GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 i 'j 1 r j No. 24. 1878. WOENSDAG 20 MAART. TEN gen is op het s niets I Algemeen Stemrecht, ui. I i >o’/e SR CeiRAST. S A E I. kema, ben gewonnen. ,00 W Ihler DAM - 4 3vV-| aan eene ant- con- igd. Het GEMEENTEBESTUUR van Sneék, vol doende aan de uitnoodiging van heeren Gedepu- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. van naar s i do X ff en eiken tstre- ‘teerde Staten van Friesland, gedaan bij hun be sluit van den 7 Maart jl., no. 3, (Prov. blad no. 38), maakt bekend: B n. Russe >Con- hou- lager de tndai La. omgekeerden zin als de tegenstanders ver- jnoeden en zal dus veeleer de macht van hel flericalisme dooden. i en dan algemeen 55'^’ stemrecht, roepen enkelen, terwjjl weer anderen 52'4 M’/.S 67'/,, 14’/, 7« 2,107, rlos* kerk kan reien kan vordert, naar die mate zal het «recht voor allen” te spoediger zijn bereikt. Evenmin echter zal beschaving alleen gunstige resultaten kunnen afwerpenwant naarmate de beschaving zich verbreidt, stijgen de behoeften, die behoeften vereischen alsdan bevrediging en zullen door loonsverhooging alleen niet kunnen worden aangevuld. Hoe moet algemeen stemrecht worden verkregen Door grondwetsherziening. De bepaling in onze grondwet (art 76) dat ieder kiezer is die van f20.— tot f 160 in de directe belastingen betaalt, moet geschrapt worden. In Zwitserland is ieder kiezer, die den leeftijd van 20 jaar bereikt heeft en niet om andere redenen uitgesloten is van burgen echt. Zou dal in Nederland onbereikbaar zijn Men mag met het oog op den tegenstand zulks mee nen Maar mag die tegenstand ons afschrikken voor ons goed recht op te komen Geenzins. Doch we moeten er van doordrongen zijn dal we er niet komen zonder strijd. Toen in Engeland belasting werd geheven op builenlandsch koren en dus de prijzen van _’t onmisbaarste voedsel kunstmatig weiden hoog gehouden, ontstond er gaandeweg tegen die belasting een strijd die 5 jaar duurde wegens den enormen tegenstand van kortzichtigen en belanghebbendenen ware hel niet dat de voorstanders van afschaffing dier be lasting den strijd zoo hevig hadden voortgezet, dan zouden ze in dat tijdsbestek hun doel nog niet hebben bereikt. Spiegelt u daaraan UIT DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer hield gisteren (Maandag) een korte zitting, waarin inkwamen de geloofs brieven van de hh. De Vos van Sleenwijk, Van Tienhoven, Van Stolk, Bredius Jr. en Schirnmel- pennink van der Oye. Allen werden toegelaten en beëedigd, behalve de heer Schimmelpennink van der Oye, die wegens ongesteldheid verhin- eerd was tegenwoordig te zijn. Daarna is het sectie-onderzoek aangevangen over de onderwijs, wet. gewenscht mag heeten, is 't nog volstrekt niet bewezen, dat allen die haar bezitten, een gezond oordeel hebbenen dit laatste is een eerste ver- eischte om goed kiezer te zijn. En zoudt ge in dat examen nu waarborgen meenen te vinden tegen den invloed van ’t cle ricalisme kan iemand niet clericaal zijn en tevens op zijn duimpjes af eenige antwoorden geven over onze staatsinrichting? Hoe zoudt ge het bovendien maken als de clericalen eens aan 't roer waren en zij, genegen om de vijandige in vloeden er buiten te houden, bij hun examen de vreemdsoortigste eischen stelden Die redenee- ring snijdt dus geen hout. Eindelijk nog laat men zich vermeesteren door de vrees, dal de liberalen het onderspit zouden delven, ’t Kan zijn dat die vrees niet ongegrond is, maar bestaat ze nu minder, dan wanneer er algemeen stemrecht