N1EWS- BN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I n No. 29. 1878. ZATERDAG TEN >5,50 6,50. 58,- I f- ‘3% 2'% 12% entoi. SLEEKER ;oed- f BIX N EM. AM). ),OOa 8 >9,00, niemand juichen -L I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. reen' Enge lie schap debat indag tweede, met het eerste ten gend het bespreken nl. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaats vervanger te Beetsterzwaag, den heer F. Gordon, ontvanger der registratie aldaar. expi res zijn van 2,12 -- >8,00, ',O0 i 58,- 0. raag) >erd imme- arden, en 5 30 i 57,50, e) "j Ons is gezonden het eerste Streden na gébracht, thans tweemaal ’s weeks. »Hel komt natuurlijk niet in ons op beslissingen van om Bolsward Men bericht aan het Vad. dat een herbergier onder IJzendijke is doodgeslagen en onder graan zakken verborgen, terwijl zijn huishoudster is ge worgd. De dader is voortvluchtig. Volgens een later bericht moet hij reeds te Gent gearresteerd zijn. ting- 1, dat ilaire 'aken 1 dier uien, ip is ening rdag, deeld riten* Van 11—16 April wordt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam weder, een tuinbouwten toonstelling gehouden. Zij belooft volgens de Amst. Cour. leer luistoryk te tallen wezen Op de alphabetische lijst van aanbeveling van drie candidaten ter vervulling van de vacerende betrekking van kantonrechter te Bolsward,' zijn geplaatst de heeren mr. G. S. van Delden, J. G. Peeting en N. T. Witkop, griffiers bij de kan tongerechten te Meppe), Wmschoten en Almelo. Uit Maastricht wordt gemeld, dat een marè chaussee zijn meisje met zijn karabijn een schot in de linkerzijde heeft toegebrachl en daarna zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Het meis - je is niet buiten levensgevaar. Een nader bericht meldt dat het meisje gister ochtend is overleden. Jaloerschheid schijnt de oor zaak te zijn geweest van de door den marèchaus- sèe gepleegde misdaad. nommer van Ons de verandering die in de uitgave is ’t Blad verschijnt, zooals gemeld is, gelijksche, maatschappelijke, hygiënische en pae- dagogische quaeslien, welke voor vrouwen het meest van belang zijn. Doch boven alles is het onze wensch door ons blad den band, die de vrouwen onderling bindt, nauwer aan te halen en de overtuiging te vestigen dat het meer is dan een bloote klank om leden van één maat schappij te zijn.” den wetgever te houden. Het voorstel aan te doen is met groote meerderheid door de Tweede Kamer verworpen. Dat er bij het nemen dezer beslissing op een spoedigen aanleg der lijn Har lingenHeerénveen werd gerekend, kan, met het oog op de gevoerde beraadslaging, niet worden toegegeven Het thans geopperde denkbeeld, om de lijn niet van Workum over Soeek naar Bolsward, maar van Sneek over Bolsward naar Workum te bnigen, zal trouwens, als men het oog op de kaart slaat, wel even weinig bijval, als het vroeger verworpene, vinden. 3. Sedert de indiening der wetsvoordracht ontvangen inlichtingen hebben ook bij de Regeering de overtuiging bevestigd, dat oprichting van halten te Bozum en Molkwerum wenschelijk is. 4. Het denkbeeld om den aanleg van den spoorweg aan dien van een kanaal te verbinden werd reeds vroe ger onderzocht. Br is gebleken, dat daardoor geene besparing in kosten zou worden verkregen, en tevens door schadesnijdigen overwegen en overbruggingen ve lerhande moeilijkheden in het leven zouden worden ge roepen. Dit plan verdient daarom geene aanbeveling. Naar men verneemt is bij den krijgsraad in hel le arrondissement in de vorige week een misdrijf berecht, welks gelijke zeker niet dikwerf zal voorkomen. Zekere arbeider, wonende le Brielle, ontmoette op zekeren dag in het begin der afgeloopen maand, op de openbare straat, een korperaal der torpedocompagnie, te dier ste de in garnisoen, bij welke compagnie D als ka nonnier gediend had, doch waarvan hij sedert Sept, des