GE1ENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, TOWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE i I Ir I No. 15. 1878. 20 FEBRUARI. WOENSDAG 11 •te te .tinnui;laauaii.»ih:!ii. 'i' 1 11 Ruma, I n elpen- sharne- venloos f Ij SI 0 I en BINNEXLA M). 1 April <3,00 PERS. B U IT K MILAN I» 93 - ,io biel en ook de minister zal naar ’t blad meent J f Deze CO U RANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. iersma, Tirns tweede artikel over ’t ontwerp op de ij bespreekt het Vad. nader de vraag bedelen toch gestraft moet worden. toelichting is bar genoeg. in het conf< - eft te en en), i. ;enblik <<1 niet I In een wedelarij IWaaiom jlneinorie lai ij re aan lig uit- r vorige 76% 55% 52% 8% 101’% 12% 60% te >9% u/0 r 12,1)7 R D A M 5 Feb. 64% Claerbergen, met toekenning als burgemeester Noordwolde. klaarde I n, dat I n door- ip bevel lenliep. wed. eera ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Bij koninklijk besluit is, met ingang van a. s., benoemd tol burgemeester der gemeenten Wormerveer en Westzaan, jhr. J. K. Vegelin van J van eervol ontslag van Hemelumer Oldephaert en OVERZICHT. 4 De komst van den Duitse hen Rijkskanse- lier te Berlijn, waarvan wij in ons vorig num mer reeds met een enkel woord melding hebben gemaakt, doet de oogen van Europa thans weer naar Duitschlands hoofdstad richten, omdat men al gemeen schijnt te verwachten, dat in de Oostersche Quaestie het beslissende woord door Bismarck zal worden gesproken. Waarschijnlijk zal hij Dins dag in den Rijksdag verschijnen, om over den stand van zaken te spreken. Terwyl te Londen al les in de hoogste opgewondenheid verkeert, is men te Berlijn byzor.de* kahtt,«mdat,eegtmcr^ Bismarck tol en e, d.v. Har- e, dv. eer. I oglerp. i Gate i Gaas- terwijl bij de :ht hel pel uit ;oningin van den van de n dezer. die 15 en, ver- ssa). De Darda- iiid ver- althans n storm tijn bij m gesta- lamin- onder- ansulaat enkelen iteenge- De van toelichting is bar genoeg. «Bede- zoo leest men daar op welke wijze .sok gedreven, is een individueel en maatschap pelijk kwaad. Straffeloos loegelaten, zal zij wor- rden aangemoedigd, zal zij voortwoekeren en bin- ’iienkoft een zoo groole uitbreiding erlangen, dat ’ij een ramp zou worden, die in haar gevolgen de maatschappij met ondergang kan bedreigen.” Dit jverschrikkingsaigument” overtuigt het Vad r.'”' imniovvi a»»» j«aaat*» muu uavvmI bij bedaarde overweging moeten erkennen L. M. de koning heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, den beer mr. C. E. van Tricht, gewezen officier van justitie bij de voormalige rechtbank te Nijmegen. Fopke, Har- jide te Jacobje i Marie I De N. R. Ct. verwacht dat de Tweede Kamer later zal bijeenkomen dan eerst gemeld is. De Raad van State wijdt aan het onderzoek van de ontwerp-schoolwet meer tijd dan waarop gere kend was, waardoor de indiening der wet ver traagd wordt. In verband hiermede zou een la tere bijeenkomst der Kamer dan op 4 Maart a.s. waarschijnlijk zyn. Volgens hel Pol. Nieuws is een bediende der Associatie-cassa te Amsterdam, die zich aan mis bruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt, in hechtenis genomen. Hij zou een bedrag van omstreeks f 30,000 hebben verduisterd, waarvan nog slechts een klein gedeelte bij hem gevonden werd. Volgens het Hand, bedraagt de ontvreem de som ongeveer f 10,000 en gaan met den diefstal valschheden in boeken gepaard, waardoor de diefstal moest worden bemanteld. De man was eenvoudig kantoorbediende en heeft bekend Het bericht der bewapening van de forten bo ven- en beneden Lent bij Nijmegen, wordt door de Kóln. Ztg. aldus begroet «Holland is, zooals men weet, een groote afne mer van Turksche en Russische Staatspapieren zijn oorlogstoerustingen zullen dus wel niet tegen een der knjgsvoerende mogendheden gericht, zijn. Wij moeten dus aannemen, dal de Nederlandsche regeering, als bovenstaand bericht blijkt juist te zijn, van de geweldige vorderingen heeft gehoord die het leger der Keulsche grappenmakers in de Reeds hebben zich, naar uit Leeuwarden aan de N. R. Ct. wordt gemeld, dames commission voor de in den aanstaanden zomer aldaar te hou den tentoonstelling van voorwerpen van nijver heid en kunst, door vrouwen vervaardigd, ge vormd te Amsterdam Arnhem, Delft, Dever.ter, Dortrecht, Drachten, Enkhuizen, Franeker, Geer- truidenberg, ’s Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harlingen, Heerenveen, Kampen, Melslawier, Mid delburg, Nijmegen, Sloten, Utrecht, Zaandam en Zwolle. Daar