rm GEMEENTE EN HET ARROWSSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 1 •4 :n iS No. 88. 1877. A H Gr A N Gr. J 3 NOVEMBER. ZATERDAG A in r 5 ëS W 1 J >H I p’ I l k Lit (01Bit 80 'ele iet me 00 50 :0 1 00 UIT DE PERS. m 1 B1NWEKLANB* I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 50 sle rn >1- Nieuwe straatkeien, of voldoend onderwijs? viaagt het Amersfoort s Weekblad. De raad dier gemeente wees een verzoek in ’t belang van het uitgebreid lager onderwijs af en burgemeester en wethouders deden het voofstel om f 41.000 te be steden voor straatkeien. sn >0, a is, ke in- a ijf" 00 48 Kg 50 M t. te B. 50 le en 30 12 4 iö 16 's tg- ik. ol- JIS, 78, a en en an E- ►x- en ir- 1 3, de n- en er u 2P- an ïn, en n>j iet ;n ld ‘j- De Noorbrabanter bevestigt het bericht, dat de kruisheeren van St. Agatha de Regeering hebben gedagvaard voor de Rechtbank te’s Bosch en wel voor eene reeds gedane verkoQping van hoornen. Te Velp is Zondag ochtend een stoker der gasfabriek, Visscher genaamd, dood gevonden. Waarschijnlijk is de man tengevolge van den kolendamp in zwijm geraakt en later bezweken. Bij het onderzoek in de boeken van de nala - tenschap van Mevrouw Janson te Groningen vond de familie nog in een ouden Voetius op verschillende plaatsen twee bankbiljetten a f 1000 ieder, en in een ouden Goccejus twee oude Rus sen van f 1000 ieder. Men hoopt nog meer te vinden, en zal nu de boeken blad voor blad na zien. In de inkomstenbelasting te Amsterdam worden ook zij als belastingschuldig gerekend, die daar ter stede hun kantoor hebben gevestigd en er hun handel of bedrijf uitoefenen, terwijl zij in andere gemeenten in den omtrek wonen. Een aantal de zer aangeslagenen in de belasting naar het inko men zijn in onderling overleg getreden, en heb- ben besloten voor gezamenlijke rekening te procedeeren om een rechterlijke beslissing omtrent de al of niet wettigheid van deze vordering uit te lokken. n Jt De mededeeling over den crisis vandenllaag- schen berichtgever der Gron. Cour., in ons vorig nummer opgenomen, wordt thans weder door de Amst. Cour, positief tegengesproken. »Men zoeke dus de vertraging in de samenstelling van het ministerie slechts daar waar zij te vinden is, zegt het conservatieve blad,- nl. in het niet gereed zijn der mitisters in spe.” Het blad geeft voorts de volgende schets van genoemden correspondent ten beste: »Van alle Haagsche correspondenten, die in de ze voor hen zoo heugelijke dagen het weelderig terrein der fantasie bewerken, weert zich die der Gron. Cour, het dapperst. Week in week uit levert hij een vervaarlijken lap kopij, waarin hij «raadt”, «veronderstelt”, «gist”, «voorspelt”, «opmaakt”, «wil weten.” Den man wordt veel «verzekerd”, veel «met juistheid bericht.” Hij gaat dagelijks om met vhoofdamblenaren”, die niets anders te doen hebben dan hem «in te’lichten.” De gedragingen van Sire en andere vorstelijke personen hebben geen geheimen voor hem. «Kamerheeren en ordon- nance-officieren” loopen zijn stoep plat, om hem hunne grieven mee te deelen, 911 «kieschheidshal- ve” want de man is nog kiesch ook, getuige zijn jongste brief wil hij wel hun namen niet vermelden. Kortom, men weet niet wat meer te bewonderen in dien merkwaardigen correspondent, of zijn geoefendheid en «welonderrichtheid” bij het samenflansen van «Haagsche kroniek”, of zijn fijnen tact en zeldzame kieschheid.” Of de toon van het oude Amsterdamsche beslje tegenover zijn anti-pood, hier