j ay NIEUWS-1 ADVERTENTIE BLAD VOOR DE J I U i p I il i GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, ^1 I I I zaterdag g H I I No. 16. I I* K I TEN 1878. J 1 ^7.5 2 6 5 9‘71# 5 o1/. f» - 74,00,1 f— I r»AX VOBISCUM. 1 Mi I I 1 ÉW- SU I ;t aan- re) 74,50 kV; 1 1 ’l Bin- grain 74,50, 1,50 a Nu de laatste vertegenwoordiger van het we reldlijk gezag der pausen ter ruste is gegaan en zijn opvolger gereed staat den Heiligen Stoel te beklimmennu rijst als onwillekeurig de vraag zal het nieuwe opperhoofd der R. Kath. Kerk berusten in het fait accompli, waartegen zijn voor- 'w i n n i sluit is| at he| ven te huldei- ien die ie toe- n versie «Op den dag, zoo schreef de Italië dezer dagen op den dag toen het wereldlijk gezag der pausen ophield te strooken met den Staat en de behoeften der beschaving, op dien dag ver loor het zijn reden van bestaan en was het von nis gevallen, welks voltrekking aan de gebeurte nissen is overgelaten.” oerd amine- Paard, n f 74 per de stad heb- op- die ouden aestie, n dat diens wereldlijk gezag, nairen onzij- it het irope- e con- d vil uit. iderc voor e mi ll en mlen ƒ9- f2 a I V/z ‘7. 2% 2,08 ^osl- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cepts^ voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. heeft an lord confe- ten. De jemak- aan- Russen ig heelt effende inhoud vordei Deze COURANT verschjjnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor’3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. I I DAM Feb. I clave en ontwikkelde een grooten ijver als hoofd der gematigde partij, die, zonder formeel afstand te doen van de rechten van den Heiligen Stoel het verstandig acht in den wil der Voorzienigheid te berusten en de feiten, die onwrikbaar vast schijnen te staan, aan te nemen. Een kamerling brengt het niet licht tot Paus, maar het algemeen gevoelen is dat het Heilig College, als het ge leerdheid, tact, wilskracht, waardigheid, beminne lijkheid, zedelijk bewustzijn en echte godsvrucht waardeert, niemand vinden kan, die meer dan Pecci verdient Paus te zijn. Te Perugia volgde Pecci dezelfde staatkunde als Riario Sforza te Na pels. Hij maande de katholieken aan hunne plichten bij de verkiezingen voor gemeente en gewest als goede staatsburgers te vervullen, toen de clericale dagbladen, die zich als de tolken van het Vatiaan opwierpen, het stelsel van onthouding predikten. Pecci heeft met klem gesproken tegen het voorstel, om het Conclave buiten Rome te houden en tegen andere voorstellen van de reac tionaire partij. De liberalen in het Heilig College, althans de meesten hunner, stellen vertrouwen in hem. Zijn privaat karakter is vlekkeloos Hij heeft groote letterkundige verdienste, ook als dichter is hij bekend. Vioeger is hij nooit in aanraking geweest met de ambtenaren van het tegenwoordig Ilaliaansch Gouvernement, maar hij wordt door hen allen geacht, en zij, met wie hij als kardinaal-kamerling zich thans in verbinding heeft moeten stellen, roemen hem zeer. heer Borgesius. De heer Jonckbloet ging verder en schreef«Als minister heeft de heer Brocx de meest doorslaande blijken van gezond verstand gegeven door de leer in practijk te brengen, dat het dwaas is, groote sommen voor de defensie te besteden. Zoo hij als minister gevallen is, dan was het alleen omdat men hem tot een verwijt maakte, dal hij niet meer milhoenen ijpor marine uitgaf.” Dit laatste argument door ’t Zondagsblad van ’t N. v. d. D. «ploertig” genoemd wordt door ’l Hand, nader beschouwd. Eerst wijkt het blad er op, in hoe bedroefden toestand de heer Brocx onze marine