zou zijn zoo ja, dan regeert de liberale partij niet namens de meerderheid en dal is niet recht. De liberale paitij zou dan zwakker zijn dan zij werkelijk blijkt en de alge- meene kiesbevoegdheid kon dan wel eens het middel worden, om de liberalen in ons staats lichaam wat minder zorgeloos te maken, hetgeen zeer gewenscht zoude zijn. Spreker maakt zich geen illusie. Hij gelooft niet dal we den gewenschten toestand door al gemeen stemrecht zoo spoedig zullen bereiken, 't Zal ook bier gelden door lijden in heerlijkheid Een Golgotha is er op eiken weg en geen over winning komt tot stand zonder Jijden. Wal dus de toekomst zal baren kan niemand voorzeggen. De belemmeringen op de drukpers zijn opge heven, de arbeid van kinderen is tol zekeren leeftijd verboden, de heksenprocessen zijn afge schaft, evenzoo de slavernij, de lijfstraffen en de doodstraf Bij dat alles schreeuwden de tegen standers moord en brandzij achtten daardoor zooveel malen godsdienst en maatschappij en staat in beroering gebracht, zij voorspelden allerlei on heilen, maar alles gaat nog zijn geregelden gang, beter zelfs dan toen die z g. traditien nog niet waren opgeheven. Er moet een einde komen aan de overheersching van het geld. Onze nakomelingen zullen van ons zeggen ze stonden aan 't einde van de midden eeuwen. Hel tegenwoordig liberalisme is even conservatief als het conservatisme. Thiers heeft eens gezegd: «Gyhebt de keuze tusschen katholicisme en socialisme.” Wat daar tusseben ligt, moet gedrongen ói naar rechts óf naar links Katholicisme nu is overheersching yan den mensch over den mensch, socialisme ge lijke vrijheid voor allen. »Dc Vrijheid’’ waarschuwende tegen het uitslaan der vlammen van het communisme, roept de strij dende pai tijen in de kerk te wapen. «Laat ons het doen door de banden ineen te slaan, om het gevaar dat dreigt af te wenden.” Zeer juist ant woordde »de Werkmansbode"’, «geen genade maar recht.” Terecht voegde het blad er aan toe »er dreigt gevaar, maar dal dreigt niet van onzen kant, van den kant dergenen die sinds lang hemel en aarde te zamen riepen, om op het gevaar acht te geven, maar dat dreigt van den kant der zorgeloosheid, van hen die willens of niet een toestand willen bestendigen die onhoud baar blijkt.” Een begin van alle beterschap is algemeen .stemrecht; dat te verkrijgen, daarvoor moeten alle krachten worden ingespannen, daaraan door allen worden geijverd met waardigheid en ernst maar ojk met geduld. Die geen geduld heeft en niet wachten kan, is een dweeper. 't Zou ech ter dwaas zyn te beweren, dat alle geluk en wel vaart alleen door algemeen stemrecht komt. De beschaving zal mede het hare moeten doen onze taak 'is het haar te bevorderen en naarmate zy Het N. v. d. D. noemt in een tweede artikel over het ontwerp-schoolwet de verbeteringen op, die, wordt dit ontwerp tol wet verheven, er het gevolg van zullen zijn. Als zoodanig kunnen worden beschouwd: 1°. de vervanging van het onderwijs in de «geschiedenis” door dat in de «vaderlandsche geschiedenis”; 2°. het verplicht stellen van het onderwijs in de nuttige handwer ken 3°. duidelijkheid en kloekheid in art. 16 der wet dat art. zal luiden In elke gemeen te wordt voldoend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen4°. goede regeling in het godsdienstonderwijs, nl. het aan wijzen der uren, waarop de godsdienstleeraars der onderscheiden gezinten gebruik mogen ma ken van de schoollokalen5°. zorg voor herha- lingsonderwijs6°. de bepalingen omtrent het personeel der