NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. fi 9 zaterdag M SN. ng. No. 96. 1877. 1 DECEMBER. De doode Student. üi [M i A. A r iiaMiwi^wd ii- n, .0- ER cht de aar dat eer ou- be- n 4 I- SU LK I K ele onderscheide- I koste liet adres, wordt er door ia.’ an- t I Btl ITE L. AA l> e 0 10 (Vervolg.) op dien ge- Wordt vervolgd.) 10 10 16 16 5 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. n >t n 5 2 a JIS, 78, P ?n )n an »n, en nij et m ld i- n n Een novelle naar het Duilsch, van O. Berkamp. De laatste woorden kon ik niet meer verstaan onze klingen kruisten zicher slagimmer sneller doorkliefden I wy strijdvaardig tegenover elkaar stonden. «Dek u en pareer goed”, klonk het aan mijne zijde, »en....” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. allerlei verwarde e oogen te danzen. Weer zag ik haar voor rnij staan, de doode gra vin IJberg, schoon, spookachtig en hare blan ke armen legden zich vleiend om mijn hals en trokken mij mede mede «Pareerl pareer!” hoorde ik een waarschu wende stem dadelijk achter mij, maar de waarschuwing kwam te laatik gevoelde een snijdende pijn, en zonk bewusteloos neder. Alle kleine bijzonderheden die er heimzinnigen morgen plaats hadden, zijn mij steeds getrouw iu herinnering bijgebleven Een fijne nevel lag op het veld uitgespreid, toen wij de po_>rten der stad uitreden, en de wind sneed langs de reeds stoppelige velden. Overigens was alles stil rondom ons; mijne se condanten spraken weinig. Slechts een enkele De BURGEMEESTER van Sneek Gezien eene missive van den heer Commissa ris des Konings in Friesland, d d. 26 dezer 4e afd. V no. 362 (Prov. Blad no 139). Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat Zijne Excellentie de Minister van Binnen!. Zaken, den heer Commissaris des Konings voor- noetnd, heeft gemachtigd om vergunning ie ver- leenen tot in- en doorvoer van Schapen uit Duitsiiiland en dat, wanneer zoodanige in- en doorvoer verlangd woidt, de belanghebbenden zich bij gezegeld verzoekschrift aan ZHEdG. kun nen adresseren ter bekoming van dispensatie van art. 1 van het Koninklijk besluit d d 8 Decem ber 1870 (Staatsblad no. 194). Sneek, 30 November 1877. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN, vergadering van het Nutsdepartement heeft het bestuur rekening en verantwoording gedaan van de in September gehouden tentoonstelling. De totale ontvangst ble;k f951,68; de uitgaaf f950,36 te hebben bedragen, zoodat de rekening met een voordeelig saldo vau fl,32 sluit. Onder dank zegging aan de leden voor het genoten vertrou wen legde het bestuur zijn mandaat als Regelings- Commissie neer. In dezelfde bijeenkomst werd medegedeeld, dat door een belangstellend lid, dat onbekend wensch- te te blijven, bij' het bestuur eene gift van f 100 was ingekomen, waarvan f60 bes'emd voor de Volksbibliotheek en f 40 voor de Schoolbibliotheek. Deze gift met dankbaarheid aanvaardend, is alsnu het plan gevormd, om de bibliotheek geheel te herzien, de verouderde boeken af te schaffen en door nieuwe werken te vervangen. Voor de volgende vergadering met dames, te houden de.n 19 December a. s., heelt de heer Breunissen Troost uit Sneek, de spreekbeurt op zich genomen. Naar wij vernemen bestaat in de naburige gemeente Doniawerstal het voornemen tet aanleg van een rijweg, rechtstreeks van Langweer naar Joure, waarvoor reeds van wege de Provincie subsidie is toegezegd. Ook spreekt men van een weg van Langweer naar Oppenhuizen. Dal door den aanleg dezer wegen, onze gemeente, vooral wat de kortere aansluiting aan Sneek betreft zeer zoude gebaat zijn, ligt voor de hand. OVERZICHT. Het doodelijk votum, waarmee hel nieuwe Fransche ministerie, bij zijn eerste verschij nen in de Kamer, door de aanneming van de bekende scherpe orde van den dag getroffen werd, moet in het Elysée een buitengewone toorn heb ben verwekt. De maarschalk moet, toen men hem het besluit meedeelde, letterlijk builen zich zelf van woede zijn geweest en uitgeroepen heb ben «Is dat het antwoord op mijn poging lot verzoening, dan zal deze concessie ook de laat ste zijn I” Hij moet nu vaster dan ooit be sloten zijn op zijn «port'* te blijven en aan de «muitelingen” in de Kamer niets toe Ie geven. Hieruit blijkt dus op nieuw, dat Mac Mahon even veel of, wil men liever, even weinig begrip heeft van de parlementaire eischen van het oo genblik, als hij begrip heeft van de positie, die hij