NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD WOK DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, J iü n I I I 11 No. 36. 1878. D R I E-E N-D E R T I G S T E WOENSDAG 1 AI EI. T'. J Uitnoodiging. clen r I 'l I ‘I 4 Burgemeester K. en Tijd de volgende verklaring; E i N K LAAI). ril j f I (ook zullen onderwijzers dien worstelstiijd’ IsDreken. zonder aanstnnt fp apvpn nnn an Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. lu •ft Ie for ces mas list, ;urs in- ge- 2 jr. n, 8 ireas -st li er tt I. - Ban. Vis. Sieds Jet- omas Wls. imon is i 10 enj (ooi. Kor- leeg. Ie Ie te te ech» kar ot en M; rden. van Zijl- er. anna Stoe- ■udal, 'b vd lingen; W. Telsma en den; E. L. de kheede voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerang schikt moeten worden, om van zulke veran derde omstandigheden ter Secretarie dezer ge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. WETHOUDERS van Naar wij vernemen, zegt de Zwol. Crt., is de heer Witsen Elias, thans als hoofdingenieur der Staatspoorwegen in algeneenen dienst te Den Haag werkzaam, belast met het voortzetten der werkzaamheden voor den spoorweg van Leeu warden naar Stavoren, welke tot nog toe ressor teerde onder den boofdingenieur Simon alhier. De heer Simon blijft belast met den spoorweg van Zwolle naar Almelo en den onlangs hem op gedragen spoorweg van Groningen naar Delfzijl. en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN. de JONGH, L. Secr. Te Leeuwarden zijn geëxamineerd, van 25—27 April, 8 adspiranten voor de wiskunde; toegelaten: O. Aninga, Bovenknijpe; E U. Blaauw,, Irnsum; ven, 1634—1635, Andries Jansz. van Middelburg en zes anderen. Na de steenkolenvoorraad, denkelijk in Advent bay IJsfiord, uit de aldaar bestaande steenkolen mijnen aangevuld te hebben, zal met het verrich ten van loodingen en temperatuurwaarnemingen op verschillende diepten der zee worden voort gegaan tot op 15 Juli, wanneer de expeditie waarschijnlijk Beerenedand zal aandoen. Tof zoover zullen al de genomen waarnemin gen dubbel van gewicht zijn, omdat zij de ob servaties der Zweden, die met het schip de Vo- ringen in dezelfde streken en op dezelfde wijze werkzaam zijn zullen, kunnen aanvullen en con- troleeren. Eerst dan volgt het onderzoek in de Nova Zembla- of Barentszee, die lot nu toe nim mer wetenschappelijk onderzocht is geworden, en in September zal de Willem Barents naar het vaderland terugkeeren. De tocht zal niet langer duren dan zes maan den, wijl men door een langdurig wegblijven de gemoederen niet wil verontrusten. B. en W. van Groningen hebben thans een adres gericht aan de Eerste Kamer, waarin wordt verzocht dat zij haar goedkeuring onthoude aan het door de Tweede Kamer aangenomen ont werp op de bedelarij. Het prestige der burger lijke armbesturen dreigt er door in gevaar te komen, waarbij nog komt het gevaar voor de openbare orde, wijl de bedelaar vrjjheid tot be delen kan verkrijgen niet «Heen voor zekeren Naar aanleiding van het door verschillende bladen aan een particuliere correspondentie van het Vad. ontleende bericht, als zou Mina Krüse- man, na een verblijf van ongeveer twee maanden te Soerabaya, verloofd zijn, wordt aan het Rot. Nieuwsblad opgemerkt, dat de Indische bericht gever zich waarschijnlijk heeft vergist, daar in het Leidsche Dbl. voorkomt de adverlentie van het huwelijk van mejufvrouw Charlotte Krüseman met mr. J. W. Zuurdeeg te Soerabaya. van een Zondag invalt, ’(e houden op Zaterdag- den 11 Mei e. k. I Sneek, 30 April 1878 n.i cha- ton- Sedert eenigen lijd houdt eene commissie te Zutfen zich bezig met het onderzoek van de melk. Het resultaat van dit onderzoek heeft zij aan de gezondheidscommissie medegedeeld en door deze is een rapport ingediend bij den Gemeenteraad, waaruit blijkt, dal van 6 melkverkoopers de meik 0 pet. water bevatte, boven bet normaal gehalie; van anderen 6, 7, 11, 15, 19 en vau één zelfs 30 pet. De namen dezer 12 verkoupers zijn in den Gemeenteraad voorgelezen en door de N. Zutph Ct. ter kennis van het publiek gebracht 30 procent water waarlijk geen kleinigheid BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, voor dit jaar, den verhuisdag, in plaats op den 12 Mei, die op Het genootschap voor landbouw en kruidkun de te Utrecht heeft Zaterdag een vergadering ge houden, waarin verscheiden belangrijke zaken, den landbouw rakende, zijn behandeld. Over zuivel bereiding werd o. a het woord gevoerd door den heer Waller, die in ’t vorig jaar als verte genwoordiger onzer regeering de tentoonstelling te Hamburg bijwoonde. De spreker wees