gedurende zijn vijfjarig beheer heeft gebracht, een toestand waarin, dank zij de energie van zijn opvolger, Van Erp Taalman Kip, verbetering is gekomen, maar die van dien aard was dat, als onze marine over den oud-minister mocht stemmen, hij zeker geen vijf stemmen zou krijgen. «De leer zoo vervolgt het blad dat het voor een rijk land als het onze dwaas is, bij tijds de noodige sommen uit te geven voor ’s lands verdediging en voor de handhaving onzer macht en invloed in Indie, is de duurste en on- verslandigste leer, welke ooit gepredikt is, Zui nigheid, die zich toont door hel onontbeerlijke na te laten, wordt steeds gevolgd door verkwisting, wanneer in vrees en paniek het verwaarloosde moet hersteld worden. Doch wie die leer ook moge aanhangen, een minister van marine mag dergelijke diep-wijsgeerige beschouwingen over het nutleloaze van zelfverdediging niet in practijk brengen. Wanneer hij zijn eervollen post aan neemt, is het zijn eerste plicht, voor de vloot en haar bemanning zorg te dragen. Hierin is de heer Brocx te kort geschotenwij zeggen dit op gezag van honderden, die van nabij bekend zijn met onze koninklijke marine, en wij herha len daarom, dat wij het diep betreuren, dat men een oud-minister als de heer Brocx wil afvaardi gen naar de Tweede Kamer.” Ook de Kamp. Ct. wijdt thans een artikel aan de candidatuur-jBrocas, waarin zij het door het Handelsb. geavanceerde op flinke wijze bestrijdt. Wij hebben gemeend dit artikel in zijn geheel te meeten overnemen: In het kiesdistrict Winschoten schrijft zij is de heer Brocx, oud-minister van marine, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De?e candidatuur mishaagt aan het Amsterdamsche Handelsblad. Met groot leedwezen, zegt dat blad, heeft het haar gezien. «Indien men de officie ren van Zr. Ms vloot, die in Indië en Nederland het vaderland dienen, liet stemmen over dezen candidaat, dan zou het ons zeer verwonderen indien hij vijf stemmen kreeg.” Dit is zeer wel mogelijk. Maar de Grondwet heeft het wijselijk zóó beschikt, dat aan de offi cieren van Zr. Ms vloot is opgedragen te varen en tè vechten, en niet ’s lands.vertegenwoordi gers te kiezen. - Hoe die officieren van Zr. Ms. vloot zoudén stemmen, als men hen over dezen candidaat liet stemmen, daarmede hebben de Winschoter kiezers niets te maken. Het gaat hun niet aan, en zij zullen er zich denkelijk ook zeer weinig om be kommeren. De kiezers hebben de candidatuur welke hun wordt aanbevolen, alleen te toetsen aan het belang des lands, en dan kan hun keus niet twijfelachtig zijn. De heer Brocx is een uitstekend bekwaam man Wanneer het Handelsblad zich beroept op het getuigenis van zeeofficieren, dan diende het óók te weten, dat er onder het geheele korps wel niemand, met den heer Brocx bekend, zijn zal die niet getuigt, dat hij is een man van uitste kende kunde, een door en door wetenschappelijk man. Van een groot deel onzer zee-officieren is hij de leermeester geweest, en al die leerlingen ganger voortdurend is blijken protesteeren Zal hij zyne hooge waardigheid aanvaarden met het ,.3/- stellige voornemen uitsluitend al zijne krachten te zullen wijden aan het welzijn, aan den voor- i|»7 uitgang en bloei en bovenal aan den inwendigen vrede van die groote afdeeling der christelijke kerk, die thans aan zijne bijzondere zorg en hoede is toeverlrouwdZal hij, misschien zijn, wat zijn voorganger in ’t begin zijner regee- ring beloofde te zullen wezen de liberale kerkvorst, die zich verzoenende met onze nieuwe Staatsregelingen bij bét aanvaarden zijner hooge waardigheid de wereld met