MEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, zaterdag ih; k ‘tl 16 MAART. 1 'Stremming - Scheepvaart. FEN Algemeen Stemrecht. :e.x- zy SA ame 4 (Slot Volgt PERS. U I T D E e) '8,—, dat billijk? ’57 M UUUl UC4U v veel beleekenis zijn een t met ediet j at«j eenc f 15 35 a Onze grondwet als toonbeeld gesteld is een en al onderdrukking van de minderheidzij mist Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. zijn mis- welke die de Rijksdag Lichaam in eseU tope! tigde 11. n in het tus- iland vra- di- .AN- jeker L t'-j'.t De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt door deze bekend, dal de brug, liggende over de Stadsgracht aan de noordzijde der Kolk, •van af den’ Hen tot en met 31 Maart a.s. voor schepen gesloten zal zijn. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. Het N. v. d. D. stemt niet in met den lof, den minister Kappeyne, wegens het nieuwe school- wetontwerp door de meeste liberale organen toegezwaaid. 56,00 Anderen zeggenons volk is niet gelijk aan Franschen en Duitschers, het is niet zoo politiek opgevoed. Maar die gelijkenis is niet te maken zoolang ons volk hetzelfde recht niet heeft. Eerst dan als in Nederland de algemeene kiesbevoegd heid zóólang wet is geweest als in beide genoemde landen, kan die vergelijking gemaakt worden. Zeker is de invloed der clericalen een niet ge ring bezwaar, zoowel die van de Protestantsche als de Katholiekemaar hunne gewone onbe drevenheid in aardsche zaken, geven ons alle re den, te verwachten, dat zij door de politieke meening te beheerschen, het niet heel ver zullen brengen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer T'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De opleiding van de onderwijzers wordt vol gens het ontwerp veel verbeterd edoch op het papier want daar het minimum-getal kweek scholen, dat opgericht moet worden, niet wordt genoemd, laat men alles over aan de willekeur van opvolgende ministers. Eveneens had het A7. v. d. D. gaarne gezien, dat de kweekelingen ge heel uit de school gehouden werden. Omtrent het meer uitgebreid lager onderwijs wordt niets van belang gedaan. Alleen worden de examens in vreemde talen bij het middelbaar onderwijs overgebracht. Beter ware geweest als de geheele rubliek naar de middelbare school verhuisd was. Over het voorbereidend onderwijs zwijgt het ontwerp geheel en er worden niets anders dan eenige phrasen aan gewijd. Wat de kosten aangaat, het blad acht 30 pet. restitutie der uitgaven door het rijk aan ,de ge meente te veel of te weinig. Blijft het toezicht van den staat, gelijk het nu is, dan is het te veel, wordt dit belangrijk versterkt, dan moet hel cijfer worden opgevoerd tot minstens 80 pet. In een volgend artikel zal het N. v. d. D op de verbeteringen van ’t ontwerp wijzen, en daarna de houding door de meerderheid der Kamer aan te nemen, bespieken. De Standaard bevat eveneens een eerste ar tikel over de ontwerp schoolwet en sleept daarbij de Nutsautoriteiten in ’t debat. «Had Kappeyne O III. De Stand heeft legen het leenings ontwerp van den minister Gleichman successiebelas ting in de rechte lijn op zichzelf geen bezwa- len. Het blad heeft echter een drietal bedenkin gen. In de eerste plaats wenscht het geen par- tiëele wijziging van ons belastingstelsel. Hetgeen door deze belasting wordt verkregen, zal niet van er is meer geld noodig. Het volk zal bereid gevonden worden meer te betalen, mits men op eenmaal zegge, waarmee we er af zijn. Ons volk is uit zijn belastingstel sel gegroeid ais een jongen uit zyn buis. Men geve nu geen lapwerk; niet hier een elleboog