op de groote schreden, die de zuivelbereiding in de laatste jaren voorwaarts heeft gedaan. Landen, die vroeger weinig of niets leverden, treden thans ais onze ernstige concurrenten in deze tak van handel op. Zoo is in Finland de uitvoer van boter in 14 jaren tijds van 1861 tot 1875 van 2,397,000 tot 5,160,000 kilo’s gestegen. De Amenkaansche boter begint op de Londen- sche markt eene groote rol te spelen en, blijft de Nederlandsche zuivelbereiding op dezelfde hoog te, waarop zij zich thans bevindt, dan is de tijd niet ver meer, dat de buitenlandsche mededin ging haar zal hebben overvleugeld. In Finland heeft de regeering door goed en voldoend onderwijs getracht den landbouwenden stand te ontwikkelen men begon in 1865 met de aanstelling van twee wandelleeraars en thans zijn er 17 scholen voor zuivelbereiding in wer king. Het onderwijs, dat op die inrichting ge geven wordt, steunt geheel op de practijk de scholen zijn bij practische landbouwers geves tigd, staan onder de leiding van bevoegde per sonen en mogen niet meer dan 10 leerlingen tellen. De leerlingen moeten voor kost en in woning betalen; van regeeringswege worden de scholen met een subsidie van f 1500 a f 2000 gesteund. In Holstein en Mecklenburg bezocht de heer Waller verleden jaar 5 landhoeven en hij had verbaasd gestaan over de gunstige resultaten, die de zuivelbereiding daar oplevert. De melk lever de daar per kan 8 a 9 cent op, een cijfer, dat de Nederlandsche landbouwers op verre na niet kunnen bereiken. De boter wordt er algemeen bereid volgens de Schwarz-methode, die dit jaar op de tentoonstelling te Apeldoorn te zien zal zijn. Op voorstel van den heer Vas Visser sprak de vergadering de wenschehjkheid uit der oprichting in de provincie Utrecht van een school voor de zuivelbereiding, ingericht naar het voorbeeld van die, welke in Finland zulke uitnemende resulta ten levert. Het hoofdbestuur zal tegen een vol gende vergadering een plan tot uitvoering van dit denkbeeld indienen. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER de Gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van zijner Majesteits besluit van den 7 September 1828, (Staatsblad 55,) roepen hij deze op, alle personen, welke maand, zullende bij verzuim dezer aangifte, I belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voori koninkljjk besluit, bij de Schutterij worden inge- lijfd en bovendien tot eene geldboete en gevan genisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben J N voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende dus elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secre tarie aan te geven. En, opdat niemand hieromtrent eenige onkunde zoude kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 26 April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris de JONGH. L.-S. der» éen on- Om zul- eele I no. >or- als gehuwd of al weduwnaar met kind of kinde ren, in de tweede klasse van de Algemeene Rel der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, <(och sedert dien tijd, door het over lijden van hunne vrouwen of kinderen, de be voegdheid hebben verloren, om. in die klassen te het verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der het oo- md ing meente kennis te geven vóór den 15 der volgende ge- maand, zullende bij verzuim dezer aangifte, de hte belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld' eze iele S. de Boer, Oldeholtpade S. van der Steegh Sneek; F. van Wallinga, Oppenhuizen. Geëxamineerd, 26 en 27 April, 2 adspiranten voor de akte van hoofdonderwijzeres, als Johan na de Lange, Leeuwarden; Henderika Sevensma, Sneek, welke beide zijn toegelaten. 16 adspiranten voor de akte van hulponderwij- zeres, waarvan zijn toegelaten als A. G. Bran denburg, Workum; M. van der Feen, Leeuwar den; F. Felkers, Franeker; J. van der Heij, Leeu warden; G. Jongbloed, Sneek; T. G. Koster, Har- W C Postma, Leeuwar- en A. M. Sghijfsma, Sneek; G Spieksma en L. A. H. Wartena, Leeuwarden. Gister en heden is nog met goed gevolg als hulponderwijzer geexamineerd, K. Hoekstra, kweekeling te Sneek. 