GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE s i r 1 I a 12 II bd No. 93. TWEE- 21 NOVEMBER. WOENSDAG 8 w A. e. o :n, ’g. - SULK I II (01 11 z. voor- a B l .V A E X L A M D - l B V I T E A E A W I» OVERZICHT. 0 D E PERS. U I T ele 11 De raad, door de Stand, aan de anti-revohiti- onaire leden in de Tweede Earner te geven >n <1 1. s. 3. alzoo met de ultramontaansche onze dagen niet samengaan in De boterham is wel is waar afge- teruggegeven toen de tijd van ’t Bovendien is er bij ’t ge- n at I- n n 6 J 1 m se e. s- iis t, e ie m it, d. il n i- .0- ER cht de aar dat eer ou- be- er s- n >- m in -> id if- f. d. i- Q- in m «ij st n d I- Op zijn daartoe gedaan verzoek is eervol ont slag verleend aan jhr. G. T. A. Calkoen, als lid en vice-president van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek en is benoemd tot lid van genoemd college, de heer T. Gong grijp aldaar, terwijl het vice-piesidium is opge dragen aan het lid P. van der Feer Jz. e COMMISSARIS van POLITIE te SNEEK I maakt bekend, dat hel ten strengste verbo den is vaten gevuld met Petroleum op publie- ken gemeentegrond of in schepen te bergen zullende de overtreders worden vervolgd. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek Woensdag den 21 Nov. 1877, ’s De Amst. Cour, verneemt, dat de heeren schei en geneeskundigen, die belast waren met het on derzoek der ingewanden van wijlen den gepensi oneerden kapitein van het Oost Indische leger De Geer Boers, die tengevolge van het drinken van wijn, hem uit Rotterdam gezonden, zou zijn over leden, tol de conclusie zijn gekomen, dat genoemde heer niet tengevolge van vergiftiging is overleden. i lendheid beëedigd en toegelalen. Ingetrokken zijn een twaalftal wetsontwerpen, waaronder belasting-ont werpen, lager onderwijs, herziening der kiestabellen, droogmaking der Zuiderzee enz. Donderdag te 11 uur is de Indische begrooling aan de orde. UIT DE TWEEDE KAMER. In de gisteren (Maandag) te 3'/2 uur gehouden zitting heeft het Ministerie medegedeeld, dat de Kamer bij deze eerste ontmoeting geen breede uiteenzetting van beginselen zc u wachten, daar de gebeurtenissen, waaraan hel zijn ontstaan te dan ken heeft, haar bekend zijn. Omtrent dealgemeene politieke richting van het kabinel bestaat geen twij fel. Bij de Indische en de Slaalsbegrooting zal de Vertegenwoordiging de gelegenheid hebben, om met de Regeering over verschillende onderdeelen van Staatsbeleid van gedachten Ie wisselen. Der halve thans slechts een welkomsgroet Belijders der conslit ilioneele begrippen met woord en daad, hebben de Ministers, uit plichtbesef jegens’l Land, ’t bewind aanvaard, rekening makende op de wel willendheid van aller, en de hartelijke ondersteu ning van de meerderheid der Kamer, en in de overtuiging, dat zij het recht hebben, die welwil- 1 en ondersteuning te vragen. De heeren Goeman Borgesius en Brouwers zijn van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den De Nieuwe Arnhemsche Courant heeft met «zekere huivering” kennis genomen van eene can- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamel en wel van die van een Republikein, van den heer Kerdijk. Zoolang althans de heer Kerdijk de redactie van de Nieuwe Arnhemsche Courant niet overtuigd heeft, dal hij werkeljjk met de Republiek gebro ken heeft, moet zij hem houden voor een Repu blikein. De heer Kerdijk zal die moeite wel niet nemen en dat zal wel geen reden zijn, die de deur der Tweede Kamer voor hem sluit. De rechtbank te Zwolle heeft den directeur der Centraal spoorwegmaatschappij te Utrecht tot eene boete van 100 veroordeeld, omdat hij in den HS, 78, al. Het begint er in Amsterdam steeds treuriger met de veiligheid uit te zien, schrijft de Standaard Een vreemdsoortige diefstal heeft Vrijdag, en nog wel in den vooravond lusschen 7 en 8 uur plaats gehad. Aan het einde der Groote Wittenburgstraat staat een blok huizen, door een aantal huisgezin nen bewoond. Op een kamer der eerste verdieping woont een werkman met vrouw en kind. De man was nog op zijn werk en de vrouw ging op boven genoemd uur even een boodschap doen in den winkel tegenover haar woning. In hare kamer lerugkeerende, wordt zij daar onverhoeds door twee onkenbaar gemaakte mannen aangegrepen, op den grond geworpen, een doek om den mond en een baud rond de hals gebonden