GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIID VOOR DE 1 I i»?8: No. 43. D 12. X EJG N-D E RT1 G S T E 25 MEI. ZATERDAG -7 N I! I J - r 0, I I 1, 0, 7 f 8 a 111 EK COEKAIT. S A E gemeente, in zijne vergadering van 18 Maart dd. 18 Maart 1878, no. 12 B r I T E X LAV U BIVV EVLAVB. OVERZICHT. :2. b 0 1 er er De leden van de Eerste Kamer zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Maandag 27 Mei e.k., des avonds ten 8 uur. I e- en :n le e, id i :rt f tb U et iie 1, a. Ie IS IS 1-t s en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. W. van WANING Jr. xed Ilex sns^sw elov 19j' yu Maandag avond is nabij de lunetten op de Heu- tensche vlakte een man levenloos uit het water gebaald. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat hier aan een misdaad te denken valt. De ver moorde is een landbouwer uit Houten. Naar men zegt, zijn de vermoedelijke daders reeds in handen der politie. Te Staphorst heeft men, volgens de Ass. Crt., Zondag morgen de deur van de kerk als adver- lentie-gelegenheid gebruikt. Het gold de verkie zing van den lid van den raad. Op de deur was met flinke letters in krijt geschreven «Gijlieden kiezers der gemeente Staphorst moet bij de aan slaande stemming kiezen, nietmaar want die weet wat een cent waard is.” iO IQ at a te IÜ e- 1- Jn e- 9. insvli 0. nis der nyverbeid, der kunst en der beschaving hier te lande zoo in ’t licht stelt, dat daardoor de groote voordeelen van den vrede uitkomen tegen de nadeelen van den oorlog Uitgeloofd wordt de gouden i .medaille van 1 500. Voorts -_.i overweging gegeven het hoofdbestuur te ontslaan van de opdracht in zake het doen samenstellen v?n een beknopte handleiding, waar in de grondslagen worden ontvouwd voor onder- a.ioil dragen was, heeft er van afgezien. Door de commissie, belast met een onderzoek naar de mogelijkheid om de toekomst der onder linge vereeniging tot voorkoming der gevolgen van loonderving bij onwillekeurige werkstaking, ziekte, enz. De auteur, wien deze taak opge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. Van af heden is het rijkstelegraaf kantoor te Balk open op werkdagen, van 8/2 tot 12 ure voor- en van 1 tot 4 en van 5*/2 tot 7 ure na middags; op Zon- en feestdagen, van 8 lot 9 ure voor- en van 1 tot 4 ure namiddags. J. van DRIESSEN, Voorzitter. S. HAAGSMA, Secretaris. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 April 1878, no. 13. En is hiervan afkondiging geschied den 22 Mei 1878. Burgemeester De schade, door den brand te Zaandijk ver oorzaakt, wordt op ruim een ton gouds geschat, waarvan circa */5 niet verzekerd was. wijzers en onderwijzeressen van de departement- scholen van lager of voorbereidend onderwijs te verzekeren, is rapport uilgebracht. Zij is van die mogelijkheid overtuigd en raadt aan, gedurende vijfjaren, als prceve, jaarlijks f 1000 beschikbaar te stellen om daarvan een deel uit te keeren aan die departementen, welke voor pensioenen van hun onderwijzend personeel zorgen. Door ’t departement Amsterdam wordt voorge- sleld f 6000 bij le dragen als subsidie voor de oprichting van een gebouw, ten behoeve der voor malige industrieschool aldaar. T Departement Rotterdam wenscht, dat de Volksalmanak niet in den handel wordt gebracht, vóór de departe menten voorzien zijn. «Bellingwolde” stelt voor de algemeene vergadering in ’t vervolg op den tweeden Dinsdag in Juli e. v. d te houden. Hasselt” wil de bepaling opgenomen zien, dat geen departement een voorstel mag doen betref fende eervolle onderscheidingen, te verleenen aan een persoon, woonachtig in een gemeente, waar een departement is gevestigd, dan nadat het bestuur van laatstgenoemd departement is gehoord. «Arn hem” stelt ten slotte voor het hoofdbestuur te machtigen om 20000 explaren aan te koopen van «de Duivelsketen”, door Eduard Jenking, ter be strijding van den sterken drank. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten dat door den Raad dier w 1878, no. Iff, is vastgesteld het volgende: BESLUIT TOT WIJZIGING VAN DAT, DD 24 AU GUSTUS 1864, TOT HEFFING VAN SCHOO1.GEL DEN IN DE GEMEENTE SNEEK, GOEDGEKEURD BIJ KONINKLIJK BESLUIT, DD. 20 OCTOBER 1864, N°. 59. Achter de wooiden: »Zij, die in de beginse len der Fransche taal worden ouderwezen, be talen voor de Avondschool, elk vierendeeljaars”, worden de cijfers 3,75” veranderd in 1,25.” Dit besluit treedt in werking met 1 Juni 1878. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering, S N E E K 24 Mei. Alhier is gister een stokersjongen op een stoom boot, die voor ettelijke maanden belangrijke brand- wondefi had bekomen, terwijl hij bij de machine in slaap was gevallen, na onuitsprekelijke smarten overleden. In het geheel heeft hij 34 weken geleden. 't Adres van de Tweede Kamer, waarin door de leden der Sneeker Werklieden-vereeniging ad- haesie wordt betuigd aan het adres van het Cen traal Bestuur van den Nederlandschen werkmans bond, in zake de onderwijswet, is door 170 per sonen onderteekend en heden verzonden. -j- 't Hooigras in de Oeverlanden onder Staphorst, dat met eenige dagen in de groote jaarlijksche verhuring valt, staat thans door ’t stormweer reeds eenigen tijd tot aan de toppen onder wa ter en lijdt daardoor veel. Ongetwijfeld zal zulks van invloed zijn op de prijzen, die anders al eenige jaren hoog zijn geweest. -f- Uit pl. m. 40 sollicitanten is door den Ker- keraad der Herv. Gein, en H H. Regenten van ’t Diacome-Armhuis te Meppel, tot Vader en Moe der gekozen, de heer van Dorsten en echtge noote, bewaarder le kl. in t Correctiehuis te Hoorn. Van Amsterdam en verdere plaatsen langs de Hollandsche spoor worden retourbiljetten naar Parijs gegeven, gedurende 15 dagen geldig, met recht van oponthoud te Brussel. De prijzen zijn voor Amsterdam lekl. f 42.10, 2e kl. f 31.75, 3e kl. f 21.30; voor Den Haag f 38.05, f 21.70 en f 19.30. De exploitatiem Uschappij geeft sedert 15 Mei retourbiljetten van Rotterdam naar Paiijs uit, togen f36.10 1e kl., f27 25 2e kl. er. 18.30 3e klasse. Bagage, beneden de 25 kilo, wordt vrij overgeleverd. m n- ld ie jn 5Ó g- .1- De toestand van onzekerheid en spanning en wanneer zal daaraan nog voor goed een ein de komen? de toestand van onzekerheid en spanning omtrent den stand van zaken in het Oosten, blijft voortduren. Nog altijd is er weinig overeenstemming tus- schen de berichten uit de T u r k s c h e hoofd stad, en die welke door de officieuse Russi sche organen uit de hoofdstad van het Cza- zerrijk wereldkundig worden gemaskt. Terwijl de berichten uil Konstantinopel toch voortdurend verontrustend luiden, zelfs zóódanig dat men daar in de laatste dagen den oorlog «onvermijde lijk” acht, luiden die uit Petersburg tamelijk optimistisch. De vredelievende geest, schrijft men wint daar meer en meer veld en voort durend wordt door de officieuse bladen gewaar schuwd tegen opzettelijk uitgeslrooide verontrus tende