■WS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. l I No. 41. 1878, D R I ItKE N-D E R T I G S T E JAARGANG. ZATERDAG 18 MEI. Nationaal Huldeblijk. I iO, ,50 i. h g 4 3 Wig SMIKIiS (01RAVI. geidleening is in de zitting van U I T D E PERS. 33. UIT DE TWEEDE KAMER. BIAA EXI.4XU. sloten. M. ter dat de, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. van be- niet bij liet hoofdbestuur van de Friesche landbouw- maalschappij heeft de heeren C. L. van Beijma thoe Kingma te Lemmer, P. G. Walma te Op penhuizen en H. Pasma te Haskerdijken uitge- noodigd naar Denemarken te gaan, ten einde zich aldaar op de hoogte te stellen van de zuivelbe reiding. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. lat set d ne rd. f 6 f 7 a >0, t 4 ;n, en U >or t r x a 'a vangen, afkomstig van eene erfenis, vervoegde nota ris en sloot de deur achter zich dicht. Op drin genden toon eischte hy andermaal geld van den heer W., en daar deze weigerde hieraan gevolg te geven, loste de indringer een pistool op den De BURGEMEESTER van Sneeft brengt kennis van de ingezetenen dier gemeente, het voornemen bestaat aan Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, bij gelegenheid van zijn huwelijk met H. K. H. Prinses Marie van Pruis- sen, een Nationaal Geschenk aan te bieden, en verzoekt allen, die tot de uitvoering van dat plan willen medewerken, hunne giften, groot of klein, aan hem, Burgemeester, in te Zenden. De ingekomen gelden zullen in deze Courant vermeld en aan de Hoofdcommissie voor het Na tionaal Huldeblyk worden overgemaakt. Sneek, 17 Mei 1878. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer f'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. dit ontwerp en maar i' ding aan. De heer Haffmans is tegen deze leening, om dat zij dient, niet voor publieke werken, maar om In de zitting van jl. Dinsdag is het debat voort gezet over het ontwerp tot verhooging der Indi sche begrooling en wel over de onderafdeling gelden aanvragende voor de voorbereiding der patent) belastingen ten las- De N. Rott. Crt. eindigt haar hoofd-artikels Half werk, zoo noemt zij de ontwerp-wet Kappeyne op 't lager onderwijs />En hiermede hebben wjj den weg afgelegd, dien wij ons hadden afgebakend Vrij wat, dat in zichzelf belangrijk genoeg is naar sommiger meening waarschijnlijk te veel gingen wij voorbij, om ons te bepalen bij wat door ieder als van overwegend belang wordt eikend. Ner gens konden wij onze volle instemming betuigen. Overal moesten wij aandringen op herziening, op verbetering. Wil de Minister niet het vertrouwen verbeuren, dal het vrijzinnige deel der naiie in hem heeft gesteld, dan voldoe hij daarbij aa i de wenschen, waaraan wij uitdrukking gaven. Aan zijn roepstem was het, dat het gehoor gaf, nadat hij als hoofd der oppositie in de Tweede Kamer op 15 Mei des vorigen jaars aldus gesproken had: »Wil men, dat weder in onze politiek de zomer dagen aanbreken, wil men wederom de liberale zon in haar vollen glans zien schijnen, dat dan de natie spreke en bij de stembus haar beslis sende stem doe hooren.” Welnu, dal is geschied, de natie heeft gesproken hij doe dan ook zijn woord gestand en schenke der natie den vollen zonneglans, dien hij heeft toegezegd Een zware verantwoordelijkheid zou hem gaan drukken, in dien hij zijn naam verbond aan een nieuwe wet op hel later onderwijs, waarvoor hij, ja, wellicht een meerderheid vinden kan in de Volksvertegen woordiging, doch die voor vriend en vijand ten teeken wezen zou, dat in het Nederland onzer dagen liberale staatslieden groote hervormingen beloven, maar in gebreke blijven ze tot stand te brengen. Dat verhoede zijn vadeilanddiefde en zijn staatkundig doorzicht, zijn toewijding aan de volksontwikkeling, die ook hem ter harte gaal.” sry 4, 5 en 6 7, 8 en 9 tl H W lh. