GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE L 0 1IHS. 0 neek. No. 6. 1878. ZATERDAG 19 JANUARI. !HTEN r 1 KIESRECHT. BEZÜINIGI 07%% f 12,H 1 1 RFF‘ 0 inp, J J) De Commissaris voornoemd. - aear PERS. i -- Mirandulle en Idzerda. heeren Blussé en van de Pulte. Het N van ardeer- B X N E X L A X Ingelsch euss en zoo de I begaf, de Dar- gegrond. omen. aan op- tje. 62,50, Here) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. N'. int) i Porte icha als t heden t Niko- 63,00 4 ƒ--; 36/8 64,00, 62,— a gevoerd Lamme- i 0 Paard, eren ren 64 i ƒ- TEX De Nouvelles de Versailles wil weten, dat de Prins van ©ranje met eene dochter van Koningin Victoria huwen zal. Dit bericht zou ontleend zijn aan een brief van het huis Hope. reilende e wor- mnsfield gen van ƒ-- a ƒ39.— bericht ing der Widdin. ivergave >or hel i Croot- et Kus- zullen ;edecld ƒ9 13 a 62,—, De Gemeenteraad van Amsterdam heeft, op voorstel van burg, en weth., afwijzend beschikt op een verzoek van de heeren Veen en anderen te Sneek, om den Minister van binnenlandsche Zaken een adres te zenden, teneinde aan te drin gen op het graven van een kanaal van Stavoren over Sneek naar Leèüwarden. Dezer dagen werd melding gemaakt van een persoon te Wildervank, die, om het koninkrijk der hemelen te verdienen, besloten had 40 dagen te vasten, althans geen vaste spijs te gebruiken. Zijn vrouw, die, wegens de consequentie waarmede de proef werd voortgezet, voor ’t lichamelijk welzijn van haar echtvriend begon te vreezen, heeft aan de zaak een eind gemaak t door een harer bekenden i bezet, e Porto olen. jens be- zolmach- Ikwartier Men schrijft uit den Haag aan de Zutph. Ct. jNaar ik verneem, zal de Tweede Kamer zeker niet voor Maart terugkomen. Op dit oogenblik zou er dan ook voor de kamer geen werk zijn. Aan de verschillende departementen is echter reeds veel in voorbereiding, zoodat de afgevaar digden in Maart waarschijnlijk weer grondstof ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In ’t Venloosch Weekblad wordt de noodzake lijkheid betoogd van betere aaneensluiting der Roomsch katholieke kamerleden. Zij zijn te voor zichtig en te bescheiden, en hoewel zij als katho lieken bestreden worden, zij durven zich toch niet als zoodanig verdedigen. Zoodra er sprake is van het vormen eener partij, deinzen zij schroomvallig terug. T Is wel mogelijk, dat men na een partij- formatie nog heftiger op de Roomschen zal gebeten zijn dan nu, maar men zal hen dan respecteeren, terwijl men hen zal verachten als zij zich vrees laten aanjagen. Met een aanhaling uit de rede van den minister Kappeyne toont het V. W. daarom aan, dat de Roomschen een partij vormen en een goed georganiseerde ook. «Wat ons ontbreekt zoo vervolgt het blad Is, dat onze afgevaardigden niet even vast aaneen gesloten zijn als de kiezers daar buiten, die hen zonden. Uit een idéé voorlgesproten, behoorden zij als klissen aan elkander te hangen, en zij doen het als droog zand. Elk stuurt zijns weegs en nie mand weet waarheen, ’t Is treurig en noodlottig tevens. Op deze wijze hebben de katholieken alle nadeelen eener partij, zonder de voordeelen. Wel den haat maar niet den invlóed, niet de kracht. Hoé zullen deze tirailleurs tegen de liberalen stand houden, die als een phalanx, schouder aan schouder staan, en op het kommaudo van den chef wachten! De Arnh. Ct. maakt van deze beschouwing ge wag, maar voegt er de opmerking aan toe, dat de katholieke leden van de kamer beter hun plicht begrijpen dan de redactie van het V. W. Art. 82 van de grondwet toch zegt wel niet: »de leden der Tweede Kamer hangen als droog zand aan elkan der,” maar: »de leden stemmen elk volgens eed en geweten.” Had de grondwet het anders gewild, zij had kunnen bepalen zij het ook niet met de kernachtige uitdrukking »de leden hangen als klis sen aan elkander” «de leden stemmen zooals hun door hunne partij gelast wordt.” Bij gelegen heid eener grondwetsherziening zoo besluit de A. C. kan de redactie van het V. W. deze of soortgelijke redactie in overweging geven; zoolang de tegenwoordige grondwet bestaat, zal men er zich aan moeten onderwerpen dat de leden, de Katholieke en de Luthersche en de Israëlitische en de Protestantsche, zelfstandige volksvertegen woordigers zijn en geen klissen. ERDAM 15 Jan. 64% 12% 12% 49% 92% 88% 74% 56'Z 53% 9%0 102% 11% 60% De VOORZITTER van der. GEMEENTERAAD van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz. van den 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de in woners dezer gemeente uil, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15en Februari e. k., hetzij door de aanslag billetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden, te doen blijken. Sneek, den 15 Januari 1878. De Voorzitter voornoemd, J. van DRIESSEN. Ned.