GEMEENTE EN ULI ARROOISSEMEiVT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I r J ZATERDAG EN 187^. :.5O, '.PO, 7 zi« STATEN-GENERAAL. aan 1,00 B I V N E A J L. A N •f worden verkocht. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. den Dc ere rins per, rter- van In het concept-reglement van de Buiten-Socie- teit te Zwolle staat: leden, die de contributie niet op zittingdagen van het bestuur betalen, of doen betalen, worden niet alleen uit de sociëteit geban nen, maar zelfs opgehangen. Ook de heer J. Diepen wordt in het kiesdi strict Zevenbergen weder tot candidaat gesteld. Al de drie candidaten, die bij de eerste stem ming elkander den zetel betwistten, zijn dus thans weder in het strijdperk. OOi ,00 rd line* den. /5 5 0 i 10 II. het trina van ord. >mst land met leia- op- •ii lijn, zich koel heer euie Joen hap. en raad bro- ech- jvul< 28. ,50, >0 i rs* nd- op 0,50 cessie op billijke voorwaarden te geraken, indien het, volgens hun oordeel en na voorafgaand on derzoek, meer in het belang der vennootschap moest worden geacht, deze wijze van oplossing te beproeven. derwijs nogmaals zal verzwaard hebben. Eerst dan komt het gaan tot den Koning de orde. »Na 2 Mei zegt het blad de dag van onze i ging tegen de wet met eehe éénheid, met alleen het welslagen kan verzekeren. J van schoolvergadering behoort de bewe- t eene energie en geestdrift georganiseerd te worden, die Lpril Naar men uit Utrecht meldt, is bij de Justitie aldaar ingeleverd een pakje valsche Russische banknoten van 25 roebels, die te Maastricht wa ren uitgegeven. De daders moeten te Brussel gevat zijn. i.|ks ;eze ing meerderheid wordt aangenomen maar het is op oor ”'1' ~",r "*-J* lcs. komen ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Tot rijks schatters voor de personeele belas ting, voor 187879 zijn benoemd: Voor het district Sneek de hh. C. Walma te Oppenhuizen, M. Bleeksma te Deersum, T. IJp- ma te Franeker en T. P. Koopmans te Oppen huizen. De 70jarige «gezichtskundige” Bijlsma te Am sterdam is, ter zake van het onbevoegd uitoefe nen der oogheelkunde, tot een geldboete van f 75 veroordeeld. /z De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft vol gens ’t Ilbl. aan de andere maatschappijen voor gesteld, tijdens de Parijsche tentoonstelling elke week of elke veertien dagen een beperkt aantal 3de klasse rotourbiljetten tot zeer lagen prijs uit te geven. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de reis, heen en weer, nog geen zeven gul den kosten en zal menigeen zich genoopt gevoe len van de aangeboden gelegenheid voor werk lieden te profileeren. De jongste, «Brief uit de Hoofdstad” aan de Arnhemsche Courant eindigt aldus «Wat zullen de volgende weken ons opleverenr vrede of oorlog Niemand weet het Ie zeggen, hoort men alom. Noch lord A., noch Prins B., nocb Prins Gnoch iemand. En toch geloof ik, te midden van al dat schouderophalen en hoofd schudden, u wel te kunnen zeggen van wie de vrede van Europa op het oogenblik afhangt. Mij dunkt alles moet beslist worden niet te St. Pe tersburg, noch te Londen, noch te Berlijn of te Weenen, maar te Amsterdam. Indien de geldvorsten van de Amstelstad even verstan dig zijn als hunne confrères te Parijs, zoodat men over een paar dagen ook vandaar vermelden kan, dat de pogingen om eene Russische leening van ettelijke milioenen roebels te plaatsen mislukt zijn, dan zal er geen oorlog komen. Gelijk, naar het Fransche spreekwoord, de strijd eindigt wanneer de strijders op zijn, zoo zal in dat geval in 1878 de groote strijd niet beginnen, omdat de Hol landsche geldmannen geen geld om op te maken willen geven. De ondervinding is echter niet geschikt, om veel hoop te geven, zegt de briefschrijver en ieder is dit met hem ééns. In ’t Hand, worden door een vader eenige bezwaren ontwikkeld tegen de wijze waarop zijn zoon, die als militieplichtige opgeroepen is, op militaire wijze gekleed en uilgerust wordt. De kleedingstukken worden hem voor oud berekend, en zoo behoeft hij bv. voor een korte jas, die nieuw f 9 kost, slechts 60 ets. te betalen, voor een pantalon 50 ct., waarvan de prijs nieuw f 6 is. Niet alleen bovengoed, maar ook andere uit rustingstukken worden hem tegen zeer billijke prijzen maar voor oud verstrekt. Zoo krijgt hij bv. een kwartiermuts voor oud f 0,20, nieuw f 1,72 een paar wollen handschoenen voor oud f 0.10, nieuw f0.50; drie hemden, per stuk voor oud f 0.05, nieuw f 0.75 twee onderbroe ken, per stuk voor oud f 0.05 nieuw f 1.05; vier paar sokken, per stuk voor oud f 0 05, nieuw f 0.65; een haarkam