BE MILLIOENEN-QÜAESTIE. 1 NIEUWS- EN ADFERTENTIE-BEAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 26. WOENSDAG 'ellen Jd- 1878. Mei a t. leroii- 6°. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS I van Stel-/ B(| dit nummer behoort een b(jblaadjo. IV. voor de expiratie van PERS. U I T D E 4,00 baar zijn; wordende de palentplichtigen, vermeld EN wor- voor reiken beschrijvingsbilletten de noodige I BEKENDMAKING. Laat hel betalen of twee dubbeltjes per week geen reden Nederlandsche burgertjes af te deelen in in het Derby d ern- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ETER el'. ƒ30,00 31,00 29,50 13,50 6,00 ;N, e le naak- ETER O- ƒ34,00 o 33,50 32,00 15,25 6,50 TER el) f 32,00 f32,50 31,00 14,50 6,50 Ingres loogte i De schen der vrijstel vrouwelijke dienstboden bij art. 5 der innn z<v.IK JKA\ op die, welke in de twee S1EE art. 27 der Wet van 29 no. 4) bij art. 7 der zelf- »Is hei dan geen vrome illusie, met die vraag besloten wij ons vorig artikel voor Ne derland in deze eene exceptie te willen beplei. ten met een beroep op den Areopagus van Eu ropa, zoolang.... het recht van den sterkste daar nog gehuldigd wordt?’’ »Wel zeker I” zullen velen met ons zeg gen «welzeker is 'l een illusie, te willen be weren, dat Nederland zoozeer het enfant cherie van Europa zou zijn, dat men voor ons zou doen, wat men voor anderen niet heeft gedaan.” «Toch niet 1” zeggen weer anderen «toch niet! dynastieke banden en politieke belangen zou den zich hier dadelijk doen gelden en wel zóóveel gewicht in de schaal werpen, dat de bondgenoo- ten niet zouden uitblijven, zoodat wy in geen geval alléén zouden staan in den strijd voor ons zelfstandig volksbestaan I Och, komAlweer eene vluchtige herinne ring dan eene enkele vingerwijzing naar de ge schiedenis der laatste jaren En wat zien wij dan Dat de dynastieke banden nauwelijks de kracht hebben van spinrag men maakt er zich van los, zoodra men ook maar eenigzins begint te vreezen daardoor zelf in dik weer te zullen komen. «Sauve qui peutI” hebben de Habsburgen, de Bourbons, de Bonapartes enz. gepredikt... door hunne daden. Zij hebben hunne broers of zwa gers, hunne neven of nichtjes, en verdere zij takjes, behoorljjk laten afsnijden, zoodra zij be grepen, dat verzet daartegen hunne eigene troo- nen zou kunnen doen wankelen. Eigenbelang verbood hun de handen te steken in een wes pennest. Eigenbelang nu is ook schering en inslag van de handelingen van madam Politiek. Zij vooral wikt en weegt met bijzondere nauwgezetheid alvorens zy zich mengt in de zaken van aanderen” Hare philanlropie draait eenvoudig om de «ik heid”. «Charité bien ordonnèe” enz. Precies! zij zal geen vinger uitsteken voor een ander, als zy in dien «ander” zich-zelf niet bedreigd ziet. En ook al is dit laatste werkelijk t geval, ook dAn nog zal zy «beredeneerd” genoeg zijn, niet toe te geven aan eene impulsie van verontwaardiging over rechtsverkrachtingzoolang zij zich niet «sterk” genoeg gevoelt den arechtverkrachler” op zijn plaats te zetten. Zij mag soms een vuist zetten, maar zy zal-niet slaan, zoolang zij niet zeker overtuigd is, dat die slag haar voordeel zal aan brengen; tenzy: hare belangen samenvallen niet die Van den sterkere. In dat geval zal men haar natuurlijk dadelyk bereid vinden, den zwak kere meé te helpen afmaken; maar in het tegenovergestelde geval zal men zóólang aan ’t overrekenen vinden, wat hel haar wel zou kunnen «kosten”, indien zy den zwak kere bijsprong, dat deze reeds vormelijk door den sterkere is algemaakt, alvorens zij klaar is met hare rekening. Och, om de waarheid van ’t zoo even gezegde duidelijk te maken, behoeven wij ons zelfs niet te beroepen op ’t geen degeschiedenis der laatste jaren ons ten dien opzichte heeft geleerd, wij hebben slechts le lellen op de feiten der laat te dagen, die in deze tamelijk welsprekend zijn. Wat heeft Engeland, wat heeft Oostenrijk gedaan het «praatjes” praten en het «vuistzelten” nu uilgezonderd om Turkije van den ondergang le reddenwaarmee de Noordsche kolossus het bedreigde Hebben die beide grootmachten een enkel schot kruit gelost, om