vorigen jaars zonder certificaat van goed gedrag was gepasporteerd. Eensklaps liep hij op genoemden korperaal toe en gaf hem eenige sla gen in het aangezicht, in tegenwoordigheid van eenige zich in de nabijheid bevindende personen en door bijvoeging dat dit eene wraakneming was wegens vroeger door toedoen van den kor peraal hem op opgelegde straffen. Daar deze feiten gepleegd zijn binnen den bij art. 4 van het crimineel wetboek gestelden ter mijn, is de man, ofschoon geen militair, ter dier zake voor den militairen rechter verschenen, en heeft deze, onder aanneming van eenige ver zachtende omstandigheden, den beklaagde schul dig verklaard aan insubordinatie, door, na ratie van zijn diensttijd, binnen een jaar en weken, zijn meerdere in rang ter zake van vorige dienst, te hebben geslagen, in lijd vrede, en hem veroordeeld tot eene gevangenis straf (detentie) voor den tijd van een jaar. In de memorie van antwoord over het ontwerp tot onteigening ten behoeve vau den aauteg van een spoor weg van Stavoren naar Leeuwarden leest men; 1. De vraag, of’s lauds belang den bouw der spoor- weglijn van Stavoren naar Leeuwarden eisclit, werd bij de wet van 10 November 1875 (Staatsblad no. 205J in loestemmenden zin beslist. Terecht werd in de afdeelingen opgemerkt, dat ver betering der gemeentschap tusschen Noordhollaud en Friesland daarbij de leidende gedachte is geweest. Do Regeering, die zich ook op do in het verslag ontwikkelde gronden, vau verdere gedachtenwisseling wenschtte onthouden over de waarde eener spoorweglijn, waarvan de aanleg door den wetgever is bevolen, zal de gronden, die dezen daartoe aanzetten, niet uit het oog verliezen. Haar streven zal zijn, om eene goede door- loopende gemeenschap langs de Noordhoilaudscbe Friesche spoorweglijn iu het leveu te roepen. Dat in Noordhollaud eene neiging zou bestaan, om dezen spoor weg als twee locale lijntjes te beschouwen, is haar in geenen deele gebleken. Evenmin vau eeu niet gerecht- vaardigden aandrang om Bakhuizen in elk geval als eindpunt in Noordhollaud te kiezen. Het zou voorbarig zijn, om thans reeds uit te maken, dat alleen door het aauleggen eener haven aan de Ven eene goede gemeen schap tusschen Stavoren en Noordholland kan worden verkregen. Het hieromtrent ingestelde onderzoek, dat eene grondige studie eisebt van den loop der stroomen door het Krabbersgat, is nog niet afgeloopen. De re gering zal zich, wanneer zij met de uitkomsten daarvan bekend is, door geene locale belangen laten weerhouden, om de meest wenschelijkc; richting voor te dragen Bin uenkort kau de indiening der wetsvoordracht, tér out eigening voor den spoorweg van Zaandam naar Hoorn’, worden tegemoet gezien. Die voor het baanwerk voorbij Hoorn zal volgen, zoodra het hierboven bedoelde onder zoek is afgeloopen. Omtrent de exploitatie der hjn in Noordholland is nog geeue beslissing geuomen. Met maatregelen ter voorziening in icn stoombootdienst tusschen Friesland en Noordhollaud kan wenschelijk ziju te wachten, totdat er eenig uitzicht bestaat omtrent het tijdstijp waarop de dienst zou kunnen aauvangen. Of bij aan deexploi tatie van den spoorweg kan verbonden worden, is thans nog niet te beslissen. Eene exploitatie uit ééne hand der lijn van Leeuwarden naar Zaandam zou ongetwijfeld groote voordeelen kannen oplevereu, op dit oogenblik bij de tegenwoordige verdeelmg vau het terrein der beide Maatschappijen, die Staatsspoorwegen exploiteereu, schijnt zij echter nauwelijks mogelijk De regeling der belangen van den Hqllandschen Spoorweg, die vóór 1 Juni 1880 moet geschieden, zal tijdig de gelegenheid openen, om ten aanzien der exploitatie van het Noord Hollandsch gedeelte de meest wenschelijke beslissing te nemen. 