NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 f I - z aterdaq I No. 18. 1878 1) JR I 1<>E N JD E R T i G 2 MAART. st- T E I ';ï!l lebat lil 4 >8° r 8 I V I A A T. I F’ I IJker der maten i,50, Ie 1878, H I X X E V I. A M). eene im. 1 Bin- ram in deze gemeente zal worden gevaceeid, in I der localen van de vooimalige Tusschenschool op I de oude Koemarkt, ii> orde als volgt: Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. gewichten, i een ii n- t <lo 9—12 9—12 9—12 9—12 0,50 1,00. '3,50 sen er- no- ;er- rcr« 1 M eb. 2 4 6 7 8 9 11 14 15 2-4 2-4 2—4 2-4 i ’ll Nam. 2—4 2—4 2—4 9—12 9—12 sluit van 16 October 1869 (Staatsblad belanghebbenden, tegen dadelijke betaling Uren. Voorin. 9—12 9—12 9—12 9-12 ■pen. >orte stand >opte In. chikt slige sland usel. deels f van voldoende aan het besluit den Heer Commissaris des Konings in Fries den 27 Februari jl. 2e aid. J. no. 97 de 2—4 2^4 2-4 gewichten aan rd ime- rard. ƒ9 A1" 4 a Te Schiedam bestaan niet minder dan 341 branderijen en 1 stoombranderij, welk cijfer dit jaar nog met een 40tal staat vermeerderd te wor den. Daar de branderszaak met weinig inspan- KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Imeente Sneek voldoende aan art. 87 der wet I de Nationale Militie van den 19den Augustus )i (Staatsblad no. 72,), brengen door deze ter inis der belanghebbenden, dal de eerste zitting 1,50, 1,50, 50 i ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. '/is /s Donderdag middag is de schipper D. v. Itteren bij hel verlaten der haven te Maastricht op de Maas met zijn vaartuig met steenen tegen een pijler van de spoorbrug gevaren het vaartuig zonk, en de schipper verloor hel leven. Datums. 27 Febr. 28 1 Maart i en Een beursbezoeker schrijft aan de Amst. Gt. «De Amsterdamsche beurs was eergistermiddag weder eens het tooneel van ergerlijke uitspattin gen van zeker welbekend deel van den effecten hoek. »Een «rul" in Peruanen was oorzaak, dal on geveer kwart dóór drieën een sterk gedrang ont stond, waardoor sommige grappenmakers de ge legenheid schoon zagen om hun afgezaagde tak- tiek van gooien, duwen en smijten in practijk te brengen. Ongelukkig raakte de bende verzd'd tegen een bekend schuitenvoerder, die, en teiecht, toornig wer d over de ongepaste manier om iemand van zijn standplaats te dringen, en de vrijheid nam, een paar klappen uit te deelen, die zoo goed werden geappliceerd, dat menig «gokker” waarschijnlijk met een gevoelig souvenir naar huis is gegaan. «Het lawaai werd, zoo mogelijk, nog erger. De beurs-politie (die veel te klein is twee man toch zijn aangewezen om de orde te bewaren) rukte aan, en het gelukte haar, geholpen door eenige beursbezoekers, den woedende, die nog steeds als malle Jan onder de hoenders rondsloeg, lot bedaren te brengen en te beduiden, dal hij beter deed stil naar huis te gaan. »On*e klappen-uitdeeler voldeed gelul kigerwijze aan deze uitnoodiging en de zaak liep zonder verdere onaangenaamheden af. «Het is meer dan waarschijnlijk dat vroeg of laat de beurs het tooneel van een ongeluk wordt en dal deze ol gene scharrelaar van iemand, die minder spoedig naar goeden raad luistert, eens een mep ontvangt, die hem het opstaan doet vergeten. «Zal men in deze aangelegenheid ook den put dempen als het kalf verdronken is Tot verve lens toe zijn de handelingen van een deel van den effectenhoek op de kaak gesteld en nimmer werd eenige vorzorgsmaalregel genomen om her halingen te voorkomen. Waarom plaatst men niet, zooals op buitenlandsche beurzen het geval is, een hek in dat gedeelte der beurs, waar de fondsenhandel resideert, of, nog liever, waarom maakt men voor dien tak van handel niet afzonderlijke beurs J Te Den Haag kreeg een kastelein met twee zijner gasten, die weigerden zijn herberg Ie ver laten twist. Een der laatsten is daarbij hevig verwond, daar hij met een karaf een slag op het hoofd kreeg en voorts een snede over de pols. De kastelein is in arrest. Het N. v. d. D. bevat eenige mededeelingen omtrent de Willem Barends, het vaartuig waar mede de tocht naar de Noordpoolstreken zal wor