wel in alle .deelen «kiesch” is, laten we ter beoordeeling aan onze lezers. Z. M. heeft benoemd’ den heer R. W. van Raab van Cansleih, thans ontv. der dir. belast, en acc. te Heerenveen c. a., tol ontv. derz. midd. te Sneek. I. Z2 kruisridders der Balye van Utrecht een al tegroo- te onverklaarbare begunstiging ondervinden. liet GEMEENTEBESTUUR van Sneek; 1 gevolg gevende aan de uitnoodiging van hee- Iren Gedeputeerde Staten, gedaan bij hun besluit van 19 October jlno. 12, maken bekend: dat ter provinciale griffie, tegen den prijs van 20 cent per exemplaar met bijbehoorend besluit, voor belanghebbenden Verkrijgbaar zijn gesteld de provinciale bladen nos. 124 en 126, be vallende de vastgestelde reglementen voor de i opgerichte waterschappen «Het Noorder Riet- veld” en «de Fennen en de Hoogfenne”, beide in de gemeente Dantumadeel. Sneek, 1 November 1877. J. van DRIESSEN, Burgem. S. HAAGSMA Secr. EN, ng- Tal. VERGADERING VAN DEN GeMEENJERA AD VAN SNEEK Zaterdag den 3 Nol). 1877, ’s nam. G uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mcdedeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken enz. 3. Voorstel om in te trekken het besluit van 22 September jl. no. G en onder dagleekening van heden op nienw vast te stellen het daarbij gearresteerd Reglement met tarief voor het Beurt- veer van Berlikum over Menaldum op Sneek 4. Verzoek van W E. v. d. Werf, om worden herbenoemd als concierge der IJ. Schooi. 5. Benoeming van een lid der Gascommissie in plaats van den heer II. Jz Kingma. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid H. S. de Vries. 7. Aanbieding van het verslag en de Reke ning van de Gasfabriek over 187G/77. 8. Vaststelling van een Concept-Reglement op de commissie van de Stadsreiniging. 9. Rapporten der sectiën en advies der PI Schoolcomm omtrent het voorstel van den heer Jouslra, tol opheffing der Meisjesschool voor M lü. L O. 10. Benoeming van een Ilulponderwyzeres aan de Meisjesschool voor M. U. L O. •-- De Maasbode deelde dezer dagen een door den Paus bekrachtigd decreet mede van de congrega tie der Propaganda, in zake de vraag of de ka tholieken in Amerika van hel zoogenaamd neutraal openbaar onderwijs gebruik mogen maken. De Tijd neemt het artikel over met de opmerking dat het schoolwezen in Amerika nagenoeg in denzelfden toestand verkeert als bij ons. Volgens genoemde congregatie is het openbaar onderwijs op zichzelf reeds vol gevaar en zeer in strijd met de katholieke belangen, le. wijl alle godsdienstig onderwijs uitgesloten is, 2e. wijl er onderwijzers, zonder onderscheid van godsdien stige belijdenis, in worden aangesteld, en 3e wijl jongens en meisjes op dezelfde schoolbank zitten. (Dit laatste wordt een stellig zedelijk gevaar ge noemd). De drie bezwaren bij elkander bewijzen, dat de jeugd op de openbare scholen op de treu rigste wijze aan het gevaar, zoowel met betrek king tot het geloof als tot de zeden, is blootge steld. Waar nu zulk een gevaar niet van een naast en onmidldelijk dreigend lot een meer ver wijderd kan gemaakt worden daar kunnen zulke scholen niet met een gerust geweten bezocht worden. Men moet echter zorgen, dat de ka tholieke scholen niet bij de openbare achterstaan. De mogelijkheid bestaat echter, dat er soms omstandigheden zijn, waardoor katholieke ouders hun kinderen, zonder hnn geweten geweld aan te doen, naar de openbare scholen zenden kun nen. Daarvoor moet echter een inderdaad toe reikende reden zijn, en of