1 GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Pits 1878. No. 12. D Ti I FC-E N-D E 9 FEBRUARI. ZATERDAG IX. RI (Hl TEN ton 70,00 ton ƒ33,50. ton 72,— Oost- slandigheden, nog wel van grooten invloed zijn op de toekomst der Katholieke kerk. - a f~ stuk. 1127. 7o Is ƒ12,09 78%. 87,. S N I. de Sneeker KENNISGEVING. K E N N I S G E VING. KENNISGEVING. Fï* WETHOUDERS van en «Wie liet eerst gereed gram Een grijs en eerwaardig hoofd heeft zich ter ruste nedergelegd; een hoofd, waarover de stor men des levens vaak met onstuimige kracht heb ben gewoed, dat zeker menigmaal zwaar gedrukt werd door pijnlijke zot gen, maar dat zich toch Deze CO U RA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ord Harting- e information Porte dat de gesloten en de is inziens was deondertee- iloedvergieten I. r 50 j li ten, 7 i Corr meldt ng van heden iren is te Adri- 1 ng over een an Ignatieff i, tipgedragdi der dagteekej ff den eventu-| rabie aan Rus- Jcht, is hier die vier uren «kiezing van de afgevaardigden ter Eerste Kamer «van de Staten-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 5 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S, HAAGSMA. ens f 70 )e grootvorst van het slui- ekering gege- den acht ge- wat gezien gedurende dat en te midden van die veel en daar moet zeker veel strijd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen ter kennis van de in gezetenen dat door hen voorloopig is vastgesteld, het Ko hier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1878 en dat dit kohier, te rekenen van den 11 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen wel ken termijn elk zijn bezwaren tegen het kohier op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad kan indienen. Sneek, den 8 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secretaris. zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens ei gen militaire dienst of die van broeders te ver krijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd móet worden ingeleverd. Sneek, den 25 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken door deze bekend, dat het door hen voorloopig vastgeslelde kohier van den Hoof- delijken Omslag dezer gemeente, voor het dienst jaar 1878, gedurende den tijd van veertien da gen, ingaande den 11 dezer maand, ter Secre tarie voor een ieder ter inzage zal liggen. Voorts wordt aan degenen, die bezwaren tegen hunne aanslagen moglen hebben, herinnerd, dat zij hunne op ongezegeld papier geschrevene re clames, vóór het verloop van den termijn der visie, bij den gemeenteraad behooren in te die nen. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Sneek, den 8 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secretaris. Tonin heeft richt gegeven land en hem en te staken, uis heeft sir egeering geen de wapenstil- 12% De Directeur van het Postkantoor te Sneek heeft de eer ter algemeene kennis te brengen, dat van af 16 Februari e. k. de uitreiking der aangeteekende brieven uitsluitend plaats zal heb ben tegen afgifte der desbetreffende bezorgde kennisgevingen, welke stukken in tegenwoordig heid van den postambtenaar door den geadres seerde of zijn gemachtigde moeten worden on- derteekend daardoor komt de bepaling te ver vallen, dat ten bewijze van ontvang, de handlee- kening in een register moet worden geplaatst. Voorts wordt medegedeeld, dat van af genoemd tijdstip het te heffen recht voor brieven met aan gegeven geldswaarde van 5 Cts. tot op 2'/2 Cts. voor elke honderd gulden wordt verminderd ter wijl het minimumrecht voor elke zending op 15 Gis. bepaald blijft. De Directeur voornoemd, ENGELHART. 