GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SOEK. MEOWS EN ADEERTENTIE-READ VOOR DE k. fl. I jj 1878. No. 44 J 29 M E I. WOENSDAG 1. 11 Wolinarklen te Snoek. 1 4 1045/4 39719» 40972» 41277» 41411» 44286» 42760» 46312» Uit liet 'Uerslug’ VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE SNEEK. 5899» 5341» 5305» 4685» 4819» 915622 864301 881473 SWIM de Zeepzie- op de najaars- 1877 IWEXLAAD. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 1870 1871 1872 1873 1874 1875 1876 1877 en ■ftL-ï I V T. - t. h ,ekJ rgtfo. In Den Haag is Zondag nacht overleden de heer mr. Abraham de Pinto. De overledene, een onzer voortreffelijkste rechtsgeleerden, was lands-advocaat, hoofdredacieur van hel Weekblad van het Recht, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, lid der hoofdcommissie voor de zaken van het Portugeesch-Israelielisch keikge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de Jaarlijksche Wolmarkten zullen plaats hebben: de eerste op den 5 Juni en de tweede op den 19 Juni e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, de JONGH, L. S 1870 1871 1872 1873 1874 1049090 1875 836785 1876 888985 910481 gelegenheden. 4. Verhuring bij continuatie aan het Rijk van de wachtkamer boven de Waag, ten dienste van Rijks-arnbtenaren der belastingen. 5. Verzoek van den heer G. H ter Horst Jz. alhier, om ontslag als voogd der algemeene ar- men-administratie. 6. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. 7. Voorstel van het raadslid H. S. de Vries tot vermindering van den piijs van het gas en tot uitkeering aan de gemeente van een gedeelte der neito winst uil de exploitatie der gasfabriek voortvloeiende. 8. Adres van Mej. W. Uiling, houdende ver zoek van gelijkstelling barer jaarwedde met die van hulponderwijzers in het bezit der hoofdonder- wijzers-acte 9. Zitting met gesloten deuren. de Grutterijen de Houtzagerijen de Kalkbran derijen de Leerloijerijen de fabiiek van Mar meren Schoorsteenmantels de Friesche Suiker werk en Pepermentfabriek de Wollenweverijen tisten, lekjes kkers,' ADVERTKNTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer TV2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. brieven met ruim 200 en van postwissels met ruim 550, vergeleken met het vorige jaar. De werkzaamheden der Kamer, (de Kamer hield 12 gewone en 5 buitengewone vergaderin gen) zyn in het versdag verdeeld inA. Onge vraagde adviezen en adressen van adhaesie B. Gevraagde adviezenC. Correspondentie D. Diverse zaken. Zij waren ook dit jaar niet onbelangrijk, zooals onze lezers hebben kunnen zien uit de korte verslagen van elke vergadering, successivelijk in ons blad opgenomen. De Tijd is ten zeerste verontwaardigd over de volgende woorden door den minister van finan ciën bij de behandeling der wet op de successie geuit. »Een tragisch tableau werd alhier opgehangen »van een treurend gezin, dat op het kerkhof zelfs »den man van den fiscus zal aantreffen. Maar urnen vergeel ditzes maanden na het overlijden »wordt het recht eerst geheven, en in dien tijd »zal de droefheid toch wel eenigszins gelenigd »zijn. Men vergete ook niet, dat er sterfbedden «zijn, waar men andere tableaux zou kunnen op- «hangen van grijpvogels, die nog erger rondglu- »ren dan die van den fiscus, om van stervenden »iets meester te worden, waarmeê de fiscus niets »te maken heeft.” «Men moet aannemen zegt de Tijd dat de Voorzitter, als hij wakker is geweestdeze woorden vereenigbaar heeft geacht met de waar digheid der Kamer, want de minister werd niet tol de orde geroepen, maar ’t is daarom nog niet zeker of men zoo ook buiten de kamer denkt. Reeds de spot des ministers met de onderstel ling, dat er kinderen zouden kunnen wezen, die na zes maanden nog over den dood hunner ou ders treuren, zal menig gemoed pijnlijk aandien. Deze spot is echter geheel den man waardig, die zich niet ontzag de beruchte schildery der grijp vogels, een laaghartig schotschrift met het pen seel, als argument in zijn redevoering te bezigen. Na den spot met het kinderlijke gevoel, de toe juiching voor degenen, die den heiligen plicht des priesters bij het sterfbed des christens tot stof voor een schandelijke verguizing