NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE (iI'MIEME EV HET ARRONDISSEMENT SMEEK. L a ral tl I 'k 4 zaterdag T-. No. 102. T W E E-E N-D E R T I G S T E 22 DECEMBER. W E E k M A R K T. 7 Maandag 24 December c. k. Woensdag 2 Januari e. k. 1877. J t :n, SHI 01 RAI l Ke WETHOUDERS van UIT DE TWEEDE KAMER. ver- U I T Ja, weet je wal, schrijf wan- B L i 1 Wegens het invallend Kerstfeest zal Woensdag December geen nummer dezer Courant verschijnen. aan het en S, >78, n t I I e 9- M n I, n I- K ht de ar at er u- 3- BURGEMEESTER en SNEEK maken bekend dat wegens het invallen en van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Snoek maken door deze bekend, dat het door hen voorloopig vastgestelde Aanvullings kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, voor het dienstjaar 1877, gedurende den tijd van 14 dagen, ingaande den 24en dezer maand ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen. Voorts wordt aan degenen, die bezwaren te gen hunne aanslagen mochten hebben, herinnerd, dat zij hunne op ongezegeld papier geschrevene reclames, vóór het verloop van dien termijn bij den gemeenteraad behooren in te dienen. Sneek den 21 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. tegen het smoren van de stem der Natie. Gisteren (Donderdag) werd de beraadslaging voortgezet. De heeren van Nispen en Lambrechts hebben op dezelfde gronden als den vorigen dag zijn te berde gebracht het ontwerp bestreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verde digde het ontwerp, dat gebaseerd is op de laatste kiestabel van den heer Heemskerk. Wijziging was alleen noodig, omdat de Minister hel getal leden, in overeenstemming met de grootte der bevolking, met zes wilde vermeerderen en omdat hij in het gewichtig beginsel van enkele of dub bele districten thans geen wijziging wilde bren gen. Ziedaar de leidende gedachte. Achtervol gers bestreed hij de bezwaren, tegen de indee- ling ingebracht, en wees bij Zevenbergen er op, dat het in strijd zou zijn met onze vrijzinnige Staatsinstellingen van godsdienstige belijdenis staat kundige rechten afhankelijk lesteilen. Van over haasting kon men hem niet beschuldigen. Hij pro testeerde tegen de uitdrukking dat de Kamer niet zou uitdrukken de vrije keuze van het kiezersvolk. De Regeering zag in de Kamer wel de wettige uitdrukking van het kiezersvolk. Moeielijke oo- genblikken kunnen voor de Regeering komen als de tactiek gevolgd wordt, dal een deel der Kamer uit politieken hartstocht eigen overtuiging prijs geeft en zich aansluit aan de overzijde. Geen zucht tot zelfbehoud zal de Minister echter steun doen zoeken daar, waar men wel diensten wil bewijzen, maar ze te duur betaald wil hebben. De heer van der Hoeven verdedigde het goed recht der Galholieke minderheid, erkende dat de geestelijkheid zich met de verkiezingen inliet, maar daartoe hetzelfde recht had als de schreeu wers elders. De Regeering schijnt meegaande gehoorzaamheid van de meerderheid en stomme onderwerping van de minderheid te verwachten. De heer Gasembroot protesteerde tegen het blijk van despotisme der Regeering, dat in Nederland niet zal worden toegelaten. Eens zal reactie komen De heer Brouwers betoogde, dat de herziening op verkeerde grondslagen rustte en dat de zuidelijke provinciën het meeste recht op meer zetels hadden. De heer Wintgens zeide, dat de Minister kracht had gezocht in bijzaken, maar zich met had ver dedigd op de hoofdzaak. Hij protesteerde nogmaals tegen de miskenning der residentie en zou zich aan het debat onttrekken. De heer Gorver Hooft vond, dat de Minister zich niet voldoende tegen de beschuldiging van partijdigheid had verdedigd. Na nadere replieken heeft de Minister Kappeyne nader zich verdedigd tegen de beschuldiging van partijdigheid en bet belang uiteengezet, dal juist, nu zich een catholieke partij gevormd heeft, geen catholieken gekozen worden in districten met eene liberale bevolking. De algemeene beraadslaging is gesloten. Een drietal amendementen op art. 1 zijn worpen. Het artikel zelf is goedgekeurd. De geheele wet is aangenomen met 45 tegen 31 stemmen. De Kamer is gescheiden. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■k I '<a?i ig. 