geruchten. Vooral op dit oogenblikzeg gen zij nu de onderhandelingen tusschen de kabinetten strekken om te geraken tet een uit voerbare oplossing der moeilijkheden, behoort men ieder incident te vermijden, dat de pogingen, om kalmte en verzoening te weeg te brengen, zou kunnen verijdelen. Hoe optimistisch deze berichten nu ook mogen klinken toch valt het niet te ontkennen, dat de tegenwoordige toestand een minder rooskleu rig aanzien geeft aan de goede verwachtingen van velen op eene eindelijke vredelievende oplos lossing van de tegenwoordige cris.s. Niet alleen toch dat de Turken gelijk wij reeds in ons vorig nummer hebben gemeld het hoofd weer even trotsch en koppig omhoog steken tegenover den builenlandschen vijand, ook de gewone binnenlandsche begint zich weer stouter te openbaren. De «oploop” toch van vluch telingen voor het paleis van den Sultan met een enkel woord reeds onder de telegr. berich ten in ons vorig nummer meêgedeeld schijnt een formeel complot geweest te zijn, ’t welk ten doel had Murad weder op den troon te plaatsen. Een 3Ütal personen kwamen Maandag morgen geheel onverwachts in den tnin van het paleis, niet van Abdul Hamid, maar van Murad, en hie ven den kreet: «Leve den Sultan!” aan, zonder er een eigennaam bij te voegen. ..Toen de Schild wachten den toegang tot het paleis weigerden, die reeds «eer sterk tn Duitschlacd fe, op' daze Den itden Juni zal van Amsterdam naar Pa rijs vertrekken het muziekkorps van het Volks- paleis, 80 artisten sterk, onder aanvoering van den heer Goenen. Het -doel is zich te doeu hoo- ren in een der daartoe bestemde zalen van het Trocadero Men verwacht veel van het succes; er is echter een maar bij namelijk een te kort, dat geraamd wordt op f 3000. Aan de be zoekers van het Paleis en andere belangstellen den is eene circulaire uitgereikt, om hen aan te sporen, tot dekking van dit deficit een penningske bij te dragen. 1 ie- ■d. werd op hen geschoten, waarbij een der solda ten den dood vond. Spoedig aangerukte troepen beantwoordden het vuur, en bij het nu ontstane tumult vielen dooden en gewonden. De in hech tenis genomenen verklaarden, dat zij niet wisten wat er van hen verlangd werd. De aanvoerder der bende, Ali Suavi, die bij de veclilpaity den dood gevonden heelt, behoorde tot de jong-Turk- sche partij. Er is natuurlijk een onderzoek ingesleld en er hebben verschillende arrestatien plaats gehad. Sommigen spreken van «Russisch goud”, waar mede de aanslag zou gesteund zijn Uit Kon- stantinopel wordt voorts gemeld, dal de minister van marine afgezet is en dat ook de minister van oorlog kans heeft Verwijderd te worden. Tengevolge die ougereldheden zou, naar men meent, het Engelsche eskader var» Jsjnid naar het Prinsen-eiland vertrekken. Gelijk men weet, hebben ook de Russen hunne stellingen naar Konstantinopel vooruitgeschoven, en^h ik dus duidelijk, dat, met het oog op de gespan nen houding tusschen beide grootmachten en de nog altijd min of meer vijandig gezindheid tus schen de Russen en Turken, dat, waar zoo veel brandstof wordt bijeengebracht, er slechts een klein vorkje noodig is, om alles in het Oos ten weer in lichte laaie vlam te zetten. De optimisten, die voor eenige dagen de toe komst zoo rooskleurig inzagen, beginnen dan ook weer een minder hoogen toon aan te slaanzij kijken met meer alleen vol vertrouwen van Lon den naar Petersburg, vanwaar generaal Schuwa- loff als engel des vredes met de olyllak