sommigen in de meening verkee- ren, dat alleen vrouwelijke handwerken kunnen worden ingezonden, is ’t misschien niet overbo dig te berichten, dat alles, wat door vrouwen wordt vervaardigd, kan worden tentoongesteld. laatste weken gemaakt heeft. Daar wij op den Rjjn maar twee kanonneerbooten bezitten, zal men ’t ons vergeven, dat wij onze, bezorgdheid over die öor'ogzuchtige maatregelen niet verzwij gen, wij verwachten dan ook, dat bij de Dinsdag a. s. in den Duitschen Rijksdag over de Ooster- sche quaestie te houden debatten, door den rijks- kanselier de noodige aandacht aan dit feit zal worden gewijd en dal hij zijn invloed zal aan wenden om te voorkomen, dat het genoegen ’l welk het carnaval onze stad belooft, door een oorlog met Nederland worde verstoord.” liet bericht is sedert tegengesproken. Boven staande kan echter het blad, dat er ’t eerst mel ding van maakte, ten les zijn om wat voorzichti ger te wezen. Uitgelachen te worden is niet aan genaam, vooral niet als men het verdient. De voordeelen, die in deze Gemeente aan het baar als vrijwilliger optreden verbonden van bon na de finale dat er I rmoedt, I instanti- •'er,> g heeft Secretarie der gemeente, telken voormiddag Ie Rus- 9 12 u.ren‘ de be-1 Britsche I de be- i geens- dat hij zich aan schromelijke overdrijving heeft schuldig gemaakt. De maatschappij zou al zeer wankel slaan, als zij door ’t vragen om aalmoe zen ondei mijnd werd. Een maatregel, die alleen verdedigd kan worden door het schrikbeeld «de mdergang der maatschappij", is niet te verdedigen. Hel Vad. bespreekt eveneens het deel van tontwerp, waarin straffeloosheid wordt verzekerd Ivoor worden, zijn bepaald op eene premie derd gulden,, in eens te voldoen goedkeuring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos- weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschiktminstens 1,56 meter lang, op den isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger hel 20ste jaar ingetreden zjjn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op hel tijdstip der optreding aan zij ne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereisebten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde iengle, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en lijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie riser te vervullen heeft. Hy, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij hel Krijgsvolk in’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij, il T E N verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den Bevelhebberonder wn hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek, den 15 Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN, De Secretaris, S. HAAGSMA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek. Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17den (teerde I December 1861 (Staatsblad no. 127). 1 Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilliger bij de Militie op te tre- om zich daartoe bij hen aan te geven ter van cretaris verslag uitgebracht van hetgeen geduren de het afgeloopen jaar in de vergadering der Kamer is behandeld. 4. Worden voor kennisgeving aangenomen: 1. Statistiek van den handel en de scheepvaart van het Koninkrijk der Nederlanden, November 1877; 2. Tijdschrift van het aardrijkskundig genootschap, gevestigd te Amsterdam, deel III, no. 2; 3. Sumatra-Expedilie, bijblad beboe rende bij hel tijdschrift van het aardrijkskundig genootschap te Amsterdam, no. 3 7. Mulatiën, algemeen seinboek ten dienste van alle natiën. Omtrent ingekomen stuk no. 5, afschrift van een adres aan de Provinciale Staten van Friesland, onderwerp «zeeweringen”, van T. E. van Popta en I. J. Bakker te IJlst, met verzoek een adres in gelijken zin op te zenden, besluit de Kamer de gevraagde adhaesie niet te verleenen aan het adres zooals het daar ligt, zij behoud', zich echter voor, later, des noodig, op deze belangrijke zaak terug te komen. Komt daarop in behandeling ingekomen stuk no. 6, request van aandeelhou ders van het Rotterdammer Veer aan den Ge meenteraad van Sneek, der Kamer gezonden ter fine van bericht, consideration en advies. Wordt besloten te adviseeren1. De toestemming niet te onthouden wat de tariefverhooging aangaat, ofschoon de Kamer van oordeel is, dat dit niet de weg is tot verbetering van het Veer, wat de inkomsten betreft2 gunstig te adviseeren om hel minimum van vracht van goederen, in den boeglegger te vervoeren, te bepalen op f 100 3. ongunstig te adviseeren, dat de kosten van