GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. NEWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE DE «ILLIOEfflfAESTffl. 1 p»! L J 1878. No. 20. D R I K-E N-E> E R T 1 Gr S T E J 9 MAART. ZATERDAG r EN T 1 I. 'O i r i 4 4 •i - j SUIKER C ,50, ,00, Idem tegen dat onderzoek. PERS. D E U I T de j I 1,50 00. 2,00 ?d nen and van en ren end Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. len ie- ecr J a 0 Iza- bui- ■ge- sir itig be lie- ten or- dat on- ‘P- l>e •er ge- d me. len. O a la ijer OO On tp ak. !St* H ’.S*- Er is reeds heel wat gesproken en geschreven Over de vraag; of Nederland zich met succes zou kunnen verdedigen tegen een eventueelen aanval van builen. Die vraag werd vooral gedaan sedert Duilsch- iand meer en meer als militaire mogendheid op den voorgrond getreden was en als zoodanig voor V M U /is za 's komen, dat die uitgaven productief zouden moe ten worden gemaakt, de blijde boodschap te ver nemen, dat we nagenoeg weerloos zijn Was het wonder, dat onder dergelijke omstandigheden, hel aantal van hen, die twijfelden aan de moge lijkheid eener krachtige verdediging van Neder land, met den dag toenam? Wi ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. staan. )9?/2 L 1 men een vroed en vroom katholiek kan zyn, zon der de staatkunde van Rome’s priester te deelen. En die dag zal komen nog 25 jaar verder en wie weet of, waar wij hopen«het daghet in het oosten”, men dan, aan de verhouding van burgers tot burgers, van roomschen en onroom- schen denkende, niet van uit het zuiden des lands zal kunnen getuigen het is dag, want van de Schelde tol aan de Lauwerzee, aan gene zijde van den Moerdijk, zoowel als aan deze, heerscht de zelfde geest, namelyk deze: «het vaderland bij 11 1 II «Heden, Dinsdag 4 Maart, zoo schreef de Zul f. Crt. in haar jongste nummer is het juist 25 jaar geleden, dat de thans overleden Paus Pius IX, de brève uitgaf, waarbij 'de roomsch- katholieke hierarchic in Nederland hersteld werd. De gevolgen van dit feit zijn niet uitgebleven. Voor 25 jaar kende men het ullramontanisme slechts, bij naam, thans zijn de namen ultramon- taan en katholiek, zooals dr. Schaepman onlangs in een lezing te Utrecht verklaarde, eensluitend. De goede oude pastoors, die met hun protestant- sche collega’s op goeden voet stonden, ten platten lande gezellige avondjes met hen doorbrachten en daardoor de toenadering van roomschen en onroomschen onder het publiek bevorderen, zijn verdwenen jonge ijveraars, die hun kracht zoe ken in isolement, zijn voor hen in de plaats ge treden. Het mandement der bisschoppen heeft den strijd tegen de openbare lagere school aan gebonden; het zuiden is vervreemd van het Noor den, het liberaal-kalholicisme ligt vertreden en vernederd ter aarde, ja, op welk gebied heeft Rome sinds dien tyd niet, als geheel, als eenheid, ah kérk, zijn invloed doen gelden? «Welk een verschil van toestanden en verhou dingen nu en voor 25 jaar geleden 1 Zijn we er op vooruitgegaan? De herstelling der bisschop pelijke hierarchie heeft zeker lot het tegendeel geleid, waartoe men meende dat ze leiden zou namelyk tot het verbreken der goede oude verstand houding tusschen burgers en burgers, waar men gehoopt had op verbetering door wegneming eener oude grief Wanneer wij ons dan het feit van 4 Maart 1853 herinneren is het niet dan met smart, al blijven we hopen f dat ook onder de katholie ken de dagen van hel ullramontanisme geteld zullen zijn, «oodra zij beginnen te begrijpen, dat goed zijne bloedige lauweren had geplukt bij Sadowa en Sédan Met bekommering zagen velen in ons land op het succes van het zündnadel-geweer en op de toenemende elasticiteit van de groote maag van onzen oostelijkerï nabuur, die kleine staatjes in slokte als pepernoten en grootere kortwiekte als lamgeschoten adelaars. De vrees voor meerdere annexatie-plannen van Duitsch'and, ook opzichtens Nederland, begon bij ons een epidemisch karakter te krijgen en legde velen de vraag op de lippen zou Nederland in staat zijn zich met succes te verdedigen tegen een eventueelen aanval van zyr> machtigen na buur Prijsvragen werden daarover uitge schreven en verhandelingen werden er over geleverd, en er waren, die de vraag beantwoord- .den met een ja I