eu erd rame nden. iD ƒ12 Algemeen Stemrecht” werd in een conclusie op- genumen, dat men om kiezer te zijn moest kun nen lezen en schrijven. Dat is niet juist. Of wat verstaat men onder lezen? de klanken te kunnen uitspreken, maar dat behoefde geen voor gaarde te zijn. Lezen en schrijven, zoodat men ■eenige volzinnen verstaat, kan geen voorwaarde zijn, daar zelfs zeer vele hooggeleerde heeren zich er niet opkunnen bercemen.dat zij verstaan wat zy lezen. Door iets niet goed te lezen ont slaat veelal ’t grootste kwaad. Er is geen enkel bewijs te leveren, dat iemand niet gezond zou kunnen oordeelen zonder dat hij kan lezen i En het lezen is ook geen quaestie waarover we ons behoeven te bekommeren, om dat de leerplicht noodzakelijk een plaats moet krijgen in onze onderwijswet. Indien ’t waar is, wat rh'eh zegt', dikt we'thans een liberaal ministerie aan 't roér hebben, dan moet dat zorgen, dat de leerplicht wet wotde. En zoo het ministerie dit wellicht over het hoofd ziet, dan verwachten we van de meerderheid der DAM tweede kamer, die liberaal heet, dat zij in de MrU wet zal brengen, wat de regeering er uitliet. >4'/. De volkswil heeft zich te luid en i3% 12% 50% )4 -3/ als lid der Kamer zulk een ontwerp moeten be- oordeelen, niets zou er van gedeugd hebben zegt het blad titel na titel zou zijn ontleed en afgekeurdartikel na artikel gewogen en te licht bevonden en, wat nog het ergste was, dit maal zou Kappeyne metterdaad in zijn recht zijn geweest, want op de kolossale pot, waarin nu een tiental jaren de monstreuse aspiratien onzer schoolwet-heeren op ’t vuur zijn gezet, past hel deksel van dit ontwerp wel allerminst. «Want metterdaad, om de klagers te believen is, ja waarlijk, de draad doorgeknipt van het Da- mocleszwaard, dat onze vrije school nu jaren bo ven het hoofd hing, maar eer de punt er van ons diep door bet vleasch en doodelijk in het hart kon dringen, heeft men allerbehendigst het gevest laten stuiten op de zijden draden van een ragfijn geweven, kunstig gespannen netwerk.” Het blad zal in een volgend artikel de verge lijking eens opmaken, tusschen *t geen Kerdijk en zijn vrienden hebben geëscht en Kappeyne hun geeft. toegezwaaid. Het blad wil wel erkennen, dat hier en daar verbeteringen worden voorgesteld en dat het ontwerp ons misschien een heel eind verder brengt dan met een geamendeerd ont- werp-Heemskerk het geval zou geweest zijn, maar toch blijft het beneden de billijkste ver wachtingen. Er wordt niet in doorgetasl, inte gendeel, hier erf daar valt een angstvalligheid en wankelmoedigheid op te merken, die de vraag op de lippen brengt, of de heer Kappeyne wel de noodige aandacht gewijd heeft aan de advie zen, herhaaldelijk door erkende schoolautoriteiten uitgebracht, en of hij niet meer acht gegeven heeft op de gebreken van het ontwerp Heems kerk, dan op de leemten van de wet van ’57 en de dringende eischen van onzen tijd Vooreerst wordt in het ontwerp Kappeyne de leerplicht gemist. De minister verschuilt zich achter de exceptie, dal de ouders recht hebben op de keuze der school, maar zelfs dit toegeven de, kan gevraagd worden of de minister niet bekend is met bet onderscheid tusschen «school plicht” en «leerplicht Als men de invoering van dien leerplicht wil uitstellen tol de tegen stand legen de openbare school niet meer gaan de gehouden wordt, dan is dit even goed of men van elke poging om den leerplicht in te voeren voor goed afziel. De opleiding I De volkswil heeft zich te luid en te duidelijk uitgesproken, dan dat men nog langer met uitvluchten zich van die quaestie zou kunnen afmaken. I