rwi GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- ENIDYERTENTIE-BEAD VOOR DE r 9 4i- 1877. No. 92. S T E T I 17 NOVEMBER, ZATERDAG i a EN L .1 A. :n, ig. ia A A S A E E K E a I >c!ije M BIANEALAAD. PERS. BUITENLAND trie Fries- ,50 io 00 H 16 16 4 ,50 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ‘t Weekblad van het Recht verwacht eène ge heel nieuwe wet op het Notariaat. Naar men verneemt, is tot hoofdredacteur van het Vaderland benoemd de heer mr. A. Greebe, burgemeester van Zaandam. justitie meisje, Een en wij vertrouwen, dat het aan een druk bezoek niet zal ontbreken. n )t ,00 ste lik ten ink, 1 JG zen. ie i V), a ,00 58 0- ER cht de aar dat eer ou- be- 1,50 i,— 1» n- in n, Jn ït n d en aan Rotterdam al. üA "s’* Zondag ochtend had te ’s Hertogenbosch op de openbare straat, nabij het paleis van een aanslag plaats op het leven van een dat zich eerlang zou in den echt begeven. ’em, leslt en. temt ning 1 ne ten 34 10 a 00 I rl“g> ‘uch- góed Een honderdtal leden van het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond, Zondag te Rotterdam verga derd, hebben zich voor de invoering van het al gemeen stemreeht verklaard en den wensch uit gedrukt dat dit langs vredelievenden weg kome. Als gevolg van die vergadering zal te Rotterdam eene vereeniging «Algemeen stemrecht” opgericht worden, gelijk aan die te Amsterdam. HS, 78, stond tot het meisje, ontmoette haar, hieldhaar staande en bracht haar na eenige woordenwisse lingen een steek in de borst toe. De dader werd onmiddelijk gearresteerd. De toestand der on gelukkige is, volgens latere berichten, minder ge vaarlijk, dan men eerst meende. 1 Daarentegen was de anti-revolulionaire partij zelf- g'andiger opgetreden en had zich uitgebreid tot een fractie van 8 leden in het parlement; 15 le den behoorden nog tut de conservatieven. Ook in 1875 gingen.de liberalen slechts weinig voor uit. Bij de jongste veikiezingen echter is de ver houding belangrijk gewijzigd. Tot de liberale partij belmoren thans 48 leden, de ullramontanen tellen 16, de anti-revolulionairen 9 stemmen, de conservatieven slechts 7. Een belangrijke om keer dus sedert 10 jaren Het zou, naar he’ Hand, dcet opmerken, zelf bedrog zijn te meenen, dal bij de 48 liberalen omtrent alle vraagstukken, die oplossing eiscben, overeenstemming bestond. Daarin is echter geen groot gevaar gelegen, als maar de nuanceeringen zich niet oplossen in allerlei fraclien, die zoovele partijen op zich zelf vormen, met andere woor- ■den, als er e n krachtige band gevonden wordt in het besef, dat alleen door wederzijdsch toege- ven en gematigdheid andere uitkomste» dan lou ter negatieve te verkrijgen zijn De liberale meer derheid der Tweede Kamer zal moeten toonen, meent het Hand, of zij zich aan dien noodza kehjken partijband wil houden en daardoor groote zaken tot stand brengen, of door oneenigheid en individualisme wederom het land aan mislukte proefnemingen en vruchteloos getob prijs wil ge ven De samenstelling van het kabinet voorspelt ingrijpende hervormingen op elk gebied, en het spreekt van zelf, dat die slechts met een nauw aaneengesloten meerderheid zijn te verwezenlijken. OVERZICHT. De politieke toestand in Franke ij k wordt steeds donkerder. Een conflict tusschen de Re- geering en de Kamer schijnt onvermijdelijk, en welke gevolgen dit zal hebben is moeilijk te zeg gen. De spanning neemt echter gedurig toe en zal er niet beter op worden, nu Mac Mahon het kabinet de BroglieFourlou heeft uifgenoodigd