NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. wil rgl 4 1 Np. 35. D R I E-E N-D E K T I G 9 T E 1878. ZATERDAG 27 APRIL. •>r» 7» 7.. 7‘ -I s s O 7. 2,- f 46 SYEEKER ('OIKIYT. BEKENDMAKING. en va- U 1 T I schuld meer De tentoonstelling van voorwerpen van nijver- pF*' 7 9 liding lj/en« <1 er> yale, be- 'eldn der .ische nood- Li af men irloo- van stand van uaes- n het s de met izaud 6789 Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. idorp, ifslra, >41)11, 5 jr., iman, t>ed test 9,00, Jlbbe Serril i, zv. ouwe, Ever- mdel. arich. >at, de toe hte het 18,50 1,00, t 25. A M. kpril 5 11. heelt egin- dooi WETHOUDERS van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ontnemen en, zoolang dus de tegenstand tegen de openbare school wordt gaande gehouden, moet van het nemen van afdoende maatregelen worden afgezien.” «Zoolang de openbare school wordt tegenge werkt' wanneer zal dit eindigen «Niet in de felheid en bitterheid waarmee de Clerus de openbare school bestrijdt, ligt reden tot uitstel van leerplicht, maar in de kracht waar mede de felheid en bitterheid worden weerstaan, ligt aandrang lot uitvaardiging der wet die voor schrijft dat alle kinderen voldoend onderwijs moe ten ontvangen. Die felheid en bitterheid vinden sterken tegenstand bij het verstandige deel des volks en hier ligt de grond om de beste vruch ten van leerplicht te verwachten.” heid en kunst, door vrouwen vervaardigd, in Juni en Juli e.k. te Leeuwarden te houden, belooft veel. Van alle zijden ontvangt de commissie voor werpen van allerlei aard, en de tentoonstelling zal daardoor eene verscheidenheid opleveren die in derdaad verrassend zal zijn. Een druk bezoek zal dan ook voorzeker niet uitblijven. Ons Streven schrijft dat een jonge dame, door drongen van het belang dezer zaak, het voorne men heeft naar bovengenoemde tentoonstelling eene pop te zenden als eene proeve van eene ideale kleeding, teneinde de gedachten op dit onderwerp te vestigen, en velen, die het met haar eens zijn, aan te sporen, ook volgens eigen smaak en denkbeeld soortgelijke modellen te vervaar digen of er op andere wijze toe mede te werken, dat de Nederlandsche vrouwen zich op eene meer waardige, bevallige en doelmatige wijze kleeden, dan tot nu toe door het slaafs volgen der Pa- sche modes het geval is. De minister van justitie heeft, in verband met de bekende processie-quaestie in Limburg, een aanschrijving gencht tot den procureur-generaal te ’s Hertogenbosch. Als algemeen beginsel wordt voorop gesteld, dat de uitspraken van de rech terlijke macht in deze strikt moeten geëerbiedigd en opgevolgd worden. Voorts dringt de minister op een krachtig han delen aan. Bij twijfel aan de wettigheid der pro cessie moet de rechterlijke beslissing worden uit gelokt, maar tevens dient gezorgd te worden, dat ondertusschen de wet gehandhaafd worde. In een vorig nommer werd door ons den hoofdinhoud weergegeven van eén artikel in het Handelsblad, waarin een «vader” de bezwaren uiteenzet, die hij heeft tegen de wijze, waarop zijn zoon als milicien gekleed wordt. Men maakt thans in de Zw. Ct. de opmerking, dat die voorstelling zeer overdreven is? In de eerste plaats moet er op gewezen wor den, dat een milicien geen enkel stuk voor oud behoeft te dragen, als hij nieuw goed betalen wil. Is hij daartoe niet bij machte, dan geeft de toelage door 't rijk voor kleeding verstrekt, hem althans de gelegenheid een goed deel nieuw te koopen. Ieder milicien ontvangt namelijk voor kleeding vooreerst f20 in eens, en verder 11 a 13 ct. per dag van dit laatste moet hy trou wens ook de dagelijksche reparatien bekostigen. Voor dit bedrag kan hij wel niet alles, maar toch een goed deel van zijn kleeding aanschaffen en in elk geval het ondergoed en die equipement- slukken, welke men liefst niet van anderen over neemt. In de tweede plaats was de «vader” verkeerd onderricht, toen hij verklaarde, dat alle benoo- digdheden voor oud weiden verstrekt. Sokken bijv, worden nooit voor oud teruggenomen en ’t behoort eveneens tot de zeldzaamheden, dat hand schoenen, halsdassen en spijslepels worden terug genomen en nogmaals uitgegeven. Ook de opgave omtrent de waarde der artike len, den milicien voor «oud” geleverd, is minder juist Zijn de stukken zóó in waarde verminderd, dan worden zij niet meer uitgegeven. Een hemd bijv, dat nieuw 75 ct. kost, wordt, als de waarde op 5 ct moet geschat worden, terzijde gelegd. De waardebepaling zal natuurlijk bij den een of den ander verschillen, maar over 't 'geheel kan worden aangenomen, dat een stuk, zoodra het op l/3 of ’/4 van de waarde is gekomen, niet meer wordt uitgegeven. ’t