een vrede groet op de lippen en een zegenbede in het hart ui begroeien Zal hij alzoo langs dien weg trachtig werkzaam ’ijn om het rijk van waarheid, rerdraagzaamheid, liefde en vrede al meer en meer 1 gram UIT DE PERS. De Arnh. Cour laat zich nogmaals tegen de thans bij het stellen van candidaten gevolgde gewoonte uit. De kiesvereenigingen werken h. i. verlammend op de uiting van den wcykelijken geest der burgerij. Ten eerste omdat het gros der kiezers lijdelijk afwacht welke namen uit het stembusje der kiesvereeniging zullen te voorschijn komen, en ten tweede omdat, wanneer deze na men niet die zijn, welke door de kiezers verwacht worden, dezen thuis blijven en zich van stem ming onthouden. Men verkrijgt op de tegen woordige manier wel een afgevaardigde, maar men weet niet of hij de man is, dien de meerdeiheid van het district, indien haar keuze viij ware ge weest, zou afgevaardigd hebben. De Arnh. Cour, zou het werk der verkiezin gen officieel in twee deelen willen splitsen, nl. eerst in het kiezen van candidaten, en eenigen lijd later in het doen eener definitieve keuze uit de gestelde candidaten. Bij de candidalenkeuze is elkeen vry en tijd van beraad is er te over. Door de voorafgaande candidatenslelling is aan de gemakzucht der kiezers alle voorwendsel ontno men, terwijl de keuzen algemeen zijn en bij en kele meerderheid. Op deze wijze zal het de schuld van het land niet wezen, indien de keuzen niet de uitdrukking zijn van den geest des lauds. Het proclameeren van den heer Brocx, oud- minister van marine, als candidaat voor ’t lid maatschap der Tweede Kamer in ’t hoofdkiesdis trict Winschoten, heeft geen onverdeelde goed keuring bij de liberale partij gevonden. Volgens een correspondentie in de Prov. Gron. Crt. is het vooral de heer Winkler Prins te Veendam een in die streken zeer invloedrijk persoon, die op aanbeveling van de hh. Jonckbloet en Borge sius den heer Brocx heeft aanbevolen. De heer Borgesius gaf te kennen, dat hij den heer Brocx beschouwde als iemand, goed op de hoogte van handel en nijverheid en die als minister van ma rine ’t land veel diensten heeft bewezen. «Had hij meer geld voor den actieven zeedienst be schikbaar willen stellen, dan zou hij misschien nog minister zijn”, zoo luidde o. a. ’t oordeel van den op aarde te helpen vestigen Of zal hij mis schien zijn loopbaan aanvangen met eene tartende oorlogsverklaring aan zijne eeuw en haren geest, aan zijn tijdgenooten en hun streven, aan de menschheid en hare schoonste idealen Zietdaar eenige vragen, die onwillekeurig op rijzen, nu het bericht tot ons kwam, dat de op volger van Pius IX reeds door hel conclave gekozen was. ’t Is natuurlijk, dat de beantwoording dier vragen voorloopig aan de toekomst behoort. Moge deze daarop weldra een verblijdend ant woord geven. Wij wenschen hier iutusschen iets naders meé te deelen omtrent den kardinaal-kamerling Pecci, die jl. Woensdag gelijk wij toen reeds bulletin aan onze abonnés binnen ben meegedeeld door het Conclave tot volger van paus Plus IX werd gekozen, en den naam heeft aangenomen van Leo XIII. Wij ontleenen deze bijzonderheden omtrent den nieuwbenoemde, aan T geen de Romeinsche correspondent van de Times voor eenige dagen omtrent hem berichtte De meest in 't oog vallende figuur in het Con clave is kardinaal Pecci. Hij bezit menige hoe danigheid, die geschikt maakt tot regeeren. Hij is geboren te Carpineto, nabij Anagni den 2 Maart 1810 en stamt af van eene oud-patricische fa milie uil die streek, waarvan een tak te Sienna gevestigd is en die op vele leden, zich onder