Een andere vraag is, of ook de vrouwen moe ten meestemmen. Spreker behoort niet tol de- 77*’/lt geien, die de vrouwen-politiek slechter noemen 55% -'an de mannen. Eu dat ze in 'l geheel niet po- a2a/)é lifiek zouden zijn, kan veilig worden betwist, 7’/|. waar men ze in hel huiselijk leven dikwijls zeer 01% politiek zijn. Dat de vrouwen meer praatziek 14 zouden zijn, kan ook al niel als een zeer ernstig 67’/ie [bezwaar gelden, wijl de lange redeneeriogen en 13'/, breedsprakige betougen der kamerleden, reeds spreek noordelijk zyn geworden. .2,10'4* Gelijk recht, is recht voor allen, Het N. v. d. D. beval onder het opschrift «tot regeeren opgeroepen” eenige opmerkingen over de jongste wetsontwerpen, door ’t liberaal minis terie ingediend: 1. een nieuwe, verbeterde editie van de bestaande schoolwet 2. een leeningsplan en een nieuwe belasting, 3 een spoorwegaanleg op Java, voor rekening van de schatkist, en 4. hel maken van verbeteringen in de binnenland- sche communicatie te water, mede voor rekening van de schatkist, en, evenals bij no. 3 uitslui tende de particuliere industrie Het blad wil die ontwerpen beschouwd hebben, niet als elk op zichzelf staande, maar als een ge heel vormende en als hooldbeslanddeel van de regeeringspolitiek der toekomst Deze opvatting geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen «De vraag zal dan niet uitblijven, of zij geacht kunnen worden de vruchten te zijn eener leiden de gedachte en datgeen leveren wal de natie van een minister-Kappeyne verwacht. Eenvoudig nieu we belastingen in het leven te roepen en met een door leeningen gevulde schatkist, voor reke ning van de schatkist, alleilei groote werken aan te leggen, wier voltooiing noodwendig nieuwe leeningen en nieuwe verhooging van belastingen zoude vorderen is een soort van huishouden, dat bij het Nederlandsche volk niet populair is en haar hoogstaand staalscrediel weinig bevorde ren zou. «Wij vertrouwen, dat de centrale sectie bij de regeling der werkzaamheden met het rechtma tig verlangen der bevolking goede rekening zal houden, het zal dan kunnen blijken of wij wer kelijk een nieuw tijdvak intraden, waaruit een gezond volkslevan zich kan ontwikkelen, dan wel of de fierheid waarop slechts zij, die karakter hebben, aanspraak kunnen maken wijkt voor consideration van allerlei aard, die de beginselen verloochenen en de leer van halfweg tot de regeeringspoliliek als systeem verheffen tot wel licht onheistelbare schade van de partij, die van controleeren tol gouverneeren werd geroepen.” in wat men directe belastingen gelieft te noemen, als voorwaarde van kiesbevoegdheid stelt. De grondwet is derhalve een onrechtvaardige wet, wijl zij toelaat, dat de meerderheid door de min derheid wordt onderdrukt. Grondwetsherziening moet dus voorafgaan, want bij onrecht kan de mensch niet leven en bij halfheid niet bestaan. Op de vraag, waarom ik ten strijde trek voor wat recht is en dus ijver voor algemeen stem recht, daar kan mijn antwoord kort zijn«uit Godsdienst.” Het 2e gedeelte van sprekers rede gold de verdediging «Ons volk is nog niet rijp” zoo luidt de alge meene tegenwerping, die men als gangbare munt verspreidt om daarmede niet weinig gewicht in de schaal Ie leggen. Spreker zal zich niet wagen aan een verdediging van het peil der volksont wikkeling, en dal behoeft ook niet, want had dat de gewenschte hoogte reeds bereikt, dan zonden we nu niet meer hemel en aarde in beweging behoeven te brengen om het volksonderwijs zoo danig te regelen dat het waarborgen oplevert voor een goede maatschappelijke ontwikkeling van allen. Maar