op zijn post te blijven. ’t Ligt toch voor de hand, dat het eene onmo gelijkheid is, dat de tegenwoordige kamer met het kabinet van 16 Mei kan samenwerken; en dit zal binnen zeer korten tijd tot eene botsing moe ten leiden. En wat dan Eene tweede ontbin ding De République franpaise behelst over eene mogelijke tweede ontbinding een artikel, waarin men het volgende leest üEene tweede ontbinding zou eene inconstitu- tioneele, eene onwettige daad zijn, een staats greep, eene schending van het verdrag van 1875, eene geweldenarij, die de afgevaardigden zitb niet zouden kunnen laten welgevallen. Te vergeefs zou men zich verschansen achter het votum der senatoren, die zich tot eene onwettige handeling geleend zullen hebben. De Kamer van 1877 heeft, evenmin als die van 1830,^het recht zich van hare verplichtingen ontslagen ie achten, zich aan willekeurige besluiten of verordeningen te onderwerpen. De Kamer van afgevaardigden is de hoedster van den nationalen wil. Het recht om met toestemming van den Senaat de Kamer te ontbinden, is aan den onverantwoordehjken President der Republiek toegekend, ten einde het land uitspraak te laten doen over de oneenighe- den, die tusschen zijne Ministers en de Kamer kunnen ontstaan. Als het land echter uitspraak heeft gedaan, is het recht van den President uit geput. Indien men tot eene tweede ontbinding kon overgaan, zou men de Kamer ook voor de derde en vierde maal kunnen ontbinden, de Ka mer zou alzoo afgeschaft en de Senaat in eene souvereine Conventie veranderd worden. Van het behandelen en toestaan der begroeting, van eene regelmatige regeering, van het parlementair regeerslelsel zou geen sprake meer kunnen zijn. De afgevaardigden zouden dus verplicht wezen tegen eene tweede ontbinding in verzet te ko men. Wat zou er ontstaan uit eene botsing, tot welke de Bonapartistische avonturiers en de rid ders van het goddelijk recht zich alle moeite ge ven Mac Mahon aan te zetten Eene anarchis tische en bloedige militaire dictatuur, eene revo lutie, of eene overwinning van de Nationale Ver gadering, de vertegenwoordigster van de nationa le souvereiniteit. Nooit sedert 1789 werd het Fransche vaderland door een grooter gevaar be dreigd dan thans. Als de verkiezingen van 14 October, als bet algemeen stemrecht geminacht wordt, als de 4/2 millioen kiezers derwijze be schimpt worden en de gekozenen van 14 Octo ber niet bereid zijn dien schimp te dulden, dan moet men door middel van geweld Frankrijk temmen en den tegenstand der verdedigers van het recht breken. Het recht zal zeker triomfee- ren. Wij houden ons er van overtuigd. Doch als het eens overwonnen werd, wat zou dan ge beuren? Het beginsel van verkiezing, de eenige grondslag van de hedendaagsche maatschappij, zou in de catastrophe omkomen. Het recht der meerderheid eenmaal terzijde gesteld, zou er niets anders overblijven dan geweld. Wat zou er op die wijze van ons worden Een Spanje met openliggende grenzen Het leger zou nóg eens opgeroepen worden de nationale vertegenwoordi- Een paar weken geleden, zegt ’t IV. v. d. D greep ’s nachts in de Nes te Amsterdam een he vige vechtpartij plaats tusschen eenige studenten en burgers. Bij deze gelegenheid schijnt een der laatsten zoodanig verwond te zijn, dat hij aan de gevolgen jl Zaterdag den adem uitblies. De stu dent, die hem deze verwonding toebracht bevindt zich in hechtenis. In een later bericht wordt het overlijden van den gewonde weersproken. Omtrent het gebeurde te Amsterdam