GEBEENTE EN BET ARROWSSEBEW SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 I 1 I St 7. No. 84. T W E E~E N-E> E R T I 20 OCTOBER. ZATERDAG ui i I DE VOLKSSTEM. 3 EN, Val. 0- ER cht de aar dat leer iou- be- uimii (oikoi ag - me op onze abonnês in deze een i .5 II 1 V 5 E XLAV l L ele 1 i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. De aartsbisschop Zwijsen van ’s Bosch, wiens gezondheidstoestand sedert eenige dagen veel be zorgdheid inboezemde, is jl. Dinsdag overleden. JIS, 178, n )t a 3 r I* 'an en, jeu iet en nd Ü- »n, r en ijn 3 --t lezers komt, het nieuwe Ministerie reeds in de Staats-Courant vermeld stond. Wie de nieuwe Ministers zullen zijn Ik erken gaarne niet tot de goed ingelichten te behooren. Wel weel ik, dat de heer Kappeyne er niet aan denkt om zijn vrinden de kastanjes uil het vuur te laten halen en zelf een portefeuille te weigeren; wel weet ik, dat de leider der liberale partij tegen woordig druk confereert met mannen als van de Putte, de Roo, van der Loeff, Tak, Smidt enz maar of die heeren daarom allen deel zullen uit- maken van het nieuwe kabinet, dat is een andere vraag, die ik vooralsnog niet kan beantwoorden.” In eenige zijner laatste nommers heeft het Paleis van Justitie zijn gevoelen medegedeeld over de instelling der pistole. Het komt tot de conclusie, dat deze instelling een middel is in de hand van den Minister, om haar bij wijze van gunst te verleenen, al naarmate zijne sympathien of antipathien er toe te leiden om haar te ver leenen of te weigeren. En dat mag het niet lan ger zijn. Het moet een recht worden voor ieder, die er aanspraak op heeft. Tot de pistole moet worden toegelaten ieder, wiens vroeger leven het gewone verblijf in de gevangenis niet alleen tot Welke de gevolgen zullen zijn van het votum door het fransche volk uitgesproken? Dit is natuurlijk vooralsnog mceilijk te zeggen Onwaar schijnlijk is het echter niet, dat de Kamer zal beginnen met de verkiezing van het meerendcel der ofïicieele candidaten nietig te verklaren, we gens de misbruiken van gezag, welke daarbij hebben plaats gehad. En zij zal, als zij dal doet, geheel in haar recht zijn. Daarbij beslaan er alle redenen, om de ministers in staat van beschuldiging te stellen; wat, na al ’t gebeurde, de Kamer eigenlijk verplicht is te doen. In elk geval kan de tegenwoordige volks vertegenwoordiging niet samenwerken met mannen als de Fourtou c. s. En de maarschalk-president dan? Hij, die een niet minder groote moreele nederlaag heeft geleden, dan zijne ministers, wat zal hij doen Zal hij, leering puttende uit de harde les, hem dezer dagen gegeven, tot de overtuiging komen, dat hem, als constitutioneel man, niets anders overblijft dan se soumettre ou se démettre1*. Het was voor hem en voor Frankrijk zeker het verkieselijkst, dat hij maar weer naar de kazerne terugkeerde, waar hij in elk geval beter op zijn plaats is dan aan het hoofd van den Staat.Of zal hjj, met een koppig onverstand, waaraan veelal i voor de ’t Zou on gelooflik klinken, indien de fransche dagbladen waaronder clericale ’t niet zelf hadden ge meld, en het manifest, door de linkerzijde van den Senaat uitgevaardig din antwoord op dat van den Maarschalk-president alweer een inconstitutio- neele handeling het niet had bevestigd. Om kort te gaan want om al de manoeuvres te vermelden, die de regeering beproefd heeft om haar doel te bereiken, zouden we over heel wat meer ruimte moeten kunnen beschikken dan de geheele tegenwoordige fransche regeering ons waard is om kort te gaan het fransche volk heeft moeten stemmen onder een geweldige pressie van den kant der regeering. En toch heeft het daar tegen gevoteerd. Toch werd de autocratische maarschalk en zijn clericaal- bonapartisch kabinet bij de stembus geslagen en kreeg de republikeinsche partij in de nieuwe Kamer eene meerderheid van meer dan 100 stemmen Hadden wij ongelijk in de uitspraak der fransche kiezers een veroordeelend vonnis te zien voor den Maarschalk-president en zijne regeering De uitslag dezer verkiezing mag men gerust een indrukwekkend historisch feit noemen een schoone bladzijde in de geschiedenis van het fran sche