GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, DE PARTIJEN IN DE KAMER. 1 1 1 11 L No. 91. 1877. W O EN S D A G 14 NOVEMBER. BN A. I jr- OVERZICHT. r 5 HS, 78, 24 li jk, n L- 5^ j f'vj! I gl EN, 1 ng. E* SUIM 3F- merws en advertentieblad voor de niet on- in..' f! 1 X X E X L I XII •m. - a B U I T E N 1, 1 N I» fan zen net ert Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. van even Het eerste nummer is verschenen van de Fi nancier, wekelijksche beurscourant, onder redac tie van J. Pik te Groningen. H. Stevens, opperman, en M. van tie Water, ta bakswerker, beiden te Arnhem, zijn door het Hof aldaar, schuldig verklaard aan rebellie, gepleegd door eene gewapende vereeniging van meer dan twintig personen en veroordeeld de eerste tot een en een half jaar, de tweede tot een jaar cellulaire gevangenisstraf en solidair in de kosten. godsdienstoefening en onderwijs, buiten de kerk voort te zetten.” n at in n j- ske Ier )o- itje 30 >,29 i.53 58(5 i.43 loor 1,15 loor 1,34 151 loor loor loor )14 10 tan er- Js- na, ff-, en on en en d. oe- v. .0- ER cht de aar dat .eer ou- be- id. ïr, m- 3 1- in in K* I st, •tja Hi ke, na. de sn 'h:. an 'n, an et n d ele M v. I 16 Z 6 16 /16 f 16 7.o i 16 4 4 6 8 1 6 O J 'al. Het Prov. Blad no. 130 bevat een beslui t van Ged. Staten van 1 Nov. jl, no 20, waarbij aan de gemeentebesturen wordt medegedeeld de door den Koning goedgekeurde vaststelling door hu n college van de jaarwedden der gemeenle-ontvan- gers in Friesland, met ingang van 1 Januari 1878 als volgt: Achtkarspelen f 800, /Engwirdum f 400, Ame land f 325, Baarderadeel f 600, Barradeel f 800, *t Bildt f 800, Bolsward f700, Dantumadeel f.800, Dokkum f 700, Doniawerstal f 500, Ferwerderadeel f800, Franeker f 800, Franekeradèel 1 600, Gaas- terland f 600, Harlingen f1200, Haskerland, f 800 Heraelumer Oldephaert en Noordwolde f 600, Hen- naarderadeel f 600, Hindeloopen f200, Idaarde- radeel f600, Kollumerlanden Nieuwkruisland f 800’ Leeuwarden 1 2200, Leeuwarderadee) f 800, Lem- sterland f 600, Menaldumadeel f900, Oostdongera- deel f 800, Ooststellingwerf f 800, Opsterland f1000, Rauwerderhem f 400, Schiermonikoog f 175, Scho- terland f 1000, Sloten f 200, Smallingerland f800, Sneek f 1200, Stavoren f 200, Tietjerksteradeel f1000, Utingeradeel t 600, Westdongeradeel f 80l‘, Weststellingwerf f 1000, Wonseradeel f 1000, Wor- kum f 500, Wijmbritseradeel f 1000, Ulst f 300. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den De bijeenkomst, te Amsterdam gehouden, van hen die het voornemen hebben om de Hervorm de kerk te verlaten en toch behoefte hebben om het gemeente leven voort te zetten was zeer druk bezocht. In eene volgende vergadering zal men de vraag behandelen: swat er te doen staal om onderlinge nieuwere staatsinstellingen, een enkele maal een Dorth of Rome voor weinig gewaardeerde maar worden toch S N E E K, 12 November. Gisteren avond had alhier in de Concertzaal van den heer Agema de 8ste Algemeene verga dering plaats van de Leden der Ijsclub »Friso”, Beschermheer Z. K. IJ. Prins Alexander der Nederlanden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen, en het verslag van de handelingen over het dienstjaar 1876/77, was uitgebracht, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn gehouden administratie, waaruit bleek, dat het voordeelig saldo in kas bedraagt f 610,75. Tot mede-Direcleur der ver eeniging werd verkozen, de heer H. Visser Az. en toi keurmeester herbenoemd A'. Walstra. De ze vereeniging mag zich verheugen in eene voort durende bloei, en is, wat hel ledental aanbelangt, thans 670, zeker eene der voornaamste ijsvereem- gingen in Friesland; ze mag met recht den naam dragen te zijn, eene vereeniging van volksvéima ken uit het volk en voor het volk, en zal als zoodanig stellig de voortdurende medewerking van alle weldenkenden blijven ondervinden. ■j- Franekeradeel, 12 Nov. Het schoon sai- zoen is voor goed heengesneld. ’t Is ’t November- weertje wel en daarom is het vee dan ook reeds meerendeels op stal gezet. Bij ve’e landbouwers ziet men nog heele hoopen gras by de staldeur liggen, om aan ’t vee opgevoederd Ie worden, 't Is wel wat een smerige boel, maar het wint hooi uit. Het aanhoudend natte weder past den landbou wers slecht en is ook zeer schadelijk voor vele arbeiders, die ’s daags niet aan