Is onze bedoeling niet de wenschelijkheid der veranderingen, welke de «vader” in de re glementen wil, te weerspreken. Eerrige toelich ting was echter niet geheel overbodig. rd arae- den. 5 ƒ6 :0 a 4G Bij de j.l Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies district Zevenbergen zijn uitgebracht 1689 stem men van onwaarde 5. Herstemming tusschen da beeren van Diepen (K.) met 650 en van der Werk (L.) met 549 stemmen. De heer Wijn malen had 476 stemmen. Te Maassluis had Vrijdag avond een opstootje plaats. Den winkelier v. Sop de markt aldaar, hinderde het, dat de op zijne stoep staande bank des avonds altijd door visschersjongens en ande ren werd ingenomen, en om hun dit af te leeren, daar waarschuwingen niet hielpen, besloot hij, in plaats van eenvoudig de bank binnen te halen, er eenige draadnagels met de punten naar boven door heen te slaan. Toen men dat gevoelig gewaar werd, groeide in epn oogenblik de me nigte voor zijn woning zóó aan, dat men het ergste vreesde. Op de stoep staande ledige kis ten werden klein gemaakt, met de politie geen rekening gehouden, de bedreigingen werden al stouter en stouter, toen de burgemeester zich tusschen de menigte begaf, zeggende, dat hij des anderen daags den heer v. S. wel vinden zou. maar hen nu verzocht huiswaarts te gaan, waar aan ook langzaam werd voldaan. Tegen v. S. schijnt proces-verbaal te zijn opgemaakt voor het na zonsondergang op zijn stoep hebben van los se goederen. S N E E K 26 April. Jl, Dinsdag is te Utrecht de buitengewone vergadering gehouden van de Nederlandsche ver- eeniging «Volksonderwijs”, ter bespreking van de regeerings-voordrachtregelende het lager onderwijs. Meer dan 150 afgevaardigden waren uit onderscheidene deelen des lands samengeko men in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen om deel te nemen aan de discussiën over een zoo gewichtig vraagstnk, als eene goede weltelijke regeling van het lager onderwys mag worden genoemd. Om 11 uur werd de bijeen komst geopend met eene korte rede van den voorzitter den heer H. E. J. van Hoorn, te Hoorn. In zijne toespraak wees hij er op, hoe de ver- eeniging, die ten vorigen jare in eene buitenge wone vergadering was opgeroepen om de ontwerp- wet van den minister Heemskerk ter hand te nemen, weinig had kunnen vermoeden andermaal samen geroepen te worden om een nieuw ont werp te bespreken. De toekomst van onze volks welvaart en onze votks-beschaving hangt ten dee- le van deze wet af. Van alle kanten deden zich roepstemmen hooren om ook dit ontwerp met belangstelling en ernst ter toetse te brengen. Tot zoover staan wij op hetzelfde standpunt als het vorige jaar. Een groot verschil is er echter. DE PERS. De grootmeester van de liberale partij kwam aan het bestuurgroot zijn zijne bekwaamheden en men wist, dat hij volledige toepassing wensch- te te geven aan de bepalingen van de grondwet ten opzichte van het onderwijs. Niet te verwon deren is het, dat begeerig de hand naar het ont werp tot herziening van de wet op het lager onderwijs werd uitgestoken. Zijn we bevredigd Neen p wat de hoop ons toefluisterde is niet in alle opzichten vervuld. Op menig punt waren wy teleurgesteld. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, ons derland gaat niet die schoone toekomst te gemoet, die wij verlangen. Er moet veranderd worden en de Vereeniging «Volksonderwijs” moet daartoe het hare bijdragen. Laten we (zoo eindigde de spreker) op nieuw de hand aan het werk slaan. Mogen onze be raadslagingen zich kenmerken door waardigheid en ernst. Wij hebben een plicht te vervullen en als wij met bescheidenheid krachtig aandrin gen op verbetering en aanvulling, dan zal de minister, gedachtig aan het bekende versje van van AlphenEen vrienddie mij mijn feilen toont enz., zich niet ongezind bétoonen om mede te werken tot verbetering. Een luide toejuiching viel den spreker ten deel. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden, o. a. het besluit om de gewone jaarlijksche vergade ring dit jaar niet te houden en de benoeming van twee leden des besluurs, waartoe gekozen werden de heeren G. P. van Vladeracken le Delft en Armand Sassen te Breda, ging mén over lot bespreking van eene door het hoofdbestuur voor gestelde motie van dezen inhoud «De vergadering geeft aan hét hoofdbestuur de opdracht: 1°. tol den minister van Binnenl. Zaken een adres te richten, gegrond op het praeadvies, voorkomende in de Bode no. 2 van 1878, be houdens en onverminderd de besluiten, die nog door de vergadering genomen zullen worden 2°. een afschrift van dat adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal”. Niet alle