 1877 no. 12, is vaslgesteld het voloende BESLUIT TOT WIJZIGING VAN DAT ToT HET HEFFEN VAN EEN HOOFDELIJKEN OM SLAG dd. 25 October 1869 N<». 17, goed gekeurd bij Koninklijk besluit dd.' 15 De cember 1869 No. 9. De korting in het slot van art. 7 bepaald op 3% van het cijfer waarnaar de aanslag geschiedt, wórdt verlaagd, tot 2'/a van dat cijfer; blij vende het besluit overigens van kracht Dit besluit treedt in werking met 1 Januari 1878. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering dd. 4 September 1877. (GetJ JOlls SGHIJFSMA, L. Voorzitter. S. HAAGSMA, Secretaris. Welk besluit is goedgekeurd bij Z. M. besluit dd. 23 September 1877 no. 4. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behooit den 13 October 1877 Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA, De Roermondsche Catholieke Maasbode zegt «In het Nieuws- en Advertentieblad van Hee- renveen leest men de volgende advertentie «Dansen, iederen Vrijdag-avond 6 uur, in het locaal van de R. II. B. S. Joh. v. d. Berg Men gaat dus nu van Rijks Hoogere Burger scholen danshuizen maken. Zoo wordt de comedie, die over dag gespeeld wordt, des avonds met een bal besloten. De Hoogere Burgerschool te Heerenveen wordt, volgens het jongste Regeeringsverslag, bezocht door 19 leerlingen voor alle en 8 voor enkele lessen, die zij krijgen van 8 leeraars, onder wel ke drie doctoren. Hoeveel jongens er dansen weten we niet”. Nadat de heer Kappeyne Woensdag j. 1. door Z. M. was ontvangen, heeft hij den volgenden dag een conferentie met den directeur van ’t ka binet des konings gehad. NG, I Jge- I and, arne 2RK Hoe stelselmatig men het volk ook zocht te ver- leugenen en te verblinden door uiterlijk vertoon, door eene schitterende hofhouding en groote mi litaire manoeuvres, toch waren er in en bui ten Frankrijk mannen genoeg, die zich niet door klatergoud lieten begoochelen, en die, ondanks hel glanzend vernis, waarachter men al het vuil trachtte te verbergen, dat aan de staats-machine kleefde den rotten toestand zeer goed bemer kende, met al de kracht hunner vaderlandsliefde zich bleven verzetten tegen eene politiekdie Frankryk onvermijdelijk ten verderve moest voe ren. En ondanks vervolging en verbanning gingen zij met al de kracht, die in hen was, voort, hunne medeburgers te waarschuwen voor het dreigend gevaar, voor den afgrond, die eene gewetenlooze regeering voor Frankrijk opende. Onder deze mannen behoorde o. a. ook de Fransche balling R o g e a r d, die, nadat hij zijn vaderland had moeten verlaten, een gastvrij plek je had gezocht en gevonden op Belgisch grond gebied. Even als zoovele martelaars voor de vrijheid in die dagen, trilde ook hij van heilige veront waardiging over het schreeuwend onrecht, hem en zoovele edele zonen van Frankrijk aangedaan. En, gloeiende van haat en verachting tegen den meineedigen geweldenaar, die zijn geliefd vader land ten verderve voerde, schreef hij zijne bro chure: «Pauvre France!”, eene brochure even krachtig van taal als bijtend van inhoud. Ten bloede toe geeselde Rogeard in dat vlug- schriflje de misdaden van het tweede keizerrijk, en stelde hij den avonturier, die den troon van Frankrijk bezet hield, benevens diens perfide staatkunde, in al hunne naaktheid ten loon. Had Napoleon I. op St. Helena aan Europa de «re publiek of. de kozakken” voorspeld, Rogeard beweerde, dat eene regeering der Bonapartes nog erger was dan die der kozakken, en hij hoopte dan ook vurig, dat zijn vaderland spoedig mocht worden verlost van eene regeering, die hel met rassche schreden ten verderve voerde. ’t Behoeft zeker niet gezegd te worden, dat de arme balling, wiens pen in gal gedoopt was, toer. hij zijn pleidooi ternederschreef tegen den machti gen geweldenaar, die op de Tuiileriën zetelde, daar voor op nieuw moest boeten. Hij zag zich het langer verblijf op Belgisch grondgebied ontzegd, nadat de belgische regeering uit Frankrijk daar toe den wenk had ontvangen. Rogeard heeft de schandelijke val van Napo leon III niet beleefd. Hij heeft het niet mogen aanschouwen, hoe de man van meineed en ge weld door het fransche volk als ’t ware uitge spuwd zelf als balling op Britschen grond is gestorven. De vreeselijke rampen, door de mis dadige regeering gedurende de jaren 187071 over zijn vaderland gebracht, heeft hij niet be hoeven te aanschouwenhij heeft niet gezien, hoe het tweede keizerrijk in bloed en tranen is ondergegaan. Het is hem dus, evenmin als zoovele andere martelaars voor de vrijheid, ook met vergund geweest om, na een twintigjarig tijdperk' van on-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1