50 a leur 72,50, keur ƒ65. >0 70,00, len in godsdienstige (bittere) oo- maar per 4<) gram1 gever) hier nog slechts eene korte revue omtrent het leven van Pius ix, zooals wy die in Meyer’s Handlerikon vinden aangeteekend. Pius IX, vroeger graaf van M astaï-Fer ret ti BURGEMEESTER de gemeente Sneek Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19en Augustus 1861 (Staats blad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen door deze ter kennisse der belangheb benden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sten Dec. 1877 nog in leven waren en ingezeten van het Rijk zijn gebleven zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Maandag den 18 Februari e. k des voormiddags ten elf ure. dat op den 20sten dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wettige ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 0 a 71,50, r 68,- 4 13. 4 ƒ-,- ƒ61,-, iangevoerd 60 Lamme- 1 en 0 Paard, ialveren 8 meren 12 4 Hel Vad. wijst op het groot gewicht aanvullingsverkiezingen, die tegen den 26 Febru ari zijn uitgeschreven. De verschillende partijen in de nieuwe districten zullen dan voor het eerst hun krachten meten en voorts is het bij derge lijke verkiezingen niet een strijd om behoud van het veroverde, maar een strijd om vermeerde ring van kracht. Bij periodieke verkiezingen heeft meestal het aftredend lid 10 a 20 pet. boven zijn tegenstander voor, bij den aanstaanden verkie zingsstrijd zullen de partijen, met hare meest uit stekende mannen op den voorgrond, op geheel vrij terrein tegen elkander over slaan. Zoo althans moest het zijn. Maar de ondervinding leert, dat bij de verkiezingen voor de volksveite- genwoordiging niet altijd de meest uitstekende mannen op den voorgrond treden. Voor een deel is dit daaruit te verklaren, dat niet alleen de mannen, die de kiezers het liefst zouden afvaar digen, zich beschikbaar stellen voor een dèel echter is het ook te wijten aan lokalen naijver en persoonlijke invloeden. En toch is de keuze der candidaten van het grootste gewicht. Niet alleen omdat de meest bekwame, veelzijdig ont wikkelde candidaten meer kans van slagen heb ben, maar ook omdat in het Nederlandsche Par lement alle partijen zonder uitzondering aan krach tige, eminente persoonlijkheden behoefte hebben. Nog slechts drie weken scheiden ons van de verkiezingen, waarschuwt het Vad. en de tijd' van voorbereiding is dus kort. Moge hij door onze geestverwanten te Winschoten, Amsterdam, Rotterdam, Hilversum, Zevenbergen en Goes goed worden besteed 1 Vooral in de drie laatstgenoem de districten zal de stryd warm zijn, een re den te meer om geen dag verloren te doen gaan. Men vergete het niet«Wie het eerst gereed is, heeft veel voor." geboren 13 Mei 1792 te Sinigaglia, ging in 1823 als missionaris naar Chilie, werd in 1827 be noemd tot Aartsbisschop van Spoleto, en in 1832 van Imola. Nadat hij in 1840 tot kardinaal was verheven, werd hij den 16 Juli 1846 tot Paus gekozen, en, met het oog op de hervormingen welke men bij zijn optreden tegemoet zag, als zoodanig met gejuich begroet. Al heel spoedig echter betoonde hij zich afkeerig van de revolu tionaire beweging, en slechts met tegenzin be willigde hij in de Staatsregeling van Maart 1848, in de oorlogsverklaring aan Oostenrijk, in de vorming van een wereldlijk ministerie etc. Tengevolge de wilde volksbewegingen vluchtte hij den 25 November naar Gaëla, om na de be zetting van Rome door de Franschen, den 12 April 1850, aldaar terug te keeren. Van nu af aan verzette hij zich, door allerlei reactionaire maatregelen, tegen alle zoogenaamde nieuwighe den. Tengevolge de herstelling van het koninkrijk Italië in 1859 verloor hij twee derde gedeel ten van den Kerkdijken Slaat, en, na de neder laag zijner huurtroepen bij Castelfidardo (^16 Sept 1860), ook Umbrië en de Marken. Onder be scherming der Fransche bajonetten bleef hij toen nog slechts in het bezit van het zoogenaamde Patrimonium Petri (het erfdeel van Petrus). Onder den invloed der jezuïten keerde hij zich nu geheel af van alle liberale denkbeelden, verkon digde den 8 