den braak kun nen staan. De vlasbouw is over 't geheel dit jaar min voordeelig voor de verbouwers. Duur land, te kort en niet heel best vlas, en bovendien lage prijzen, waarvoor ’t schoone vlas tot nu toe afge zet wordt, T Zal velen wel afschrikken om een volgend jaar zooveel pondematen weer met vlas te bezaaien. door te grooter geworden. Zal er thans werkelijk een krachtig bestuur kunnen volgen, dan is de steun en medewerking van de meerderheid der Kamer dringend noodig. Moge dus de liberale partij in de Kamer met de regeering eendrachtig samenwerken, om de moeilijke maar schoone taak, die haar wacht, te vergemakkelijken, en alzoo, zich streng vasthouden de aan hare beginselen, samen krachtig werkzaam zijn in den geest van vooruitgang, aan de bevorde ring van den bloei en de welvaart tan land en volk. ADVÉRTENTIËN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. als zóó- ook anli-revolulionai.en toebedeeld, ondergeschikte moeten zijr. een drietal leden meerwe| Voor een paar dagen deelde de Arnh. Cl. me de, dat te Ravestein door de geestelijke zusters, die aan het hoofd eener bewaarschool staan, aan een der kinderen de boterham was afgenomen omdat die gewikkeld was in een stuk van de ,N. Rolt. Ct. DeVolksvriend, te Roermond verschijnende, vult het bericht aan met de ver melding, dat de boterham aan de geit gegeven werd en wel aan die, welker melk door de zus ters wordt gedronken, zoodat deze nu allen de liberale ziektestof van de boterham in het bloed hebben. De politieke windwijzer in Frankrijk blijft voortdurend in onrustige beweging en ’t is nog moeilijk te zeggen, wanneer hij tot rust zal ko men. In de houding der regeering is eene ze kere weifeling merkbaar, die zij te vergeefs tracht een gelid is zelfs niet sterk genoeg om de en het vaandel onbe- men Te Amsterdam is een afgrijselijke moord of zelf moord gepleegd, en wel op den heer K., rijks- ambtenaar, wonende op de Brouwersgracht. De heer K. was weduwnaar en had vier kinderen, waarvan een, een jongentje van 10 jaar, bij hem sliep. Dit kind, tegen 5 uur wakker wordende, miste zijn vaderop het geroep van den knaap werd de huishoudster wakker. Men vond den heer K. met afgesneden hals op een bovenkamer, liggen, terwijl bloedvlekken op de glazen en bet behangsel zichtbaar waren. De polsen van den verslagene toonden sporen van kneveling. Een mes of ander wapen werd niet gevonden. De moord heeft echter onder zulke vreemde om standigheden plaats gehad, dat men vermoedt, dat de overledene zelfmoord heeft gepleegd en het, om welke redenen dan ook, heeft willen doen voor komen, dat hij vermoord was. Zijn vrienden ge- looven evenwel niet aan zelfmoord, en er zijn ve lerlei Omstandigheden die aan de zaak een groote geheimzinnigheid geven, waaromtrent een nader onderzoek wellicht opheldering zal verschaffen. Aan het Vad. wordt uit Amsterdam nog gemeld, dat op de kamer bij het lijk een vreemde doek werd gevonden; dat de lampetkan en karaf, den avond van te voren gevuld, ledig waren en een azijnlucht werd waargenomen Ook werd een gou den ring vermist. De politie bewaakte het huis. De Tweede Kamer is, gelijk men weet, tegen de volgende week bijeen geroepen. De parle mentaire werkzaamheden zullen dus spoedig weer een aanvaug nemen. In afwachting daarvan komt het ons gepast voor, den stand der partijen in de Kamer eens vluchtig na te gaan. Zoo als bekend i«, zijn tengevolge de Juni- verkiezingen de krachten der liberale partij in de Kamer aanzienlijk versterkt geworden, vooral ten koste van de conservatieve, die nu nog slechts door een zestal mannen der oude garde verte genwoordigd is. Waren bare gelederen in de laatste jaren telkens reeds gedund en telde de conservatieve partij in de volksvertegenwoordiging reeds wei nig aanhangers meer, zoolang er eene regee ring was, uit conservatieven samengesteld, kon men niet zeggen, dat de partij verdwenen was. Nu echter ’t ministerie Heemskerk is afgetredën en de gelederen der conservatieven in de Ka mer zóódanig gedund zijn dat er van de vroeger zoo respectabele oude garde eigelijk niet meer dan een fragment van overgebleven wapens blank Ie •houden smet te bewaren nu kan men eigenlijk niet meer spreken van eene conservatieve partij. De partij als zoodanig is dood de hee- ren Heemskerk c. s. hebben haar den genade slag gegeven. Wel zullen