zij werkelijk toereikend is, moet aan het oordeel der bisschoppen onder worpen worden. Wanneer echter in de school het gevaar der verleiding zoo dreigend is, dat het onmogelijk tot een meer verwijderd kan gemaakt worden wanneer daar bijv, iets geleerd wordt of geschiedt, wat tegenstrijdig is met het katho liek geloof of de goede zeden, en wat men zon der gevaar voor het zielenheil niet aanhooren, laat staan doen mag, dan is hel vanzelf duidelijk, dat het plicht is zulk gevaar, onder alle omstan digheden, zelfs ten koste van zijn leven, te ver mijden. Bezoekt de jeugd de openbare jscholen, dan moeten pastoors en missionarissen vlijtig ca- techisatien houden en vooral die waarheden om trent geloof en zeden leeren en verklaren, welke dikwerf door ongeloovigen en dwaalleeraars aan gevallen worden. «Wanneer echter zoo besluit het decreet, en de Tijd gebruikt hier een meer sprekende letter ouders deze noodzakelijke christelijke onderwijzing en opvoeding hunner kinderen na laten of hen zulke scholen laten bezoeken, waarin het gevaar voor het zielenheil niet vermeden worden kan, of eindelijk wanneer zij, in weerwil in de plaats hunner inwoning een geschikte en toereikend ingerichte katholieke school bestaat, of in weerwil zij de middelen hebben hunne kinde ren op een andere plaats katholiek le laten op voeden, toch zonder genoegzame reden en zonder de noodige voorzichtigheidsmaatregelen, waardoor het naaste gevaar der verleiding in een verwijderd wordt veranderd, de kinderen naar de openbare scholen zenden dan is het naar de katholieke zedenleer duidelijk, dat zulke ouders, als zij hard nekkig in hun handelwijze volharden, niet in het H. sacrament der biecht geabsolveerd kunnen worden.” Naar aanleiding van eenige opmerkingen, die dezer dagen gemaakt zijn omtrent voorwaarden die den heer Kappeyne zouden zijn gesteld, vraagt de Standaard, of het niet le ver gaat te beweren, «dat aan een candidaal-minister geen voorwaarden hoegenaamd mogen gesteld worden, j ook niet door den Koning Zulk een «spiksplinternieuwe theorie” hebben I wij, aldus antwoord het Hbl., geenszins verkondigd. 'Wij behandelen geen staalkundige theorie, maar een quaestie van persoonlijke waardigheid. De vraag was alleen deze, of het met de waardigheid van een zelfstandig raadsman der kroon is over een te brengen, zich voorwaarden te laten stellen, met andere woorden opdringen? Geheel iets an ders is het natuurlijk, indien tusschen den Koning en den «candidaat-minister” overeenstemming be staat omtrent hetgeen behoort te geschieden, bijv, omtrent een kamerontbinding. Ook dan kan men van een voorwaarde spreken, maar ieder begrijpt, dat dit een geheel ander geval is dan hetgeen om- I trent den heer Kappeyne beweerd werd: dat hij de opdracht weder zou hebben aanvaard, nadat hij die wegens de hem gestelde voorwaarden zou heb ben geweigerd. Zou de Standaard eerbied hebben voor een staatsman, die aan den ambtstitel zijn overtuiging ten offer bracht. lO- ER cht de aar dat leer lOU- be- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gente, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Bij Koninklyk besluit van 15 October jl.no 11, is aan de Sneeker Gymnastiok-vereeniging Uitspanning door Inspanning" te Sneek, rechts persoonlijkheid verleend. i, n i- in Het Vad. wordt ook ongeduldig over den lan gen duur van den crisis, ’t Meest rationeele ter verklaring hiervan, komt aan het blad de mede deeling van den berichtgever