IÏIEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK I No. 94. 1877. T W E E-E N-D E R, T 1 Gr S T E ZATERDAG 24 NO VEMBER. f s I s V- j r fr* A J A. )0 I r 5 i, n !n i t J j- n, - 1 ’°01' de richtige waarneming hunner betrekking, stéil MEEKER (01 RAM LN, H SSS52S1 KKM ele Friesland. me 40 00 O 1 van (Zie telegram,) is 1 Na JE A L. A N 1> 6 aange- G De viacht van onderdeden in maat 6 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. n Ie van om van n ot 0, i JIS, 78, in 50 in au m, ■■It ek °8 >0 :le JO 55 !S. 50 'S n de en IN. .0- ER cht de aar dat ieer ou- be- 1- .n in 'n'— an in, en et ld e- in 32 12 a □e rn van die van out- dumadeel. Burgemeester en Wethouders van Menaldumadeel, W. A BERGSMA, Burgemeester. A G. v. DALSEN FONTEIN, Secretaris. en den 24 November 1877, in Sneek. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris. AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgevi dames op ongezegeld papier tegen het door den Raad vastgestelde kohier kunnen worden inge diend bij de Gedeputeeïde Staten van Friesland. Sneek, den 23 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris. sagiers ben. Art 18. Ingeval de schipper of zijne hoorigen bevonden worden ongeschikt te zijn Hebben de Ministers een vrij groot getal wets ontwerpen van hunne voorgangers ingetrokken, ommige belangrijke ontwerpen schijnen genade Door den muntmeester is reeds voor een aan zienlijk bedrag aan nieuwe 2‘4 centstukken bij den be'aalmeester te Utrecht gestort; men mag dus verwachten, dat deze munt spoedig in omloop zal komen. In Den Haag heerschte Zondag middag in een hofje bij de Paulus Potterstraat een geweldige op schudding. In een aldaar wonend huisgezin ont stond een twist, die ten slotte zoo hoog liep, dat de man, letterlijk blind van woede, alles vernielde wat hem onder de handen kwam Na eerst zijn vogels, hond en kat te hebben gedood, greep hij ook zijne kinderen aan, om die, zooals hij riep, het leven te benemen. Cp het moordgeschreeuw zijner vrouw kwam toen een buurman te hulp snellen; doch nauwelijks had deze den drempel overschre den, of de woestaard wierp zich op hem en bracht den man met een mes een zoo geweldigen stoot onder het hart toe, dat hij nauwelijks kracht ge noeg had het huis te ontvluchten. De politie kwam onderwijl opdagen en een zestal agenten hebben de woesteling gekneveld naar ’t bureau vervoerd. De gewonde buurman is in hel gasthuis opgeno men. SN, ng. ral. UIT DE TWEEDE KAMER. De discussie over de Indische begrooling is gisteren (Donderdag) aangevangen. Bij de alge- meene beraadslagingen wees de heer Saaymans Vader op de wenschelijkheid der bevordering van hel Christendom tegenover het toenemend fanatis me. De heer Insinger besprak de middelen, om den kwijnenden handel en scheepvaart op te beuren. Hij is tegen uitbreiding van de vrije teelt, maar voor vrijheid van in- en uitvoer tus- schen Nederland en Indië, voor heffing van rech ten op de producten naar den vreemde en voor afschaffing van den suikeraccijns. De Minister van Koloniën van Bosse antwoord de, dat achteruitgang op handelsgebied alom was waar te nemen. Aan den heer Saaymans Vader merkte hij op, dat het Christendom, door de li berale koloniale politiek bevorderd, de voorkeur verdiende boven de verspreiding der dogmatische stelsels onzer voorvaderen. De heer Teding van Berkhout teekende daar tegen protest aan. De misbruiken waren toe te schrijven aan de uitvoering door de bewindvoer ders der O -I. Compagnie, niet aan de Regeering. Het algemeen debat werd gesloten. Op voorstel van den heer Mirandolle heeft de Minister voorloopig teruggenomen de verhoogingen van de tractemenlen der leden van het Hoogge rechtshof en den post voor de nieuwe regeling van het hypotheekwezen. Tot voorzitters der afdeelingen werden be noemd de heeren Geertsema, Wintgens, van Hou ten, Schimmelpenninck en van de Putte. Bij art. 35 der Indische begrooting is aange nomen met 47 tegen 14 stemmen een amende ment van den heer Mirandolle, om de pest te verminderen met 134,800 voor toelagen aan ad- sistent-residenten op enkele plaatsen. Na nog eenige discussien, waarbij de heer Te ding van Berkhout constateerde, dat deze Minis ter homogeen is met den voorgaanden, omtrent de bevordering van het Christendom, is hoofd stuk 2 (uitgaven in Ned. Indie) aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. Morgen voortzeltin, H - Zijnde deze Verordening aan Staten van Friesland, volgens hun bericht den 7den November 187-7, no. 32, medegedeeld. En is. hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den November 1877, in Menal- gebruikehjke bewoordingen vervatte acte van pachtverlenging voor het loopend jaar ter onder- teekening voorleggen. Die onderteekening werd den 22sten April 11. door ben geweigerd. Daarop werd hij exploit van 11 Juli ll.de pacht opgezegd, om te eindigen met 31 December. Dat zoodaqige opzegging ook aan de onder- pachters, of liever bouwlieden, der Kruisheeren zou gedaan zijn, wordt door sommige leden ten onrechte ondersteld. Aan deze personen is bij exploiten van 10 en 11 Sept alleen aangezegd, dat de Slaat, te rekenen van 1 Jan. a. s, over de door hen gebruikte goe deren wenscht te beschikken en hen dus som meert om die goederen vóór of op dien dag te ontruimen Te gelijkertijd is hun, na voorafge gane vergeefsche poging tot mondelinge onder- handeling, schriftelijk aangeboden, de hoeven (niet de uiterwaarden en boschgronden) nog voor twee of drie jaar op de tegenwoordige conditiën wege den Slaat te pachten. Dit geschiedde te voorkomen, dat zij de slagtoffere werden de houding, door de kloosterlingen aangenomen, en van de daardoor onvermijdelijk geworden maatregelen van den Staat. Nu zal in het laatst dezer of in het begin der volgende maand eene eerste veiling plaats heb ben en wel van Maaswaarden en gerooid den- nenbosch. Inmiddeld heeft «hel klooster der Kruisheeren te St. Agatha” bij exploit van 22 October 11. den staat gedagvaard wegens stoor nis, door de verkooping enz. der boomen toe gebracht in het «bezit pro domino”, dal «het klooster” volgens de dagvaarding beweert te heb ben. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend: dal het aanvullings-kohier van de belasting op de binnen de gemeente gehouden wordende Honden, dienst 1877, door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 21 dezer maand is vastge- sleld, en thans, gedurende den lijd van acht da gen, te rekenen van den 24 dezer maand, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen dat, binnen dien termijn van acht dagen, re- onder- AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van lenaldumadeel en van Sneek doen te weten, dat loor de raden dier gemeenten, hiertoe gemach- igd bij besluit van HH. Gedeputeerde Staten van Friesland, dd. 26 Januari 1876, no. 13, in hunne vergadering van 3 November 1877. gemeenschap pelijk is vaslgesteld de volgende verordening: REGLEMENT voon het Beurtveer van Berlikum over Menaldum op Sneek v. v. Er zal een beurtveer bestaan tusschen over Menaldum- en Sneek. De tijd van afvaart van Berlikum en en Wethouders Art. 1. Berlikum Art. 2 Sneek wordt door Burgemeester Jer beide Gemeenten geregeld. Art. 3. Dit veer zal worden bediend door één ichipper met één knecht. De schipper wordt tot wederopzegging aange leid door het Gemeentebestuur van Menalduma- reel, onder goedkeuring van het Gemeentebestuur ran Sneek. Art. 4. Dit veer zal worden bevaren met een werdekt vaartuig, geschikt om personen en goe- ieren veilig droog en wel bewaard te vervoe ren, de schipper zorgt, dat dil schip steeds n goeden staat is De betrokken Gemeentebesturen hebben ten illen tijde het recht, daarnaar op kosten van den ichipper een onderzoek in te stellen. Art. 5. De schipper stelt, bij zijne aanstelling ten borgtocht van 400,ten genoege van de betrokken Gemeentebesturen. Art. 6. Wanneer de schipper verhinderd wordt om zijne beurt in persoon waar te nemen, of wanneer zijn schip, wegens herstelling, of om Indere reden, niet gebruikt kan worden, zal de Ichipper een ander bekwaam persoon in zijn maats moeten stellen en een ander geschikt vaar- uig moeten aanleggen, alle? ten genoege en ter ieoordeeling van het Bestuur op de plaats van ifvaart. Art. 7. De schipper is verplicht de namen der ilaalsen, tusschen welke het beurtveer is aange- egd, met duidelijke letters aan beide zijden van ien kop van het roer te plaatsen. Art. 8. Door de betrokken Gemeentebesturen #ordt den schipper eene ligplaats aangewezen; ;p de dagen van afvaart moet het schip op de ijplaats blijven liggen tol het uur van vertrek. Art. 9. De schipper zorgt dat hij of iemand an zijnentwege, minstens 4 uren voor de afvaart, »j het schip is, tot het in ontvang nemen van joederen en bestellingen. Art. 10. Goederen, die