van den geeste lijken stand hebben gekozen Het een past vol komen bij hel ander. Wij maken Z. Excellentie ons compliment over de keurige eigenschappen van zijn hart, die hij bij deze gelegenheid aan Nederland te bewonderen gaf”. De Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier, was, bljjkens haar thans verschenen ver slag van den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in deze gemeente over 1877, gedu rende dat jaar samengesteld als volgt: H. Jz Kingma, Pres.J. L. Bakker, Vice-Pres.P. M. T. Dethmers, D. Gorter, P. Fennema, N. W. J. C. de Voogt, H. Jongbloed, terwijl, in plaats van den heer Mr. J C Meijer, aan wien, tengevolge de opheffing der Arr. Rechtbank alhier en zijn daardoor gevolgd vei trek naar Leeuwarden, een eervol verslag als Secretaris werd verleend, als zoodanig optrad de heer Mr. D. Alma. Het verslag omtrent den toestand van de fa brieksnijverheid en ambachten moest ook thans weer worden aangevangen met de vei klaring: dat de Kamer, tengevolge de terughoudendheid van vele fabrikanten en nijveren, moeilijk een algemeen overzicht van den toestand kan geven. Uit de haar verstrekte opgaven blijkt echter, dat deze, op enkele uitzonderingen na, vrij gunstig te noemen was. Hel veislag bevat eenige nadere mededeelin- gen omtrent de fabriek van Builmolens en Zeef- ten, de fabriek van Buillakende gemeentelijke Gasfabriek (reeds vroeger door ons vermeld) nica’i, uizen oozen, ereed- lolens, j obbel- □terie- stolen, Boter- Leid en Ververijen de Zeemtouwerij derijen en Olieslagerijen. HANDEL. De algemeene gedruktheid, welke zich in de meeste takken van handel en nijverheid open baarde, deed zich ook hier gevoelen, en oefende, behoudens gunstige uitzonderingen, een nadeeli- gen invloed op de resultaten uit. Het getal af gegeven patenten bedroeg over den dienst 1876/77 2078 De aanvoer van Boter en Kaas en de daarvoor bedongen prijzen, hebben wij reeds vroeger meê- gedeeld; wij laten hier dus thans alleen volgen de vergelijkende staat van den aan voer van beide artikelen, gedurende de laatste 8 jaren boter 5958/b ton. 6353» 6510» Uit dezen staat blijkt dat er in 1877 meer bo ter is aangevoerd, dan de voorafgaande 7 jaren, wat hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het vrucht baar grasgewas, vooral in den voorzomer. KAAS. 885632 K. G. De aanvoer was dus gedurende het jaar 1877 een der grootste van de laatste 8 jaren, en, rnet en 1874, de De anti Ministeriële correspondent der Rott. Crt. meent, dat het wetsontwerp op ’t lager on derwijs eerst in October in openbare discussie zal komen. Wellicht brengt de Minister in dat ontwerp ze o belangrijke wijzigingen, dat een nieuw onderzoek in de afdeelingen noodig zal zijn. De correspondent eindigt echter zijne mede- deelingen met de bekentenis, dat hij over een en ander niets met zekerheid kan zeggen Wat de petitionnement-beweging betreft, door de Stand, georganiseerd de schrijver keurt die hoogelijk af. uitzondering van de jaren 1871 grootste. Een paar opmerkingen, door de Kamer om- Ireot deze voor onze provincie zoo belangrijke handelsartikelen ten beste gegeven, meenen we hierbij te moeten overnemen, omdat het ons voorkomt, dat zij in ruimeren kling moeten wor den verspreid en wel in de eerste plaats door onze boeren dienen te worden gelezen De eer ste door ons bedoelde opmerking betreft de bo- terhandel. Daaromtrent lezen wij in het verslag het volgende De belangrijke aanvoeren op de Londensche markten van boter uit Frankrijk, Denemarken Holstein en Ierland, maakt de Londenaars min der afhankelijk van het Friesche product. Kunst matige handelingen mogen de prijs op onze mark ten soms opdrijven boven de werkelijke waarde, ze op den duur staande houden, kunnen zij niet Een feit mag de kamer niet verzwijgen Van bevoegde zijde werd haar herhaaldelyk verzekerd, dat, terwijl vroeger slechts hij uitzondering en kele vaten boter uit Londen werden terug ge zonden als onverkoopbaar, dit in de laatste jaren meer en meer is toegenomen, zoodat in het af- geloopen jaar bijna iedere week, zelfs geheele partijen, met de booten werden teruggezonden, die dan meestal tot zeer lage prijzen in het binnen land van de hand