NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. Tf a 1 3 No. 1. 1878. D RI R-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. WOENSDAG 2 JANUARI. 9 >i ienxvjaai’s-iu,e<litatie. U I T PERS. D E KENNISGEVING. 1 I - SMlhI.K c 0 1 H AA B I N X K X 1. A X - Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Naar men uit Harlingen aan de N. R. C. meldt, willen de hh. Kaptijn en Genlis de inschrijving van particulieren voor de lijn Harlingen-Salzber- gen staken. Zij zouden er in geslaagd zijn een financieele combinatie tot stand te brengen, waar door hoogstwaarschijnlijk het benoodigde kapitaal verzekerd is. Maandag jl is in het Paleis van Volk«vlyt het Schoolmuseum geopend. De heer van Olterloo hield, als voorzitter van de voorloopige commis sie, een openings-speech, die doel en strekking van het museum deed kennen de bevordering van de middelen voor het aanschouwelijk onder wijs een en gelegenheid voor den industrieel om zyn werk ten algemeenen nutte bekend te maken. Met eene hulde aan dr. Sarphati en de mededee- Jing, dat het eerste denkbeeld van dit museum bij het onderwijzersgenootschappij was gerezen, eindigde hg. De indruk, die hel museum geeft, is volgens de Amst. Cl. zeer gunstig. AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De gezamenlijke opbrengst der St. Agatha-goe- deren bedraagt f 150,515. »De hoop, zegt de N. R. C. die sommigen naar Cuijk lokte, dat er nl. een zoogenaamd koopje te doen zou zijn, is niet verwezenlijkt en zulks niettegenstaande men vrij algemeen verzekerde, dat de Katholieken niet koopen zouden en men bij voorkomende gelegen heid zelfs voor f 10 per dag geen arbeider zou kunnen krijgen om het aangekochte land te be werken.” sbelanghebbenden, daartoe bij openbare kennis- sgeving opgeroepen, zich aan, ter Secretarie der >gemeente, met overlegging van een afschrift van «hun patent.” Roepen bij deze op alle zoodanige ingezete nen of belanghebbenden, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, en op de lijst ver- geniaalst te worden, om zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te melden Sneek, den 28 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA. Weer is de geschiedenis der menschheid een boekdeel rijker geworden. Het jaar 1877 behoort tot het verleden. Wij slaan weer aan den aanvang van een nieuwen jaarkring en met frissche moed en nieuwe levenslust treden wij de toekomst tegemoet Wat het nieuwe jaar ons zal brengen elk in zijn kring? Wie zal het zeggen, wat 1878 voor elk onzer in zijn schoot verborgen houdt Zeker zal ook thans weer, even als vroeger, het zoet door het zuur worden gemengd. Er zal zonneschijn en regen vallen op ons pad; er zal vreugde gesmaakt en leed geleden worden er zullen harten beginnen te kloppen en er zullen aarten versteenen; er zal weer geliefd en gehaat worden er zal vrede zgn en stryd tusschen in- BURGEMEESTER de gemeente Sneek Gezien de missive van den Commissaris des Konings van den 11 December 1865, le afdee- ling no. 2170, betrekkelijk de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking Gelet op artikel 3 van het Koninklijk besluit van den len December 1865 (Staatsblad no. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking, ter uit voering van art. 11 der wet van 3 Juli 1865 (S laatsblad no. 70), luidende als volgt «Jaarlijks in Januari wordt door het gemeen- Biebestuur opgemaakt eene lijst van hen, die Bin de gemeente een vak van Nijverheid uitoe- sfenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten »van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen seen lager recht in Nederlandsch Indie kunnen Bworden ingevoerd, voor zooverre zij op de wij- yze, in de volgende zinsnede bepaald, het voor- snemen hebben te kennen gegeven, om goede- Bren ter verzending naar Nederlandsch Indie te «vervaardigen of te bewerken. som op die lyst geplaatst te worden, melden t en WETHOUDERS van Op de in de vorige week te Amsterdam gehou den vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond is o. a. besloten aan den heer van Houten een adres van adhaesie te richten no pens diens nota omtrent het algemeen stemrecht en het