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden I gebracht dat degenen die vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vori ge jaar, binnen deze gemeente zyn komen wo nen, zich insgelyks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1844 tot en mei 1852, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren. Dal een ieder, hetzjj hij al of niet vermeent tol de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houden de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze ge meente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tol de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Juni daaraanvolgen- de gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrij- I ven, volgens art. 9 der Wel op de Schutterijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen wor den ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen', terwyl zij bo vendien zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelyfd, indien het zal gebleken, dal er, tydens de verzuimde inschrijving, geene redenen i tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien i bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meent» niet geboren is, wordt aangemaand, zich j van eene geboorteacte te voorzien, en zich aïzco van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, De heeren van Nispen betoogt, dat de midde len, door de regeering voorgesteld of in uitzicht gesteld, onvoldoende zijn tot dekking der benoo- digde uitgaven in de eerste jaren. De heer Gevers Deijnoot wil den minister in p en diens finantiëele politiek steunen, dringt op bezuiniging in de Staatshuishou- KENNISGEVING. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, brengen bij deze ter kennis van de langhebbenden, dat de commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden, ten gemeentehuize op Vrijdag den 31 Mei 1878, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorigen jare voor- waardelijk van de Schutterijdienst zijn vrijge steld. Voorts wordt herinnerd dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zullen belang hebbenden van af heden, zich des voormiddags tusschen 10 en 12 Uur ter Secreta ie dezer ge meente kunnen aanmelden. Sneek den 16 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. W. van WANING Jr. dement, werden uitvoerige discussiën gevoerd. De minister bestreed het amendement. Hy gaf, bij aanneming van het amendement, er de be- teekenis aan, dat men hem geen tyd en gele genheid wilde laten zijne plannen uit te voeren. De voorstellers bestreden dat dit de strekking was. ’t Gold alleen de cijfers. De minister zei- de daarop, dat, wilde .hij eene ministeriëele quaes- tie stellen, hij dit openhjk zou gedaan hebben. Hij bedoelde alleen, dat men door aanneming van hel amendement de taak van der. miuister lastiger zou maken. Daarop is het amendement (33 millioen) verworpen met 48 tegen 33 stem men en art. 1 (43 millioen) aangenomen. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Snee- ker Courant. Sneek, 3 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. van DRIESSEN. de JONGH, L. Secr. zi« o ten einde de inschryving naar behooren geschie- gen aangenomen met 60 tegen 17 stemmen. Het ontwerp is in zijn geheel aangenomen met 55 tegen 23 stemmen. Het algemeen debat over het ontwerp tot het aangaan eener geidleening is in de zitting van jl. Woensdag aangevangen. Men deelt aan hel Hand, het volgende mede omtrent eene arrestratie, die Vrijdagmorgen om streeks 10 uur te Tholen heeft plaats gehad »Een persoon, onlangs uit Amerika terugge r Tan èrisfcuft te lokken, is het algemeen debat”ge- den notaris W. te Tholen een som gelds had ont sloten. Op art. 1, bepalende het bedrag der r“*rI ‘:Z >- leening van 43 millioen, is een amendement zich op gemeld uur ten kantore van dien voorgesteld door de heeren Blussé, var. Aa n en Insinger, om 1 stellen. Over art. 1 en het daarep voorgesleide amen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneeft roepen bij deze opalle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1878 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1853, om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en na mens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Secretarie der gemeente, worden gevaceerd WOENSDAG den 22 MEI 1878, I des morgens van 9 —10 uur voor die van Wijk 1, 9 en 8 10 11 - - I - U-M I middags om 19 uur gelden aanvragende nieuwe (personele en patent) belastingen