op de Brouwersgracht kan het Hand, nog mededeelen, dat het ontbrekende knipmes (de overledene had er vier) in de zak van een broek is teruggevon den. De daad schijnt dus te zijn geschied met een ander mes, dat niet behoorde aan den heer Kets. In de aangifte van overlijden wordt zijn dood toegeschreven aan verbloeding, tengevolge van een halswonde, welke, ofschoon het vermoeden van zelfmoord niet is uitgesloten, ook door moord kan zijn veroorzaakt. Justitie en politie blijven in deze zaak voortdurend onderzoeken. Het Hand, gaat den stand der partijen in de Tweede Kamer na en de wijzigingen daarin ge durende de laatste tien jaren gekomen. In 1864 bestond de Kamer uit 72 leden, er waren 40 li- I beralen en de 15 Katholieken gingen bijna allen met de liberalen mede Vier jaren later waren de liberalen tot 35 verminderd. De strijd der Katholieken tegen de liberalen had een aanvang genomen en slechts 7 van de 15 leden gingen nog met hen mede. De conservatieven telden nog ongeveer 25, waaronder een vier- of vijftal, die de anti-revolulionaire vaan begonnen te ont rollen In 1869 telden de libaralen van de 80 leden 43 tot de hunnen en was het Kalholieke contingent dat hun getrouw bleef, reeds tot 4 gedund. In 1873 gingen de liberalen wederom achteruit. Slechts 41 van de 80 leden konden tot hun richting gerekend worden van de libe rale Katholieken was geen enkel overgebleven. Men zegt, dat het Ministerie terstond een lee- ningsplan zal aanbieden. De te korlen staan reeds voor de deur der Tweede Kamer of liever ze zijn er al binnen ge komen. De Minister van Binnen). Zaken heeft reeds voorloopig maatregelen genomen, om het getal leden der T-veede Kamer in overeenstemming te brengen met de bevolking en dus met zes te vermeerderen. Gedeputeerde Staten der betrokken provinciën zijn in kennis gesteld met een ontwerp van wij ziging der kiestabel, met uitnoodiging om hun ge voelen daarover uiterlijk op 17 Nov. te doen ken nen. Het ligt in ’s Ministers voornemen, om zoo wei nig mogehjk verandering te brengen in de ver houding, die thans bestaat tusschen enkele, dub bele en meervoudige districten. Er zijn namelijk twee nieuwe enkele districten, Hilversum en Ze venbergen, ingevoegd, twee enkele, Winschoten en Goes, lot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudige, Amsterdam en Rotterdamieder één lid meer toegevoegd. De provinciën Groningen, Drenthe en land hebben volgens den Minister door de toe- genomene bevolking aanspraak op een der nieu we zetels. Dit geschiedt door toevoeging aan het district Winschoten van eenige Groningsche ge meenten en Drentsche, gelegen aan deze zijde van het Stadskanaal. Hierdoor verkrijgt men al daar een goed afgerond dubbel district, dat be staan zal uil de gemeenten: Winschoten, Scheem- da, Sappemeer, Hoogezand, Muntendam, Meeden, Zuidlaren, Anlo, Gieten, Gasselle, Borger Onst- wedde, Vlagtwedde, Wedde, Oude Pekela, Nieu we Pekela, Bellingwolde Veendam, Wildervank, met 87779 zielen. In de gisteren (Donderdag) gehouden vergader- ting der provinciale staten is betrekkelijk den aan leg van een kanaal Stavoren-Sneek-Leeuwarden o. a besloten, de onderhandeling met de hooge regeering als afgeloopen te beschouwen en op het verzoek van de onderscheidene gemeenteraden c. s. afwijzend te beschikken. S N E E K, 16 November. De heer Sakarinie Kinsbergen, denkt hier, blijkens achterstaande annonce, Vrijdag avond e.k. eene voorstelling te geven in de physica, magie, optica en hydrauliek, en wel