oprichten van bureaux van informatie voor den arbeidenden stand te bevorderen. In de tweede zitting behandelde het Bond de vraag of er reden bestaat om de hulp van den Staat in te roepen tot het oprichten van vakverenigin gen. Het voorstel, uitgaande van de Amsterdamsche Meubelvereeniging en gericht tegen vrije concur rentie, werd met 42 legen 4 stemmen verworpen. Daarna was aan de orde de vraag of productive associatie aan te bevelen is boven hel tegenwoordig toonstelsel. Bij acclamatie maakte de vergadering uil dat productive associatie aanbevelenswaardig is voor die vakken welke er voor geschikt zyn. Het punt zal nader worden behandeld op een congres te Utrecht te houdén. Omtrent het stelsel van tien uren arbeid be sloot men, dal alles bij het oude zou blijven. Hel Hoofdbestuur is gemachtigd reizende spre ker» aan te stellen, om de beginselen van het verbond m wikkelen. Met meerderheid van stemmen werd na discus sie bestolen, dat, om het vei e<migingsleven aan te wakkeren, gemengde vereenigingen .-an werklie den zouden worden opgei icht. Daarna hadden de benoemingen plaats De tijd gedoogde niet alle punten van den beschrijvings brief le behandelen. Het Vad deelt eenige cijfers mede uit de sta ten betreffende het drankverbruik. Groningen bekleedt daarin helaas 1 de eereplaats en ver bruikt per jaar elt titer per hoofd (vrouwen en kinderen meegerekend). Na Groningen volgen Zuid- en Noordholland, de eerste met 10,78, de laatste met 10,38 liter per hoofd. Limburg geeft verreweg hel gunstige resultaat en slechts in één gemeente wordt meer dan 10 liter per hoofd ge bruikt, en dit is een gemeente, waar veel vreem delingen komen. Wat enkele plaatsen betreft, Rot terdam gebruikt gemiddeld 50 a 55 liter per hoofd. Den Haag heeft het lot 40 liter per hoofd gebracht; Eenige gemeenten maken een gunstige uitzonde ring; nog zijn er 27 gemeenten, waar minder dan een liter per jaar en per hoofd wordt geconsu meerd; in Overijssel is dit het geval te Kamp»r- veen. Onder alle gemeenten zijn er slechts twee (Limburgsche) waar in hel geheel geen gedistil leerd wordt veraccgnsd. De goede uitzondering Limburg is voor een deel toe te schrijve' De laatste tonen van bet vredelied, dat ook ians heeft weerklonken binnen de Irotsche wan- >n der christeniernp"1” In ieder on ziine P» -on overtuiirimr beet te mogen snbidden, wat voor hem aanbiddenswaardig is - zijn nog niet geheel weggestorven. De Halle bjih’s, die, volgens de symbolieke overlevering li de grijze oudheid, voor ruim achttien eeuwen Bven Bethlehem’s velden weei klonken en ie, van het Oosten naar het Westen, van het inden naar het Noorden werden overgebracht, rerden ook thans weer in de christenwereld door uizende menschentongen aangeheven. Het christenlied; bij uitnemendheid ivrede op krdeheeft licht en- warmte gegeven aan de iatste donkere dagen van het wegstervend jaar, mdat het op nieuw de blijde boodschap bracht, al het rijk van vrede en liefde van licht en iaarheid gekomen is. Zou 't inderdaad zoo zijn Ruim achttien eeuwen zijn voorbij gegaan se- ert zij voor ’l eerst werd verkondigd; geslachten an geslachten zijn gekomen en heengegaan, om veer plaats te maken voor anderen, maar de |!gde boodschap, die het »v>ede op aarde” ver kondigde, wacht neg altijd op hare vervulling. Nóg overstemt, ook in ons christelijke wereld- teel, de donder van het geschut maar al te vaak iel feestlied der negenliendeeuwsche beschaving •n humaniteit nóg dreunt de reusachlige stoom- lamer onophoudelijk in de groote ijzergieterijen «n .ichiet hij tijd te kort om de arsenalen en tuighuizen •ie vullen melde vreeselijkste vernielingswerk!uigen inóg heerscht het recht van den sterkste, van het ruwe geweld, in het christelijk Europa, dat bijna ihezwijkt onder den steeds zwaarder wordenden last van het militairisme, dat voortdurend eenige millicenen krachlvolle mannen onttrekt aan de werken des vredes; nóg woedt de krijg met fel heid en verbittering en worden duizende bij dui lenden geofferd aan den groeten worgengel, die Oorlog heet. Schrille dissonanten, voorwaar, te midden van het vredelied, waarmeé het wegstervend jaar weid besloten