2. Ten aanzien der richting vau deze spoorweg'iju schijnt he.t, even als voor andere lijnen, welker aanleg* bij de wet is bevolen, wenschelijk, zich aan de vroegere »Het komt natuurlijk niet in ons op zoo leest men in het woord »aan onze lezeressen” van een blad, dat zijn negenden jaargang telt, een bepaald programma te geven, toch achten wij het thans niet ongepast, vooral voor onze nieuwe ge- abonneerden, van hetgeen wij wenschen en be- oogen met een enkel woord rekenschap te geven. Blijft het hoofddoel van Ons Streven de zooge naamde vrouwenquaestie toe te lichten, mee te deelen wat er in verschillende landen over deze zaak gedacht en geschreven, en wat er voor ge daan wordtnaast dit algemeene doel staat een nauwste samenhan- van de verschillende da- I D Al April ec>,ter n*el rnogelijk. Afschaffing van den suiker- 83% 71 ““./it inziens herziening der classificatie kan leiden tot Overi gens wenscht hij oprecht de quaestie ernstig te overwegen. Door deti heer van Kerkwijk werd voorgesteld om het ontwerp, houdende voorzieningen nopens de binnenlandsche scheepvaart, niet in de sectien 7o le enderzoeken, Dinsdag aanstaande, gehjk de centrale seclie had bepaald maar na het Paasch- ri. reeft j lijke laar. 1 in >dza- des lijks, een be ll. riren sdien voor erve, noo- ienst UIT DE PERS. Door het hoofdbestuur van volksonderwijs is aan de afdeelingsbesturen medegedeeld, dat het heeft vastgesteld zijn prae-advies in zake het re- geeringsontwerp tot herziening der wet op hel lager onderwijs. Het stuk is thans ter perse en zal, te zamen met den beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemeene vergadering, op het einde dezer week in het bezit van al de leden zijn. Bedoelde algemeene vergadering zal worden ge houden op 23 April a.s. Daarvan wordt nu reeds mededeeling gedaan, opdat het houden der noo- dige afdeelings vergaderingen tol behandeling der zaak bij lijds door de afdeelingsbesturen kunne worden voorbereid De verschillende punten, waarop de wet verbe tering behoeft reeds vroeger herhaaldelijk op- gesomd worden ook in dit praeadvies ter sprake gebracht. Het eindigt mei de volgende woorden »Voor het welzijn van het volgend geslacht en en tot handhaving van den rang, dien Nederland toekomt, moet voor de school krachtiger gearbeid worden dan het geval kan zijn, indien het regee- ringsontwerp ongewijzigd wet wordt. Het geeft niet wat het vrijzinnige deel van hel Nederlandsche volk, het optreden van den minister Kappeyne met vertrouwen begroetend, hef recht had van dezen te verwachten; en daarom moeten wij aan dringen met al den ernst, die in ons is, op aan vulling en verbetering. Regeering en volksver tegenwoordiging staan voor een zeldzaam gewich- tigen arbeid, die leekenen zal in het leven van ons volk. Die arbeid mag geen half werk blijven, waarover niemand juichen zou dan haar vijanden. De nieuwe wet op het lager onderwijs moet ten zegen worden van het landdaartoe mede te wer ken ligt op den weg onzer vereenigingzij ver- vulle haar plicht met waardigheid en ernst.” Mejuffrouw Aletla H. Jacobs is door de ge neeskundige staatscommissie (le Utrecht) tot arts bevorderd. Zij is de eerste vrouw die in Neder land het diploma erlangt. UIT DE TWEEDE KAMER. De beraadslagingen over de wijziging der no tariswet zijn in de zitting van jl. Woensdag voort gezet. De bepalingen omtrent de disciplinaire straffen gaven aanleiding tot eenig debat. De heer van Leeuwen trok echter zijn amendement in, om appél toe te laten ook voor berisping of waarschuwing van den notaris, nadat de Minister de billijkheid van zyn artikel had uiteengezet. Voorts liet de Minister vervallen den eisch voor de bestaande candidaat-nolarissen van eene Iwee- jarige stage Eindelijk is de termijn van inwer- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'% Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden .daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. reces, teneinde gelegenheid te geven tot onder zoek