'al. departement met betrekking tot het finanlieêl be heer zaken heeft gezien en gevonden, die hem met verbazing ja, met zorg vervulden, is een zeer bedenkelijk teeken. De minister maakt zich zelfs volstrekt geen illussie, dat er één departe ment is, waar de bedoelde onregelmatigheden, daarin bestaande, dat men de volksvertegenwoor diging bij het vaststellen der begroot ingen nu en dan komedie laat spelen, niet voorkomen. Inte gendeel, vermoedelijk is slechts een tipje van den sluier opgelicht. Waarschijnlijk zal er nog wel meer aan het licht komen, maar in elk geval we ten wij nu reeds genoeg, zegt het Vaderland, om met aandiang den wensch te ondersteunen, dat niet alleen door deze regeering aan dat over brengen van de koorden der beurs uil de handen der volksvertegenwoordiging in die der departe menten, een einde moge worden gemaakt, maar dat ook weldra een wets-ontwerp tot regeling van de geldelijke verantwoordelijkheid der ministers moge worden ingediend. Het Vad. uit den wensch, dat het ministerie een einde zal weten te maken aan de schromelijk toenemende onregelmatigheden in het finantieel beheer aan de departementen Wat dienaangaande in de laatste dagen aan ’t licht is gekomen, zal zelfs de ergste pessimisten hebben doen verschrik ken. Het feit, dat een nieuw opgetreden minister van finanliën zich gedrongen gevoelt, om openlyk in de vergaderzaal te verklaren, dat hij aan rijn ook cp behandeld. De heeren Gratama, de Gasembroot en van der Hoeven schetsten den ongunstigen toestand der kolonie en drongen op maatregelen ter verbetering aan. De minister handhaafde zijn vroegere meening, dat Suriname zelf de handen uit de mouw moet stekenhij verklaarde dat hij de eischen der planterspartij zal tegengaan, maar dat de ingezetenen zelf moeten willen medewer ken. Een amendement om een post voor immi gratie pro memorie uit te trekken in plaats van voor drie ton, werd verworpen met 33 tegen 31 stemmen. De begrooting voor Suriname is aan genomen met 58 tegen 8 stemmen. De begroo ting voor Curasao is unaniem aangenomen. Hoofd stuk koloniën is aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Hoofdstuk onvoorziene uitgaven mede unaniem In de avondzitting is eenparig aangenomen de wet op de middelen, nadat de Minister van Finan ciën nadere inlichting omtrent den financiëelen toestand had gegeven. Tot dekking van alle tekor ten lot het einde van 1878 zal circa 41 millioen geleend moeten worden. De behandeling der geheele Staatsbegrooting is hiermede afgeloopen. De Kamer heeft in hare zitting van Woens dag aangenomen het tractaat mei Zwitserland, de onteigening voor den spoorweg Winterswijk— Pruisische grenzen (met 47 tegen 11 stemmen), de begrooting voor het domeinfonds, den afstand van njksgrond aan den Haag, en de bepaling van de nieuwe termijnen voor de voltooiing van het en de terugbetaling der geleende Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Bij de Dinsdag j I. gehoudene algemeene be raadslagingen over hoofdstuk X (koloniën) beval i de heer Van der Hoeven den minister krachti- 1 gen aandrang aan bij de Indische regeering tot uitvoering van het besluit betreffende de intrek king der bepaling van het Indisch polilie-strafre- glement nopens de verbreking van werkcontrac ten. In verband daarmede wees hij op de gru welen op de oostkust van Sumatra gepleegd door zoogenaamde vrije ondernemers, welke den ar beid der werklieden in vermomde slavernij doen ontaarden. De heeren Saaymans Vader, Teding van Berk hout en De Jonge herhaalden hun afkeurend oor deel over de politiek der regeering, ter zake van niet genoegzame bevordering van het christendom in Indie. De minister van koloniën handhaafde daaromtrent zijn vroeger geuitle meening. De plicht der regeering is de bevolking rechtvaardig te behandelen en haar te doen zien, dal de han- t delingen der regeering in het christendom wor- i telen. De minister erkende, dat als de Indische regeering te lang mocht dralen aansporing tot uitvoering van hel besluit omtrent het strafregle- ment noodig zal zijn. Een ontvangen uitvoerig rapport over den toestand op de Oostkust van Sumatra had hij nog niet kunnen nagaan. Het algemeen debat werd daarna ge.