NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 '41 No. 95. 1817. WOENSDAG 28 NOVEMBER. J A. binneklani» 4 ns, S H 8 Sn de l )tp’ B V I T E K E A. N I» SN E E K, 27 November. A n )t J- n, n n 78, an en »j et tn id 0- ER cht de aar dat eer ou- be- tn in coi Naar de Amsterdamsche bladen melden is in de Brouwersgracht voor de woning van den heer Kets thans een mes gevonden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. De begrooling voor 1878, oorspronkelijk gesteld op ruim 121 millioen 1 ton, is nu teruggebracht tot 119 millioen 2 ton, De raming der middelen 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7*4 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den Z. M. heeft aan dr. II. J Nassau Noordewier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als direc teur en leeraar der R. h. b.-school te Heerenveen. ÏN, »g. ral. Volgens particuliere berichten uit Atchin aan bet Hbl. zijn de XXII Moekims van zins zich te onderwerpen en wordt reeds onderhandeld met het bekende hoofd, Panglima Polim. Worden deze onderhandelingen tot een goed einde ge bracht, dan is de oorlog waarschijnlijk spoedig ten einde, meent het llbl. ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7'za langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. OVERZICHT. Het ministerie de Broglie-Fourtou is dan ein delijk heengegaan, gehaat en veracht door ieder weldenkende in Frankrijk, die nog eerbied heeft voor recht en wet. De geschiedschrijver zal, als hij zich neèrzet om de daden te boek te stellen van deze zesmaandelijksche regeering der smoreele orde”, een zwarte bladzijde te meer moeten vullen in Frankrijks politieke geschiede nis en heel veel daden van schandelijke wille keur en zedelooze wetsverkrachting moeten ver halen, die aan het nageslacht bijna ongelooflijk zullen voorkomen. Hij zal moeten constateeren, dat het alleen aan de kalme en vaderlandslieven de houding der republikeinen te wijten was, dat Frankrijk bewaard gebleven is voor de bloedige tooneelen eener nieuwe revolutie, door de heeren de Broglie-Fourtou c. s. op zoo’n echt Judas- achlige wijze op touw gezet, met het doel, om de republiek in bloed en tranen te doen onder gaan. Hij zal, puttende uit de bron, waaruit hij zijne bouwstoffen moet verzamelen en alzoo ook gebruik makende van ’t oordeel der publieke pers, in die dagen door sommige harer beste woordvoerders over het kabinet de Broglie-Four tou uitgesproken, o.a. ook in het overigens vrij bezadigd Journal des Débats, van de hand van De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar het Vad. zegt, hel uitzicht geopend, dal het leerplan voor de gymnasia weldra zal worden her zien. sier was van p. m. 1200 gulden der naastbeslaanden droefheid. f Franeker, 26 November. Woensdag 28 November zal te Leeuwarden het examen plaats hebben van de kweekelingen, die zich hebben aangemeld voor de vacante rijksbeurzen aan de daalt tot f 102,474,363. Er i? derhalve een tekort op de begrooling van f 16,730,683 Hoofdstuk oorlog is met circa 1'/2 millioen ver minderd, binnenlandsche zaken met 4 ton, justitie met 1 '/2 ton en de overige hoofdslukken met kleinere sommen. minacht. Het keizerrijk is in eere hersteld; heeft men dit verlangd, welnu, dan is men geslaagd.” Zietdaar het oordeel over het schandelijk ka binet de Broglie c. s., door een bezadigd publi cist ais John Lemoinne uitgesproken, waarmeê de geschiedschrijver later ook rekening zal moe ten houden. Wij zullen ons thans echter daarin niet ver der verdiepen, maar ons bij de geschiedenis van den dag bepalen. Wij hebben dan te vermelden de optreding van het nieuwe Fransche ministe rie, waarvan de telegraaf ons reeds eene korte mededeeling deed. Het is samengesteld als volgt De Rochebouet, oorlog (tevens voorzitter van den ministerraad); Banneville, buiienlandsche za ken; Welche, binnenlandsche zaken; Dutilleul, fi nanciën; Ozenne; koophandel, Roussinj marine, Lepelletier, justitie; Graeffe, openbare werken; Faye, onderwijs. Het is, zooals het corresp.