GEJIEEnE EN HET AKIiOiXBISSniEiYT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE ÉJ S 1 tr !N, No. 90. 10 NOVEMBER, ZATERDAG A H I' - ns, -1, 1 1 S X I E K i I het- P E R S. 8 1 V E N L I X i> I >ne en taalkunde i L l r de Haart. het n )t in n J- 1 1 I 78, 11 n r i r 'Q-_ in m, sn »'j et ii <1 De nieuwe verkiezingen voor Je Tweede Ka mer in de hoofdkiesdistricten Haarlem en Assen, wegens ’t als minister optreden der hh. Kappeyne en Sraidt, zullen gehouden worden op Dinsdag 27 Nov. en de herstemming zoo die noodig, mocht zijn, op Dinsdag 11 Dec. Blijkens het verslag over de spoorwegbegroo- ting voor 1878, werd door zeer vele leden in de afdeelingen geklaagd, dat de werkzaamheden aan de nieuwe lijnen der wet van November 1875 nog niet verder gevorderd zijn, inzonderheid wat betreft de lijnen Zaanstreek-Enkhuizen en Stavo- ren-Leeu warden. Aan het slot van een artikel doet de Gelderlan der de »uit vertrouwbare bronnen gevloeide me- cedeeling” dat de formatie van een Nederlandsche sentrumparlij, waarvan de kern uit Catholieke afgevaardigden zal zijn samengesteld, aanslaande is. her. woon te gehad op te slaan, bij te wonen tot vier uren in den morgen. ze .0- ER cht de aar dat eer ou- be- De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 19 dezer, ’s middags 3 uur. ele Te Amsterdam is Cour meldt O. I leger aan brink van wijn, hem dezer dagen toegezonden uil Rotterdam Twee vrienden van den overledene, die insgelijks van dien wijn, doch in mindere hoeveelheid, gedronken hadden, zijn ernstig ziek geworden Reeds heeft een gerechtelijke lijkschou wing plaats gehad, welke tot de ontdekking van arsenicum vergiftiging moet hebben geleid. De vrouw van den overledene, die te Rotterdam ge scheiden van hern leefde, is in hechtenis genomen. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'4 Cen:s. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den Jen des te meer tijd kunnen besteden aan geen tot hun eigenlijke roeping behoort. Omtrent de verkooping van de Sint-Agalha-goe- deren kan nog gemeld worden, dat behalve de reeds aangekondigde veiling van landerijen, bin nenkort ook nog andere perceelen, o. a. huizen te Nijmegen, onder hetzelfde beheer, in publieke verkooping zullen worden gebracht. .a a f’a ng- al. In de Belgische Echo du Parlement komt in een Haagsche correspondentie de volgende karak teristiek van den heer Kappeyne voor «De heer Kappeyne heeft tot nu toe zijn werk zaamheid verdeeld tusschen zijn bezigheden als advocaat en zijn plichten als afgevaardigde. Hij is lol op dit oogenblik de eerste der advocaten bij den Hoogen Raad geweestmen schat in ronde cijfers wal zijn clientèle hem opbrengt op 25,000 gulden. Dat inkomen gaat hij thans opofïeren om zich aan het algemeen welzijn (e wijden. »De lieer Kappeyne is een tamelijk gezet man, log in zijn bewegingen, volstrekt niet fraai van uilerlijk en zeer weinig zorg dragende voor zijn toilet. In den omgang heeft hij een snaaksche goedhartigheid over zich aan tafel weet hij kos telijke geschiedenissen te vertellen altijd heeft hij een aardigheid bij de hand hij weet ieder een door zijn vroolijken en origineelen kout voor zich in te nemen, en onder zijn collega’s in de Kamer doen een menigte van hem afkomstige geestige zetten en bonmots de ronde. Maar wee u, zoo gij u met hem in een redetwist begeeft; een paar woorden, met een geestigheid tot slot, en gij zijl vernietigd en tot gruis vermalen de advocaten, zijne collega’s, weten dat van ouds- De heer Kappeyne heeft tot nu toe de ge- 1 om 's middags tegen twaalf uren Hij pleegde dan de Kamerzittingen en des nachts te werken, minstens Men heeft uit