voor oud f 0 01, nieuw f 0.08; een eetketel voor oud f0 05, nieuw f 0.45; een spijslepel voor oud f0.01, nieuw f(».O6, enz. «Onwillekeurig schrijft de «vader” rijst de vraag, wie heeft die hemden vroeger gedra gen en die sokken aan zijn voeten gehad, wie heeft uit dien eetketel gegeten, die thans zoo verioest is en waaruit, hoe gij ook schuurt, u een muffe lucht van bedorven eten tegemoet komt en nog meer van die vragen, die wij om der welvoegehjkheidswille maar achterwege zul len laten. Zijn wij zeker, dat ieder met ons de ze wijze van kleeden zeer terugstootend zal vin den, dan volgt daaruit onmiddelhjk, dat het ruim schoots der overweging waardig is om bieain verandering te brengen. Geheele afschaffing van oude kleeding is, met ’t oog op de belangen van het rijk, niet aan te raden. De volgende bepa lingen zouden echter reeds veel verbetering aan brengen 1. Alle voorwerpen van kleeding, die direct met het lichaam in aanraking komen, als hem den, onderbroeken, sokken, handschoenen, hals- dassen, worden, evenzeer als eetketels, spijsle- pels enz., nimmer tegen waarde in de magazij nen ingeleverd of uitgegeven. 2. Alle andere voorwerpen van kleeding en uitrusting, met uitzondering der lakensche klee dingstukken, worden alleen tegen waarde inge leverd en uitgegeven, wanneer deze voorwerpen een grootere waarde hebben, dan de helft der waarde als nieuw. 3. De lakensche kleedingstukken worden al leen tegen waarde ingeleverd en uitgegeven wanneer deze voorwerpen een greotere waarde hebben dan een derde der waarde als nieuw. 4. Goederen van schuld hebbende militairen, die den dienst verlaten, zullen, wanneer zij niet tegen waarde worden ingenomen, zonder waarde worden ingeleverd en ten voordeele van het rijk Voor de betrekking van deurwaarder te Lem mer zijn door de Arr.-rechtbank te Heerenveen op de voordracht geplaatst de hh. A. Kerkhoff te Heerenveen, Landmeter te Lemmer, en J. Wier- da te Heerenveen. Den 13 dezer is te Amsterdam de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschap pij tot landaanwinning op de Friesche Wadden gehouden. Het bij die gelegenheid door commis sarissen uitgebracht verslag bevat vele belang wekkende bijzonderhedon over den verbindings- dam tusschen Ameland en den vasten wal van Friesland. De werkzaamheden zijn gedurende, het afgeloopen werksaizoen geregeld en zonder tegenspoed voortgezet en hebben in de eerste plaats bestaan in de herstelling der stormschade. Het nog beschikbare gedeelte ad f 84,000 van hel door het rijk verstrekt renteloos voorschol ad f200,000 zal, naar men veilig kan aannemen, vo’doende worden bevonden, om in den loop van dit jaar den verbindingsdam te voltooien, over eenkomstig de bepalingen der concessie. Hel verslag bevat vooris een overzicht van hetgeen tol dusverre is verricht tot het leggen van den verbindings- en opshbbingsdam. Naar aanleiding van de verkregen resultaten schijnt, gelijk wordt opgemerkt, de gevolgtrekking voor de hand te liggen, dat, als de verbindingslijn behoorlijk wordt in stand gehouden, de vroeger voorgespiegelde voordeelige indijking binnen zeer weinige jaren zal kunnen volgen. Overeenkomstig het bij het verslag gedaan voorstel, heeft de algemeene vergadering besloten: 1. als beginsel aan te nemen, dat de tegen woordige vennootschap de onderneming zal voort zcllön 2. dat, met het oog daarop, de uitgifte van de tweede serie van het maatschappelijk kapitaal, ten bedrage van f300,000, overeenkomstig artt. 6 en 7 der statuten, zal plaats hebben, voor zoo verre dit, na voorzichtige verkenning van het ter rein, met kans op goeden uitslag zal blijken te kunnèn geschieden. Teruggenomen werd een ten slotte van het verslag gedaan voorstel, om directeur en com missarissen te machtigen tot het voeren van on- derhandelingeu, om tot eene overdracht der con- Maandag morgen is de trein van den Helder naar Haarlem, bij Driehuizen, tusschen Velzen en Zandpoort in botsing gekomen met een zandtrein. De Haarl. Ct. deelt omtrent *t ongeval hel vol gende mede De botsing had plaats op ongeveer 20 meter voorbij de plaats, waar de lijnen in elkander loo- pen. Naar men verneemt, was de machinist van den zandtrein, meenende, dat de personentrein reeds gepasseerd was, te vroeg van de zanderij nabij Driehuis vertrokken en het was hem, toen hij, op het vereenigingspunt aangekomen, den trein van den Helder voor zich zag, onmogelijk, den van een helling komende geladen zandtrein achteruit te brengen. De remmer in den obser vatiepost van den zandtrein sprong tot zijn groot geluk, nadat hij zijn