en deze laatste bevestigd aan een ketel met heete kof fie, zoodanig, dat zij zich niet kon verroeren, zon der dat zij den inhoud over ’t hoofd kreeg. Een der kerels hield de vrouw onder de knie, haar dreigende, indien zij leven maakte, haar kind te zullen medenemem en haar met de koffie te zul len overgielen De andere onderzocht intusscfien de linnenkast en stak uit een porlemonnaie tien gulden bij zich; hel overige bleef onaangeroerd. Toen de dieven vertrokken waren, maakte de vrouw zooveel leven met de beenen als zij kon, en verkreeg hulp. De daders zijn nog niet ge vonden. Na de levendige, soms stormachtige discussien, die het parlementair tournooispel der Fransche Kamer in zijne voorafgaande zittingen te aanschou wen gaf, heeft zij ji. Donderdag met 320 tegen 203 stemmen het voorstel van Albert Grévy aan genomen, om een commissie van enquête van 33 leden te benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de ofticieele candidaten en naai de handelingen van het ministerie De Broglie Fourtou, sedert hel 16 Mei II. aan het bewind kwam. Ook deze zitting was, zooals men verwachten kon, weder buitengewoon levendig. Slechts twee loop van dit jaar in gebreke is gebleven zorg te dragen, dat de Centraal-spoorweg bij eén overweg in de gemeente Zwolle aan weerszijden op voldoende wijze, was afgesloten, waartoe hij als lid van den raad van administratie van op gemelde maatschappij, en als zoodanig het op perbestuur van den spoorwegdienst uitoefenende verplicht was. den «niet ieder heeft dat recht”, in de mee- ning dat het bestuur van Amsterdam en het Noordhollandsch Gedeputeerd College dan lezen zal', «ieder heeft inzage van het kohier” De heer C. P. Metelerkamp schrijft naar aan leiding van die niet onbelangrijke quastie en met bet oog op het door Gedeputeerde Stalen uitge bracht advies «Hoe dringend noodig ook, toch vrees ik, dat nog in de eerste jaren niet te wachten is de uit voering van hel voornemen, door Thorbecke den 6 December 1864 aangekondigd met deze woor den «Dit (uitbreiding van den werkkring van Gedeputeerde Staten) zal ook het gevolg zijn wanneer wij hel onderwerp der rechtspraak van Ged. Staten in geschillen van bestuur anders zul len regelen; wanneer zij in het openbaar zullen moeten zitten, in het openbaar handelen en in het openbaar uitspraak doen.” voorm. 11 uur. Punten ter behandeling Beëediging van den heer II. S. de Vries. Resumtie der notulen. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten. ingekomen stukken enz. 4. Voorstel tot wijziging van ’s Raads besluit d.d. 4 September jl. no. 22, betreffende afstand van grond aan S. Zeldenthuis. 5. Ontwerpbesluit om stichtingen en zedelijke lichamen, voor zoover in hunne behoeften niet door collecten enz behoeft te worden voorzien in den Hoofdelijken Omslag te treffen. 6. Voorstel tot het aanleggen van een rechts geding in zake het Klokhuis c. a. 7. Rapport omtrent het onderzoek der be groeting van het O. B. Weeshuis voor 1878 8. Reclame tegen het suppl. kohier der be lasting op de honden der dienst 1877 en vast stelling van dat kohier. 9. Verzoek van Bootsma, om onderhandsche wederverhuring van een huis aan hel Oud Kerk hof. 10. Adres van H. Jongbloedomtrent het gymnastiek ouderwijs voor meisjes aan de II. B. School. 11. Adres van Mej. J. A. E. Hulleman, om afscheiding harer woning en vrij vuur en licht. 12. Voorstel omtrent de inwerking treding van het besluit d d 5 November jl. tot vereeni- ging der beide meisjesscholen. Dezer dagen deed het verhaal de rondte, en werd ook door ons overgenomen, dat een der geestelijke zusters, die aan ’t hoofd der leer- en bewaarschool te Ravenstein staan, aan een der kinderen een boterham zou ontnomen hebben, omdat deze gewikkeld was in een stuk der N. Rott. Ct. De boterham was daarop aan de geit gegeven, welke melk door de zusters wordt gedronken. Thans spreekt de Tijd ’t ver haal tegen, nomen, maar eten gekomen was. slicht geen geit. Dezer dagen werden een viertal personen te Amsterdam wegens feitelijk verzet tegen een po- litie-agent met eenige maanden cel gestraft. Zij hadden den agent een arrestant ontrukt, die in gepakt werd wegens dobbelen op de openbare straat. Bij ’t verhoor bleek, dat de agent gerui- inen lijd weerstand aan de hem aanvallende ben de had geboden en den arrestant zoo