GEHEEATE EN HET ARROKD1SSE1IENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE i No. 99. A R G A N G 12 DECEMBER. WOENSDAG KLEUR BEKEND? W E E K M A R K T. lA Maandag 24 December c. k. Woensdag 2 Januari e. k. 1 J n A. B is, n- in n, in >j 'S 1817. :n, al. 1 S w i k I K (01 Ki VI B! .ril-» I- n.p WETHOUDERS van UIT DE TWEEDE KAMER. 10 millioen minder rente voor PERS. D E U I T 3 t. i 78, ele n >t Deze COURANT versclnjnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. is n !i n n 0- ÏR cht de aar dat eer 3U- be- I- n n Volgens het Dagbl. geldt de geheimzinnige «diefstal’’ aan het departement van ootlog een zaak van zoo luttele beteekenis, dal zy der vermelding niet waardig is te achten. verleend hoop van ig- paden tegenstrijdige belangen hebben, die hen elkaar doet wantrouwen en hen naijverig, ja zelfs vijandig, tegenover elkander plaatst. Bondgenooten voor zoover het den strijd geldt tegen onze nieuwere staatsinstellingen en staats begrippen, en als zoodanig krachtige bestrijders van het liberalisme, zouden zij zeker oogenblikkelijk de wapens tegen elkaar keeren, zoodra zij den gemeenschappelijken vijand hadden overwonnen. Dit 's eene waarheid, die beiden in den laalsten tijd zeer goed schenen te gevoelen. Toch schijnt de vraag: Rome of Dorth vóórop? in zooverre opgelost te zijn dat de leider der oppositie ’t zij dan dat hij als zoodanig bij overeenkomst is aangewezen’t zij dat hij zelf zich heeft opgeworpen gevonden is. Rome schijnt vóórop te zullen gaan, zij ’t dan ook zonder bepaald de ultramontaansche kleu ren te verloonen. Deze zouden dan ook mis schien te schril zijn, zelfs voor de oogen der «vrienden’’, die zich met hem ten strijde aaogor- den tegen de liberale regeering, die thans aan het hoofd des bewinds is opgetreden. r De Stand, is alles behalve ingenomen met den uitslag der algemeene beraadslagingen over de staatsbegroting. Naar constitutioneelen eisch ver wachtte men hier het groote debat van hetjaar, de gala-voorstelhng van hel parlementaire drama, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer T'/3 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk Jager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. het tournooi a fond van de helden en ridders onder onze volkstribunen, en in stede daarvan heeft hel debat niets opgeleverd dan een discus sie over bijzondere punten, terwijl het onmisbare slechts even door de reten kwam gluren Het blad splitst zijn grieven in een viertal op. merkingen 1. Is hel «Rome voorop 1” ten tw- neele gevoerd en de positie van het centrum door het progiam, onlangs in de Tijd opgeno- men, officieel bezet2.-hebben de anti-revolutio- nairen de eenige goede en natuurlijke gelegen heid ongebruikt voorbij laten gaan, om de posi tie af te bakenen door de gewijzigde omstandig heden geëischt. Waf hel blad ook gevreesd had, op zulk een onverklaarbare houding van zijn par- tijgenooten was hel niet voorbereid. In de 3e plaats is het kabinet op onmanhjke wijze ont vangen. De ontvangst was beleefd, welwillend, maar waar een tegenstander met verpletterende overmacht tegen u optreedt, daar is een riddèr- saluut, waarop geen slaan aan het gevest volgt niet beleidvol, maar laf. Eindelijk ten 4. is er plichtverzuim gepleegd tegenover het land, wijl er bij het optreden van een nieuw kabinet licht behoort op te gaan over de politieke voornemens en men de deugdelijkheid der beginselen dient te bepleiten. .ciewezen hersteld hebben, zoodat wij 300 millioen konden’ am oriiseeren en 10 millioen minder rente betalen. De heer Haffmans antwoordt, dat wij juist daar om nu ook ons crediet kunnen aanspreken voor productieve werken. De minister van financiën is dit met spreker eens. Men moet zich niet te veel in schrikbeelden verdiepen. Men vergete niet dat wij al onze spoorwegen uit de Indische overschot ten hebben aangelegd, zoodat, als nu de bijdrage tijdelijk vermindert, wel degelijk een leening te pas komt. Ook hij hoopt dat de oorlog met Al ehin spoedig zal eindigen. De heer de Meyier, nieuw benoemd lid Haailem, is beëedigd en toegeiaten. Bij de voortgezelte beraadslaging over hoofd- „Sj.uk V (binnenl. zaken) in de zitting van Vrij dag j 1., werden, bij de afdeeling «hooger onder wijs” door verschillende sprekers wijzigingen aan- bevolen in hel kon. besluit tot