inneemt en de plichten, welke hem daardoor werden opgelegd. Steeds vergetende, dat hij zijne verheffing tot den presideuts-zetel eigenlijk s.echts aan eene intrigue te danken heelt en dat zijn UIT DE TWEEDE KAMER. In do zitting vau heden (Douderdag) zijn aangenomen, een aantal vroeger aan de orde gestelde wetsontwerpen, als; lot naturalisatie, tol afstand ol' verkoop van grond, tot wijziging van verschillende hoofdstukke» der staats begrootiug eu de begrooting wegens den arbeid der gevangenen in de Rijks-gestichttn Ommerschaus en Veenhuizen Bij laatstgenoemd ontwerp verklaarde de Minister van Justitie eene wettelijke regeling der bedelarij zoo drin geud uoodig te achten, dal hij dit onderwerp speciaal wenscht te regelen. Het ontwerp tot wijziging van den staat bij de wet, regelende het rechtsgebied van het hof te Amsterdam, is aangehouden, om eene betere om schrijving van de grens mogelijk te maken. Nog is aangenomen het ontwerp eener nader tijdelijke voorziening omtrent het Nederl. muntwezen. De Mi nister van Financiën verklaarde daarbij, dat de grond slagen van ons muntwezen afhankelijk zullen moeten zijn van hetgeen de omringende landen doen en van de prijzen van het zilver. Nog cenige andere ontwerpen Werden aangenomen. cie, als van Gemeentebesturen en ne Kamers van Koophandel bij den vorigen mi nister van Binnenlandsche Zaken werden aange wend, om de totstandkoming van dit kanalisatie- plan te verzekeren Aan het slot van het adres, wordt er door adressanten op gewezen: «dat hun uit de be schikking van den minister (Heemskerk) wél gebleken is, dal ZExcell van meening is, dal de uitvoering van het werk in de Provincie, ook met subsidie van die provincie, niet van Rijkswege behoort plaats te hebben, maar waar ZExc, in dat schrijven opmerkt, dat wellicht een of meer gemeenten, door Rijks-subsidie gesteund, genegen zouden kunnen werden bevonden tot de uitvoering er van over te gaan, daar meenden de ondergeteekenden niet alleen sympathie wat de tot standkoming er van betreft bij ZExc. op te merken, maar ook eenigen grond te vinden voor de veronderstelling, dat Rijks-subsidie ook zou kunnen worden toegekend, indien, in plaats van een of meer gemeenten, de Provincie zelve handelend optrad. «De besturen van Leeuwarden, Sneek en dere gemeenten wendden zich dan ook tot de Staten van Friesland met het verzoek, dat de on- derhandelingen met de Regeering, zoo mogelijk, mochten worden voortgezet, en dat daarbij zou worden aangeboden voldoende verbetering der vaarwaters van Leeuwarden tot Draaisterhuizen van wege de Provincie, en gevraagd de aanleg van een kanaal langs de spoorbaan van daar tot Stavoren van wege het Rijk. »De Staten der Provincie echter hebben, we) in overeenstemming met de Commissie ad hoe, maar niet met de leden van Ged. Staten, als adviseerende leden aan die commissie toegevoegd, die verzoeken van de hand gewezen. «Naar de onderteekenden op goede gronden meenen te weten, is uit die afwijzing geenszins af te leiden, dat nu de zoo algemeen gewenschte kanalisatie minder belangrijk is geoordeeld, maar zal die beslissing moeten worden toegeschreven aan vrees voor oponthoud, dat zou kunnen ont staan wat de uitvoering van de den 2den Mei jl. vastgestelde plannen tot verbetering van den wa terstaat in de Provincie betreft, en bij welke plannen vooral op de belangen van den landbouw is gelet. «Nu zijn ondergeteekenden evenwel van oor deel, dat hel door hen en zoovelen gewenschte kanaal zich zeer goed zou aansluiten aan de den 2den Mei jl. vastgestelde plannen, waarvoor sub sidie van het Rijk wordt vereischt, en dal daar door zelfs zou worden tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat door de daarin opgenomen water- keerende werken eenige deelen der Provincie, ten lal. S N E E K, 30 November. Ons werd loegezonden de copie van een adres, door ingezetenen dezer Gemeente aan den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te richten, in zake de zoo zeer gewenschte totstand koming van een kanaal van Stavoren over Sneek naar Leeuwarden. In dit adres wordl opnieuw gewezen op de groote en algemeen ei kende behoefte aan bruik baarder doorvaartkanalen in Friesland, waarbij ook de handels- en scheepvaartsbelangen der provinciën Groningen en Noordholland zoozeer zijn betrokken, en op de pogingen, die van verschillende zijden, zoowel van wege de provin- i van het zuidwestelijk deel, in