de- bijzonderheden reeds opgemaakt, dat hij on gehuwd is. «Begaafd met uitnemende hersenen en een reusachtig geheugen, heeft de heer Kappeyne zijn leven doorgebracht met alles te leeren en niels te vergeten. Citeer hem een of andere lex uit de Pandecten, en hij zal u terstond het boek, den titel, de paragraaf noemen en den naam van den rechtsgeleerde, die er de vader van is; vraag zijn oordeel over het eerste vraagstuk het beste, op het gebied van het recht, van de staathuis houdkunde, van oude of nieuwe sociale weten schap, aanstonds, zal hij u ven van al de schrijvers, die over handeld hebben, om ze daarna te zoo tot zijn eigen opinie te komen, geen kans ziet te verschillen, met de meeste goedhartigheid en verwonderlijk helder. de meeningen opge- dat pnnt ge- onlleden en waarvan gij Dat alles doet hij met de meeste goedhartigheid en eenvoudigheid eisch, die zich reeds lang ten dringendste had en verwonderlijk helder. Om kort te gaan zoo ooit Nederland het aanzijn gegeven heeft aan een i inlellectueelen colossus, dan is het de man die thans geroepen is om er het bewind te voeren omdat hij katholiek was. Men durfde het katho- j licisme niet aan. En dat het ministerie-Kappey- •ne met dien adat gebroken heeft, dat het heelt durven optreden als een zuiver liberaal en niet met het katholicisme geallieerd kabinet is een eerste groote. verdienste. Het kabinet heeft aanspraak, zoo luidt het slot woord, op den steun en de welwillendheid aller constitutioneele en liberale Nederlanders. Niet enkel het begaan van fouten te verhoeden maar eerlijk mede te werken om het, wat het tot stand brengt, zoo goed en volledig mogelijk tot sland te laten brengen, is thans een zedelijke plicht, een plicht jegens de liberale zaak, een plicht je gens de conslitulionele regeering, een plicht jegens het land. In de Tijd leest men aan ’t slot van haar ar tikel over 't kabinet»Een bijzonderheid in de samenstelling van dit ministerie heeft ons getrof fen. De onmisbare katholiek ontbreekt. ludien hij onvindbaar was, zou het ons verheugen en tot fierheid stemmen. De lessen der laatste ja- ren hadden ons dan één vrucht gebracht Maar indien de kabinetsformeerder de katholieken Ier zijde liet, heeft hij daarmede dan bij voorbaat reeds willen erkennen, dat ook hij ’t ons recht en onzen plicht acht om tegenover hem van den aanvang af onder de wapenen te staan Volgens het Dagblad heeft de heer Kappeyne wel een katholiek gevraagd, maar deze heeft ge weigerd. Hij wilde dus den «sleur” wèl, maar men wilde hem niet. De instelling van een ministerie voor water staat, Handel en Nijverheid lokt verschillende beschouwingen uit. De conservatieve Amst. Cour, wil de heer Kap peyne niet hard vallen over de instelling van dit 8e ministerie. Gevoelt hij zich te zwak voor de taak, die zijn voorgangers Thorbecke, van Heem stra en Heemskerk, ja zelfs Fuck en Geertsema hebben gedragen, ’t is een zeer waardeerbaar be wijs van bescheidenheid, maar tevens de schoon ste hulde die aan zjjn voorgangers gebracht kan worden. Iets anders is het echter, dat de eerste regeeringsdaad van het liberale kabinet ishet stellen van de Staten-generaal voor een fail-ac compli. De vraag rijst, waar op deze wijze de convenance jegens de Tweede Kamer en den eerbied voor haar beslissingen blijven. Er is ook niet weinig haast mee gemaakt. Hef depariement toch wordt niet ingesteld met 1 Jan. 1878, tijd stip waarop dan in allen gevalle vooraf de Staten- Generaal hun oordeel hadden kunnen uitspreken bij het aanvragen der gelden, noodig voor het nieuwe departement. Neen, reeds onmiddellijk, reeds op 7 November, wordt het departement ingesteld. Het bestaat