-Indie op Het Vad. verneemt ook uil goede b<-on, dat Het bericht, als zou de heer Lansbeighe wegens ziekte zijn ontslag hebben verzócht als Gouv - Generaal van Ned.-Indie, geheel uit de lucht ge grepen is. De Commissaris van Politie te Sneek, herin nert de ingezetenen aan Art. 191 der politie verordening, hetwelk lui 11 Op het eerste gerucht van brand, zijn de hoof den des h'iisgezins van de tien aan weerszijden van het biandende pand gelegene woningen ver plicht, terstond een emmer met water vóór hun ne woningen op straat beschikbaar te stellen. Bovendien zal zoo de brand tusschen zons- onder- en opgang plaats heeft, voor eene der voorramen der huizen in de geheele wijk, waarin de brand ontstaat, licht brandende gehouden wor den, vau ’s nachts 12 uur tot zonsopgang. Zullende hieraan streng de hand worden ge houden. De Haagsche correspondent der Zutphensche Crt., deelt mede, dat de commissie van vyven uit de liberale partij van de Tweede Kamer, welke commissie eerst door het overgaan van den heer de Vries naar den Raad van State en later door het verhuizen van de heeren de Roo en Smidt naar de Ministertafel onvoltallig was gewoiden, thans is aangevuld met de heeren van Houten, Mirandvlle en Idzerda. De twee overige leden, die in deze commissie zitting hebben, zijn de v. d. D. zegt in staat te zijn het de Midd. Ct ontleende bericht omtrent de treding van den heer Fransen van de Putte als Gquv.-Generaal van Ned.-Indie op de stel ligste wijze tegen te spreken. Te Rotterdam is eene vergadering gehouden ter bespreking van de wenschelijkheid van het instellen van een Kamer van arbitrage voor han- delsgeschillen. Eene commissie zal de zaak voor bereiden. voor het Staatsblad genoeg zullen vinden In Februari wordt ook de schoolwet van mr. Kap- peijne verwacht. Voor concessie aan de klerika- len maakt zich niemand meer bevreesd, maar toch ’is men zeer nieuwsgierig, of de regeering den moed zal hebben, den knoop flink door te hakken. Zonder geld uit de Staatskas zal dat natuurlijk niet gaanmaar ik maak mij geen oogenbLk bevreesd, dat onze Minister van Binnenl. Zaken daarvoor zal terugdeinzen. Om de groote kosten van defensie mag de volksontwikkeling niet lijden, heeft onlangs de nieuwe Minister van Oorlog gezegd en zoo sprekende heeft hij on getwijfeld ook het gevoelen zijner ambtgenoot en uitgedrukt. «Maar hoe meer geld de Minister van Binnenl. Zaken van zijn ambtgenoot van Financiën vraagt voor verbetering en uitbreiding van het lager onderwijs, des te meer nieuwe belastingen zullen er moeten worden uilgeschreven. En dat de Minister van Finantiën daarmede verlegen zit verwondeit mij nog minder dan vroeger, nu ik het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot herziening van de ongebouwde eigendommen heb gelezen De een wil dit, de ander wil dat; maar wat de meerderheid in de Tweede Kamer nu ei genlijk wil, dat kan men uit het verslag over dit ontwerp onmogelijk opmaken.” Er wordt in den laalsten tijd dikwijls geklaagd )ver de zware belastingen, die wij ten behoeve |an het Rijk, de Provincie en de Gemeente moe- en opbrengen. Nu is het zeker niet te ontkennen, dat er door ien Nedei landschen staatsburger jaarlijks heel Wat naar de respective belastingkantoren meet worden gebracht, terwijl de lasten nog alle jaren iwaarder worden, naarmate de behoeften toene men, zelfs zóó, dat het telkens moeilijker wordt om evenwicht te houden tusschen de uitgaven en nkomsten. Immers: toenemende ei»chen eener- tijds en de moeilijkheid om de inkomsten met lie eisehen gelijken tred te doen houden ander- tijds, doen bezwaren ontstaan, die vaak niet ge- nakkelijk kunnen worden te boven gekomen. Wat bijv, de huishouding van Staat aanbelangt, staan wij reeds voor te korten, niettegenstaande de staatsbegroofing