bergloon boven de vracht in rekening zullen worden gebracht; deze kosten behooren, volgens het oordeel der Kamer, niet te komen ten laste der afzenders of ontvangers, maar geheel en al ten laste van het Veer. Wordt daarna voorloo- pig voor notificatie aangenomen no. 8, antwoord van Burgemeester en Wethouders van Sneek op no. 881 der uitgegane stukken. Komt in behan deling no 9, schrijven van Planlinga en Trip, waarin de medewerking der Kamer wordt inge roepen, aangaande hun verzoek bij de gemeente besturen van Joure en Sneek om, in plaats van den 1 April, tien Islen Maart de gewone zomer dienst te mogen aanvangen, alsmede om, even als op andere dagen, ook des Dinsdags driemaal in plaats van tweemaal de dienst te mogen waar nemen. Hoewel nog geene stukken, op dat ver zoek betrekking hebbende, bij de Kamer zijn in gekomen, besluit zij echter met algemeene stem men, om, ingeval haar advies mocht gevraagd worden, alleszins gunstig te adviseeren, als ach tende zij beide wijzigingen in hel belang van den handel en het reizend publiek. 5. Jaarverslag. Eenige mededeelingen zijn ingekomen, zoodat de werkzaamheden geregeld vorderen. 6. Voorstellen, geene. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. aan den bedelaar, indien blijkt dat op zijn aan vraag om onderstand afwijzend is beschikt. De bedoeling om op deze wijze de gestrengheid van het gestelde beginsel te matigen, is goed maar ir» de practijk zal het voorgestelde doel niet be reikt worden. Men zal verplicht zijn in deze de fictie aan te nemen, dat iemand, die niet bewij zen kan, dal hem dóór de bevoegde autoriteit onderstand is geweigeid, ook geen ondersteuning behoeft. Onze armenwet met haar gemengd stel sel van armenzorg, is voor dusdanige regeling geheel ongeschikt. De armen worden vaak van den een naar den ander verwezen en zouden dik wijls van gebrek kunnen omkomen, eer zij het bewijs verkregen hadden, dal zij nergens onder stand konden ontvangen. Wat moeten zij b. v. doen zoolang hun verzoek bij verschillende be sturen in overweging is Meer dergelijke vra gen waren te stellen. Daarbij komt nog, dat de strafbaarheid van een misdrijf afhankelijk wordt gesteld van de willekeur Van armbesturen. De gemaakte uitzondering bewijst trouwens, dat het beginsel zelve niet deugt. Straf of geen straf andere keuze is er niet. UIT DE De politie te den Haag heeft zekere P., geb. v. d. S., in hechtenis genomen, beschuldigd van poging tot vergiftiging. Het Vad deelt daarom trent ’t volgende mede Een dame, die reeds sinds geruimen lijd door haar echtgenoot was verlaten, had een betrekking aangeknoopt met een vriend en wachtte onge duldig hei oogenblik af, waarop zij met hem in den echt kon treden. Twee hinderpalen stonden echter dit huwelijk in den weg de omstandig heid dat zij slechts van tafel en bed van haar man was gescheiden en een liaison van den toe- komstigen echtgenoot met een vrouw, die hem een kind had geschonken, waaraan hij zeer gehecht was. De dame in quaestie, die het eerste bezwaar niet scheen te achten, peinsde alleen op een middel om het tweede te overwinnen en koos daartoe voor een paar dagen een allertreurigst middel zij vermengde nl. een zekere hoeveelheid phos phorus met water en eenige andere praeparaten en zond dit fleschje «likeur” met een zakje lek kernijen voor het kind aan haar «medeminnares.” Deze ontdekte echter terstond, dat er phophorus in het fleschje was en zond het aan de politie, die zich daarop met de zaak bemoeide en de be schuldigde in hechtenis nam. SNEEK, 19 Februari. De Gemeenteraad van Wijmbritsëradeel heeft in zijne vergadering van heden tot hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Hom- merts benoemd, den Heer Binne Bolleman Kijl- stra, hulponderwijzer te Langweer. •j- ijlst, 48 Febr. Tot Gemeente Secretaris alhier, is heden benoemd, de Heer J. van Drie* süm, volontair ter Secretarie te Baarn. 346ste Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dins dag 12 Februari 1878. Tegenwoordig zijn de HH. J. L. Bakker Voorzitter, P. M. T. Dethmers, P. Fennema, N. W. J. C. de Voogt, 11. Jongbloed en de Se cretaris. 1. De Voorzitter deelt mede, bericht ontvan gen te hebben van de HH. II. Jz. Kingma en D. Gorter, dat beide verhinderd zijn de Vergade ring bij te wonen. 2. I De Notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd even als de sedert uitgegane stukken. 3. i Ingevolge art. 25 van het huishoudelijk reglement voor de Kamer, wordt door den Se- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1