een «ja 1” met ma.a..ren. Die »ja-zeggers” waren meestal specialiteiten”, die trouwens, door «neen” te zeggen, zich-zelf dadelijk tot onnutte dienstknechten zouden hebben gestempeld in den wijngaard onzer verdedigbaar heid, waarin zij in de eerste plaats geroepen wa ren handelend op te treden. Wij nemen zelfs aan, dat dit «ja 1” bij velen oprecht gemeend was maar hun voortdurend gekibbel over de vraaghoe ons defensie-wezen dan eigenlijk wel zou moeten worden geregeld welk «stelsel” van verdediging men zou moeten kiezen en soort gelijke vragen meer, waaromtrent bij de «spe cialiteiten” zoo weinig eenstemmigheid bleek te be slaandeed de niet specialiteiten reeds bedeokelijk het hoofd schudden. Bij zóóveel onéénsheid on der de heeren, die ’t moesten weten, moest er wel wantrouwen ontslaan bij het volk, dat ver standig genoeg was te begrijpen, dal men met «krijgskundige’’ kibbelarijen den vijand niet van zijn grenzen zou kunnen houden, terwijl deze ons ook wel den tijd niet zou laten om de meerdere of mindere deugdelijkheid van het eene stelsel van verdediging boven het andere eerst eens tegen over hem te beproeven. Men begon terecht te twijfelen aan de mogelijkheid van de verdediging van ons grondgebied tegenover een machtigen vijand, ’t zij dan met welk «stelsel” ook. Daarbij kwam nog, dat gedurende den Fransch- Duitschen oorlog, toen ons leger gedeeltelijk ge mobiliseerd en tot dekking der grenzen werd uitgezonden, dal toen vrij duidelijk gebleken was, dat het gehalte, de inrichting, bewapening, om kort te gaande geheele organisatie van ons leger, heel veel te wenschén overliet; dat dus de millioenen schats, die jaarlijks ten behoeve van ons defensie wezen door de natie moesten worden opgebracht, eigenlijk vrij wel weggewor pen geld was. Dopr mannen van het wak” zelfs werd het niet ontkend, dat een en ander in vrij deploiabelen toestand was en dat we op dal oogeublik althans vrij weerloos waren tegenover een zelfs niet té overmachtigen vijand. Was het wonder, dat door veten op snijdend- ironischen loon werd gevraagd: brengen wij daar voor jaarlyks de vruchten van ons zweet en bloed ten offer aan de onvei zadelyke departementen van oorlog en marine, om bij de eerste de beste gelegenheid, waarbij er sprake zou kunnen H.l- allen, boven alles.” Eenigzins anders als de Zutf. Cour, laten zich de Nederlandsche bisschoppen in hunne mandemen ten aan de geloovigen uit, over het 25jarig feest; i der herstelling van de katholieke hierarchie in Nederla nd. «Hel mag overbodig heeten, zegt o. a. msgr. Schaepman, u ter waardeering van dit heugelijk en gedenkwaardig feit aan te sporen. Maar de dankbaarheid jegens God en den H. Stoel vordert, dat wij de zegeningen ons te beurt gevallen her denken. Door de herstelling der hierarchie werd voor ons de laatste herinneiing aan een lang en treurig verleden uitgewischi. Het gebed en het lijden onzer vaderen, de heldenmoed der trouw gebleven priesters en zendelingen, de heldendood onzer heilige martelaren, droeg heerlijke, hemel- sche vruchten voor ons. Had, zooals de aposto lische brieven verklaren, de billijkheid en de recht- zin der regeering reeds onze rechten erkend, ons in de vrijheid doen deelen, de katholieke kerk in Holland ontving met de bisschoppelijke hierar chie weer haar vaste plaats in de gewone orde der kerk. De buitengewone toestand, noodzake lijk geworden door het lijden en door de ver volging, verdweenwij traden weer in het bezit der rechten en voorrechten, aan de gewone orde van het kerkelijk leven verbonden'” Wat de vruchten betreft, uit de herstelling der bisschoppelijke hierarchie voortgesproken, daarover spreekt de bisschop aldus«Wonderbaar heeft God zijn kerk in Nederland in de dagen der ver volging behoed. Hij heeft haar kracht gegeven in lijden, geduld in vervolging, hij heeft haar ver heven in volharding en trouw. Maar de dagen van haar bloei, de dagen, waarin de innerlijke schoonheid der vlekkelooze bruid hier openbaar werd, hier zichtbaar voor allen, die dagen begin nen met den dag, waarop de Paus van Rome de oude orde herstelde naar den eisch der omstan digheden en aan de kerk haar vaste kerkvoogden hergaf. Toen traden de opvolgers der apostelen weer op als de eigenaars der zetels, die