T r®i NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, Hi f ZATERDAG 15 DECEMBER. 1817. - k KLEUR BEKEND io. r„_ S E E K E K miai 1 le II. voor de dienst 4 N7 IS, 18, Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. cle- vin- A* 7. 8 huis. 9. ne .R |ht de iar Bat •er •u- >e- n- in n, in ;t n d i i Na nog zeer uitvoerige discussien, waarbij lal - sprekers him slem motiveerden, werd het verworpen met 55 legen 17 Idem van een Chirurgijn bij de Algem. Armen in 1878. Idem van een Vaccinateur voor 1878. Idem van een Voogd van het O. B. Wees- 'N, >g- 44: al. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van een En daarom ook wapent ieder zich tegen haar toenemende macht en invloed. Doet de eene partij dit uit eene licht verklaarbare en ook nooit te overwinnen antipathie de andere zal het moeten doen uit zelfbehoud. M n. w.: zijn de beide kerkelijk-politieke par tyen, die hier te lande d >or Rome en Dorlh ver tegenwoordigd worden, als ’t ware gepredesti neerde antipoden die elkaar voortdurend het terrein zullen bhjven betwisten dal zij samen zullen veroveren, de liberale partij, die on mogelijk kan dulden dat de kerk zich het ge zag over den Staat tracht aan te matigen, zal door de noodzakelijkheid gedwongen worden hare krachten daar tegenover te stellen, teneinde de aanvallen af te slaan, die, vooral van de zijde der ullramontanen, voortdurend tegen onze nieuwere staatsinstellingen worden gericht. Zij kan on mogelijk toestaan, dat deze ondermynd worden door eene kerkelijk politieke partij, die zoo wel hier als overal elders de triomf der kerk zou wenschen te vieren op de puinhoopen van het moderne staatsgebouw. De Staat dienares van de kerk, zieldaar het onmiskenbaar einddoel van het streven der ul- tramontanen ook al zijn zij voorzichtig genoeg, dit niet openlijk van de daken te prediken. Die heeren zijn doorgaans niet gewoon met open kaart te spelen en dit juist legt aan allen, die onze vrijzinnige staatsinstellingen liefhebben, de dure plicht op: steeds waakzaam te zijn en geen enkele concessie te doen aan de kerkelijke par tijen, maar daarentegen met kracht de rechten van den Staat te handhaven tegenover de pre tenties der kerkehjken. 15. Adres van eenige Hulponderwijzers om verhooging van jaarwedden van de Hulponder wijzers welke voorzien zijn van de Hool’donder- wijzers-acte. stel van B. W aangaande het besluit dd October j.l tol verhocging der trouwgelden. 17. Adres van de heeren Dr. Genlis en Kaptijn om de ingezetenen op te wekken deelname in de byeenbrenging van gelden voor den Spoorweg HarlingenSalzbergen. 18. Request van S van scheiding van boete ter zake de aanneming van een regenwatersbak. 10. zicht op het Midd. Onderwijs. 11. Ontwerp-besluit tot wijziging van dat dd. 4 Sept. jl. no. 21, houdende afstand van een plek grond aan T. Groenland. 12. Voorstel lot liet verleenen der toelage van 150 aan den Kweekeling J. Hiemstra. 13 Aanbieding ter goedkeuring van het her ziene Tarief voor de geneesmiddelen, die in 1878 ten behoeve der Algemeene Armen zullen moe ten worden geleverd. 14. Circulaire van den Raad der Gemeente Nieuwe Leusen omtrent eene wijziging van art. 242 der Gemeente-wet. UIT DE TWEEDE KAMER. Na korte discussien over hoofdstuk Financiën, in de zitting van jl. Dinsdag, is dat hoofdstuk een parig aangenomen. De beraadslaging over hoofdstuk Oorlog is daarna aangevangen. De heeren de Bieberslein en van der Schrieck verwachtten veel van den Minister tot verster king van het leger, maar drongen aan op uitslui ting van weelde. Laatstgenoemde wenschte voorts tijdsbepaling van de indiening van plannen van den Minister. De heeren Cremers en Bastert wezen vooral op de klimmende uitgaven voor Oorlog en hoop ten, dat hel volgend jaar het eindcijfer zou ver minderen. De heer Stieltjes maakte eenige opmerkingen over de aanvankelijke stappen des ministers ter zake van vestingwerken, troepen kanonnen en kazernering. Ook hij wenschte eenvoudige, niet dure organisatie van hel krijgswezen. De heeren van Houten, Bredius en Idzerda motiveerden hun stem voor de begrooling uil po litieke consideratiën, zoowel