der Arnh. Crt. voor, dat de vertraging wordt veroorzaakt 1°. door de ziekte van heer Fransen van der Putte 2°. door de lijdelijke afwezigheid van den aan gewezen opvolger van den heer Van der Does. «Maar al is hel ook naar onze overtuiging buiten twijfel zoo besluit het blad dat er overwegende redenen zijn, die alsnog verhinde ren aan de crisis oogenblikkelijk een einde te maken, ten Zeerste betreuren wij hetdal men er tol heden niet ingeslaagd is de moeilijkheden te overwinnen. Voor het prestige, zoowel van de liberale partij als van het op te treden kabi net, is het van het grootste belang, dat de na men van de nieuwe ministers spoedig in de Staatscour. verschijnen. De Tijd wijdt op nieuw een artikel aan de kruisridders der Balye van Utrecht, wijl zij voor 't minst even goed de aandacht verdienden als de kruisheeren van St. Agatha. Behalve den landkommandeur, de 10 komman- deurs en de 2 kapittel-riddersdie gezamenlijk het kapittel der balie uitmaken, zijn mede aan de orde verbonden een zeker getal aspiranten of expectanten, voor well* partijen, daar hel een sinecure is waarvoor niets anders vereischt wordt dan eenmaal ’s jaars maaltijd te houden en een aanzienlijke som armengeld voor hoogst eigen gebruik te ontvangen, altijd liefhebbers ge noeg te vinden zijn. Gewoonhjk staan er dan ook een 20taI gereed. Na mededeeling der namen van de expectanten en de samenstelling van het tegenwoordige kapit tel de eerste familien van ons land komen er onder voor vestigt het blad er de aandacht op, dat onder hen geen enkele naam eener Ka tholieke familie gevonden wordt. Over het feit zelf verheugt de Tijd zich maar zij vindt hel toch een opmerkelijk verschijnsel, dat Katholieke gelden en bezittingen door Katholieke geloofsge- nooten geofferd en voor hun kerken, armen en ongehikkigen bestemd, onder uitsluitend beheer zijn van Protestanten,ftdie bovendien de kostbare eigendommen aan hun oorspronkelijke bestem ming onthouden en aan zichzelf het vruchtge bruik afgestaan hebben. Wij zijn niet gewoon, zoo besluit het blad, te gewagen van de tallooze bezittingen en onnoem lijke schatten, die het Protestantisme deels ver nield en vernietigd, deels tot zich getrokken heeft. Wij gaan onze trotsche tempelgebouwen, wonde ren van Katholieke kunst en liefdadigheid, gelaten voorbij, al zijn ze ook aan hun eigenaars en be stemming ontvreemd geworden. Onze scholen, onze hospitalen, onze weeshuizen onze hofjes onze rijke fondsen, kortom alles bevindt zich in Protestantsche handen, en wij kunnen daarin be rusten, omdat de Katholieke kerk slechts de vrij heid behoeft om le leven en te bloeien. De vrijheid maakt haar rijk genoeg. Maar nu wij zien dat de rooftocht die eeuwen duurde en waaraan niets ontkwam, op nieuw aanvangtnu men het er op toelegt de kruisheeren van St. Agatha, die van hunne bestemming niet ont aard zijn, en die wonen op het eigendom, door hun voorgangers uit eigen middelen gesticht nu men, na dien mannen eerst hun eigendom betwist te hebben, hen thans ook uit hun wetti ge bezittingen tracht te verdrijven nu men die bewoners te St. Agatha, omdat ze met eere het priesterkleed dragen, of misschien om een paar huurpenningen meer te bekomen, uit hun eigen woning wii verjagen, hoezeer zij daarvoor een jaarlijksche huur opbrachlen nu dunkt ons is een woord van verontwaardiging over zoodanig schreiend onrecht juist van pas, te meer, wijl de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1