school, in verband met ’t aantal kinderen 7°. de bepaling, dat in de lagere klas se «bij voorkeur” onderwijs zal gegeven worden door onderwijzeressen8°. verhooging van 't minimum der jaarwedden. Omtrent dit laatste punt wenscht het blad echter een meer belang rijke verhooging. Deze verbeteringen, waarby nog enkele van minder belang gebracht kunnen worden, zyn evenwel volgens het N. v. d. D. niet van dien aard, dat zy een geheel nieuw ontwerp noo- dig maakten. Werkelijk verder komen wij er niet mee. Geen herziening is beter dan een ge brekkige, want wetten worden even als personen naar jaren getaxeerd en op grond daarvan zal later een meer doortastende hervorming afge wezen worden. »Wat wil de liberale partij meer”, zal de tegenstander vragen, «dan ze on der Kappeyne, den leider en aanvoerder, ver kreeg! Had zij ’t toen niet in handen om alles te organiseeren zooals zy wilde? Nu zij ’t niet deed, mogen wij ’t er voor houden, dat tij bang is voor haar eigen idealen Do liberale Kamerleden behooren tegen dit ontwerp hun onvoldaanheid beslist uit te spra |cen. Men heeft dén heer Kappeyne ea e^uvrie*- (Vervolg en Slot). Een der niet onbelangrijke argumenten tegen algemeen stemrecht meent men te vinden door Ie wijzen op den toestand der Protestantsche Kerk, sinds daar het algemeen stemrecht beslaat, hfaar dat bewysl niets. Of sinds wanneer is de regel geldende, dat de meerderheid zich moet schikken naar de minderheid? Heeft de ortho doxe party in de kerk dé meerderheid, jdan is het alleszins recht dat zy zich er van bedient. En de vergelijking gaat alweer niet op. want de ,._.i men uitloopen, maar de staat niet Men wel leven buiten de kerk, maar niet btfiten den Staat. Men ziet met al zulke z.g. argumenten echter hoofdzaak voorby, en die is »hel eigenbelang' rat het eigenbelang maar tot zijn recht komen, hal dat zich maar flink ontwikkelen, en de macht van hel clericalisme zal gefnuikt zijn laat er maar Mrt botsing ontstaan tusschen clericalisme en belang, 647,. 12’/,. en zich van 't aangeven van ’t verlangde getal. De Standaard komt tot de conclusie, dat de Van Naamens en Dullerts en Sandbergs het by Kappeyne gewonnen hebben van de Moensen en Kerdijken, en dat de breede phalanx der beza digde liberalen hel van de vurige aanhangers heb- Spiegelt u daaraan Zonder kiezer te zijn kunt ge de openbare meening bewerken gij hebt het recht van vergadering en van de pers, beide mid delen die ge in 't belang uwer zaak gunstig kunt te baat nemen. Wanneer de macht der regeering zal zijn be perkt, en zij zelf meer de afspiegeling zal zijn van den volkswil, eerst dan zal *t mogelijk wor den de enorme staatsschulden te doen inkrimpen, die, voor hel voeren van oorlog aangegaan sinds 1860 in Europa met 10,000 millioen zijn toege nomen, en die uit <le belastingen, dus ten koste van den nood der arbeiders, moeten worden be taald Eerst dan zullen alle vraagstukken, over erfrecht, loonwet, arbeidstijd en regeling, onder wijs enz. geestelijk kunnen worden uitgemaakt. Geen candidaat moet gesteund worden die niet grondwetsherziening en algemeen stemrecht wil. Robert Owen zeide eens, met het oog op Enge land »Om de eendracht der menschen onder ling te bevorderen staat de politiek in den weg.” De eenigst mogelijke weg om de toestand weer zuiver te maken was z i, algemeen stemrecht. Zoo is \’t ook hier te lande. Ik weel wel, zegt spr., dat het streven naar ’t algemeen stemrecht wordt veroordeeld even als ik zelf word veroordeeld die het predik, maar ik sla aan de