-burcau van Havas er veelbeteekenend bij voegt een cabinet d’ affaires waarmede de raadgevers van het Elysée zoo dik wijls gedreigd hebben en waarvan Broglie de voortzetting zijner eigen politiek verwacht. Tege lijk is het een ministerie met een generaal aan het hoofd, zooals Pays, Dèfense en andere derge lijke organen lang voorspelden. '1 en slotte is het een extra-parlemenlair ministerie, want het is ge heel buiten de leden van Senaat en Kamer om eaamgesteld; alleen hebben vele leden er van bij de laatste verkiezingen als officieele candidalen het onderspit gedolven. Wat het politieke gehalte er van betreft, zoo valt volgens de Parijsche correspondent der Köln. Ztg,. vooral het clericale karakter van de voor naamste leden in het oog. Van graaf De Roche bouet, een der jongste divisie-generaals, zeide de Times dezer dagen: »Hij heeft den naam van een ‘zeer kundig krijgsman Ie zijn, hij is zeer beschaafd doch koppig, is legitimist en behoort tot de ijve rigste dienaren der Roomsche kerk.” De nieuwe minister van buiienlandsche zaken was onder het keizerrijk gezant te Weenen en daarna te Rome; die van binnenlandsche zaken was vroeger prelect van Lyon, Rijssei en Nancy en was een groot vriend van Napoleon 111. De minister van finan ciën is Orleanist, De minister van koophandel is in Europa het best bekend, daar hij Frankrijk herhaaldelijk vertegenwoordigd heeft bij het slui ten van bandelsverdragen met andere mogendhe den. Véél zal er dus waarschijnlijk met de veran dering van ministerie niet gewonnen zijn zooals wij reeds in ons vorig nummer vreesdende namen van de ministers zijn veranderd, maar dezelfde politiek zal zeker wel gevolgd worden. Het is zelfs zeer wel mogelijk, dat de nieuwe mannen slechts slroopoppen zijn en dat de Brog lie en Fourtou de draden nog in handen houden, waarmeê ze in beweging worden gebracht. In elk geval zal hel voor de republikeinsche linker zijde wel niet mogelijk zijn, dit nieuwe kabinet zijn vertrouwen te schenken, alvorens ook de sleep van reactionaire ambtenaren in ’t land, het thans verdwenen kabinet gevolgd zal zijn. Het besturend comité der vereenigde linkerzij de moet reeds een interpellatie gereed maken, die ingediend zal worden zoodra de nieuwe mi nisters in de Kamer verschijnen. De inhoud er van wordt geheim gehouden, doch men verze kert, dat zij gevolgd zal worden door een mo tie, gelijkluidend met die van 12 Mei II., waart p de ontbinding der Kamer volgde. ’t Is dus volstrekt nog zoo onwaarschijnlijk niet, dat wij in het optreden van het nieuwe ka binet slechts eene entre-acte beleven van het politieke drama, dal,16 Mei j 1. werd aangevan gen. Het nieuwe ministerie heeft, blijkens later be- U I T DE PERS. Onder het opschrift »een centrum in het Ne- derlandsche parlement” geeft de Tijd een schema van ’t geen h. i. noor de oppositie in de Tweede Kamer zal moeten worden gedaan tegenover de aaneengesloten en geordende meerderheid. Tegen over de twee groote beginselen der liberalen: volks soevereiniteit en staalsalmacht, dienen de minder- heden zich te vereenigen, vastaaneengeslolen, rond om één centrum, een