dus feitelijk reeds en de Staten Generaal worden als het ware gedwongen om de uitgaven op een afzonderlijk hoofdstuk der staalsbegrooling toe te stemmen. Vrij wat stelliger is het Dagblad in zijn afkeu ring van deze regeeringsdaad. Het blad acht het aan geen bedenking onderhevig, dat de instelling van een 8e ministerie een algemeenen maatregel is van inwendig bestuur van den staat. Nu beveelt art. 72 der grondwet, dat alle zoodanige maatre gelen door den Koning moeten worden gebracht ter overweging bij den Raad van State en dat is hier niet geschied. Ten betooge, dat hel hier werkelijk een maatregel van inwendig bestuur gold, beroept het blad zich o. a. op Thorbecke’s «Bijdragen tot de herziening der Grondwet.’’ Het Hand, laat zich over de grondwettige quaes- tie niet uit, maar betuigt zijn ingenomenheid met ’t besluit, waardoor gevolg wordt gegeven aan een doen gevoelen. De minister van binnenlandsche zaken en financiën worden van een deel hunner tot dusver te omvangrijke taak ontheven, en zul- U I T DE De N. Rolt. Cour, die ten zeerste met het nieuwe liberale ministerie is ingenomen, mist slechts één naam, die ieder had verwacht naast dien van Kappeyne te zien. Wie toch, vraagt het blad, moest eer een plaats hebben in dit kabinet dan de man, die sinds vele jaren de zie) der koloniale politiek is en wiens spoor zelfs de felste tegenstanders als Heemskerk en Van Lijn den, toen zij aan het bestuur waren, volgen moes ten Maar hebben zooals verzekerd wordt gezondheidsredenen den heer Van de Putte het op zich nemen der regeeringszorg ontraden, dan hebben hel kabinet en de liberale partij daarin te berusten. In de plaats van den aangewezene is de heer Van Bosse getreden, die waarschijnlijk meer als financier dan als koloniale hervormer zil optreden. Dat de belangen van Indie niet zullen achterstaan, daarvoor is het kabinet tegen over de liberale partij en de natie borg. Met ingenomenheid begroet het blad voorts het denkbeeld om een ministerie voor openbare werken aan te stellen onder den heer Tak van Poortvliet. Er is door Heemskerk op ’t gebied der openbare werken genoeg, overgelalen, dat met krachtige hand aangeval behoort-te worden, terwijl de heer Tak, behalve groote bekwaamheid en ijver, tevens de andere onmisbare eigenschap voor deze laak bezitontevredenheid met het bestaande. Van de hh Gleichman, Smidt, Wichers en De Roo koestert de N. R. C. de beste wenschen en verwachtingen. Van den arbeid sprekende die den premier, den heer Kappeyne, wacht, zegt het blad «Om niet meer te noemen dan twee zaken, onderwijs en openbare gezondheid, heeft hij lot allereerste taak de schoolwel, zoolang het spel der staatszucht, voor de liberale partij een natio nale levensvraag Voorts de wet op het hooger onderwijs, die in handen van zijn voorganger een middel is geworden om het hooger onderwijs in den grond te bedelven. In zake de openbare gezondheid, eenmaal door hem onder de eerste regeeringszurgen geteld, slaat de heer Kappeyne I voor een toestand, die een beschaafd volk tol I schande is. Daar wachten met ongeduld de allereerste belangen des volks op een kloeke hand. Een nieuwe epidemien-wet, een wet op de ver- valsching van eet- en drinkwaren, een begrafe niswet, die onwillige besturen belet gezondheid en leven der menschen le wagen, een wel tegen het verontreinigen van openbare wateren, de wet op den kinderarbeid ziedaar voorloopig een en ander, dat wij van den heer Kappeyne wach ten.’’ i Het oordeel van de Arnh. Crt. is zeer gema tigd. Na er op gewezen te hebben, dat de cri sis op de eenig logisch en eenig constitutionele wijze is geëindigd, constateert het blad drie za