het aan Rus land duidelijk te maken, dat men zich met kracht zou verzetten tegen de hem toegedichte plannen? Immers, neen En toch beweren Engeland en Oostenrijk als om strijd, dat hunne belangen en die van geheel Europa niet toelaten, dat Rus- lands macht zich op deze wijze uitbreidt. Nog eenswat hebben zij daadwerkelijk gedaan, om Turkije, wij kunnen in dezen de exceplie’s van de meerdere of mindere sympalhiën of an- tipalhiën gerust buiten beschouwing laten, omdat de alles beheerschende prikkel van het egoïsme hier behoorlijk in ’t spel is wat hebben zij gedaan om Turkije van den ondergang te redden? Im mers niets Neen, waar het recht van den sterkste gehul digd of gevreesd wordt, daar zwijgen gewoonlijk de politieke belangen al heel spoedig voor de macht van het ruwe geweld, en daar moet in elk geval de zwakkere gewoonlijk het gelag betalen. Welnu, het recht van den sterkste werd in de laatste jaren in Europa luide door de grootmach ten gepredikt, die zich tot aan de tanden wapen den en een soort wedstrijd hielden, wie hunner hel grootste aantal krachtige mannen in ’t geweer kon brengen en de uitstekendste vernielingswerk- tuigen zou bezitten. Algemeene dienstplicht werd het programma van den dag, en ons werelddee] begint veel te gelyken op een groot millitair dril- veld, waar de eerste roeping van den mensch schijnt le zijnsoldaat te worden. Europa zucht onder den last van onnoodig ijzer; bet ziet duizende bij duizenden zijner krachtigste zonen voortdurend onttrokken aan de werken des vredes, aan handel en industrie, en als parasieten teren op de algemeene welvaart, die vreeselijk gedrukt wordt door de steeds klimmende eischen van de respectieve oorlogsbudgetten. Het leeu wendeel van de penningen der belastingschuldi gen verdwijnt in de alles verslindende muil van het ondier, dat, mèt onze schatten, tegelijk ook een groot deel onzer moraliteit verslindt. Het militairisme is de kanker voor de welvaart van Europa, hel bestendigt den toestand van ge wapende vrede en maakt den oorlog gemakke- lijk. In de hand van slechte regeenngen is het de geesel, waarmeê hel de volkeren kastijdt en de vrijheid moort, het is eene voortdurende bedreiging van den zwakkere, door den sterkere, haar gewoouhjk j bet is, om kort te gaan, de incarnatie van het: macht boven recht. De Werkmansbode betoogt in een tweede ar tikel over de ontwerp schoolwet, dat het onder wijs kosteloos behoort te zijn. Zooals de zaak nu geregeld is, betaalt niemand voor de kinde ren wat het onderwijs kost ’t eene deel geeft een tegemoetkoming van '/4, ’t andere van enz, in de kosten, terwijl een ander deel niets betaald, mits het zich een bewijs laat uitreiken van armlastigheid of onvermogen. Dat alles zou zooveel nog niet uitmaken, wanneer de kinderen die niets, een achtste of een kwart in de kos ten betalen, nu maar naast elkander, op dezelfde banken in één schoollokaal werden geplaatst, en de niets en een achtste betalenden niet waren onderworpen aan allerlei formaliteiten en onder zoekingen, om daarmede te bewijzen dat hunne ouders niet zoo vermogend zijn, als die van .an dere kinderen, wier ouders voor zeven achtste of voor drie kwart minder door den staat den bedeeld. Aan dezen ellendigen toestand zou een einde komeri als het onderwijs geheel kosteloos allen opengesteld werd. Wil men dit echter niet ter wille van het voordeel, dat men dan althans geen bewijs van onvermogen vordere van dege nen die niet betalen kunnen. van een zijn om standen laat het geen aanleiding geven, dat by de kinderen van mingegoeden een gevoel wordt gekweekt alsof zij zooveel lager staan dan die van meergegoeden en omgekeerd I Dat zullen ze in hun volgend leven nog genoeg moeten on dervinden I De maatschappij heeft daarvoor mid delen te over, en de staat behoeft die niet in da hand te werken. De staat is als symbool der K ENN1SGE V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek. voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Zaterdag den 13den April 1878 des voormiddags ten 11 ure. (DAM 12 Mrt. 12 507, 93 90 ’7% 55 52'/’ 77. 