volk, een feit dal evenzeer getuigt voor zijne kalmte, zijn vastberadenheid en vrijheidszucht, als voor zijn ontwikkeld politiek leven. De uitslag dezer verkiezing toch heeft bewezen: dat het fransche volk niet meer verkiest te loopen aan den leiband van eene regeering, die Frankrijk op nieuw aan allerlei gevaarlijke politieke proef nemingen zou willen blootstellen, en dat het mondig genoeg is, om ook zonder voorafgaand advies der geestelijkheid zelf te beslissen wat tot zijn maatschappelijken en politieken vrede dient. Wij weten het niet. Wij welen niet: of Mac Mahon zich door zijn persoonlijke eerzucht en door verderfelijke invloed van builen zal laten leiden, of wel dat het geluk van zijn vaderland voorlaan de richtsnoer zijner daden zal zjjn. Maar wèl weten we, dat op 't oogenblik een zware verantwoor delijkheid op hem rust; dat hij voor het dilemna geplaatst is; óf zich te onderwerpen aan de dui delijk uitgesproken volksstem, óf wel die stem door wapengeweld te smoren en door een nieuwen coup d’ étal de republiek omver te werpen. In het laatste geval zal de verachting en vloek van tijdgenoot en nageslacht hem zeker treffen, en de naam van Mac Mahon, zal, naast dien van zoovele andere geweldenaars, met bloedige letters in de geschiedboekpn van Frankrijk worden op- geteekend. de menschen lijden die hun roem overleefden, op nieuw zijn»j’y suis el j’y reste' doen hoo- ren en inmiddels voorlgaan dezelfde gevaarlijke politiek te volgen, die Frankrijk op nieuw dreigt meê te slepen in den maalstroom van allerlei bin- nenlandsche twisten, die het land in vijandige le gerkampen verdeelen, de burgeroorlog voorberei den enten slotte in sabelgeweld eindigen zal? Te Delft is Dinsdag een poging tot moord be gaan. Zekere koetsiersknecht heeft getracht zijn vrouw den hals af te snijden. Nadat de vrouw den nacht, uit vrees voor haren man, builen hare woning had dooi gebracht, wilde zij in den voor middag naar haar woning terugkeeren, ten einde eenige kleederen te halen. Op den weg daar heen ontmoette ze haren man, die haar naar huis vergezelde. Thuis gekomen stelde hij haar voor de zaak te schikken, en toen zij, op dat oogen blik gerustgesteld, zich door hem liet omarmen, haalde hij een mes, hetwelk hij onder zijn hemd rok had verborgen, te voorschijn. In de daarop gevolgde worsteling geraakten beiden op den grond waarna hij haar aan de achterzijde van den bals een negen centimeter breede wond toebracht. In de onderstelling dat hij haar genoeg had gegeven, bracht bij zichzelf met ’t zelfde mes een niets beduidend wondje aan den hals toe, van welke omstandigheid de vrouw gebruik maakte om zoo spoedig mogelijk te ontvluchten. Buiten gekomen, begaf ze zich in een woning in de buurt, doch kon *t niet verder brengen dan tot den gang, waar zij tengevolge van hevig bloed verlies ineenzakte. De onverlaat, die zijn vrouw gevolgd was, doch in de woning, waarin zij de wijk had genomen, niet werd toegelafen, ging de straat op, en een agent van politie ontmoetende, verzocht hij dezen hem te arresteeren, wijl hij zijn vrouw had om T leven gebracht. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Winschoten zijn uitgebracht 337 geldige stemmen. De heer Goe man Borgesius is gekozen met 268 stemmen. Op den heer Hazewinkel waren 5t? en op den heer Addens 10 stemmen uilgebracht. (Reeds per bulletin aan gemeente meegedeeld.) Men schrijft uit den Haag aan de Zutphensehe Courant »De beer Kappeyne is op dit oogenblik kabinets- formeerder, en het zou mij niet verwonderen, in- dien op hel oogenblik, dat deze brief onder de oogen uwer 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het Fransche volk heeft gesproken Gesproken op kalme, waardige, maar indrukwekkende wijze, en zijn uitspraak is een veroordeelend vonnis voor den Maarschalk-president en diens regeering geworden. Zij hadden het volk opgeroepen als scheidsrechters tusschen hen en de republikeinsche meerderheid der ontbonden Kamerwelnu, dat volk heeft bij de stembus uitspraak gedaan ten voordeele van de laatste; d. w. z. voor de vrijheid, voor den vooruitgang voor de republiek} legen de autocratie van den Maarschalk-president