-loten. art. 10 werd de begrooting voor Suriname De Held, en Nieuwed. Crt. geeft een verma kelijke schets van den toestand onzer ruslende schutterij. Een nieuwbenoemd majoor dier soort van schut terij wordt daarin opgevoerd, vol illusiën en goe de voornemens. Een zijner luitenants echter slaat aan deze allen vrij wel den bodem in en antwoordt o. a. op de vraag, wat de rustende majoor te doen heeft Dat is zeer duidelijkeen diner geven, is het eenige wat gij doen kunt voor de defensie Aan wie? ik kan toch niet alle schutters vragenmijn huis en mijn beurs zijn daartoe niet ruim genoeg. Buitendien herneemt de rustende luite- lant weet niemand wie gij zoudt moeten uit- noodigen. In sommige gemeenten zullen de staten wel zijn bijgebonden, maar ik geef u mijn woord, dat er gemeenten zijn, waar zij in geen tien jaar zijn nagezien. Neen, vraag de officieren Een goed idééwie zijn dat Dat weet ik nietik heb er nooit van ge hoord. Wat. kent gij uw eigen kamaraden niet, met wie gij op het slagveld tent en bed, gevaar en vermoeienis zult moeten deelen Majoor ik zweer bij mijn sabel die ik niet heb, omdat een rustend schutter kenbaar is aan een absoluut gemis van elk wapen dat ik ze niet ken, al val ik over hen maar ik weet raad, ze staan in den Staatsalmanak. Laat ons zien. Binnenlandsche zaken, hoofdstuk VII, 5, dienstdoende rustende schutterij ach 1 dat valt tegen, alleen de majoors staan in dezen grooten ambtenaars-catalogus Majoor dan weet ik geen middel, hoe je er ooit achter komt wie je officieren zijn. Ik zou je raden, inviteer ze bij advertentie: Een majoor-commandant, geen gelegenheid hebbende om zijn officieren te lee- ren kennen, zoekt langs dezen meer en meer gebruikelijken weg in kennis te komen met zoo danige heeren, die bij zijn bataljon rusten als officier, teneinde, na kennismaking, tot een diner over te gaan in het belang van ’s lands defen sie. Toezending van portretten gewenscht, om te beoordeelen of het een diner met dames kau zijn Er moet toch een middel zijn om te ver nemen wie onder mij dienen Dienen Rusten, aan je chef! Mijn chef? ik heb er geen. ’t Is waar, dat is gek; enfin, schrijf naar den Haag, daar kan men u althans helpen aan het eenige, wat van de rustende schutterij te vinden is aan eenige vellen beschreven papier l Noordzeekanaal gelden. Daarna kwam de herziening van de kiestabel aan de orde. Voor den aanvang van het debat over de kies tabel had eene discussie plaats naar aanleiding van ingekomen adressen van Ged. Staten van Gelderland en Limburg, waarin werden medege deeld hunne adviezen, aan de Regeering uitge bracht. De heer Viruly stelde in afwijking van de com missie van rapporteurs voor ten aanzien van deze adviezen over te gaan tot de orde van den dag, als protest tegen het publiceeren der adviezen, welke de Regeering geweigerd had over te leg gen. Constitutioneel achtte hij die handeling niet gerechtvaardigd. Het voorstel werd door verschillende sprekers var. verschillende richting bestreden, op grond dat hoogstens aan die Ged. Stalen gebrek” kieschheid kon verweten worden, maar dat hun recht en plicht was licht te verspreiden het belang der provinciën te behartigen. De heer Viruly trok daarop het voorstel in, zoodal de adviezen ter inzage zijn gelegd. Bij de daarop aangevangën algemeene beschou wingen over de kiestabel motiveerde de heer Wintgens zijn ongunstig oordeel, zoowel wegens te overhaaste behandeling, als wegens den inhoud, maar vooral, omdat hij daarin het bewijs zag van gebrek aan moderatie bij deze Regeering. De heer Heijdenrijck motiveerde zijn stem legen het ontwerp. Hy keurt sterk de overhaasting af en betreurt die ongemotiveerde overijling. Was herziening noodig, met het oog op de onderwijs wet, dan had de kieswet geheel moeten herzien worden. De heeren Bichon en van Baar waren ook te gen hel ontwerp wegens overhaasting. De heer Mackaij wees op de toenemende verhouding lussehen hel aantal liberale verlegen- wooidigers en dat van de liberale kiezers, door dit ontwei p nog verergerd. De iieeren Vader en van der Schrieck laakten zeer de overijling De heer van Asch van Wjjck kwam van den ten Kerstdag den Nieuwjaarsdag op Dinsdag, de WEEKMARKT te SNEEK van den 25 Decem- e. k. zal worden gehouden op en die van 1 Januari op Sneek, 3 December 1877. J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris. DE PERS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1