stevig had vastgehouden, dal hij eindelijk, toen de man hem ontrukt werd, de kraag van diens jas in de hand hield. De Amsterdamsche kohier-quaestie gaat nog niet ter rusle. Ieder heeft inzage van dat kohier, zegt de wet, maar het Dagelijksch Bestuur der hoofdstad leest: «niet ieder” heeft die inzage. Ook Gedeputeerde Stalen van Noordholland volgen die lezing. Uilenspiegel wil dat de wel voortaan zal lui- Woensdig is de zaak der kruisheeren te St. Agatha c. den Staat der Nederlanden door de rechtbank te ’s Hertogenbosch behandeld. De ei- schers hebben geconcludeerd tot veroordeeling van den Staat, om de toegebrachte stoornis te doen ophouden en het klooster te handhaven in het bezit der bij de dagvaarding omschreven per- ceelen, wijders lot veroordeeling tot vergoeding van kosten, schade en interessen, door gezegde stoornis en den verkoop en het wegvoeren der boomen reeds geleden of nog te lijden, nader op le maken bij staat en veroordeeling van den ge daagde in de kosten. Het antwoord van den Slaat is bepaald op 12 December e.k. ADVERTENTIEN voor eiken regel meer langrijk lager. Voor waarden Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Omtrent het voorgevallene op de Brouwers gracht schrijft het Hand. Twee bijzonderhe den zijn nog van gewicht, omdat ze, hoewel niet meer licht over de zaak verspreidende, weer voed sel geven aan de meening van hen, «die in K. geloofden.” Ten eerste de straatdeur was niet voorzien van knippen en grendelshet gesloten zijn, zelfs op nachtslot, heeft dus minder betee- kenis ten tweede: volgens de uitdrukkelijke ver klaring. van het dertienjarig dochtertje, dat met de huishoudster naar beneden kwam, heeft zij de touwen losgemaakt waarmede de handen van haar vader toen nog 'ast aaneen waren gebonden de striemen bleven op het lijk zichtbaar. komt neer op het vormen van een klein-Protes- tantsche groep. Niet een nabootsing op kleine schaal van wijlen de groot-Protestantsche partij, wier slepend leven, zoo het leven heeten mocht, de Stand even sterk tegen de borst stuitte als haar smadelijk verdwijnen. Niet een groote maar een kleine formalie een greep, geen coterie, en even deswege een formatie, die sterk in haar be ginsel en zuiver in haar vorming kan zijn en toch actueel uitnemend op den gegeven toestand zou passen. In den strijd tegen het ulframontanisme naar eisch der vaderlijke overlevering vooraan maar even beslist en kloekelijk tegen het radicalisme zich keerend, indien het, met terzijzelling van het Evangelie, den aanval op Rome wil bestaan «Zoo zouden onze vrienden, zegt het blad, een geheel vrije, eigenaardige positie innemenom eenerzijds rusteloos hel radicalisme aan te tasten in zijn onprotestantschen gewetensdwangen an derzijds even aanhoudend tegen Rome zich aan te kanten, om het masker af te rukken waar achter het ergerlijkste dwangsysteem zich door èen roepen om «recht voor allen” verbergt. Gods woord en onze historie zouden hun kracht we zen 1 Voor het ontzien van Rome zou een ge- praemiditeerd bestrijden van het ullramontanis- me in plaats treden, en de. schijn, alsof men met Rome tegen de radicalen of ook met de radica len tegen Rome heulde, zou plaats maken voor een zelfstandige positie, onmiskenbaar van natio nale beteekenis, en toch van alle politiek oordeel vrij. Ter toelichting van dezen raad wordt er op gewezen, dat de «vrienden” het besluit niet moe ten vergeten om zich voorloopig uit den regee- ringskring terug te trekken en dus slechts in de bewerking van den volksgeest kracht te zoek#n. Men zal, een kleine Protestantsche groep vor mende, voort kunnen gaan met zich in den lan de op bloedsterking toe te leggen. Men zou zich echter zooveel doenlijk moeten onthouden van zich te mengen iri*zaken, die het Protestantsche of wil men het Gereformeerde beginsel niet raak ten Tot eendrachtig optreden zou men onvoor- waardelijk zijn gehouden, en zich voorts zooveel mogehjk van andere partijen afscheidende, alleen het hooge beginsel in eere houden en daarvoor opkomen. De Standaard zegt o. a. «Wij bestrijden het Roomsche staatsrecht, Ro me’s beginsel van slavernij der leeken op gees telijk gebied en de Roomsche voorstelling onzer landskist orie. «Wij kunnen staatslieden van eenzelfde politiek.” WW ri‘ J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1