GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE BE MILLIOENEN-QUAESTIE. OOH L No. 28. D RI E-JK 2M“E> K U T 1 (J S T K J A R Gr A N WOENSDAG 1878. EN voer voor nige i °P 4 4 4 4 4 [be-. J S Ml'kilt CO A1T. e.) VI. !S1\ lï .VL A JID. UIT DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling niet en 10 vaststellende de voorwaarden voorde wijzers met hoofdonderwijzersakte f700, - I - l 1 1 wa ai.» e» w-vi i w Cl 1 ZA n o TC I 11 z\ wv «i '8 2 it hij lestie con- ver- aagd Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. slagers-eer, kruideniers-eer soortgelijke «beroeps-eereu” om- za- r is >ben dt* n Z3 l/l ejnfv r e» ÏR l M irt. gods. wor- >n bij on- des voormiddags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan trent alle in de eerste zitting niet afgedane om ei- oni notaris na afgelegd examen één jaar te stellen. WETHOUDERS van 18 no. i II. zeide i het zijn ter- ap- laar- staat jerde oudt, ne- ÏUNSJ chting roek”, regels zou rvlo- n te iren. be- ege- I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. minister bestreden het amendement van den heer Van Eek, als onvrijzinnig en practise!) onuitvoer baar. flet arnendement-Van Eek is verworpen met 53 tegen 8 stemmen, het amendement van den heer Patijn aangenomen met 33 tegen 28 stemmen. Het onder-artikel 10 is aangenomen. Op ari. 12 is een amendement van den heer Van Naamen, om voldoende kennis der levende talen hij het staatsexamen te eischen, verworpen met 48 tegen 12 stemmen Artt. 2 tot 5 van hel ontwerp zijn goedgekeurd. benoem- I ware. werd I voor bezoldiging der onderwijzers te laag (hij wil- i de voor hulponderwijzers f 400, voor hulponder- --1-«J 1r taq, en voor hoofdonderwijzers minstens f 800), en achtte het wettelijke voorschrift van rijkskweekscholen, zoo voor onderwijzeressen als onderwijzers, behoefte. «Ten slotte stelde spreker deze conclusie voor: «Het tegenwoordig ontwerp, op verschillende punten gewijzigd, is, als het tot wet verheven wordt, zeer zeker een vooruitgang in den goeden k f z lieke I Re- «....v.. nv<.bv schoolmeester, die «den Franschman” hebben verslagen, beter te salarieeren i baarheid op twee jaar te stellen. De beraadslaging over het ontwerp gisteren (Maandag) voortgezet. Op art. f benoembaarheid van notaris, zijn twee amende menten voorgesteld, van den heer Van Eek, den doctorsgraad in de rechtswetenschap te schen voor notaris, en van den heer Patijn, den werktijd bij een op twee jaar in plaats van De heeren Lenling, Van Baar, Godefroi en de De'artt/l en 2 zijn goedgekeurd. Op art. 3 heeft de heer van Eek bij amendement voorge steld te eischen den doctoralen graad voor de benoembaarheidde heer Patijn om het verplicht ken, en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- verblijf op een notariskantoor voor de I BURGEMEESTER en Snoek herinneren, naar aanleiding van art der wel van 4 December 1872 (Staatsblad 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her- enting. Sneelc, den 2 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secretaris. Die sterkere gebruikte die milliarden en in de eerste plaats, om de sterkste te blijven, op militair gebied. In den gapenden muil van het «militairisme” versmolt de oorlogsschatting dan ook als sneeuw voor de zon, en moreel en intellectueel zijn de bloedige lauwerkranzen, die Duitschland be vochten heeft, het niet ten zegen geweest. Èn de overwonnenne èn de overwinnaar, heb ben beide den vloek moeten di-agen van de alles absorberende kracht van het militairisme, met zijne onzinnige eischen, zijn zucht naar duurgekoehten roem, met zijne bijzondere pretenliën omtrent zijn bijzondere eer. Zijn bijzondere «eer” zeiden wij. Inderdaad «de militaire eer” speelt een «kruid- je-roer-me-niet-achtige” rol in de bloedige ge schiedenis der menschheid. Zij schijnt over *t geheel zeer prikkelbaar en van eene vrij bloed dorstige natuur te zijn. Wij hebben in onze burgei lijke eenvoudigheid Woensdag hield de vereeniging «Burgerplicht” te Amsterdam een vergadering ter bespreking van het schoolwetontwerp. De heer Fikkert, di recteur der hoogere burgerschool te Apeldoorn, leidde het debat in. Hij wilde niet