Dec. 1854 hel dogma der onbe vlekte ontvangenis van Maria, vaardigde den 8 Dec. eene encyclia uit, die zich in middeleeuwsche be schouwingen bewoog; deed den 29 Juni 1867 een groot kerkfeest vieten ter herinnering aan den 1800-jarigen sterfdag van de apostels Petrus en Paulus en riep den 8 Dec. 1869 op het Va- ticaan een ecumenisch com ilie bijeen, T welk den 18 Juli 1870 de onfeilbaari.eid van den Paus tot dogma verhief. Gelijk men weet, verloor hij in Sept. 1870 ook het patrimonium en de stad Rome, die sedert tol de hoofdslad van het kóninkryk Italië werd ver heven. In zijne laatste levensjaren was (de 80-jarige grijsaard bijna voortdurend sukkelend, alhoewel zijn geest tot aan de laatste levensdagen toe flink helder schijnt te zijn gebleven. leemt, is eene ten van eene het Weener die het Pa- altijd fier omhoog heeft weten te houden, ondanks de meest harde slagen van het wisselend levens lot. De telegraaf bracht ons gisteren het bericht, en we hebben daarvan dadelijk aan onze abonnés kennis gegeven dat Pius IX met meer tot de levenden behoorde. De oogen van dien ruim tachtigjarigen grijs- 68,50. aari’ hebben heel jr 69,00 k veelbewogen leven 10 a/— i6/4 40/, KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren“ Gedeputeerde Staten van Friesland van den 24 Januari 1878 No 21, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende: UITNOOD IGING. «De Gedeputeerde Staten van de Provincie «Friesland, «Gelet hebbende op het 2e lid van art. 73 der «wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no 37); «Noodigen, bij deze de inwoners der provin- «cie uit, om, zoo zij in andere provinciën in de «rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daar- »van vóór den 1 April aanstaande aan hunne «vergadering te doen blijken, ten einde door haar «daarop kunne worden gelet hij de opmaking «der lijst van hoogstaangeslagenen voor de ver bewogen tijden, gestreden zijn, ook tusschen eigen hoofd en hart van den grooten afgestorvene, alvorens de koude vinger des doods dal hart deed stilstaan. Hoezeer men nu ook met hem moge verschil- en staatkundige richting, en hoezeer men het ook mag hebben betreurd, dat een man, met zulke uitstekende gaven naar hoofd en hart beide, zich in de laatste jaren voortdu rend heeft verzet tegen alle beginselen van voor uitgang en zich altijd op nieuw aankantte tegen de moderne staatsinstellingen van onzen tijd, toch heeft Pius IX o. i. recht op waardeering zoowel van tijdgenoot als nageslacht, zoowel van vóór- als tegenstander. Heeft zijn non possumus! de vooruitgang in Staat en Kerk niet kunnen stremmen, maar inte gendeel het gedenkwaardige antwoord uitgelokt «wij gaan niet naar Canossa 1” heeft zijn drei gende banbliksem niet kunnen voorkomen, dat het wereldlijk gezag der pausen een einde nam en Rome de hoofdstad werd van het herboren ko ninkrijk Italië heeft om kort te gaan zijn strijd tegen den vooruitgang geen resultaat gehad, en hem-zelf slechts doornen en distelen op zijn l levenspad doen oogsten tcch dwingt hij, misschien wel juist door dien volhardenden tegen- I stand door zijne persoonlijkheid, de eerbied en I bewondering af van tijdgenoot en nageslacht Eerbiedwaardig in zijn persoon, hoorden we uit I zijn mond als ’t warenog de wegstervende echo van ’t verleden en bewonderen we in hem de volharding die hij ook met het vooruitzicht op grievende teleurstellingen, in zijn wanhopigen strijd tegen dan negentiend-eeuwschen tijdgeest ten toon spreidde. Paus Pius IX zal dan ook een geschied kundig persoon van beleekenis blijven, en zyn f heengaan kan, onder de tegenwoordige tijdsom- Wij zullen ons daaromtrent echter op ’t voor t Bin- 1 genb]ik niet in beschouwingen verdiepen, UIT DE PERS. /IITEW T E R D A M b. 5 Feb. 64%. 127. 12>/4 49 89 56’/. 54%. 10l>/4 12% van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1