bepaalde kring van beginse- j len door allen aangenomen, door allen erkend Voor volkssouvereiniteit is de Tijd voor ’t oogenblik minder bezorgd, wijl hel uit den aard een afgetrokken begrip is, dat eerst bij de hoogste en gevaarlijkste crisissen in ’t staatkundig leven van een volk tot volkomen gelding komt. Thans ver toont het zich alleen in een reeks van ministerwis- selingen, die de belangstelling van ’t volk in ’s lands aangelegenheid dooden. Van veel gevaarlij ker soort en uitgebreide beteekenis is de staatsal- macht. Zij toch is van ontzettend practischen aard, grijpt overal in, doodt de vrijheid, en, wat erger I is, maakt he recht. Zij neemt het niet aan van I een hooger orde; zij erkent het niet in de historie i zij maakt het, zij is daarvan de oorsprong en het doel. Ons Nederlandsch leven wordt door de staatsal- macht bedreigd'a op het gebied van den gods dienst, waar zij aan de kerkgenootschappen, niet alleen steun en bescherming ontzegt, maar deze alleen erkent als privaat-rechtelijke vereenigingén, en hem daarom onderwerpt aan iedere beperking, iedere bepaling die hun onafhankelijkheid tot een ijdelen naam, hun eigen regeling lot een voogdij schap van den slaat, hun recht van bezit tot een overheersching van staatswege maken; b. in de school, die zij geheel en al aan den staat onder werpt, aan den slaat dienstbaar doet zijn, die zij aan het eigen beheer der gemeenten wil onttrek ken, die zij, onder den naam van de openbare, tot een wapen maakt tegen het vrije onderwijs. Hier ontkent zij de hoogste en heiligste rechten en hul digt de meest stellige willekeur; c. tevens verkon- I digi zij,’t moge zijn onder den naam van a.'gemeenen oefeningsplichl of welken ook, het militarisme dat alle krachten van een volk uitput, door ze te rich ten op één punt en dienstbaar te maken aan één I dwang; d. zij openbaart zich verder in de centra lisatie op ieder gebied, in rechterlijke organisatie als in belastingstelsel, in het verwarren van sociale belangen en staalkundige aangelegenheden. Hiertegen moeten de minderheden zich vereeni gen onder den naam: centrum ’t Geldt hier geen oppossitie, ook geen regeeringspartij, maar ’t wa-, ken voor de rechten en belangen van het volk. Zulk een centrum aanvaardt ten volle en met lo- yalen eerbied het groote staatrechter lijke feit onzer historie: de grondwet; niet als geloofsbelijdenis, maar als feil, als de wet, die aan onze omstandig heden passend, eerbied verlangen en gehoorzaam heid eischen kan. Het huldigt de souvereiniteil des Konings; vraagt voor de kerkgenootschappen vrijheid, onafhankelijkheid, eerbied, en verlangt voor het onderwijs volkomen vrijheid in de regeling, die de plich'en van den staat en de rechten van het geweten beide voldoe!. Op de katholieke leden van de Tweede Ka mer rust zoo besluit de Tijd de plicht op deze wijze voor het oogenblik de verdediging tegen hel radicalisme, en voor de toekomst het bestaan eener krachtige, eerlijke grondwetspartij te organiseeren. den bekwamen publicist John Lemoinne het vol gende brandmerkende vonnis omtrent het minis terie der »morele orde” vinden opgeteekend »Tot het allerlaatste oogenblik zullen zij de ministers kwaad hebben geslicht. Tot na hunnen dood hebben zij schade willen aanrich ten en het is hun gelukt, ter veroordeeling van hun geweten en hunne nagedachtenis. Zij gaan heen en laten slechts kiemen van burgeroorlog, zaden van haat en tweedracht tusschen alle klas sen der natie achter zich, tredende op de gloei ende asch van al onze rechten, al onze wetten al onze vrijheden. De zes