ontkennen dat het ontwerp leemten had, maar het bevatte toch zooveel goeds, dat het, tot wet gemaakt en flink toegepast, Nedeiland tot het best onderwe zen volk van Europa kon maken. Er waren evenwel leemten en de inleider som de er vrij wat op. Hij betreurde, dat de gym nastiek niet is opgenornen onder de verplichte vakken, en dat ait. 1 tracht te «schipper^)” ten gunste van het meer uitgebreid lager onderwijs; dat art. 5 ruimte laat tot onderling verzet der school-autoriteilendal art. 8 kweekelingen als lastposten der hoofdonderwijzers handhaaftdat in ait 27 het herhalingsonderwijs niet verplicht wordt gesteld voor elke gemeente; dat art. 21 overleg met den hoofdunderwijzer in de samenstelling van het leerplan buitensluit; dat art. 43 het bekomen van de hoofdonderwijzersakte eerst toestaat op 23-jarigen leeftijd en dat daardoor, in verband met het art., ’t welk de hoofdonderwijzersakte vergt vóór het examen in de vreemde talen, dit exa men wordt belet voor bekwame jongelieden be neden de 23 jarendat het rijkstoezicht niet voor de benoeming van hulponderwijzers gevergd wordt; dal de voorgestelde opklimming van het aantal leerlingen in verband met het aantal onderwij zers ongerijmd is (spr. wenschte een bepaalde toeneming der leerlingen per onderwijzer); dat de artt. 29 en 39 de onderwijzers niet genoeg waarborgen aanbiedt tegen willekeur en kneve larij van gemeentebesturen wat betreft ontslag en schorsing; dat men in art. 33 voor «overtreding” moet spreken van «plichtverzuim”; dat de bijdra ge van den staat op 30 pet. niet voldoende is dat in artt. 56 en 64 hulponderwijzers worden bestendigd, terwijl bevoegdheid tot onderwijs moest ontzegd worden aan elk, die geen examen als hulponderwijzer deed; dat de leeftijd voor de be voegdheid lot het verkrijgen van de akte van hulponderwijzeres 18 jaar moest zijn dat in art. 74 onmiddellijke toegang als absoluut noodzake lijk moet worden voorgeschreven dat de «eere- blijken”, volgens art. 82 aan leerlingen uit te reiken, van een paedagogisch standpunt afkeu- renswaardig zijn dat art. 88 de bestaande ellen de nog 8 jaar bestendigt en dal in de 2e alinea van dit art. men rijkssubsidie eerst toekennen moest als de goede wil lot uitvoering dezer wet van de zijde van een gemeentebestuur gebleken Verder achtte spr. de gestelde bepaling merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen: 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan. 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver- vervanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 22 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secretaris. eigenlijk nooit recht begrepen, wat de «militaire eer” tot zoo’n «eer” a part maakt en waarom er bij haar zoo voortdurend gezworen wordt. Men hoort immers nooit in ’t bijzonder spreken van bijv, van koekbakkers-eer, en meer. Gulweg gezegd en wij erkennen dit met de noodige schaamte over onze onwetendheid en onder «vreeze en bevinge” voor eene eventueele militaire «doodverklaring”, als straf voor onze plat-burgerlijke stompheid gulweg gezegd, zijn wij nog altijd niet au fait van het verschil, dat er bijv, bestaaltusschen de eer van den mili tair en die van den slager. Sommigen beweren, dat het verschil ligt tusschen de punt van den degen en de snede van het mes, maar dat ver schil komt ons inderdaad te gering voor om die bewering aannemelijk te maken. Weer anderen meenen, dat de militaire eer vaak hoofdzakelijk in den mond zit. Zoo par manière de dire zeggen zij spreken bijv, vele militairen van «vaincre ou mourir” voor het vaandel en voor het vaderland 1 En zij doen dien militairen eed ook gestand altijd natuur lijk voor zoover zij niét... geslagen of bij hon- derdduizende gevangen genomen worden I Ook deze definitie wil ons echter niet goed bevallen, daar in dat geval de militaire eer zich ook als niet veel boven het niveau van de gewone burgerlijke zou verheffen, die zich bij sommige gelegenheden vaak op niet minder waardige wijze openbaart. Zonder ons daaromlient echter verder op het gebied der gissingen te willen wagen, mogen wij toch gerust aannemen, dat de militaire eer iets