over 1877 een eindcijfer aan wees van f120 000000, wat zeker nog al een respectabel sommetje is voor eene bevolking van aog geen vier milhoen zielen. De door den ex-minister van der Heim inge- liende begroeting voor 1878 gaf zelfs een eind- tijfer aan van f 121,052,941,22’, met een ver- noedelijk té kórt van f9,531,211,22’ Er zullen dus voor de groote huishouding van Staat weer nieuwe bronnen van inkomsten noeten worden gezocht, tenzij belangt yke be- luinigingen kunnen worden aangebracht. Als we de cijfers van bovengenoemde Staats begroting nagaan, dan zien we op die voor 1878, dat de «innemende”, maar weinig «pro luctieve” departementen van Oorlog en Marine, especlivehjk f24,100,000 en f 13,781,084,463 Vroegen cm hunne waardigheid op te houden; ïene ophouding van waardigheid, die ons alzoo op nagenoeg 38 millioen guldens of ruim der jeheele uitgaven te staan konit. ’t Komt ons voor, dat op die onverzadelijke lepartementen wel eenige miilioenen konden be zuinigd worden, zonder dat onze huishouding tan Staat er schade door zou lijden. tuiging, die trouwens door velen met ons ge deeld wordt dat het eene dwaasheid is, voor een landje als ’t onze, er zoo’n weelderig de partement van Oorlog op na te houden. De miilioenen, daaraan sedert jaren met kwistige hand weggeworpen, konden vrij wat nuttiger be steed en vrij wat meer productief gemaakt wor den, indien ze bestemd werden voor werken des vredes en dienstbaar gemaakt aan de intellectu- eele en moreele ontwikkeling des volks. Als tegenstelling nu met hetgeen Oorlog en Marine jaarlijks verslinden, maakt het cijfer, 't welk van Rijkswege aan het Onderwijs wordt besteed, al een bitter treurige figuur. Dat is te meer te betreuren, omdat de uit gaven voor het onderwijs, die in de laatste jaren enorm zijn loegenomen, nu bijna geheel op de schouders van de gemeenten zijn gelegd, wat in vele gevallen weinig bevorderlijk is voor zijn bloei, omdat onderscheidene gemeentebesturen zich on genegen betoonen daarvoor ook njaar een stuiver meer uit te geven, dan waartoe zij, ingevolge de wet, verplicht zijn, terwijl zelfs de voorbeelden niet zeldzaam zijn, dat men door allerlei sloop jes” zelfs de voorschriften der wet tracht te ontduiken. Dat "een en ander nadeelig moet werken op het openbaar onderwijs, dat, volgens art. 194 der Grondwet, een svoorwerp van aanhoudende zorg der Regeering” moet zijn zal door nie mand kunnen worden ontkend. Die «aanhouden de zorg” zal dan ook-op andere wijze moeten blij ken dan tot nu toe, zal zij aan het erondwelte- lijk voorschrift beantwoorden. M a. w. het Rijk moet althans een gedeelte en dan nog wel een belangrijk gedeelte overnemen van de kosten voor het openbaar onderwijs, waardoor thans vooral die gemeenten bovenmatig worden gedrukt, die geen sloopjes” zoeken cm de Wet zooveel mogelijk te ontduiken, maar die, haar loyaal uitvoerende, zich geplaatst zien voor fi- naulieëlebezwaren,welke hare krachten tenslotte te boven zouden kunnen gaan. De saanhoudende zorg” der Hooge regeering moet dus daarheen gericht zijn, dat de sbedel- penning”, die jaarlijks op de staatsbegroofing voor ^Onderwijs” wordt uitgetrokken, op een waardig cijfer worde gebracht, en dit kon o. i. zeer goed geschieden zonder belasting-verhooging, als men Oorlog en Marine maar behoorlijk wilde kortwieken. UIT DE Met het optreden van het nieuwe ministerie, waarin de heer de Roo als minister van Oorlog titling nam, is, wel is waar, eenige bezuiniging •p het budget van Oorlog aangebracht, maar van ;roote beteekenis is dit niet. Dat er op ons veelderig en improductief oorlogs-budget, ’t welk telken jare een hooger eindcijfer aanwijst, een Jaar millioen geschrapt konden worden, bewijst teer zeker, dat de nieuw opgetreden minister ge degen is wat te bezuinigen wat zeker prij. lenswaardig, is maar zoolang onze vertegen woordiging voortgaal nog ruim 22 miilioenen toe le staan aan den Oorlogsminister hij heete ian liberaal of conservatief zoolang kan o. i. liet in ernst worden beweerd, dat er nog niet heel wat valt te bezuinigen op onze staalsbe- jrooting. Wij hebben er vroeger bij hei haling op ge vezen en herinneren er thans op nieuw aan, at het onze innige overtuiging is eene over- 3-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1