wegens onreinheid, 'tank, brandgevaar, ol om andere reden bijzo ij lere emballage behoeven, mogen niet worden langenomen, tenzij zóó verpakt, dat de overige pederen tegen alle schade blijven beveiligd. Art. II. De schipper of zijn onderhoorige is lerplichl om, ingeval bij bezorging van goederen jen bewijs van ontvangst wordt aangeboden, dat sefu te ouderleekenen. Art. 12. De schipper is verplicht tot het hou ten van het register, bedoeld in artikel 96 van iel Wetboek van Koophandel. Hij is verplicht ten alle tijde aan de afzenders, >p aanvraag, re^u van het verzondene af te ge len hij ontvangt daarvoor per adres vijf cents I Art. 13. De schipper mag geen hoogere vrach- fn ontvangen dan in hel hierbij gevoegd tarief ijn aangegeven. Indien eenig artikel ten vervoer wordt oden, dal niet in hel tarief is opgenomen, moet e schipper do vracht regelen naar hel artikel il daarmee het meest overeenkomt. Ingeval van verschil over de vracht itikelen, beslist het Bestuur der plaats angst. Art. 14. Hei verhaal van den gewelddadigen diefstal in de Wiltenburgstraat te Amsterdam was zeker roman tisch genoeg. Jammer dat de heldin thans in een ander licht wordt voorgesleld. De vrouw is niets meer of minder dan een sluwe bedriegster, die uil vrees van met haar man in conflict le raken, wijl zij de tien gulden had verteerd, het geheele plan netje verzon, zich zelve aan den ketel vastbond, eer) prop in den mond nam en toen gerucht begon te maken. Zij heeft op deze wijze de politie vrij wat noodelooze moeite berokkend, en ’t is de vraag, of deze het haar wel heel vriendelijk zal afnemen. het Gemeentebestuur van de plaats waar dit ge schiedt, op kosten van den schipper, een ander geschikt persoon aan. Art. 19 De schipper of zijn plaatsvervanger moet steeds een exemplaar van dit reglement en vrachttarief bij zich hebben en het, op verlangen, aan belanghebbenden vertoonen. Art. 20. Uithoofde dezer beurlvaart is het aan niemand, buiten den schipper in art. 3 bedoeld geoorloofd om van Sneek over Menaldum naar Berlikum, of omgekeerd, op gezette tijdstippen goederen ter vervoer in te nemen, dan alleen in zooverre de algemeene wetten of verordeningen daartoe de vrijheid verleenen. Art. 21 Alle overtredingen van dit reglement worden gestraft met geldboeten van één tol f 25. Aldus gemeenschappelijk vastgesteld door den Raad der Gemeente Menaldumadeel, den 3den De quaestie der van het klooster St. Agatha afkomstige domeinen vond de Minister van Fi- ciën, blijkens de memorie van antwoord, bij zijn iptrejen in dezen stand zijn ambtsvoorganger achtte het noodzakelijk in Januari van dit jaar eenige partijen voor rooiing rijpe boomen, die op d; aan de Kruisheeren verpachte goederen stonden en bij het pachtconlract aan de pachters onthouden, aan den staat voorbehouden waren, te laten veilen. Door de Kruisheeren werd den dag te voren legen die veiling geprotesteerd, «voor zoover’ daarin boomen mochten begrepen zijn, in eigen dom opkomende aan het klooster.” De verkooping had plaats en de boomen zijn geveld. Sedert 1861 was geene schriftelijke acte van de pacht opgemaakl, maar deze stilzwijgend voortgezet. In April van dit jaar deed de Minister van Financiën aan de kruisheeren eene in de vroeger of gewicht mag niet hooger zijn dan die voor het geheel wanneer b. v. de vracht per hectoliter 25 ets. en per 30 hectoliter f 6,00 is, mag voor 25 hectoliter niet meer dan f 6,00 berekend wor den Art- 15. De schipper is aansprakelijk voor de richtige behandeling, bewaring en bezorging der goederen, overeenkomstig de bepalingen daarom trent bij het Wetboek van Koophandel gemaakt, aansprakelijk voor alle onachtzaam- van zijne onderhoorigen. De schipper is verplicht de adressen zoo spoedig mogehjk te bezorgen. Hij is tevens heden of abuizen Art. 16. en goederen Art. 17. Hij is verplicht te zorgen dat de pas sagiers van de vrachtgoederen geen overlaat heb- November 1877, no. 14. W. A. BERGSMA, Voorzitter. A G v. DALSEN FONTEIN, Secr. En door den Raad der Gemeente Sneek, den 3den November 1877, no. 3, J. van DRIESSEN, Voorzitter. S. HAAGSMA, Secretaris. Goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten Friesland, bij besluit van heden, no. 32. Leeuwarden, den 7den November 1877. VAN PANHUIJS, Voorzitter. VAN BLOM, Griffier de Gedeputeerde t van in afschrift

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1