buitengewoons is; dat zij bepaald in verband staat met heldenmoed, eeibied voor het recht, óók van den zwakkere met bloederige lau werkranzen en.... met de millioenen-quaestie. Dat heeft de geschiedenis der laatste jaren ons gepredikt en dal leert ons ook nóg de geschie denis van den dag Bij de behandeling van het ontwerp tot wijzi ging der wet op de zeevisscherijen (afschaffing der officieele haringmerken) in de zitting van jl. Vrijdag, juichte de heer Idzerda dit toe als een schrede voorwaarts op den weg van handelsvrij heid en bevordering van den bloei der zeevis- scherij. Op zijn vraag antwoordde de Minister van Wa terstaat later te zullen overwegen of afschaffing van de eerste keuring noodig zal zijn. Het ontwerp, waarvan de invoering is gesteld op 1 Juni 1878, is eenparig aangenomen. Even- zoo de ontwerpen tot onteigening voor het ka naal van Winschoten en den bonw van een sluis te Boxtel. Daarna zijn aangevangen de beraadslagingen over hel ontwerp tot wijziging der wet op het notarisambt. De heer Gratama, ofschoon niet bevredigd, verklaart zich er voor De heer Schagen van Leeuwen juicht de ver- hooging van hel peil der kunde zeer toe, maar acht verscherping van het toezicht nutteloos. Hij bestrijdt overigens het beginsel van partieele wij ziging, die hij aan partijdig drijven toeschreef, en omschrijft den aard en de werkkring der ge wichtige betrekking van notaris. De heer Geertsema is voor het ontwerp, voor al omdat wijziging in de eischen van benoem baarheid zeer urgent is. De heer van Eek bestrijdt partieele regeling en vraagt of de Minister binnenkort eene alge heele herziening zal voordragen. De heer Patijn, voorstander van het ontwerp, vraagt waarom de 23 jarige leeftijd voor de toe lating tot het examen niet is behouden. De Minister van Justitie verdedigt het outwerp. Partieele heiziening is noodig wegens de urgen tie van de quaestie der benoembaarheid. Tegen het vrije notariaat bestaan vooralsnog onoverko melijke practische bezwaren. Disciplinair toezicht blijft hij noodig achten. Voor den eisch van een doctoralen graad bestaat geen reden, ook blijkens de ondervinding. Het behoud van de instrumen- taire getuigen is zeer wenschelijk. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek. voldoende aan art. 87 der wet op de Nalionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Zaterdag den 13den April 1878 Wij hebben er in onze beide laatste nummers op gewezen, dat een der hoofdoorzaken van den algerneenen toestand van malaise in handel en nijverheid, waaronder ons werelddeel in de laat ste jaren gebukt gaat, te vinden is: in de on zedelijke krachts- en geldverspilling, die het zich ter wille van de «soldaterij” getroost, waar door de onzinnige toestand van «gewapende vre de” bestendigd en dientengevolge het onderling vertrouwen geschokt en de onderlinge welvaart gedrukt wordt. En dat het militairisme een giftige woekerplant is, die vriend en vijand beide verstikt, is niet zoo moeilijk te bewijzen. Men raadplege alweer de geschiedenis, en daarvan slechts da laatste bladzijden, en men zal bij benadering kunnen welen, tot welken prijs de militaire roem en eer worden gekocht en door wien de schande van den nederlaag zoowel als de lauwerkranzen van ■de overwinning, moeten worden betaald. Wij leggen alweer even den vinger op de ja ren 1870’71. Wal zien we daar? Frank- :eide rijk en Duitschland twee militair gedrilde grootmachten samen hunne militaire krachten j melende, en in dien strijd elkaar vermoordende, 4e waarom? Ja! eigenlijk om te weten wie de sterkste was, op dar oogenblik. En toen dat gebleken was, betaalde de zwak kere aan den sterkere, plus zijn vernietigde welvaart en zijn stroomen bleeds vijf milli arden. En de sterkere, wiens lauwerkranzen be- ook duur genoeg gekocht waren, besteedde die het millioenen-regen in de eerste plaats om de in eigen boezem geslagen wonden te heelen om weduwen en weezen bij te staan, die hunne ver zorgers mistenom den armen hongerlijdenden heette te om de algemeene welvaart te bevorderen en werken des vredes tot stand te brengen Pardon hoofdzakehjk,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1