afgevaardigden stemden daarmee in. Devenler stelde daar eene andere motie tegenover, nl.De algemeene vergadering van «Volksonder wijs”, instemmende met de hoofdbeginselen van het wetsontwerp van den minister Kappeijne, acht de aanneming daarvan wenschelijk, doch zou gaarne zien, dat daarin werden aangebracht de navolgende veranderingen, die naar haar oordeel meer waai borg geven voor de goede wei king der wel dan de door den Minister voorgestelde bepalingen, (volgen de wijzigingen.) In de toelichting, die de afgevaardigde van De venter gaf, drukte deze er vooral op, dat z. i. de toon van het prae-advies te hard, somtijds te on aangenaam en te magistraal was. Deze moest onaangenaam klinken, ook in de ooren van den minister van Binn. Zaken. Hij wenschte wel een krachtig, maar bescheiden adres. Het zou den spreker leed doen, indien het adres den vorm aannam van het prae-advies. 't Zou geen goed doen aan de zaak, die de vereeniging voorstaat omdat de vijanden van T openbaar onderwys hun voordeel zouden doen met de wijze, waarop de positie van het Ministerie tegelyk met die van de liberale partij zou worden verzwakt. Niet allen dachten zoo ais Deventer. Sommi gen meenden, dat de loon van het prae-adries zich kenmerkte door groote gematigdheid. Het prae-advies, zei men, is niet slechts gematigd ge steld, maar hel is tevens waardig. De liberale paity heeft het flink uil te «preken, dat tel wets ontwerp onvoldoende ts. Mocht dat iemand bard in de ooien klinken, dan is het niet de van den toon, maar van de waai heid. De verdedigers van het laatste oogstten bijval dan Deventer. Ten slotte werd de motie In de N. R. C. komt als feuilleton een groot artikel voor over leerplicht van Aart Admiraal. Het is een warm flink woord voor het in 't leven hoepen van een maatregel, waarvan voor ons volk de heilzaamste gevolgen te ver wachten zijn. Hij schrijft o a «Leerplicht is een van die maatregelen, welke genomen worden naar den maatstaf van de ver standelijke draagkracht eens volks Deze maat staf vinden de opmerkzame bestuurders in de tee- kenen des tijds. Nu is in de laatste jaren de belangstelling tn bet onderwys ten onzent zoo krachtig en algemeen geweest, al sproot zy niet altoos uit zuivere bronnen voort, - dat er thans in de volksvertegenwoordiging onderschei dene mannen zitting hebben door haar. Dit niet alleen. Hel vorig ministerie viel door haar. Het miuisterie-Kappeyne werd op den ledigen zetel geplaatst door die zelfde belangstelling in het volksonderwijs. Trekken wij van die belangstel ling eenige procenten af aan drijfgeest en Rijbeest, voorts nog een klein legaat voor de neefjes, wij zullen toch altoos genoeg over- t houden om er vastheid in te zien als teeken des tijds en voor den bestuurder gerustheid dat zul ke leekens zich alleen vertoonen bij een volk net verstandelijke draagkracht. Zulk een volk kan krachtige maatregelen van orde en tucht ver dragen dit le weten is den doortastenden bestuur der genoeg: hy vraagt niet wat het achlerlyk Italië verdragen kan of waarom Jean Macé ook in Frankryk op leerplicht aaodringt; hij vraagt koe staat de verstandelijke peilschaal mijns volks? 1 «Dit heeft do minister zich afgevraagd en becl «onderling is het antwoord«De Staat heeft niet ht recht aan de ouders de keus der school te BURGEMEESTER de Gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van zijner Majesteits besluit van den 7 September 1828, (Staatsblad no. 55,) roepen bij deze op, alle personen, welke ais gehuwd of al weduwnaar met kind of kinde ren, in de tweede klasse van de Algemeene Rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tyd, door het over lijden van hunne vrouwen of kinderen, de be voegdheid hebben verloren, om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerang schikt moeten worden, om van zulke veran derde omstandigheden ter Secretarie dezer ge meente kennis te geven vóór den 15 der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aangifte, de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld koninklijk besluit, by de Schuttery worden inge- hjfd en bovendien tot eene geldboete en gevan genisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben voleindigd, of gedurende vyf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagén, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secre tarie aan te geven. En, opdat niemand hieromtrent eenige onkunde a zoude kunnen voorwenden, zal deze worden at- gekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 26 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris de JONGH. L.-S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1