uitvoering der wet op ’t hooger onderwijs, vooral wat aanging het leerplan der gymnasia en de regeling der exami na. De minister Kappeyne verklaarde, over het leerplan voorde gymnasia overleg te zuilen ple gen met den inspecteur Een geheel nieuw leer plan acht de minister noodzakelijk, en mocht dit niet te verkrijgen zijn dan door wijziging van de wel op het hooger onderwijs op dit punt dan zal hij daartegen niet opzien Den inspecteur zou hij opdragen, op te geven wadr deze de in richting van gymnasia wensche'ijk acht. De be langen van het gymnasiaal onderwijs mogen ech ter niet aan het belang der gemeenten worden opgeofferd. Met de examenregeling staat de be noeming van professoren in verband Met groo te bezadigdheid dient gehandeld te worden, om niet een te groet aantal professoren te benoemen. Op de vraag van den heer Teding van Berkhout betoogde de minister nog, dat een locale en roya Ie behandeling tegenover de Synode, ny de 1e- geling van het aanvullings-onderwijs in de theo logie, wenschelijk was, daar de regeering zoodoen- BURGEMEESTER en SNEEK maken bekend dat wegens hel invallen van den 1 en Kerstdag en van den Nieuwjaarsdag op Dinsdag, de WEEKMARKT Ie SNEEK van den 25 Decem- e. k. zal worden gehouden op en die van 1 Januari op Sneek, 3 December 1877. J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretais. de vrijer werd in de keuze van hoogleeraren in de theologie. Een voorstel van den heer van der Hoeven om den volgenden dag in de afdeelingen de kies tabel nog niet te onderzoeken, gelijk door de centrale sectie verlangd werd, is na discussie, waaruit bleek dat de regeering een spoedig on derzoek en spoedige behandeling wenschtook met het oog daarop dat de Kamer voltallig zij als de wet tol regeling van hel lager onderwys aangeboden wordt, verworpen met 42 tegen 25 stemmen, In de zitting van Zaterdag werd de behande ling der begrooting voor binnenlandsche zaken voortgezet. Bij de afdeeling armwezen kwam de quaestie van de levensverzekering maatschappijen ter spra ke. De Minister zou met zijn ambtgenoot van Jus titie overleggen eene weltelijke regeling der zaak, gepaard met intrekking der bestaande besluiten. Hoofdstuk 5 is daarna eenparig aangenomen Bij de algemeene beraadslagingen over hoofd stuk Marine besprak de heer Gasembroot de on zeewaardigheid van het schip «de Koning der Nederlanden”, terwijl de heer van der Loefl op nakoming van het programa van 1874 aandrong. De Minister van Marine nam de verantwoorde lijkheid van de uitzending van «de Koning der Nederlanden” naar Indie op zich en beloofde, behoudens buitengewone tijdsomstandigheden, ver mindering van het budget in de toekomst. De beraadslagingen over het hoofdstuk marine zijn in de zilting van gisleren (Maandag) voortge zet. De minister handhaafde nogmaals tegenover den heer De Gasembroot zijn inzichten omtrent de moeilijkheid van uitzending van den Koning der Nederlanden naar Indie, maar gaf aan den heer Van de Putte toezegging, te zullen overwegen of vóór de uitzending een wijziging in de lijnen van hel achlerschip, geraamd op 3 ton, wenschelijk is. Na verwerping van twee amendementen van den heer De Gasembroot, omtrent den aanbouw van ri viervaartuigen en de aanstelling van een adviseui voor scheepsbouw, is het geheele hoofdstuk una niem aangenomen. Hoofdstuk nationale schuld is unaniem aangenomen na discussien, waaiin de heer Wintgens wees op het groote gewicht van het hoofdstuk, daar nu leeningen in het verschiet zijn en veihooging van lasten. Hij schiijftdeze nood zakelijkheid vooral toe aan den oorlog met Atchin, en meent dat als een leening noodig ware gelijk ’t geval is, het dan moest zijn een oorlogs- en niet een spoorwegleening. In den loop zijner rede bracht hij hulde aan Van den Bosch en Van Hall, die de productiviteit van Indie en het Nederlandsch finan- De vervolging tegen de Gelderlander ingesteld in zake het opnemen van bedreigingen tegen Roomsch Katholieken, die op eenigerwijze zouden medewerken bij de verkooping van een deel der St. Agatha-goederen, geeft hel Dagblad aanleiding tot hel trekken van een lijn van vergelijking tus- schen hel afgetreden conservatieve kabinet en het nu opgetreden geavanceerde. Waar het vorige op de heftigste taai der R. K. bladen het stil zwijgen bewaarde, krachtig door hetgeen