scheidende door vroomheid en kennis, kan bogen. Een van Pecci’s voorvaderen was in de veertiende eeuw stichter eener godsdienstige orde in Spanje en werd daardoor heilig verklaard. Pecci is rij zig, heel majer, met een schoon hoofd, een hoog voorhoofd, een lang aangezicht en scherpe trek ken, een breeden mond, vooruitstekende kin en een open, innemend gelaat. Hij heeft een zachte, welluidende stem, veel deftigheid in zijn voorko men; in ’t openbaar leven zijn zijne manieren zelfs strengin het particulier leven is hij echter voor komend en gezellig. Hij studeerde op een colle ge te Rome en werd huiskapelaan van Gregorius XVI. In 1837 werd hij als delegaat (gouver neur) naar Benevento (aan de Napelsche grenzen) dat toen door bandieten werd afgeloopen, gezon den. Pecci ging met zeldzame veerkracht te werk, leverde de roovers in handen der justitie en her stelde de rust en veiligheid in het District. La ter kwamen Spoleti en Portici onder zijn bestuur. In 1843 ging hij als pauselijk nuntius naar Brus sel; maar zijne slechte gezondheid noopte hem naar Italië terug te keeren. Hij kwam in zijn vaderland terug met brieven van aanbeveling van Leopold I aan den Paus, die hem als aartsbisschop naar Perugia zond en hem kardinaal in petto maakte Maar Gregorius stief in 1846 en Pius IX, tegen Pecci ingenomen door toedoen van Antonelli, die naijverig op hem was, bevestigde de verheffing eerst in 1853 en liet Pecci te Perugia, omdat An tonelli zijn invloed op het Vaticaan vreesde. Een prelaat uit Engeland dacht eens een goed woord voor Pecci bij Pius IX te doen, en beval hem na den dood van Barnabo, in 1874, aan voor de opengevallen plaats bij de prefectuur van de propa ganda. «Pecci is een voorbeeldige bisschop”, zei- de de bedoelde prelaat. «Juist”, antwoordde Pius, «een uitmuntende bisschop, en daarom blij- ve hij bisschop.” Doch na den dood van Anto nelli in 1876 riep de Paus hem naar Rome en benoemde hem in November van het vorige jaar tot kamerling. In deze hoedanigheid voerde hij gedurende het interim het hoogste gezag op het Vaticaan, leidde de werkzaamheden van het Gon- 71,00. 34,00.1 (LEO XIII) Er is een lijd geweest, waarin de Kerk heer- 15,00 i scheres was over den Staat, een tijd, toen van uit Rome de christenwereld werd geregeerd. De drager van de pauselijke tiara was niet maar alleen het geëerbiedigd opperhoofd der christelijke kerk, maar hij werd tevens beschouwd 73,50, te staan boven keizers en koningen, die ge dwongen waren te luisteren naar en te gehoor zamen aan de wenschen en bevelen, die van uit hel Vaticaan tot hen kwamen. Rome’s macht was betrekkelijk onbegrensd zijn wensch was bevel zijn wil gold als hoogste wet, ook op het gebied van den Slaat. De vorsten bogen zich dan ook meestal heel nederig voor den «stedehouder van chnstus”, want niets werd méér door hen gevreesd dan de banbliksem van het Vaticaan, die zelfs de ge kroonde hoofden van hun vorstelijken zetel kon doen nederploffen. Die tijden zijn voorbij Na eene eeuwenlange worsteling om het gezag tusschen de Kerk en den Staat, is de laatste ein delijk als overwinnaar uit het strijdperk getreden. De moderne staatsregelingen hebben het gezag der kerk beperkt binnen hare natuurlijke grenzen; zij huldigen het beginselde vrije Kerk in den vrijen Staat Niettegenstaande de meest krachtige protesten en den dreigenden banbliksem van het Vaticaan, werden de grenzen van het wereldlijk gebied van den Paus telkens meer en meer ingekrompen, en werd eindelijk voor goed een einde gemaakt aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1