zijde van het recht en dat is met eenigen grond niet te betwisten. Laat het ons streven zijn, de schoone leus vrijheid, gelijkheid en broederschap, werkelijkheid te maken. Wie het goede wil, moet het ook goed willen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Standaard zet de beschouwing over Kap- peyne’s schoolwet en de autoriteiten van het Nut voort, en wijst nader aan waar de eerste te kort schoot in ’t voldoen der eischen van de laat- sten. Vooreerst heeft Kappeyne den leerplicht, dien de Nutscommissie noodzakelijk achtte, ge weerd. In de tweede plaats zyn de «christelijko deugden” tegen den zin der commissie in art. 23 behouden. Ten derde zwijgt Kappeyne over de voorbereidende school en over het voortgezette onderwijs voor kinderen van 12—15 jaar en wijkt ook op ’l punt van leervakken van ’t Nutsrapport af. In de vierde plaats wil Kappeyne maar 30 pet. der schoolgelden restitueeren, terwijl het Nut 80 pet. verlangde. Ook omtrent het schooltoe zicht is zeer geringe concessie gedaan, daar te genover de bezoldigde schoolopzieners staat een bezuiniging op ‘t getal inspecteurs en een aan vulling door onbezoldigde adjunct-schoolopzieners. *t Zelfde is hel geval bij het bepalen der jaarwed den van de hoofd- en—hulponderwijzers, waar cijfers worden gesteld ongeveer ter helfte van ’t geen in het Nutsrapport verlangd werd. Ook bij 't bepalen van ’t aantal leerlingen per onderwij zer, geeft Kappeyne minder dan gevraagd werd, op hel punt der kweekscholen onthoudt hij KENNISGEVING. s gaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS voord, de gemeente Sneek, noodigen door deze ie tie- aanleiding van een deswege van den heer Com- op het Inissaris des Konings in Friesland ontvangen be- worct. kluit, alle houders van pretentiën ten laste van idelen het Rijk, den dienst 1877 betreffende, uit, hunne meer- declaration zoo spoedig mogelijk in te zenden, en rheid, het uiterste lydslip van indiening, zynde den laat t ver- zien der maand Juni e. k., niet af te wachten -zeke- vermits die pretenlien, op dat tydstip niet inge diend zijnde, vdgens de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 31), worden gehouden voor I kan verjaard en vernietigd. En opdat deze kome ter kennis van een ieder te dat die hierby eenig belang heeft, wordt deze afge- I en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 19 Maart 1878 Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secretaris. KK UIT DE PERS. P. tot Fol- leuke, fedde, •Wil. tl. ch. Me me jemir- dat ter provinciale griffie, tegen den prijs kern», van 45 Cent voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn gesteld, de provinciale bladen nos. 39 en r» ,le 40, bevattende het goedgekeurd besluit tot op- 1 richting van het Waterschap Buitenpost (Oost* 22 tinde) en het vastgesteld reglement voor dat i 7 Waterschap. Sneek, den 19 Maart 1878. J. van DRIESSEN, Burgemeester. S. HAAGSMA, Secretaris., ie A inïS En opdat deie kome ter kennis van een ieder April kondigt! Burgemeester en 't lijdt geen' twyft l dal hel laatste overwinnen lal Dat zal het gevolg zijn van algemeen stem recht. Alzoo werkt algemeen stemrecht juist in een 77‘V|6 Eerst voldoend onderwy» alle kiezers zouden willen onderworpen zien aan een examen. Houdt die eisch steek Wie heeft het recht te oordeelen over staatsburgerlijke be kwaainheid van een ander? Wat zal de eisch tyn van het examen Eenige kennis van de (Staatsinrichting Hoezeer die kennis voor allen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1