maanden eener on beschaamde overheersching waaronder zij ons gebukt hielden en van een vernederend bestuur, waarbij het bedrog wedijverde met het geweld zijn niet genoeg geweest zij willen nog na hun vertrek wraak oefenen en nieuwe verdeeld heden als nalatenschap ons vermaken. Nooit, onder geenerlei staatregeling, zelfs niet onder die welke deze edele liberalen voorheen vervloeklen, nooit is zulk eene plundering van al de regeer- instrumenlen aanschouwd gewordennooit zijn waarheid en rechtschapenheid schandelijker ge. j De verkiezing van een lid voor den Gemeen teraad (vacature mr. P. Feenstra Kuiper) zal naar wij vernemen, plaats hebben Maandag 17 December e. k De concerten, welke door het Stollbehg’s Kunstenaarsgezelschap op zijne kunslieis door Nederland zullen gegeven worden, zijn reeds be gonnen en hebben, zooals te verwachten was, den goeden naam bevestigd, die aan de kunstenaars voorafgaat, Te Dortrecht, Breda, ’s Hertogenbosch en Til burg is hun succès buitengewoon groot geweest, zooals dat slechts kunstenaars van den eersten rang mogen behalen In de eerste plaats moet de Italiaansche Sig nora Fiando, uil Milaan, genoemd worden, die op hare eerste reis verrassend snel een grooten naam verwierf en nu in 3 verschillende talen zingt, namelijk in het Fransch, Duitsch en Italiaansch. De uitvinder van de altviool heeft sedert zijn eerste optreden in Nederland gedurende de maan- en Maart en April v. d. j. een groot gedeelte van Europa doorreisd, en vooral in Zwitserland en Rusland schitterende bijval gevonden. De oorlog maakte aan zijne kunstreis een einde, en daaraan hebben wij het te danken, dat hij nog bij ons optreedt, tevens gehoor gevende aan de menigvuldige uitnoodigingen die van verschillende zijden werden gedaan. Ook de beide andere kunstenaars Fir. Zweigle en de heer En. Hermann hebben, naar men be richt, vele lauweren geoogst. Men mag dus ver wachten, dat het Kunstenaars quartet ook in onze stad een gunstige ontvangst zal vinden. Lemsterland. In de vorige week overleed in deze gemeente T. W. oud 44 jaren, naaister van beroep. Zij leefde in de bitterste armoede, zoo- zelfs, dat zij, hoe noodig ook in hare ziekte, den raad om zich van adsistentie te voorzien van de hand weesmaar de geringste gave gaarne aan nam onder belofte er, als ze weer beter was, wel voor te zullen werken. Na haar overlijden echter ontdekten hare erven, dat ze toch bezil- Dil lenigt zeer Normaalinrichlingen te Leeuwarden en Frane ker. Het getal vrouwelijke kweekelingen voor de beurs te Leeuwarden bedraagt 6, terwijl 31 mannelijke dingen naar die te Franeker. Wél een bewijs, dat de lust om tot onderwijzer te worden opgeleid, zich in verhoogde mate bij ve le jongelieden begint te openbaren en dat hel beursenstelse) althans niet behoeft afgeschaft te worden, wegens gebrek aan deelneming. In de Raadvergadering van Vrijdag 23 de zer, is lot lijdelijk wethouder benoemd de heer P. A Guldenarm, in plaats van wijlen den heer J. Jellema Dz„ die deze betrekking ruim 26 ja ren heeft bekleed, den 12 dezer, en op 64-jari- gen leeftijd bezweek aan de hier nog altijd heer- schende typhus. Door zijn afsterven heeft deze gemeente een groot verlies geleden. Algemeen deelde de humane man in de achting zijner me deburgers, die zagen en waardeerden, hoe hij steeds onvermoeid was in zijn streven, om op echt practische wijze de belangen dezer gemeen te te bevorderen. Bij de geopende groeve sprak de Burgemeester een diepgevoeld woord van hulde aan de nagedachtenis van Jellema. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1