NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR HE 6EMEENTE EN HIT ARRONDISSEMENT SNEEK. 1878. WOENSDAG 8 MEI. No. 38. Wolmarkten te Sneek. Jaarlijk sche Wolmarkten Paardenmarkt te Sneek- Voorjaars-Paardenmarkt lis 7„ 1} I TSOODIG I NG. S L A G E R IJ. 4 4 4 o TROT. S1EKKER B j gejuicht begroet. «1X5 E K I. A AI» Burgemeester der ik giste- ji.,2 j Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ft.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. nehr en I left ere ekt Wethouders voornoenid, J. van DRIESSEN. de JONGH, L. Secr. der Indische begrooting ting. II. zijne aten Bu- bij-1 e re- i be dijk- i te sml, ksch ge- pon. eke- on- oote liten de Het van jn. erop Ka- leeft igen res- sen- tot i kan bc- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de zullen plaats hebben: de eerste op den 5 Juni i en de tweede op den 19 Juni e. k. Burgemeester en Wethouders voornoenid J. VAN DRUSSEN. De Secretaris, de JONGH, L. S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den 29 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. de JONGH, L.-Secretaris. K erd,1 leeg. van intu- sum. M. Wei. 's 's /ie ia/ /l» 'i vau i had behandeld en de kiestabel had gewijzigd den minister van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I Sneek, noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, voor dit jaar, den verhuisdag, in plaats van op den 12 Mei, die op een Zondag invalt, te houden op Maaiiday; den. 13 Mei, en niet Zaterdag 11 Mei, zooais in een vorig nummer dezer Cour, abusivelijk is gemeld Sneek 6 Mei 1878. Burgemeester en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. C5) algemeene kennis, dat zij onder zekere voorwaar- STATEN GENERAAL. De Eerste Kamer heeft in de zitting van giste nen (Maandag) aangenomen, met 30 tegen 2 stem- (men, de onteigeningswet ten behoeve van den spoorweg Amersfoort-Nijmegen. Na uitvoerige discussie is de bedelarijwet verworpen met 25 tegen 9 stemmen. De kamer is gescheiden In de Tweede Kamer gaf de motie-K-ei kwijk in zake de overeenkomst niet Rotterdam gesloten, gisteren (Maandag) aanleiding tot eene vry uit voerige discussie De heer van der Loeft' betoog de, dat voor het onderhoud der Koningshaven geld op de begrooting stond uitgetrekken en bleet afkeuren, dat de regeering, in plaats van zich ie beroepen op de urgentie der zaak, haar hande- lug constitutioneel juist beschouwde. De heeren leikwyk en Borgesius deelden die meenmg. ^at8tKenoetude stelde als motie voor, dat de >amer, van oordeel dat het door de urgentie ge- i ren met h illykt wordt dat de overeenkomst is gesloten, I dit, als de Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter den, vergunning hebben verleend tot uitoefening van hel bedryf van Stager, aan P. Soeting en I zijne rechtverkrijgenden, in het huis in de Gali- gastraat, kadaster Sectie B no. 1187. Sneek, den 7 Mei 1878. J. van DRIESSEN, Burgem. de JONGH L ‘Secretaris. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- 1 langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. met verschillende voorstellen te berde. Die van i financiën hadden slechts een voorloopige strekking. Verreweg het belangrijk ste was het ontwerp op het lager onderwijs, ook wijl dit de dood was geweest voor ’t ministerie- Heemskerk en het motief voor ’t optreden van Kappeyne De heer Veegens is van oordeel, dat Kappeyne bij dit ontwerp niet heeft gegeven ’t geen men j van hem verwachten mocht, dat hij niet aan den eisch van het oogenbhk heeft voldaan. Dit on gunstig oordeel is in hoofdzaak gegrond op de overweging, dat het ontwerp de invoering van verplicht en kosteloos onderwijs niet voldoende voorbereidt, en dat het, zoowel aan den kerke- lijken tegenstand, als aan de bij een deel der gegoede klassen bestaande vrees voor te groote vermeerdering der uitgaven voor het onderwijs, concessien doet, met het algemeen belang in strijd Dat concessien aan de kerkdijken worden gedaan, bljjkt uit het motief, ’t welk lot het niet invoe ren van leerplicht leidt. Zoolang de gemoeds bezwaren tegen het neutraal onderwijs levendig worden gehouden, is invoering van leerplicht niet mogelijk, zegt de minister. Hiertegenover stelt de heer Veegens de quaeslie, dat de openbare school, zooais zij hier te lande is ingericht, staat of valt met de stelling, dat zij bruikbaar is voor de belijders van alle godsdienstige gezindheden zonder onderscheid Wie deze stelling betwist, moet hel goed recht van de tegenstanders