in de Concertzaal van den heer Agema. De heer Kinsbergen is ook hier van vroeger reeds gunstig bekend, ter wijl hij ook thans weer in andere plaatsen, waar hij voorstellingen gaf, aan zijn publiek veel ge noegen wist te verschaffen. Wij twijfelen niet, of dit zal ook hier het ge val zijn. Reeds voor eenige weken werden wij door onzen stadgenoot, den heer A. de Haas, in de gelegenheid gesteld, kennis te maken met het/loor hem vervaardigde kunstdrijfwerk in zilver, voor stellende de aanbidding der Herders. Met on verdeeld genoegen hebben we dat meesterstuk van drijfwerk, dat terecht een kunststuk mag hee- ten, bewonderd en toen reeds den wensch uit gesproken, dat het ook in ruimeren kring mocht worden tentoongesteld en althans aan het Sneeker publiek de gelegenheid zou worden aan geboden van dit kunstwerk van onzen verdien stelijken stadgenoot kennis te nemen. Met genoegen bemerken we, dat de heer de Haas thans gevolg zal geven aan dien, sedert van verschillende zijden, uitgesproken wensch. Hij zal, blijkens achterstaande annonce, gedurende een drietal dagen belangstellenden in de gelegen- gehuwd man, die in ougeoo. loofde betrekking heid stellen, zijn kunstwerk te bezichtigen, n 11 n ele ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De heer Kappeyne, even als de heer Sinidt, heb ben te kennen gegeven, dal zij geen candidatuur voor de Tweede Kamer wenWieri te aanvaarden. Zij verlangen dus niet de betrekking van volks vertegenwoordiger met bet minislerambt te ver- eenigen. Zal de heer de Boo van Alderwerelt dit voor beeld velgen Al te gedienstige vrienden heb ben hem te Leeuwaïden voorloopig lot candidaal gesteld, en men heeft nog niet vernomen, dal de heer de Roo vei zocht heeft buiten aanmer king te blijven. Aan die vrienden zouden wij de vraag willen voorleggen Hoe zal de heer De Boo zich naar behooren aan het lidmaatschap der Kamer kunnen wijden, hoe zal hij den tijd daar toe kunnen vinden, wanneer hij het minister- ambl naar eisch wil waarnemen Ons dankt, zegt de Kamp Ct., de heer De Roo, van wiens ministerschap zooveel wordt ver wacht, heeft, als hij hen, die deze verwachtingen koesteren, niet wil teleurstellen al zijn tijd en al zijne intellectueele krachten broodnoodig in zijn departement. De bemoeiingen, aan het lidmaat schap der Kamer verbonden, kan hij overlaten aan hen, die weinig andere bezigheden hebben. U I T D E De provinciale staten van Noordbrabant heb ben o.a. besloten, aan den Koning een adres aan te bieden, waarin wordt gewezen op de noodza kelijkheid, dat in het belang van den landbouw maatregelen worden genomen tot bescherming der voor den landbouw nuttige vogels, en bij de Staten-Generaal een daartoe strekkend, wetsont werp worde ingediend. Naar aanleiding der instelling van een Minis terie van waterstaat, handel en nijverheid heeft de Minister van Binnenl. Zaken de Commissaris sen des Konings uitgenoodigd om, ten aanzien van zaken en belangen, waarvoor de zorg aan hel hoofd van dat departement is opgedragen voortaan met den nieuwen Minister in rechfstreek- sche briefwisseling ie treden en zich met den Minister in onmiddellijke betrekking te stellen. Namens den Minister van Binnenlandsche Za ken zal gelijk verzoek door de Commissarissen des Konings worden overgebracht aan Gedep. Staten, de gemeente- en waterschapsbesturen, de kamers van koophandel en fabrieken en aan de betrokken hoofdambtenaren in de provinciën. n n 84 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1