het zijn goed recht meende te zijn, grijpt hel geavanceer de onmiddellijk naar stoffelijke middelen van ver weer; zij, die steeds in theorie de vrijheid ver heerlijken als het beste middel tegen de uitspat tingen der vrijheid, zoeken nu in de practijk in den arm der wet een argument tegen de ver- oordeeling of miskenning van een regeeringsdaad. Het Utr. Dagbl. is het met deze oordeelvelling niet eens. De vervolging zegt dit blad wordt niet ingesteld wegens afkeuring of ver- oordeeling, maar wegens belemmering van een regeeringsdaad, en het strekt niet ter bevordering der verdraagzaamheid wanneer een poging van het gezag om verzet tegen de wet te keer te gaan, aan onze R K. landgenooten wordt voor gesteld als een daad van onderdrukking der vrije uitingen van de openbare meening De R. K hebben het recht even goed als ieder ander, om elke daad der regeering te beoordeelen en te veroordeelen> -en van dat reeht schromen'zij nu, evenmin als ooit te voren, een ruim gebruik te maken. Werden zij daarin verkort, dan zou ie der die de vrijheid lief heeft mede voor hen in de bres moeten springen. Maar de R K. zyn, evenals ieder ander burger van den staatge hoorzaamheid aan de wel verschuldigd en een regeering die daaraan de hand doet houden, wan neer zij meent dat daartegen gezondigd wordt verdient geen blaam, alsof zij de vrijheid aanrand de, maar lof, omdat zij den waarborg voor elke goed geordende vrijheid: gehoorzaamheid aan de wet, in stand tiacht te houden. Dat een ministerie Kappeijne ónmogelijk de sympathiën kan hebben van de kerkelijk-polilieke partijen, behoeft niet gezegd te worden. Hadden zij vroeger aanvankelijk hun steun aan het ministerie-Heemskerk, in de dien kant zekere concessies te zullen verkrijgen voor hunne kerkelijke aspiraties, en waren zij ten slotte geëindigd het dien steun te onthouden, omdat het ministerie-Heemskerk hun in die verwachtingen bitter had teleurgesteld van een ministerie-Kappeijne hebben zij in dit opzicht natuurlijk in 't geheel niets te verwach ten. Was toch de heer Heemskerk tamelijk kneedy baar op het punt van beginselen, en is ’t hem, die ’t toch zoo gaarne ieder naar den zin zou hebben willen maken, als men hem ’t ministerieel leven maar gunde, reeds bij ervaring geble ken, dat het eene onmogelijkheid is, om ’t de kerkelijke partijen in ons land naar den zin Ie maken van een minisleiie Kappeijne, naar wiens beginselen men in ’t minst niet behoeft te raden en wiens politiek program bekend is kan men tegenover de kerkelijk-polilieke partijen hoegenaamd geen transactie verwachten. ’t Is dan ook voor ieder duidelijk, dat deze als besliste politieke tegenstanders tegenover elkander moeten staan. Èn de ultramontaansche partij èn de anli-re- volulionairen, mèt het handjevol dat er nog van de conservatieve oude garde overbleef, zien zich beslist hunne plaatsen aangewezen. Hun plaats is in de oppositie! Nu de liberale partij echter, nauwer aaneengesloten en sterker dan ooit in de Ka mer vertegenwoordigd, uil haar midden een ministerie zag optreden, dat krachtig werk zaam belooft Ie zijn in vooruitg aande richting, en nu de conservatieve partij, die vroeger steeds als leider der oppositie tegen de liberalen met vliegende vaandels en slaande trom in ’t parle mentair tournooiveld trad, nagenoeg verdwenen is en de enkele veteranen moeite hebben de eer van het oude vaandel op te houden nu kón het wel niet anders; of de leiding der oppositie moest ook in andeie handen overgaan. Met hel oog op de tegenwoordige partij-forma- ties en vooral ook met het oog op de tijdsom standigheden, deed zich echter de vraag voor aan wie der oppositie-parlijen die leiding zou worden opgedragen. Rome of Dorth vóórop dat was de vraag Oogenschijnlijk was die vraag niet moeilijk te beantwoorden. Aan de ultramontaansche partij, als verreweg de sterkste in getal en de meest aaneengeslolene tevens, kan men moeilijk het recht betwisten, om onder deanti-liberale fracties den voorrang te hebben. Aan haar dus de lei ding der oppositie 1 Intusschen, hoe schijnbaar billijk ook, dat de invloed der partijen geëvenredigd is aan hare kracht men verlieze vooral met uil hel oog, dat Rome en Dorth niet gemakkelijk onder één hoed te vangen zyn; dat zy van nature anti-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1