den ondernomen, 't Is een schoenerjacht, meten de 80 ton en van een buitengewoon krachligen bouw. Met het oog op zijn bestemming is het schip in den dracht zoo gevormddat het ijs mocht het daarin geklemd raken nergens val heeft en bij sterken drang het scheepje naar de hoogte knijpen en uit hel ijs lichten moet. Daar om is ook de constructie ingericht om den groot- slen druk te kunnen weerstaan. De ribben of spanten en alle hoofdverbanden zijn van kern gezond eikenhout, met binnenverbanden van pitch pine, ongeveer van de dubbele afmeting als van neldt 3 de niet erug- ussi- I prins can- l, d. I Te Gendringen kwam Zondag zekere Rru moer in een herberg hoorende, aan de deur, om te vernemen wat daar voorviel. Plotseling kwam een der zich in de herberg bevindende personen, zekere t. K., naar builen en bracht hem een paar messteken toe, zoodat R. weinige oogenblikken later tengevolge van bloedverlies den geest gaf. Omtrent den loop der instructie tegen mevr P., in het huis van an est te 's Hage gedetineerd on der verdenking van poging tot vergiftiging, kan wor den medegedeeld, dal een deskundig onderzoekis bevolen naar de heldei heid harer geestvermogens. Eenige personen uit haar dagelijksche omgeving meenden uit verschillende omstandigheden te moe ten afleiden, dat zij aan krenking harer verstande lijke vermogens lijdende was. lot dep 1 Mei en Augustus. En zal deze, op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Aldus gedaan binnen Leeuwardenden 27 Februari 1878. De Commissaris des Konings Van PANHUUS. Sneek den 1 Maart 1878. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, burgemeester, S. HAAGSMA, Secretaris. Wijken. 1 2 3 4 5 6 7 9 i 10 Is het Vad. wel ingelicht, dan zal er op last der hooge justitieele autoriteit een enquête plaats hebben omtrent dit ontzettend onheil. K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, van land van (Prov. blad no. 35), brengen ter kennis van daatbij belanghebbenden de navolgende NOTIFICATIE. De Commissaris des Konings in de provincie de belangheb- dat de kooieenden in het tegenwoordige jaar in deze provincie, door den kooiman moe ten worden opgesloten of gehokt van den 1 April van 15 Juli lot en met 15 van den Militieraad voor deze gemeente zal wor den gehouden te Heerenveen, op Zaterdag den 16 Maart 1878, des voormiddags ten ll*/2 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan om trent 1. de verschenen vrijwillizets voor de militie; 2. de lotelingen, die iedenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de aril. 55 en 56 bedoeld 4. al.'e overige lotelingen. Zullende voor uien Raad alleen behoeven verschijnen 1 Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verhangen we gens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 1 Maart 1878. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, burgemeester. De Secretaris, S. HAAGSMA. I Friesland Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, van den 21 Februari 1878, no 60, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wel lof regeling der jacht en visscherij van den 13 Juni 1857 (Staalsbad no. 87J Brengt bij deze ter kennis van benden Een verschrikkelijk ongeval heeft Zondag tus- schen Scheveningen en Wassenaar plaats gevon den. De vier kinderen van een der werklieden bij de kanalen der duinwaterleiding werden in den loop van den dag vermist. De beangste ouders zochten, geholpen door anderen, dag en nacht, totdat zij in den ochtend de lijken vonden hunner kinderen. Het schijnt, dat dezen, al spelende, een afge dwaalde, ongesprongen granaat hebben gevonden nabij het terrein, waar de gewone schietoefenin gen plaats hebben. Onbewust van het gevaar, hebben zij zich waarschijnlijk met dat projectiel vermaakt, hel laten vallen, kortom de granaat is gesprongen en heeft de vier kinderen gedood. Aan wien de schuld, dat dergehjke zoo ge vaarlijke voorwernen daar ter plaatse gevonden kunnen worden Dagen. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Donderdag Vrijdag I dat dit jaar al de maten (den herijk onderworpen zijn; dat, ingevolge art. 1 van het Koninklijk be sluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160), de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der -nr.y. v van «en vasfgesteld loon, ten bate van ’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd; dat de ten herijk aangeboden maten en ge wichten behoorlijk schoon en droog moeien zijn, om onderzocht te kunnen worden en de aanbie ders hel aan zich zelven te wijten hebben, in dien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, hunne malen of gewichten onherijkt worden te ruggegeven i dat de verificatie van de gewichten beneden het gram, in gebruik bij apothekers, goud- en Zilversmeden enz., uitsluitend aan het ijkkantoor Ie Leeuwaïden geschiedt, en j dat dit jaar geên herijk of stempeling van weeg werk tuigen plaats heeft. j Sneek, den 26 Februari 1878. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, burgem de JONGH, Loco Secr KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van e Gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de alionale Militie van den 19den Augustus 1861 Itaatsblad no 72), noodigen bij deze de loielin- 2u der Nationale Militie van deze gemeente uit, kn, indien zij verlangen bij de Zee-militie te ienen, zich daartoe vóór den Isten April bij ten aan te melden. Sneek, den 1 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, De Secretaiis, S. HAAGSMA. andere schepen van dat kaliber. Over de eiken houten huid wordt ter hoogte van de waterlijn een tweede huid gelegd mede van eikenhout, tot 1 '/2 M. beneden de waterlijn. Het schip wordt gekoperd noch gezinkl, maar de voorsteven en het voorschip worden met ijzeren platen bevei ligd tegen het insnijden van het ijs. De binnen bouw wijkt ook af van andere schepen, ten eer ste wat betreft de constructievervolgens is het geheel als passagiersschip ingericht en bezit het dus geen ruim. In den boeg liggen een vijltal zware eikenhouten knieën van gegroeid hout, en in den buik zijn diie kruisverbanden gesteld, die indrukken haast ónmogelijk maken. Verder wordt alles vastgemaakt met gegalvaniseerd ijzer, op elk verband vastgeklonken. Het schip is in water dichte beschotten in drie deelen verdeeld, die ie der afzonderlijk kunnen volloopen, zonder de an dere afdeelingen te schaden, en gemakkelijk leeg gepompt kunnen worden. Het schip wordt voor 18 maanden geprovian deerd, hoewel de tocht ditmaal op niet langer dan 6 maanden wordt berekend. De geheele equipage der Willem Barends zal bestaan uit 14 koppen, nl. de kommandant J. J. de Bruyne, luit, ter zee 2e, kl. van marine; de luits. ter zee 2e kl. L. R Koolemans Beynen en jhr. H. M. Speel man dr. G P. Sluyter, zoöloog; een geneeskun dige en photograaf, welke beide peisonen nog moeten gevonden worden3 flinke marine boots lieden, 2 mannen van hel loodswezen, 2 Vlaar- dingcr visschers en 1 stuurman waartoe men liefst een ie stuurman der koopvaardij zou wen- schen, doch het schijnt dat de moed of lust voor dezen tocht ontbreekt onder de officieren onzer koopvaardijvloot, want hoevelen er aangezocht zijn, zij weigeren allen. Om scheurbuik te voorkomen wordt in het ge heel geen gezouten vleesch op deze reis mede genomen. Overigens zal de voeding aan boord geheel gelijk zijn aan die der marine. De ge zondste en krachtigste wijze van voeding is on derzocht en de voedingslijsten zoowel voor den zomer als voor den winter voor deze reis vast gesteld. De matrozen eten denzelfden pot als de officieren. Waar gezamenlijk in alle gevaren zal gedeeld worden en de uiterste krachtsinspanning gevergd, behoort alle lust en Jast gelijkelijk te worden verdeeld Volgens het Hand, hebben zich twee matrozen van ’t Nederlandsche loodswezen, J. Kamermans en S. Baljé, vrijwillig aangeboden om deel te ne men aan de expeditie. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I Sneek, gevolg gevende aan het verzoek van den IJker der maten en gewichten te Leeuwarden, ,00 a I dd- 27 Januari jl., brengen ter kennis van de I ingezetenen dat, voor den herijk der maten en surmit tot J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1