ten las te der Europeanen in Indie. De heer Winlgens heeft zijne bezwaren tegen de invoering herhaald. De heer van der Hoeven dringt aan op billij ker en vaster regeling der finantiëele verhouding tusschen Indie en Nederland door aanneming eener vaste bijdrage, gepaard met afscheiding van het Indisch en het Nederlandsch financiewezen. Dé heer-van der Loef! keurt tegenover den heer Winlgens de gedragslijn der Regeering goed,' om de Kamer vooraf over de invoering der be lastingen te laten beslissen. De heer Fransen van de Putte drong opnieuw aan, de invoering der belastingen uit te stellen tot de volgende begrooling, om den Minister ge legenheid te geven te denken over plannen tot betere finantieele regeling. Anders zou hij tegen hel onderdeel stemmen. De heer Bergman keurde de belastingen af maar ook de aanmatigende adressen uit Indie. - De heer Mirandolle is voor nieuwe belastingen, om de Europeanen niet voor te trekken boven de inlanders. De heer Bastert is er ook voor, maar alleen omdat deze belastingen als equivalent dienen. De Minister van Koloniën verdedigde de be lastingen, ais noodig ter versterking der Indische inkomsten en om de lasten niet alleen op de in landers te laten drukken Mochten ze nu aangenomen worden, dan zal de Minister er de eerstvolgende begrooling op terugkomen. Over terugkeer tot het stelsel eener vaste bijdrage kan de Minister zich nu niet uitlaten. Ten slotte is de post voor de nieuwe belastin- tekorten te dekken en omdat de Minister zich nog illusie maakt, dat uit de Indische baten nog eenmaal de kosten voor publieke werken zullen kunnen Worden bestreden. De heer Oorver Hooft erkent de noodzakelijk heid der leening, maar stelt het bedrag op 25 a 30 millioen. De heer van den Bergh is voor de leening maar wenscht niet binding aan een termijn van aflossing. De heer van Delden acht eene leening onver mijdelijk, maar waarschuwde voor luchthartigheid in ’t aangaan van leeningen zonder middelen om af te lossen of tot ruimer bedrag dan noodig is. De heer Blussé stelt voor, het bedrag in te korten tot 33 millioen. Daarvoor is een leening noodig, maar niet voor 43 millioen. Daaronder zijn 10 millioen voor nog niet gevoteerde open bare werken. De heeren Mees en van Naamen hebben ook tegen die 10 millioen bezwaar. De heeren Vening Meinesz verdedigt de leening gelijk zij is voorgesteld door de regeering. Gisteren (Donderdag) is het debat over de leeningswet voortgezet. De heer Schimmelpen- ninek van der Oije is in beginsel niet tegen de leening tot dekking van de tekorten, maar wenscht uitstel tot een meer algemeen plan van behoef ten zal zijn vastgesteld, en intusschen voor de kasbehoeften uitgifte van schatkistbiljetten. De minister van financiën stelde voorop hel zeer in nig verband tusschen eene leeningswet en suc- cessie-belasting. Hij betoogde, dal eene leening noodzakelijk, dat schatkistbilletten alleen voor tij delijke behoeften kunnen dienen en dat het raad zaam noch mogelijk is eene leening uit te stel len tot indiening van een algemeen plan. De financiëele politiek der regeering was, voort te te gaan met den aanleg van werken, zoolang zonder gevaar de natie meerdere lasten daarvoor kan dragen. Overigens zag de regeering wel degelijk de noodzakelijkheid tot bezuiniging der gewone uitgaven in. De heer Winlgens achtte de politiek der regeering verkeeid. Men moest niet een wedloop uitlokken van locale belangen en de industriëele voordeelen voorop stellen. De heer Heijdemijck bestrijdt de leening als onvoldoende voor de te verwachten uitgaven, speciaal voor de defensie. De heer van Wasse- naer Catwyck zal vóór het ontwerp stemmen, omdat de werken moeten worden voortgezet, om schatten, uitgegeven voor de bestaande ha venwerken, vruchtbaar te maken. Na verschil lende replieken en herhaalde verdediging door den minieter en nadat de heer de Casembroot verklaard had vóór ’t ontwerp te zijn, om geen keerd en die voor eenigen tijd uit de hand .1 1 A I AAI TkAlfMA A. l. J bepalende het bedrag der amendement van Houten het bedrag op 33 millioen te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1