en overweging in en builen de Kamer. Na vrij uitvoerige discussie, waarin de Minister van Waterstaat er op wees, dat door aanneming van dit voorstel de kanzen gering werden om in 1880 met die belangrijke werken le beginnen, werd het voorstel van den heer Kerkwijk aangenomen met 41 tegen 33 stemmen, zoodat het sectie- onderzoek eerst ha Paschen zal gehouden wor den De Kamer behandelde vervolgens verschillende neulralisalie-ontwerpen De beraadslagingen over het ontwerp tot wij ziging der wet op de bedelarij zijn aangevangen. De heer van der Feltz adviseerde den Minister, het ontwerp nogmaals in overweging te nemen, teneinde door opheffing van de bedelaarsgestich ten meer atdoende maatregelen tot keering van de bedelarij voor te dragen. De heer Borgesius erkent de verdiensten van het ontwerp, doch ontwikkelt verscheidene bezwaren, vooral ontleend aan gelijkmatige bestraffing van alle bedelaars. Ook wenschle hij preventieve maatregelen tot keering van bedelarij, door strafwetten tegen drankmisbruik en dronkenschap. Heden voortzetting. Eindelijk is de termijn van inwer- I 'kinglreding dezer wijziging gesteld op 5 dagen na de afkondiging, doch met het oog op de in voering op 1 Mei of kort daarna. De geheele wet is aangenomen met 68 legen 1 stem (die van den heer van Eek). In de discussie over het ontwerp, houdende een bepaling omtrent de beëedigde vertalers, werd vooral uitvoerig beraadslaagd over het al dan niet in de wet laten van de bepaling, dat de eed of belofte zal worden afgelegd naar ieders godsdien stige gezindte. De Minister nam een amendement van den heer van der Kaag over, om die woor den weg le laten, daar in tal van verordeningen reeds de keuze is vrijgelaten, tusschen een eed of een belofte. De heeren Godefroi, Wintgens, Berch van Heem- sledé, Teding van Berkhout, Mackay, van der Hoeven en Heijdenrijck bestreden sterk de weg- l, lating, waardoor de waarborg aan den eed ont viel en het doel van hel ontwerp verloren ging. Een amendement Mackay, tot handhaving der bedoelde woorden, wordt verworpen met 41 te gen 33 stemmen. Het geheele ontwerp is aan genomen met 50 tegen 23 stemmen. Voorts is nog aangenomen de bekrachtiging der provinciale belasting in Groningen en de nadere bepalingen op den accijns van wijn liet wetsontwerp tol verlenging met een jaar van den termijn tot herziening van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanten is in de zitting van gisteren (Donderdag) eenparig aangenomen. Daarbij gaven de heeren de Bruyn KopsenBlus- sé hun leedwezen te kennen over de verklaring van den Minister in de stukken, die afschaffing van den suikeraceijns in het verschiet stelt. Beiden betoogden het groot belang voor alle takken van handel om den toenernenden achteruitgang der suikermarkt tegen te gaan. Was afschaffing op it en- dii oogenblik niet mogelijk, de heer de Bruyn 1 uit' Kops wenschle eene zelfstandige regeling door de uiten Regeering, bestaande in gr^dueele verlaging van Icbci den accijns en herziening der classificatie der eckt suikers. Dit laatste was ook de wensch van den I heer Blussé, die den achteruitgang niel loeschreef J aan de afschaffing der rechten op Java, maar aan de afschaffing van den accijns in Engeland. De heer Insinger bestreed die meening gedeel telijk, maar zou zich neerleggen bij de verbete ring van de classificatie. De Minister van Finantién wees op het groote gewicht der suikerquaestie uil een oogpunt van handel, industrie en finantién. Ook hij erkende den invloed der afschaffing van de differentieele rechten op den achteruitgang. Terugtreden is accyns is thans niet wenschelijk vermindering van den accijns evenmin. Wel wilde de Minister zich met de organen der handelaars beraden of huns 48% f verbetering van den bestaanden toestand. 6/, 00% 12% 69%

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1