der staatsschool erkennenwie van haar juistheid overtuigd is, kan, zonder grove overtreding van de wetten der logica, uit de gemoedsbezwaren geen argument tegen den leerplicht putten, üok het niet uitbreiden van het kosteloos onderwijs moet den minister tot een grief gemaakt worden, terwijl op ’t overige der wet vrij wat gegronde aanmerkingen kunnen worden gemaakt, zoo wat de kosten van ’t onderwijs betreft, als de oprich ting der kweekscholen en de bezoldiging der on- derwijzeis. Het ontwerp blijft op verschillende punten beneden de rechtmatige verwachtingen der hervormingsgezinde!!, in hoofdzaak een ge volg van de zucht des ministers om met »le duur” te zijn. De fout, door Kappeyne begaan, door de in diening van het ontwerp, was evenwel in de ge geven omstandigheden bijna onvermijdelijk en een natuurlijk geyojg. van den grooten, misgreep, dat hij aah ’t hoofd van deze parlementaire meer derheid het ministerie-Heemskerk heeft omverge- worpen, en de teugels van het bewind aanvaard. Hij had de keuze op te treden óf als vertegen woordiger eener gediscrediteerde jpolitiek, óf als hervormer onzer staatsinstellingen. Wilde hij de staatkunde voortzetten die de schijnbare eenheid der liberale partij tracht te bewaren ten koste van de beginselen van vooruitgang; die oprechte hervormingsgezinde!! in T zelfde gareel wil span nen met hardnekkige verdedigers van de privile- i gien der gegoede klassen; die zich anti-ciericaa) I noemt, maar slechts anti-progessief is, dan had 1 hij slechts den gemakkelijkeu triumf van het oo- genblik aan te grijpen, dien een heterogene par lementaire meerderheid hem aanbood. Maar had hij rechtvaardigheid willen betrachten in de ver deling der belastingen, in de regebng der mili taire verplichtingen, in den invloed van het open baar gezag op de verdeeling van den rijkdom had hij ’t groote gebrek van ons staatsorganis mes willen wegruimen, 't welk in het avolk ach ten de kiezers” slechts een macht ziet, »die wan- - zij ontevreden wordt, tronen omverweipt baricadcn verdedigt had hy zich aan 't hoofd zonder voorafgaande wettelijke goedkeuring, over gaat tot de orde van den dag. De heeren Slolk, Stieltjes en Godefroi betoogden de nood zakelijkheid van de handeling der regeering. Ook de minister van waterstaat, zijn vroeger stand punt handhavende, betoogde, dat het belang van het land was bevorderd. Beide motien werden ten slotte verworpen met 49 tegen 8 stemmen Donderdag ten 11 ure zijn aan, de orde ge steld de ontwerpen betreffende eene verhooging der Indische begrooting en de successie belas- U I T DE PERS. Hel voorloopig verslag op ’t lager onderwijs- ontwerp is verschenen. De algemeene beschou wingen bewogen zich om hel bekende punt. Op zeer krachtige wijze verzette zich de meerderheid tegen concessies jegens de bijzondere school te genover het openbaar onderwijs. Wat de bijzondere punten betreft, werd 't vol gende te berde gebracht Met de regeering achtte »de meerderheid” de opleiding voor onderwijzers het Jbest verzekerd aan de kweekscholen. Omtrent het bepalen van het cyler. diet; scholen, stonden verscheiden” tegenover »een aantal’leden. De eersten wil den een minimum van 10 voor mannen en 3 voor vrouwen, de laatsten achten zulk een voor schrift ennoodig. Ook over de normaallessen be stond verschil. »Sommigen” beschouwden ze al leen voorloopig ais onmisbaar, vanderen” wilden ze op den duur behouden Zoo was het ook met de opleidingsklassen. Het stelsel der regee ring, omtrent de kweekscholen, lokte waardeering en bestrijding uit. De meerderheid was het met den minister eens, dat men niet ten eenenmale met het tegenwoordig kweekelingenstelsel kon breken, maar van het tegenwoordig zijn in de school vreesde men ontduiking. Over de bezoldiging achtte »een deel” der le den f700 als minimum voldoende; daartegenover stond veen talrijke groep” die de cijfers bepaald te laag vond en drie klassen wilde: f800, f 1000 en f 1200. Voor hulppersoneel met hoofdakle wilden dezen f700, f800 en f900, voorde ove rigen minstens f500. Wat de examens betreft, keurde »men” den leeftijd van 16 jaar voor vrouwen af, terwijl ook door vele leden bezwaar weid gemaakt tegen het eischen der hoofdakte, alvorens akten voor vreem de talen verkrijgbaar zijn, en tegen het blijven der provinciale commissie voor het eerste examen. Het cijfer der leerlingen in de klassen 40 per onderwijzer droeg de goedkeuring der j. meerderheid weg. Ook de regeling van