in de hand terug zou keeren, maar zij wenden thans ook wel degelijk hunne blikken weer naar Konstan tinopel, nog altijd de sleutel der quaestie, die de deuren der arsenalen ontsloten heeft, en de pennen der diplomaten nog altijd in voortduren de beweging houdt. Om kort te gaan, alles hangt in ’t Oosten nog aan een zijden draadje, eu nóch de optimisten, nóch de pessimisten kunnen tot op dit oogenblik op goede gronden zeggen, dat zij ’t pleit hebben gewonnen; dat de balans ten voordeele van den vrede of ten gunste van den oorlog is doorge slagen. Beiden kijken, even als wijlen zuster Anna, uit naar ’t geen de morgen zal brengen, als de stofwolken zullen zijn opgetrokken, die tot nu toe het doel van SchuwalofTs zending en de meerdere of mindere reüssite daarvan, voor hen verborgen houden. En die lichtgevende mor gen is nog altijd niet aangebroken Schuwaloff kan nog niet gepromoveerd worden tol den rang van reddenden broeder uit Blauwbaard’s sprookje, omdat zijn reddende hand nog altijd niet gezien werd. Óp dat »zien” wacht trouwens geheel Europa, dat reeds lang genoeg in onzekerheid en spanning verkeert omtrent de hangende crisis. (Zie Telegram.) Van crisis gesprokenHödel’s moordaanslag dreigt in Duitschland een crisis in ’t leven te roepen, die ontegenzeggelyk nadeelig zal wer ken op zijne politieke ontwikkeling. Men wil daar namelijk de schoten, door Hödel op den keizer gelost, verhalen op de socialistische party, waartegen repressieve maatregelen zullen worden genomen bij de wet. Het desbetreffende wets ontwerp, ’t welk thans reeds bij den Rijksdag in behandeling wordt gesteld, heeft een even reactionair, als vexatoir karakter en draagt alzoo reeds dadelijk de kiem van ontbinding in zich. Het gevolg toch van zoodanige reactionaire maat regelen zou al dadelijk zijn, dat men eene poli tieke crisis over het land brengt, die veel meer kwaad zou uilwerken, dan Hödel door zyne zelfs beter gerichte schoten zou kunnen stichten. Immers men zal, door de socialistische party, Het dagblad beval het volgende geheimzinnige bericht: Uit een zeer goede bron vernemen wij, dat er in de koninklijke familie, behalve de echt verbintenis van Z. K. H. prins Hendrik, ook nog sprake is van een ander huwelijk. Zoo het tot stand komt zal deze gebeurtenis in Nederland een rechtmatige vreugde veroorzaken. i De algemeene vergadering van de Maatschap pij tot Nul van ’l Algemeen zal Dinsdag 13 Au gustus van dit jaar te Amsterdam gehouden worden in ’l kerkgebouw der Remonstrantsche Gereformeerde gemeente, onder presidium van den heer F. Looman. Uit de punten van beschrijving blijkt, 1°. dat op de voor de tweede maal uitgeschreven prijs vraag «over armverzorging" 17 antwoorden zijn ingekomen. Hoewel er sommigen onder zyn, die over T ontwerp belangrijke bijzonderheden en beschouwingen bevatten, kan aan geen enkel de eer eener bekroning worden waardig gekeurd. Het hoofdbestuur stelt voor:i geen der antwoor den te bekronen, en daar het resultaat thans ten tweede maal; nul is, den uitgeloofden prijs van f1000 weder ter beschikking te stellen van den onbekenden gever. Nog stelt het hoofdbestuur voor om, ingevolge den last in 1877 door de M Sil algemeene vergadering gegeven, over te gaan tot het uitschryven van een prijsvraag voor een «volks is leesboek”, dat m boetenden vorm de geschiede ibMll V 31 Jï -tj wordt de i ;c wordt in 1« l.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1