zoolang verworpen schenentoen voerden zij weer den naam der bisdommen, die niet meer in de rij der kerken werden genoemd. Van toen af werd het kerkelijk leven geregeld naar de orde, die de eischen van het recht eerbiedigend, de liefde be vestigd en versterkt en de kracht van het geloof vruchtbaar maakt naar Gods heilige wel. In die vaste en krachtige regeling ontvingen de werken uwer liefde een on waardeerbaren waarborg van hun bestaan, maar tevens door hun nauwer ver binding met de kerk een milde bron van ruimer zegen Scholen voor de christelijke jeugd rezen opgeestelijke instellingen, waarin zij, die naar hooger volmaaktheid streven, een woonstede von den en wij allen een voorbeeld, werden gesticht; nieuwe parochiën getuigden van den vooi uitgang des geloofs, nieuwe kerkgebouwen spraken van de altijd levende kracht der oude belijdenis. De bisschoppen van Nederland vereenigden zich plech tig m een provinciaal concilieitt de diocesane synoden werden de genomen besluiten tbt nut eu stichting van allen vastgesteld en uitgebreid.’’ A A VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 9 Mrt. 1878, ’s nam. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken enz. 3. Aanbieding van het verslag omtrent het Lager Onderwijs over 1877. 4. Missive van HH. Brandmeesters omtrent den toestand der bluschmiddelen. 5 Verzoek der bewoners van de School voor K. O. om verhooging van bezoldiging. 6 Af- en overschrijvingen op de begrooting van het O. B. Weeshuis, dienst 1877. 7. Idem op die der gemeente, dienst 1877. 8. Request van A. Velsink om afstand van grond. 9. Idem van J. Rienslra, houdende hetzelfde verzoek. 10. Reclames tegen het kohier der honden belasting dienst 1878, en vaststelling van dat ko hier. 11. Idem tegen dat van den hoofdelijken om slag over hetzelfde dienstjaar met het rapport dienaangaande der commissie van onderzoek. Vaststelling van dat kohier. Dat er in de hitte van den verkiezingsstrijd nog altijd veel onheilig vuur op het altaar wordt gebrand; dal de strijd voor beginselen nog maar al te vaak ontaardt in een stryd over personen, waarbij meerdere of mindere sympathiën en an- tipathiën meestal een hoofdrol spelen en dan al licht aanleiding geven dat, èn bij de aanbeveling èn by de bestrjjding der candidaten niet altijd i van de meest kiesche en eerlyke middelen wordt gebruik gemaakt kan aan ieder bekend zyn, die zich ook maar eenigzins op de hoogte houdt van geen gedurende de verkiezingsdagen, zoo- I wel in zyne onmiddellijke nabijheid, als elders plaats heeft. Ook in de laatste dagen hebben wij daarvan uit de dagbladen weer staaltjes kunnen vernemen, die weinig verkwikkelijke bijdragen leveren van de wijze waarop nog maar al te vaak, ook bij ons te lande, de verkiezingsstrijd wordt gevoerd. Wy zouden hier slechts een kort resumé be- hoeven te geven, van 't geen in het hoofdkiesdi- I Strict Winschoten gedurende de laatst gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer is voorgevallen, om reeds een bonte staalkaart te krjjgen van allerlei ongerechtigheden, waardoor de verkiezingsstrijd zich zoo al kan kenmerken. Wij zullen dit echter niet doen, daar wij geen L de minste lust gevoelen ons in dien «personen- strjjd” te mengen. De liberale kiezers daar ginds mogen dat onderling verder heel «liberaal” en in I het «algemeen belang” uitvechten. Wij hebben hier slechts aan het gebeurde te Winschoten herinnerd, omdat, gedurende den al daar gevoerden strijd, een vraagstuk ter sprake ii gebracht dat, afgescheiden van den perso- nen-strijd een vraagstuk «van den dag” kan worden genoemd, omdat het zich bij elke nieuwe keuze van candidaten telkens op nieuw zal kunnen voordoen, hel vraagstuk namelijk over het meer of minder wenschelyke van meerdere of mindere uitgaven voor ons zoogenaamd defen- sie-wezen. Want dit was eigenlijk de quin- l lessens, de spil, waarom de candidatuur Brocx draaide, nadat hij door den één was aanbevolen als bezuiniger en door den ander bestreden als ver maar loozer. Afgescheiden nu van de personen-quaestie en vooral afgescheiden van de wijze waarop deze gevoerd Wérd interesseert ons dit vraagstuk genoeg dm er eenige oogenblikken nader bij stil te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1