dividnën en volkeren. De duisternis zal strijd voeren tegen het licht; de reactie zal zich kramp achtig vastklampen aan de zegekar van den voor uitgang, teneinde deze in baar vaart te stuiten, en de vrijheid en humaniteit zullen de worsteling voortzetten tegen willekeur en onkunde, legen BOEREN! ^_gewela- eslagen zal dus weer krachtige hoof- den en toebe'harlen noodig hebben, om aan het levenslied In individuen en volkeren, frissche kracht en ’’ieuwen gloed te geven. Ook thans weer rust op ieder onzer de plicht, om, niet maar alleen in eigen kring, maar ook daar buiten, ook in den grooten tempel der menschheid, ons, «Excelsior!” naar honger te doen weerklin ken. Voor een deel toch hangt de ontwikkeling, het geluk, de vooruitgang der menschheid ook van ons zelven af. Ieder volgend geslacht plukt immers de vruchten van het zaad, dat door hel vorige werd uitgestrooid, en wij allen zouden voor ons deel de treurige verantwoordelijkheid moeten meèdragen, indien het nageslacht slechts doornen en distelen vond, daar, waar het vrucht meende te moeten vinden. Ons leven ons individueel leven namelijk is kort maar boven den mensch staat de mensch heid, en haar leven is lang Dat wij dan samenwerken, ieder naar zijne beste krachten, om voor haar het rijk van vrede •n liefde, van vooruitgang en beschaving, van ware vrijheid en humaniteit, al meer en meer op vastere grondslagen te vestigen Laat ons voortaan niet maar alleen instemmen met het lied der christenheid, dat ons jaarlijks het »vrede op aarde” op de lippen legt, maar gordenwij ons aan, om ook door onze daden te too nen, dat we werkelijk, naar hoofd en hart beide de strekking van dat lied hebben be grepen en het ook in b epas ing weten te brengen Als we dat allen doen, dan zal het jaar 1878 een gezegend jaar worden in de geschiedenis der menschheid! De Arnh. Crt. wijst op den zeer gunstigen loop der parlementaire werkzaamheden. De geheele staatsbegrooting is dit jaar door de -Tweede en Eerste Kamer afgedaan op 22 December. Hel is te hopen, schrijft het blad, dat onze geschied schrijvers dit, gelijk de oude geloofwaardige kro niekschrijvers deden, als een memorabel feit, in de historieboeken voor de nakomelingschap no leeren zullen, dat in het jaar onzes Heeren dui zend acht honderd zeven en zeventig het zulk een voorspoedige winter was, dat men met Kerst mis nog geen sneeuw of ijs had gehad, dal al de begrootingen door de wetgevende macht wa ren aangenomen, en dat de Kamers naar huis gingen, omdat er niets meer voor haar le doen viel. Wel mag de vertegenwoordiging dan nu ook aan de regeering de woorden toevoegen (hoewel het een erg afgezaagd citaat is) Ich hab das Meinige gethan. Thun 8ie das line Die spoedige behandeling, een bewijs van-ver trouwen der vertegenwoordiging, verhoogt even wel de zedelijke verantwoordelijkheid van het ka binet. Het blad hoopt en vertrouwt dat de re geering, het groot vertrouwen haar geschonken zal weten te waardeeren. Haar taak is moeilijk maar loonend, en het zal haar, blijft zij aan de groove constitutioneels en liberale beginselen, aan de politiek van vooruitgang en hervorming vast houden, aan medestrijdeis en medestandeis niet ontbreken. Op dit uogenbük kan zij naar waar heid er op roemen, dat het gansche constitutio- neele en liberale Nederland aan bare zijde staal. Zij zou zeer groote fouten, grootere dan men voorzien kan, begaan moeten, om thans een piin- cipieele oppositie van den kant van constitutio- neelen en liberalen te ontmoeten. Maar daarom ook moet het nieuwe kabinet niet doar«ongeduldige.,vrienden zich laten diijven om met overhaasting van zijn regéeringslaient-en regeerbeleid te doen blijken, en het scherm op te halen vóórdat alles behoorlijk ingesludeerd voorbereid en gerepeteerd is. Ook voor den ijver zijner geestdriftige vriendenvoor hunne overdreven bezorgdheid en de zucht om hunne vrienden in het ministerie te vertroetelen, zij hel op zijne hoede. Een ministerie moet niet den indruk geven van kraakporcelein te zijn. Wie in onze dagen minister wordt, weet dat hij hee- ten strijd te gemoet gaa,t.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1