wanneer die onrijpheid wordt aangevoerd als argument tegen algemeen stemrecht, dan mag de vraag gelden of de tegenwoordige kiezers dan zoo rijp zijn of de 2e Kamer hel product van de vertegenwoordiging, gekozen door dege nen, die nog heden het kiesrecht als privilegie bezitten, dan zoozeer van rijpheid der kiezers ge- tuigt. Men behoeft dan ook slechts de aantee- keningen van professor Opzoomer na Ie lezen om van het tegendeel overtuigd te worden. Indien men dus rijpheid tot voorwaarde wilde maken van kiesbevoegdheid, dan mocht wel der te genwoordige kiezers van de lijst geschrapt wor den. Die slechts even achter de coulissen kijkt, die ontwaart spoedig dat de kiezers verre van zelfstandig zijn maar bewerkt worden door kleine clubjes, die de koorden in handen hebben en de massa leiden waarheen het hun blieft Indien men dus wil wachten tot allen rijp zyn, dan kan men gerust nog eenige jaren tehuis blijven. Men roept dat de menigte niet rijp is en onthoudt ze intusschen de gelegenheid om zich te ontwikke len, men ontzegt ze ’t recht zich in staats- en gemeentezaken te mengen. Sluit ge uw kinde ren op, om hen in de vrijheid te oefenen, in een gevangenis? Vrijheid is nu eenmaal het beste middel voor vrijheid. Geen enkele zaak komt tot stand als men der vrijheid de ontwik keling onthoudt. Door allen het stemrecht te geVen, zou het politiek en maatschappelijk leven meer opgewekt worden Men vindt de voorbeelden in Duitsch- land en Frankrijk. In Duilschland dankt men het stemrecht aan den conservatieven minister von Bismarck. En wat hebben we sedert dien tijd aldaar zien geboren worden Dat het volk met een wezemlijk flinken geest bezield, als om strijd van zijn recht gebruik maakt, waardoor dan ook veel van regeeringswege wordt beproefd en gedaan tot verbetering der volkswelvaart. Frank rijk, dat men beweert clericaal te zijn en waar 't volksonderwijs nog zeer slecht, veel slechter is dan hier te lande en grootendeels nog in de macht der geestelijkheid, heeft dat nog niet on langs bewezen, welk nuttig gebruik het volk weet te maken van zijn recht Heeft het niet, juist door algemeen stemrecht zijne zelfstandigheid meesterlijk gehandhaafd Maar de misbruiken Ja zeker, er bruiken. Maar er is ook een macht misbruiken kan keeren. En zyn nu in Duilschland en het Wetgevend Frankrijk zooveel slechler dan de Tweede Kamer ia Nederland ',00 a ien eenenmale, wat haar prestige moest uitma- ken, de volksovertuiging. g Zoo als de toestand nu is, is ’t geen kunst voor een groepje van honderd menschen met -behulp van geld en van een dagblad meester Ie >6,50, worden op politiek terrein. In een goede, op den volkswil gegrondveste staatsinrichting zal dit on- >6,50, mogelijk worden. Volgens den geest van ons staatsleven heeft ieder, die een zekere mate van welvaart bezit, recht tot grootere welvaart. Is Heeft de mindere schepeling niet ,50 i evenveel belang dat het schip veilig de gewenschte haven beieikt, als de meerderen staat ook zijn 08,leven niet op ’t spel En heeft dan iemand, die eerlijk is en arm, niet evenveel belang bij den goeden gang van ’t schip, 't welk men staat noemt Ieder burger, die n els heeft te zeggen, is on mondig. In een vergadering der vereeniging 67’/l6 bbezwaar gelden, wijl de lange redeneeriogen I nrmjrlt'rwjbiirzi I ni »rrun tlor Iz n inarl^nun r, spreekwoordelijk zyn geworden. 1)1/1 r>< .iian een andere iüitlegging is niet mogelijk. Dat recht voor allen staat onze grondwet in den weg, waar zij, onder zooveel meer, het betalen, van een zekere som ISM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1