werden gedaan, ten bate der winkeliers en der minder gegoede standen. De tweede betreft de kaashandel. Daarom trent zegt de Kamer o. a. De uitvoer van kanlerkaas naar het buitenland is in de laatste jaren sterk afgenomenhet de biet van nagelkaas in het binnenland wordt daar entegen jaarlijks grooter, dit zou nog meer toe nemen, wanneer de boeren er zich meer op toe legden hun product zooveel mogelijk te verbete ren. Hel is zeker te wenschen, dat onze boeren zich die opmerkingen ten nutte zullen maken in de eerste plaats in hun eigen belang. Onze wolmarkten slepen een kwijnend bestaan voort. Nagenoeg geen aanvoer en lage prijzen. De handel in vee was echter weer belangrijk. Op de weekmarkten werden aangevoerd 188 paarden, 10836 runderen, 3667 kalveren, 15317 schapen en lammeren, 2313 varkens en 2347 biggen. De aanvoer van kalveren op de jaarlijk sche kalvermarkt bedroeg 170 en die van paar den op de voorjaarsmarkt 175 en markt 230. De handel in huiden en vellen schijnt echter over ’t algemeen minder levendig te zijn geweest als in een vorig jaar. De aanvoer van visch was niet groot en de prijzen hoog; die van eieren en wild over ’t algemeen belangrijk, eveneens met hooge prijzen. Ook de omzet in geslacht vleesch was zeer belangrijk. Er werden alhier geslacht 764 runderen, 488 gemeste en 1493 nuchteren kalveren, waarvan de aangegevene waarde be droeg f 92822,95. Hel getal geslachte runderen was 15, dat van gemeste kalveren 49 minder en dat van nuchte ren kalveren 219 meer dan het vorige jaar. De uitvoer naar elders werd op pl. m. ‘/3 ge schat. De aanvoer van aardappelen was, tengevolge de onvoldoende kwaliteit, minder groot als het vorige jaar; die van groenten bleef stationair. Onder den rubriek diverse handel, Vvorden in het verslag besproken: die in koloniale waren, in manufacturen, in ijzer, metselmaterialen, wij nen en de boekhandel. Bij het correspondentschap der Ned. Bank werd, over het boekjaar van primo April 1877 tot ulf Maart 1878, van het agentschap te Leeu warden ontvangen voor f 1,190,000 aan bankbil- leiten en voor f799,000 aan specie, terwijl aan het agentschap verzonden werd voor f 1,941,000 aan bankbilletten en voor f 48,000 aan specie. MIDDELEN VAN VERVOER. Onder de daaromtrent in dit veisiag gedane mededeelingen verdient o a. vermelding, dal het getal stoombootdiensten weêr met twee vermeer derd werd, nl. met een op Workum en een op Bolsward, terwijl het goederen vervoer met de schepen, varende in hel beurtveer op Amsterdam, ondanks de vele correspondentie met stoomboo ten, bleef toenemen. Daarentegen schijnen de groote beurtschepen van hier op andere provin ciën varende, over ’t algemeen minder goederen te hebben vervoerd dan in het vorige jaar. Van de diligence-dienst op Leeuwarden werd één gestaakt. Iu het getal veer- en marktsche pen en vrachtwagens kwam geene noemenswaar- dige verandering. Aan het Telegraafkantoor werden in het ge heel behandeld 22902 berichten, tegen 21427 in het vorige jaar, dus 1475 berichten meer. Verzonden werden 9047 gewone en 2310 kaart- telegrammen, te zamen 11357, en ontvangen 9296 gewone, 2041 kaart-en 114 diensttelegram- men, te zamen 11451, terwijl daarenboven op genomen en overgeseinsd werden 94 gewone en kaarttelegrammen. Het Postkantoor verzond 317985 brieven, 201836 gedrukte stukken, 2006 monsters, 81107 brief kaarten, 5214 aangeteekende brieven en 6198 postwissels, tot een bedrag van f 108645,83 ;/2, alles binnenlands. Van de verzendingen naar het buitenland worden geene aanteekeningen gehou den. De ontvangene correspondentie enz. was ongeveer gelyk aan de verzending. Hel vervoer van brieven vermeerderde alzoo met ruim 3400, dat van gedrukte stukken met ruim 27000, van monsters met ruim 200, van briefkaarten met ruim 5400, van aangeteekende UIT DE PERS. VERGADERING van dén Gemeenteraad van Sneek, Wocnsdagt den 29 Mei 1878, ’s nam. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe- sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Verslag der Raadscommissie van haar on derhoud rnet ZEx den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, betreffende spoorwegaan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1