rem had vaslgezet, van den wagen op den weg en ontsnapte daardoor aan een gewissen dood, want de wagen, waarop hij zich bevond, is geheel verbrijzeld. In het geheel zijn 5 zandwagens geheel of gedeeltelijk vernield. Ook de twee locomotieven hebben ’schade gele den. De buffer van de een is in den stoomcy- linder van den ander gedrongen en heeft een stuk daarvan afgescheurd. De rijtuigen van den personentrein hebben weinig geleden. Wat de op de beide treinen aanwezige men- schen betreft, deze zijn er betrekkelijk gelukkig afgekomen. Een vijf of zestal passagiers hebben lichte kwetsuren bekomen. Door den burgemees ter van Velzen werd onmiddellijk een genees kundige en benoodigde politie loegezonden, om ter plaatse hulp te verleenen. De communicatie op den weg wordt door overstappen op de plaats des onheils onderhouden. UIT DE PERS. Het afdeelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp nopens de successie-belasling in de rechte linie. De meeste leden, die in beginsel voor eene successie-belasting in de rechte lijn waren, acbjtgo de voorgestelde regeling onvolle dig zoolang niet tevens van de goederen in de doode hand eene periodieke heffing wordt ver kregen. Men vertrouwde zeer stellig dat de voor dracht in dien zin kon worden aangevuld. Sommigen konden in het thans gedane voor stel bezwaarlijk een correctief voor onze directe belastingen ontdekken de voorgestelde belasting zal het onroerend goed meer treffen dan het roerend ze zal dus weêr voornamelijk den grond eigendom treffen. Sommigen willen liever het recht van overgang bij versterf op de effecten uilbreiden. Nog ver schillende andere bezwaren werden tegen eene successie in de rechte lijn geopperd De verdedigers van het ontwerp achtten de bezwaren niet onoverkomelijk en voor een groot deel ook ongegrond. De Haagsche correspondent van de Zul/ Cour. wijst op de minder aangename omstandigheden, waarin het nieuwe liberale ministerie verkeert en de harde aanvallen die het verduren moet. De minister van waterstaat, enz. is het recès in gegaan met een afkeurende motie als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd. De minister van binnenl. zaken zal een zware campagne moeten doorslaan met zijn schoolwelsontwerp, dat, naar de schrijver verneemt, in de aldeelingen juist door de vrienden niet bijzonder gunstig is ontvangen, en eindelijk is de minister van financiën verrast met een verslag op zijn leeningsontwerp, waarin eigenlijk met zoovele woorden wordt gezegd uw eerste werk in onaannemelijk. >Nu is het volkomen waar zegt de bericht gever dat de verslagen van de Kamer volstrekt niet altijd het juiste gevoelen van de werkelijke meerderheid uitdrukken, en het gebeurt meer, dat een voordracht, waarover een boos vei slag j is uitgebracht, ten slotte toch nog met gro«te I mPAFflprhoid wordt fi.'ino-pnnnipn rnnar hol ia nnj 1 zich zelf reeds een veeg teeken, dal hel tot stand i van een verslag als dat op het leenings ontwerp, hetwelk aan den tijd van Heemskerk doet denken, óp dit oogenblik mogelijk is, vooral omdat het niet te ontkennen valt, dat de finan cieels voorstellen der legeering de basis zijn, waarop al haar andere plannen zijn gebouwd. Wordt die basis weggenomen, dan kan er uit den aard der zaak ook van al het andere, onder wijs, openbare werken, enz., niets komen »In elk geval moet het thans voorgevallene ook in verband met de interpellatie Kerkwijk naar buiten af een zeer onaangenamen indruk maken Ik zeg in verband met de interpellatie Kerkwijk, want het is niet aan te nemen, dat de heer Kerkwijk, zoo hevig de regeering aanvallende, dat heeft gedaan geheel buiten medeweten van zijn partij. Een van beide is slechts mogelijk óf de organisatie der liberale partij in de Kamer (•beteekent niet veel, óf de hevige aanval tegen de J is in den boezem der partij .p n-‘“v... waai ia, uail blijkt daaruit ten duidelijkste, dat hel wantrouwen reeds vrij hoog is geklommen.” Uit ’s Hertogenbosch wordt medegedeeld, dat de Minister van Justitie aan den procureur-gene- raal bij het gerechtshof te ’s Hertogenbosch een aanschrijving heeft gericht over de voortaan te volgen gedragslijn ten opzichte van de openbare godsdienstoefeningen buiten gebouwen en beslo ten plaatsen. r~ l/,# bevriende regeering i noodig geacht. En indien dit laatste waar is', dan "/u De Stand, wil een algemeen petitionnement van de confessionele richting hier Ie Lande, als 1 ’de Tweede Kamer door tyrannieke amendemen- ten de reeds zoo tyrannieke wet op t lager on-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1