en de avontuurlijke politiek zijner raadslieden, tegen het clericalisme en zjjne werktuigen, hoe dan ook genaamd. Het veroordeeld vonnis door de groote meer derheid van het Fransche volk tegen zijne regeering uitgesproken, krijgt een dubbel gewichtige beteeke- nis, als men let op ’tgeen daaraan vooraf is gegaan. Men heeft zich namelijk niet geschaamd, om op hen, die men zelf geroepen had om uitspraak te doen in het hoogste ressort, de meest onzedelijke pressie uit te oefenen. Geen middel werd te onedel, te laag geacht, om door middel van het algemeen stemrecht de republiek te laten ver moorden en Frankrijk weer onder dpn pantoffel te brengen der bonaparlisten en der ultramontanen. De regeering heeft hel misbruik maken van macht tot het uiterste gedreven om invloed uit te oefenen op de verkiezingenslechts het sabelgeweld ontbrak er nog maar aan om de vrije verkiezing geheel illusoir te maken. Een geheel nieuw stel ambtenaren creaturen van en ma rionetten in de handen van mannen als de Fourtou en de Broglie werd opzettelijk voor dat doel benoemd en de instructies, aan die werktuigen der regeering gegeven, hadden natuurlijk geen ander doel, dan om met alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen de republikeinen te be strijden en meê te werken om de gehate republiek te vermoorden, dezelfde republiek, die hen betaalde I Men kan den heeren prefecten, onder-prefec- verdere regeerings-werktuigen den lof niet onthoudendat zij hunne instructies getrouw hebben nageleefd. Zij waren met veel ijver in de weer voor de regeeringscandidaten, het stellen van candidaten van wege de re- I geering noemen wij op zich-zelf reeds eene 1 onzedelijke daad, die de «vrije” verkiezing, gedeel telijk althans, vrij illusoir maakt. Zjj waren, zeiden wij, met veel ijver in de weer voor de regeeringscandidaten en zij raadpleegden, bij ’t kiezen hunner middelen, over ’t algemeen peer de instructies uit het ministerieel kabinet ontvangen, dan die, welke de publieke moraliteit hun voor schreef. En waar de ambtenaren van het gezag soms mochten te kort schieten, ’t zij aan goeden wil en ijver, zij aan macht of invloed, daar vulde de pastoor het ontbrekende aan of nam hij de leiding geheel over. Gebeden werden uitgesohre- ven en aflalen beloofd indien men officiëele candidaten wilde stemmen. UIT DE PERS. Voor de juichtoonen zich doen hooren over het optreden van een nieuw ministerie, voor de li berale zon verrijst, waarvan de heer Kappeyne sprak, die de wolken wegdrijfl en de nevelen op- trekt, gaat de Tijd nog even na wat het oude ministerie voor de katholieken is geweest. Nooit, zegt het blad, hebben de katholieken er meer in gezien dan den laalsten dam tegen den rijzenden stroom der radicale beweging. Die opvatting heeft hun houding bepaald. Zij hebben het ministerie zien optreden met schamele hoop, met luttel ver trouwen, met onverbloemd wantrouwen. Zij hebben nimmer ingestemd met zijn beginselen, daar zij hel van den aanvang af als beginselzwak of be ginselloos erkenden. Zij hebben het laten handelen en met onvermoeid geduld op zijn daden gewacht. Zij mochten het niet omverwerpen, maar zij kon den het evenmin steunen. Op het eind, toen de daden niet meer de daden waren van dit ministe rie, maar van de tegenstanders, toen de vertegen woordigers der Kroon de dienaren bleken der oppositie, toen hebben zij op onbewimpelde wijze partij gekozen en laten zinken, wat niet meer vallen kon. »0ns laatste woord over het kabinet-Heems- kerk, zoo besluit de Tjd, kan geen woord van hulde zijn. Medelijden schijnt bespotting. De les is hard, maar zij geldt niet alleen voor deze minis ters, zij geldt voor alle partijen: beginseloosheid maakt alle kracht onvruchtbaar en doodt het heerlijkste werk.” De gemeenteraad van Groningen heeft een instructie vastgesteld voor een deskundige, die belast zal worden met het ontwerpen van plan van aanleg en uitbreiding der stad. Spoedig zullen door de postadministratie nieuwe briefkaarten in omloop worden gebracht. De adres zijde verliest den rand, maar wordt een wapen rjjker. ten en l- n n r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1