gunstige positie worden gebracht, alsmede aan de niet on gegronde klacht, dat in die plannen de belangen van scheepvaart en handel geheel ondergeschikt zijn gesteld aan die van den landbouw. »En daar omtrent de kosten en uitvoerbaar heid van het gewenschte kanaal reeds een onder zoek heeft plaats gehad, zijn de ondergeteekenden van oordeel, dat de opneming daarvan in de al- gemeene waterstaatplannen hoegenaamd geen op onthoud behoeft te geven, wanneer ’l Uwe Excel lentie mocht behagen, die voor meerdere provin ciën zoo belangrijke zaak te bevorderen. «Op grond van een en ander zijn deonderge- teekenden zoo vrij, Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken, om, wanneer bij haar, evenals bij Uwer Excellenties voorganger, geen termen be staan om het bedoelde kanaal, als van overwe gend algemeen belang, voor rekening van het Rijk geheel of gedeeltelijk te doen uitvoeren dan aan de te verleenen subsidie voor de water- siaatsplannon in Friesland zulke voorwaarden te verbinden, dat die uitvoering worde verzekerd. Ondergeteekenden wagen het in overweging te geven, of wellicht een gedeelte van die te ver strekken subsidie kan worden verleend in den vorm van een van ’s Rijkswege aangelegd kanaal van Stavoren tot Draaisterhuizen langs den Spoor weg (als zijnde aan een geluktijdigen aanleg daar van, onder hetzelfde beheer, eigenaardige voor- deelen verbonden) en onder voorwaarde, dat on der de door de Provincie uit te voeren werken worde opgenomen een voldoende verbetering van de scheepvaarlkanalen van Draaisterhuizen langs Ijlst en Sneek tol Leeuwarden.” Benoemd tot hulponderwijzer te Zaandam, E. Blok, thans als kweekeling werkzaam aan de Tusschenschool alhier, en tot hulponderwijzer te Amhem, J. de Groot, normaalkweekeling alhier. Fbanekeradeel 29 Nov. De tongblaar kan in onze gemeente als geweken beschouwd wor den, maar de klauwziekte komt nog op enkele stallen voor. Een onzer landbouwers, de heer P. U. R. te Midlurn, heeft in den laatsten tijd reeds 8 beste Koeien aan het klauwzeer verlo ren. Arum, 28 Nov. De Zangvereeniging, hier ver leden jaar opgeriebt, hield gisteren avond hare zoogenaamde potvertering, die met een geani meerd bal werd besloten. Het zestigtal leden vereerde den ijverigen di recteur, den heer E. Kruisinga Dzn, een fraai cadeau. -j- Joure, 29 November. Het getal leden der vereeniging «Eigen Hulp” is hier ter plaatse ge klommen tot 26. De afdeeling is dus gevestigd. In de gisteren avond gehouden huishoudelijke volgde slag op onze wapens de lucht, en elke seconde naderde de beslissing meer en meer. Panten viel mij al dichter en dichter op het lijf; zijne oogen rustten met een gruw zame kille uitdrukking op mij gelijk de blik van een slang op zijn offer. In mijne aderen echter spookte de woede der vertwijfeling; ik vocht als een leeuw, totdat een geheimzinnig voorval mij mijne tegenwoordigheid van geest deed verliezen. Panten had zich een oogenblik bloot gegeven, misschien wel met opzet waarmee ik mijn voordeel dacht te zullen doen snel en snijdend doorkliefde rnijn kling de lucht maar, zonderlingmijn vijand wankelde zelfs niet hij scheen even onkwetsbaar als een steenen beeld. Ik had hem getroffenik moest hem gewond hebben en toch kwam er geen bloed; hij stond daar als een spook, bleek, dood tegenover mij. Ik weet zelf niet meer, welk een gevoel mij op dal oogenblik overviel, maar ’t was, alsof een paar ijskoude handen zich aan mijn hart vastklampten., beelden begonnen voor mijni maal na een korten rit van nagenoeg een half uur, hief een van hen zich omhoog in den zadel en wees hij naar een stofwolk, die op nagenoeg een tweehonderd pas afstand van ons zichtbaar werd. «Dal is graaf Panten drommels, hij is ons vooruitja ja, hel oude lied van Burger moet toch weer bewaarheid worden: «Hurre, hurre, hopp, hopp, gehts fort in sausendem Galop die Todlen reiten schnell.” Ik lachte, maar mijn makker aan mijn rechter zijde, mompelde zooiets van dolligheden tusschen de tanden, terwijl hij verbleekte. Geen vijf minuten later hadden wij de plaats bereikt. De secondanten wisselden stilzwijgend hunne groeten, en Panten, die meer op een stand beeld, dan op een levend wezen geleek, mat mij met zijn kalmen blik van het hoofd tot de voe ten, en even kalm beantwoordde ik dien blik. Myn horloge wees zeven minuten na twaalf, toen 01 RA.V”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1