hel gods dienstonderwijs vond instemming. Onder de vak ken, waarin ouderwys zal gegeven worden, I wil den welen’’ do gymnastiek opgenomeu zien. Over vormleer bleven de gevoelens verdeeld. Met willen plaatsen van een kleine groep werkelijk Nadat hel nieuwe kabinet de begrooting vlug eensgezinde mannen, wien de toekomst behoort I uit kracht hunner overtuiging, dat er meer dan kwam het bij de nieuwe samenkomst der hamer i tot heden voor de welvaart van het geheele Ne- derlandschè volk moet gedaan wórden, dan had hij moeten blijven controleeren tot zijn tyd ge komen was. Hij heelt dit laatste niet gedaan en hij kan dus de Jozua niet zijn die een eind maak te aan de omzwerving in de woestijn, en het volk in *t beloofde land voert. De heer Veegens besluit zijn artikel met de werkelijk hervormingsgezinde leden der Kamer den raad te geven, zi<?h niet neder te leggen bij de onvoldoende regeling van een zaak, die de af doende verbetering van ’t volksonderwijs voor een reeks van jaren wegneemt. Hun aantal is groot genoeg om de school wet-meerderheid in een min- derheid te verkeeren. Treedt Kappeyne tot hen toe en legt de meerderheid zich er bij neder, dan is de eerste Vrucht verkregen. Neemt Kap peyne aan en weigert de meerderheid, dan is de politieke toestand gezuiverd en de grondslag eener betere partij-formalie gelegd. Weigert Kappeyne, dan is het einde van ’t ministerie Baby en dan zal het voortaan in Nederland als onomstootbare waarheid gelden dat, indien de omstandigheden vorderen dat in conservatieven zin geregeerd wordt, het bestuur aan conservatieve staatslieden moet worden toevertiouwd. ge- Het Handb is een van de weinigen onder de liberale organen in onze pers die zich tegen het brengen van leerplicht in de ontwerp-schoolwet van den minister Kappeyne verzet. In beginsel is het blad er niet tegen gekant, en het recht van den staat om er toe te besluiten spreekt het ook in t minst niet tegen, maar de praclische bezwaren zijn te overwegend. In de eerste plaats moet gelet worden op de bestaande agitatie tegen het openbaar onderwijs. De staat heeft natuurlyk het recht of liever is verplicht te zorgen voor voldoend openbaar la ger onderwijs van overheidswege, maar de tegen stand die er bestaat, kan evenmin ontkend wor den, en ’t is niet in ’t belang noch voor ’t alge meen noch voor de zaak van 't onderwijs zelve, om thans èn voldoend èn verplicht onderwijs te willen invoeren. Men moet de minderheid niet lot vertwijfeling brengen. Daarbij moet men er op letten, dat er zich ook nog onder de liberalen een partij bevindt, die van dwangmaatregelen niets weten wil. Er is evenwel een tweede, een meer practische reden die zich er tegen verzet om nu reeds het viaagstuk der leei plicht tol een oplossing te biengen. Bij de verontrustende schaarschte aan onderwijzend personeel, bij het afschaffen der kweekelingen als ouder wijskracht en bij vermin dering der overbevolkte klassen, zal er zulk een gebrek aan leerkracht komen, dat aan vervulling van T voorschrift der leerplicht geen denken is. In de derde plaats moet er op gelet worden, dat het vraagstuk van leerplicht, vooral in ver band met den landbouw, een degelijk onderzoek zal vereischen, en dal de geschikte middelen, om zulk een voorschrift te handhaven, ook met nel oog op den aard der, bevolking, jnau.wgezet bfe. hooren overwogen té worden. Zoolang dit on derzoek niet heeft plaats gehad, zal het weinig baten een beginsel bij de wet vast te stellen aan welks uitvoering men zelf twijfelt. In 't jongste nummer van de Vragen des Tijds komt een artikel voor van den heer mr. J. D. Veegens, getiteld: Nieuwe omzwervingen in de woestijn. Het is gewijd aan ons liberaal minis terie. De schrijver geeft een schets van het optreden van Kappeyne als minister, een optreden dat door zeer velen m den lande mei groote ingenomen heid werd begroet. Vooral omtrent de vereeni- ging der liberale parlijgenoolen en de te ver wachten vruchten van but> gemeenschappelijke werkzaamheid, bad me o zich groote illusien ge maakt, daarbij evenwel vergetende, dat een zoo danig verschil vau beginselen, als de Nederland- sche liberalen van elkander scheidde, niet door eenige samenkomsten kan worden vereffend. Maar de vereeniging heette nu eenmaal tot stand ge komen, en toen Kappeyne besloot hel controlee-, ren met het gouverneeren te verwisselen, werd s morgen van een nieuwen dag, met ^5-, IT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1