de enkele leden, i die er nog van overbleven, getrouw aan de tra dition hunner vaderen, nog eenigen tijd den strijd kunnen voortzeLen tegen de liberale re geering, die thans de teugels van het bewind in handen heeft genomen, maar ’f zou eene don quichotterie van hen zijn, te willen beweeren, dat zij nog een gladiators-zwaard in het parlementaire strijdperk kunnen voeren, waar zij veeleer ge- I doemd zijn met houten sabeltjes te vechten, zon der eenigen beteekenisvullen invloed te kunnen I uitoefenen op den stand der partijen. Uit zich zelf vermogen zij hoegenaamd mets meer; zij I kunnen zoo nu en dan nog slechts een duitje meê in ’t zakje gooien, door zich aan te sluiten bij een dier beide partijen, die der liberale steeds vijandig in den weg treden, gezworen vyanden als zij zijn van onze Zij kunnen misschien nog plasdankje verdienen hunne overigens als beleekenende hulp, door beide gewantrouwd wegens hunne camele- ons-politiek. Kan dus de conservatieve partij zich danig niet meer in de Kamer laten gelden, de rol aan de zd eene zeer Wel tellen zij zijn zij misschien vaster aaneengesloten en in elk geval meer vast van beginsel, dan »’l rampzalig overschot van ’l uiigebloeide schoon” der oude garde, maar of ook zij wel eene partij mo gen heeten, die bijv, in staat zou zijn op een gegeven oogenblik hel bewind over te nemen, wordt terecht betwijfeld. Daartoe is hun »kud- deken” veel te klein, terwijl het hun bovendien ontbreekt aan de geschikte mannen, die berekend zouden zijfi voor de regeeringstaak. «Trouwens zoo schreef dezer dagen de Kamp. Crt. «trouwens de pretenties der anti-re- volulionaire partij reikten nooit zoo ver nl. om als partij op een gegeven oogenblik het be wind over te nemen zelfs heeft zij nooit iets gehad wal naar een regeerings-programma zweem de, en zij heeft ook zelden mannen in haar mid den bezeten, genoeg in de practische zaken thuis om eene minislerieele portefeuille te kunnen aan vaarden. Hare mannen worden ook niet als staatsmannen gekozen, maar als Evangelie-belij- ders, en dit is geen qualiteil, die iemand de ge schiktheid geeft om een land te besturen.” Maar in elk gevalal zou zij ’t kunnen en willen, t zou haar daartoe op ’t oogenblik in de Kamer toch aan de noodige macht ontbreken. En toch hoe zwak ook op ’t oogenblik als regeeringskracht, zou zij ook thans nog on eindig sterker zijn, dan die andere anti-liberale partij, de ullramontaansche ook al is deze dan in de Kamer nagenoeg dubbel zoo talrijk vertegenwoordigd en nog veel meer aaneengeslo ten dan gene. De reden daarvan ligt voor de hand: de anli-revolulionaire partij is in elk geval nog eene nationale, de ultramontaansche daar entegen is eene internationale partij, die in Ne derland nooit inheemsch zal kunnen worden zoolang men er hier prijs op stelt zijne huishou ding van Staat zelf te besturen, zonder daarom trent consignes van buiten te willen afwachlen. Een ullramontaansch bewind zou in ons land eene onmogelijkheid zijn, daartoe is de partij hier veel te impopulair. Zij kan hier alleen kracht ontwikkelen in de oppositie. En als zoodanig vormt zij zeker eene niet le licht te achten en in de laatste jaren met nieuwe krachten opge tredene party, die, voorbeeldeloos het consigne volgende, niet zal ophouden den strijd voort te zetten tegen onze nieuwere staatsinstellingen en tegen die groote partij van vooruitgang, die, door het liberale Nederland vertegenwoordigd, nog da gelijks in krachten toeneemt. Tegenover het thans opgelreden liberale kabinet vinden wij dus drie partijen, altijd als men de conservatieve nog als zoodanig wil meetellen die geen van allen als mededingster naar het gezag zou kunnen optreden, al vormen zij dan ook vereenigd eene vrij sterke oppositie in de Kamer. Als het ministerie van de meerderheid, en on der leiding van den man, dien de liberale partij zelve tot haar heofd heeft gekozen, is de positie van het nieuwe kabinet dus zeer sterk en zal het, indien het berekend blijkt te zijn voor de moeilijke taak, die het aanvaardde, in de gelegenheid zijn veel goeds tot stand te biengen. De gunstige omstandigheden, waaronder het ministerie-Kappeijne optreedt legt het natuurlijk zware plichten op, maar ook de verantwoor delijkheid der liberale paitij in de Kamer is daar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1