ken die met ’t oog op de samenstelling van 't nieuwe kabinet dadelijk de aandacht trekken 1°. dat er geene oud-ministers in zitten, met uitzondering van den heer Van Bosse die ech- I ter, na zijn Jangdurigen rusttijd, wel mag gelden voor een splinternieuw minister2°. dat vier van de zeven ministers zijn gekozen buiten de kamer3° dat er geen katholiek in dit kabinet zitting heeft. Alle drie deze punten zijn voordeelen. Oud- ministers moeten niet uitgesloten worden, maar I oude-kiinisler-anlecedenlen kunnen soms storend werken. Ook is het goed, dat er leden buiten 1 de Kamer optreden, wijl zij de zaken veelal ob jectiever, althans met minder wrok opnemen dan de verhitte parlementaire strijders ’t Meest ge wichtig is echter het niet aanwezig zijn van een katholiek. Niet dat hel blad iets tegen katholie ke ministers heeft, maar tot nu tce werd steeds een lid gekozen, niet omdat hy bekwaam, maar De Staatscourant van Dinsdag bevat het koninklijk besluit tot instelling van een ministe rie van waterstaat, handel en nijverheid. Aan het hoofd van dat clepartement wordt de zorg opgedragen betreffende waterstaat, spoorwegen, posterijen, telegrafie, openbare middelen van ver voer, scheepvaart, Rijn-, Maas- en Scheldevaart zeevisscherijen, stoomtoestellen, fabriekwezen, ijk wezen, landverhuizers, mijnwezen en octrooien. Bij de vaststelling der begroeting voor 1878 en volgende jaren zullen de uitgaven van dat depar tement een afzonderlijk hoofdstuk vormen. De Staatscourant bevat thans ook de benoeming van den heer Tak van Poortvliet tot Minister van het departement Waterstaat, Handel en Nijver heid, met ingang van 8 November. naar men aan een gepensioneerd officier van vergiftiging gestorven, na het ge- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ADVERTENTIËN voor eiken regel meer za langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Omtrent het gebeurde met de Nederlandsche visschers op 28 October bij het eiland Norderney, wordt aan een der Berlijnsche bladen nader het volgende gemeld De vischhandelaar Oterendqrp aldaar had, we gens de overdreven eischen der Norderneysche visschers, negen Hollandsche visschers geëngageerd, die voor zijne rekening met hunne eigene vaartui gen op de schelvischvangst waren uitgegaan. De Norderneyers, dientengevolge niet meer zulke hoo- ge prijzen kunnende maken als vroeger, hadden reeds sinds eenigen tijd heftige bedreigingen legen Oterendorp doen hooien doch zonder dat men daarin gevaar zag. Op genoemden avond echter, terwijl drie Hollandsche vaartuigen nevens de Nor derneysche ter reede lagen, kwam het tegen 8 ure eênsklaps tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer twee honderd visschers deden onder een hevig ge schreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepen, sloegen met bijlen en hamers al les in stukken, sneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook oveiigens zoodanig te werk, dat de Hollanders genoodzaakt waren in zee te springen en naar de nabijliggende Hamburger sche pen te zwemmen. Daarop trokken de aanvallers, door overmatig gebruik van sterken drank nog meer opgewonden, naar het dorp, alwaar hunne aa.,voer- j ders iederen visscher, die niet dadelijk met hen wilde mede gaan om verder tumult te maken, met vernieling van zijn vaartuig bedreigden. Zoo trok de woeste hoop naar het huis van den heer Oteren- De Nederl. Spectator bericht, dat, op voordracht van Mr. W. B. S Boeles, het Bestuur van het. Friesch Genootschap van geschied-, oudheid beslbten heeft de geschiedenis der Franeker Academie zoudra mogelijk ter perse te leggen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1