1 onderwijzer, die, de geschiedenis naar waarheid doceerende, geen dezer leerlingen zou kwetsen, moet nog geboren worden. .Ouder de thans le venden is er niet één, die deze kunst machtig is. Daarom zwegen de mestte'"onderwijzers zooveel inogeljk van dien oorlog, en zij handelen wijs «En aan Roornsche blad UIT DE PERS. De Standaard schreef dezer dagen het volgen de «Reeds lang giste men, dat in tal van open bare scholen het beste en schoonste deel van onze vaderkndsche geschiedenis kortweg geïgno reerd of zóó stiefmoederlijk bedeeld werd, dat men er zoo goed als van zweeg. Toch bleef dit een vermoeden, totdat nu eindelijk de Gelderlan der, die het weten kan, het geheim over deze schending van onze historie opheft en rondweg verklaart: »«De behandeling met hunne leerlingen van den 80jarigen «worstelstrijd is voor vele onder- derwyzers, ook van openbare scholen, geworden een alleronaangenaamst onderwerp van bespre king, waarom velen maar vlug over dit tijdperk [onzer vaderlandsche geschiedenis heenliepen, er zoo min mogelijk over spraken en blijde waren hot den vrede van Munster genaderd te zijn. Hoe 1 ‘J I” be spreken, zonder aanstoot te geven aan anders denkenden, aan Calholieken of Protestanten In [scholen met leerlingen van Catholieke en Protes- lanische oudeis is zulks letterlijk onmogelijk. De Eigen Haard bevat heden een afbeelding van hel poolschip Willem Barends, met een bijschrift van den heer L. R. Koolemans Beijnen. Omtrent den loop van den tocht wordt meegedeeld, dat het vaartuig aanvankelijk koers zal zetten naar Jan Mayen eiland, alwaar de rand van het ijs zal worden opgezocht en het wetenschappelijk onder zoek der Spitsbergenzee een aanvang nemen. De rand van het Westijs volgend, zal Amsterdam eiland, de N.-W. hoek van Spitsbergen, worden aangedaan en aldaar eenige dagen rust worden genomen. Smeerenburg, onze oude, geheel ver vallen traaukokerij aldaar, zal worden bezocht, de omgevallen grafkruizen op het oude verlaten zee- manskerkhef hersteld en een wit marmeren graf steen op die plaats achtergelaten worden. Deze zal tol opschrift hebben «In memoriam. Spits bergen op Nieusland ontdekt tot 79° 30 No. Breedte door de Hollanders Smeerenberg op Amsterdam eiland aan de Holl. baai. Hoofdzetel der Nederlandsche Noordsche Compagnie. Hier overwinterden, 16331634, Jacob Seegersz. i zes anderen. Hier overwinterden en stier- Door den heer commissaris des koniugs in Friesland is bepaald, dat het eind-examen voor de hoogere burgerscholen in deze provincie dit jaar zal worden gehouden te Sneek. Tot leden der commissie voor dat examen zijn benoemd, de heeren dr. S. R. van der Leij, di recteur der hoogere burgerschool te Sneek, voor zitter B. Selhorst, A. Minderhout Kz. en A van Vierhouten, leeraren aan die hoogere burgerschool dr. J. Zaaijer Az., dr. W. K. J. Schoor, mr. S. J. Cohen en F. F. W. Koek, leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; P. J. Alberts, directeur van, en G. J. Landweer Az leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen; H. J. H. Groneman, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. deze openhartige confessie voegt het --1 deze proeve toe van histori- schen smaak in zijn oordeel over onzen worstel- stiijd mei Spanje «slhans echter schijnt voor de onderwijzers een zeer moeilijke tijd aan te breken, zeker omdat deze nuttige en ijverige mannen, willen zij hun ambt waardig bekleeden ’t nog niet moeilijk genoeg hebben? Zij zullen den «worstelstrijd’’ tot punt van uitgang nemen moeten van het Ne- derlandsch volksbestaan, het akeligste, jammer lijkste, vervelendste tijdperk onzer geschiedenis, met al de gruwelen, toen bedreven, breedvoerig moeten bespreken, natuurlijk zonder aanstoot aan andersdenkenden te geven. O neen, ze zullen vele gruwelen der Geuzen moeten ignoreeren, enz. Wat er zwart nitzjet zullen ze moeten ver klaren wit te zijn en omgekeerd.” «Zóó grof zegt de Standaard zijn niet alle Roornsche persorganen. «De Gelderlander behoort journalislisch twee klassen lager geplaatst te worden dan de Tijd maar juist daardoor is bij de poising van Roornsche toestanden de minder omzichtige Gelderlander vaak boven de overvoorzichtige Tijd preferent. «Rome heeft bladen ad axtra en bladen ad intra. «De Gelderlander nu is voor de huisgenooten bestemd.” In antwoord op deze opmerkingen geeft de Tijd de volgende verklaring; «Om den Stand, pleizier te doen en hem te vens een bewijs te geven, dat ons zelven van zijne dwaze indeeling der Katholieke pers in bla den ad extra en bladen ad intra niets bekend is, maken wij de woorden van de Gelderlander betreffende den «worstelstrijd” tot de onze. «Even als dit orgaan kunnen wij bijvoorbeeld in de «helden”, die onze martelaren van Gorcuin op laaghartige wijze, tegen het gegeven woord in, vermoord hebben en andere dergelijke gruwelen bedreven, met den besten wil ter wereld ’’geen heiligen, maar slechts een hoop schurken zien. «Wij verzoeken den Statui, van deze verkla ring notitie te nemen.” r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1