01'/4 14'/, 68’/l# 14’/, 12,10 van de gemeente Sneek, brengen bij deze ter kennis I van de ingezetenen: 1°. Dat de uitreiking der billelten en dec’.a- ratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en het patentrecht, over het dienstjaar 1878/79, zal plaats hebben in de maand Mei de zes jaars en wel op den 13en dier maanden dat met de weuerinzameling daarvan, acht dagen daarna, een aanvang zal worden gemaakt 2°. dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd: de palentplichtigen, vermeld onder no. 3740 van tabel 14 der Wet van 2-1 Mei 1819 (Staats blad no. 34), zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in ’t klein, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, aan welke door de ontvangers, dadelijk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Mei aanstaande, een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk, na verloop van drie dagen, van hen weder zal worden afgehaald 3°. Dat degenen, welke, bij het aanbieden of bezorgen der billelten of verklaringen, of ook bij het terughalen er van, mochten zijn voorbijge gaan of overgeslagen, zich in geen geval op zoo danig verzuim mogen beroepen, maar integen deel gehouden zijn, de vereischte en behooilijk ingevulde verklaringen, vóór of uilerlijk op den Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane za ken, omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen: 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan. 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver- de tabellen 7 vervanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden Sneek, den 22 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secri ta -is. onder no. 37—40 van label 14, bij deze tevens opmerkzaam gemaakt, dat het patent, overeen komstig art. 2 der Wel van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 16), niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aan slag voor het dienstjaar hebben betaald, en het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten vol le zal zijn aangezuiverd; terwijl zij bovendien, wanneer zij ingebreke blijven d^ patenten af te halen, telken reize> dat zij de vereischte patenten of afschriften van dien aan de bevoegde ambte naren niet kunnen vertoonen, volgens art 21 1 der Wel van 21 Mei 1849, vervallen in eene boete van f 15; dat ingevolge art. 29 2 der Wet op hel personeel van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) tot tegenschatters dezer gemeente zijn benoemd: Sipke van der Werf, Petrus Molenaar, Bernardus de Jongh en Pieler van der Werf. Wordende de ingezetenen voorts indachtig ge maakt op de wijzigingen, welke een lingen van Wet van 9 April 1869 (Staatsblad no. 59) heb ben ondergaan, en i. eerste paragrafen van Maart 1833 (Staatsblad de Wet van 1869 zijn gebracht, waaromtrent, de uil te i inlichtingen zullen bevatten; voorts, dat bij de bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der Wet van het aanslagbiljetdat tegen betaling van vijf Cent hij den Ontvanger verkrijgbaar is, moet worden voorgelegd. En zal deze worden afgekondigd zooals gebrui kelijk is. Sneek, den 22 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA 31 Mei e. k in te dienen ten kantore des Ont vangers, alwaar de billetten ter invulling steeds verkrijgbaar zullen zijn 4°. dat de palentplichtigen van en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers of gezagvoerders van vaat tuigen) zoo mede de debitanten van loterij-briefjes, voorzooveel zij hun beroep niet voor het eerst uitoefenen, ter bekoming van patent, aangifte behooren te doen bij de Hoofden der Plaatselijke Besturen aan de plaatselijke secretarie, en voor de expiratie van den termijn voor de ophaling der gewone decla ratoir en van het patent bepaald; 5°. dat, voor de onder teil 4en gemelde pa- tenl-schuldigen, op vertoon van de quitantie van de betaalde rechten, uitgezonderd degenen, die hun aanslag by termijnen kunnen betalen, aan welke ronder vertoon van quitantie het patent kan worden afgegeven, de patenten dadelijk verkrijg- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk Jager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1