als uit vertrouwen in ’s Ministers beleid. De heer Idzerda gewaagde daarbij van bestrijding van clericale eischen door dit Ministerie. De heer Bieberstein protesteerde daartegen. Ook de heer van Nispen, die zeide, dat er ricalen zijn, die in het ongeloof hun clerus den. De heer Insinger verklaaide voor le stemmen uit overtuiging. De Minister van Oorlog riep de welwillendheid der Kamer in Na aanneming van het dislocatie- plan zal de quaeslie van de kazerneering behan deld kunnen worden. De regeling der levende strijdkrachten is hoofdzaak, speciaal eene intensie ve verbetering. Hij wil het leger maken tot een deugdzaam, bruikbaar leger, liefst voor de minst mogelijke kosten. De afschaffing der plaatsvervanging komt ter sprake bij de militiewet. Over verhooging van het militie-contingent denkt de Minister als in Augustus. Hij wenschl het maximum van defen sie te verkrijgen voor een minimum van persoon lijke en fmantieële krachten. Na replieken is de algemeene beraadslaging gesloten. Woensdag is de beraadslaging voortgezet. De minister hoopte spoedig aan te bieden een ont- I werp tol regeling van den geneeskundigen dienst. 1 voorgangers, die zulk een voorstel te doen hadden. r j— l Dat behoort nu eenmaal bij de zaak. Maar de voorgeslelde vorming van nieuwe of uitgebreide districten draagt, naar het ons voorkomt, blijken van groote onpartijdigheid. Van de ze nieuw te kiezen leden, zullen waarschijnlijk drie tot de libe rale richting behooren (te Winschoten, Amster- Mi óf anti- op de eer- i revolutionairen óf Katholieken zijn. De partijver- I houding zal dus onveranderd blijven en dat pleit r Idem van een Geneesheer en Chirurgijn voor het O. B. Weeshuis. Idem van een Lid der Commissie van Toe- U I T DE PERS. De Tijd wijst op de bijzondere groote male van partijdigheid waarmede de nieuwe kiestabel is saamgesteld. De verschuiving strekt zich bijna over het geheele land uit en strekt om aan ’t Noorden een nieuw lid te Winschoten te verschaffen, ter wijl verder alle verschikkingen van Zwolle, Deven ter, Zuthpen en Arnhem strekken moeten tot het verkrijgen van een voldoend aantal stemmen naai den Hollandschen hoek. Het nieuw district Hilver sum wordt uil allerlei fragmenten samengesteld, terwijl eindelijk, door een bijzonder behendig schacherspel, te Rotterdam en le Amsterdam een lid wordt verkregen. De beweging in ’t Zuiden draagt hetzelfde karakter. De gevolgtrekkingen uil dit alles liggen voor de hand, zegt hel blad. Meer of minder en zelfs zeer twijfelachtige liberale districten worden voor goed in het partij-organisme opgenomen, en van de zes nieuwe zetels zullen waarschijnlijk vijf door libe rale vertegenwoordigers worden bezet. Alleen Hil versum zal slag kunnen leveren, maar hoe en met welken uitslag heer Van Nispen op technische, door den heer Van Houten op financieele gronden, maar bestre den door de hh. Storm, Rutgers en den minis ter. De voordracht was geschied na rijp overleg Resolutie van hh Ged. Staten met voor- door deze te voleeren was de minister omtrent 18 de verdediging der Utrechlsche linie gerust. De Kamer was echter niet gebonden voor volgende A. jaren. tot I van sprekers hun st amëndement-Stieltjes der Werf om kwijt- stemmen j De vestingbegrooting is aangenomen met 66 j tegen 3 stemmen, nadat de minister verklaard had, geen termijn te kunnen bepalen binnen wel- I ken de veslingswet uitgevoerd zal zijn. De begi’oo-' I ting van oorlog is aangenomen rnet 61 legen 2 stemmen. In de gisteren gehouden zitting bij de behan deling van hoofdstuk IX (waterstaat), heeft de minister bij de algemeene beraadslagingen, te genover den heer Heijdenrijck, verklaard, dat hij zijn kracht zal zoeken in de beginselen van vrijen handel in onze wetgeving nedergelegd, en bevor dering van de nijverheid met behartiging van de belangen der schatkist. Tegenover den heer Van Kerkwijk verdedigde de minister de benoeming van den administra teur van den waterstaat die tilel was noodig, even als herhaaldelyk is geschied, om door boo ger tractement bekwame ambtenaren te kunnen erlangen. Voorts verzekerde de minister aan den heer Idzerda den raad van toezicht op de spoorwegdiensten te zullen steunen De alge meene beraadslagingen werden daarop gesloten en de onderdeden kwamen in behandeling. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sn eek Zaterdag den 15 Dec. 1877, ’s nam. 5'/2 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van 2 stemopnemers voor de aanstaande verkiezing van een Lid van den Raad. 4. Idem van 3 leden der Commissie belast met het beheer der Stadsreiniging. 5. Idem van een lid der Algemeene Armen administratie. 6. Het oordeel van T Hand, over de ontwerp-kies- wet is geheel anders dan dat van de Tijd. »De beschuldiging van met het gewijzigde kiesstelsel partijdige bedoelingen te hebben, zegt het liberale orgaan, zal het ministerie evenmin ontgaan als zijn De tijden veranderen Er is een tyd geweest, en ’t is nog zelfs niet zoo heel veel jaren geleden toen de zui delijke provinciën van ons land voortdurend li berale afgevaardigden naar de Kamer zonden waaronder mannen waren, die steeds eene eere- plaals innamen onder onze Volksvertegenwoordi gers. De liberalen konden toen rekenen op den steun hunner katholieke medeleden bij hunne hervor mingsplannen, die niet het minst ook aan onze katholieke landgenooten ten goede zijn gekomen. Hadden deze vroeger zeker redenen gehad, zich te beklagen over achteruitzetting, over belemmering, althans over eene meer beperkte vrijheid voor hun kerkelijk-godsdienstig leven, dan aan velen hunner landgenooten was toegestaan die recht matige grieven werden spoedig geheel weggeno men. Het »gelijk recht voor allen” bleef niet maar alleen een geschreven en gepredikt woord, maar ’t werd het levend en bezielend beginsel waarmeê onze nieuwere staatsinstellingen door trokken werd. En dit is voortdurend het leidend beginsel ge bleven van het liberalisme, ondanks latere misken ning en tegenwerking, ook van eene zijde, waar van men die 't minst zou hebben verwacht en die zich ook zeer waarschijnlijk niet zou hebben geopenbaard, indien de overweldigende invloed van het Jezuïtisme de R. Calhoheke kerk niet als alleenheerscher was binnengedrongen en zich niet tevens krachtig op het gebied vau den Staat had trachten te doen gelden. Aan dien invloed is hel toe te schrijven, dat ook onze Tweede Kamer gezuiverd werd van alle katholieke afgevaardigden die de liberale beginselen waren toegedaan en tè zelfstandig, om zich neêr te geven onder het consigne, ’t welk van het ullramontaansche kamp uitging aan dien invloed is het te wijten, dat de zuide lijke provinciën thans een 16-tal afgevaardigden naar de Kamer zenden, die als bepaald politieke vijanden staan tegenover hunne vroegere politie ke vrienden; aan dien invloed is het toe te schrijven, dat vele onzer katholieke landgenooten thans dezelfde politieke beginselen hebben leeren haten en verfoeien, die hun voor weinige ja ren nog zoo lief waren en die ze toen zelf meê hielpen verdedigen. Men ziel het: de tijden veranderen, maar of deze verandering nu zelfs voer de katholie ken wel eene verbetering mag heten, nemen wij de vryheid te belwyfelen. Wel is de ultramontaansche partij in ons land thans sterker dan ooit te voren wel staat zij, jalrijker en vaster aaneengesloten dan eenige an dere, tegenover de partij van den vooruitgang maar juist in die kracht ligt ook al weer hare zwakheid. Ieder toch wantrouwt haar, omdat men in haar ziet eene internationale partij, van wie men vreest, dat zij niet in de eerste plaats de belangen van het vaderland zal behartigen. Het onderzoek omtrent de oorzaken van den brand der kazerne te Utrecht is nog hangende. I Bij art. 58 stelde de heer Stieltjes voor de post vestinggeschut met 13 ton te verminderen, I om den minister gelegenheid te geven de quaes- tie der bewapening van de forten ernstig te on derzoeken. Sprekers stelsel zou zijn lichter ge- I dam en Rotterdam) en de drie overige schut, in centraaldepóts opgelegd, om i_ ste oproeping naar de forten gezonden te wor den. Dit amendement werd verdedigd door den houding zal dus onveranderd blijven zeker ten gunste der voordracht.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1