NIEUWS- O ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. k. 1878 i No. 45. D RI K-E N- I JUNI. ZATERDAG L Wolmarkten te Sneek. f ’1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AV SVBEI De Nederlandsche werklieden houden op de Pinksterdagen een congres te Utrecht. U I T D E PERS. 1 ze UIT DE TWEEDE KAMER. KI AN KKL AM». I uizen, loozeti, ereed' kisten, oekjei^ ik ken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Het blijkt uit nadere mededeelingen van de Helder- en Nd. Cour., dat het te laat uitbrengen men naar van den voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 1 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris. W. van WANING Jr. SNEEK, 31 Mei. In de Gemeenteraadsvergadering van jl. Zater dag heeft de commissie, aan wie was opgedra gen bij ZExc. den Minister van Waterstaat enz. aan te dringen op de onveranderde indiening van de onteigeningswet voor den spoorweg Stavoren SneekLeeuwarden gerapporteerd over haar onderhoud met den minister. Hierbij is haar o.a. gebleken, dat de minister daarom in beginsel was tegen de ombuiging langs Bolsward, waarvan, door de aanneming der motie Sickesz, door de Kamer de wenschelijkheid is uitgesproken om dat daardoor op nieuw vertraging zou ontstaan. Intusschen had de Minister in zoozeer aan dien uitgesproken wensch gevolg gegeven, dat reeds de werkzaamheden tot uitmeting en opneming van het terrein in genoemde richting waren aan gevangen, terwijl daaraan thans met de meest mogelijke spoed wordt gearbeid, T Zou echter nog eenige maanden moeten duren, alvorens men daarmeê gereed was. Daarna zou de mi nister ook een onteigeningswet indienen, volgens laatstbedoeld plan; de beslissing omtrent een en ander verder aan de Kamer o vei latende. Het uitgebracht rapport werd door den Raad voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer G. H. ter Horst Jz. werd, inge volge zijn daartoe strekkend verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als voogd der al- gemeene armen administratie In deze vergadering kwam o. a. ook nog in behandeling, een voorstel van het raadslid den De raad voornoemd, enz. De vergadering der afgevaardigden der afdee- lingen van de Maatschappij van Weldadigheid zal worden gehouden op Dinsdag 4 Juni a. s. te Am sterdam. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de [gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de Jaarlijksche Wolmarkten tullen plaats hebben: de eerste op den 5 Juni en de tweede op den 19 Juni e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, de JONGH, L. S. Men zegt dat het verongelukte stoomschip «Voorwaarts” verzekerd was voor 8 ton gouds, terwijl het vaartuig geschat wordt op eene waar de van een millioen gulden. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Arnhem, zijn uitgebracht 2040 geldige stemmen. Er moet eene herstem ming plaats hebben tusschen den heer Otto Rees (candidaat der liberalen), die 838, en heer W. G. J J Cremer (candidaat der ullramon- tanen). die 456 stemmen bekwam. Op den heer ■van Goltstein waren uitgebracht 158, op den heer Byleveld 102 stemmen Uit het bestedelingen-huis te Amsterdam ont vluchtte dezer dagen een man die aan verstands verbijstering lijdt. Drie verpleegden van het ge sticht werden den vluchteling achterna gezonden, met de opdracht hem terug te brengen. De keu- dezer lieden nu was niet gelnkkig: een hun ner was kreupel, een ander had slechts over ee- nen arm te beschikken, de derde was zeer ge brekkig van lichaamsbouw en de vluchteling was een krachtig man. Op den Amstel hadden zij eindelyk met veel inspanning den ontsnapte bereikt en weten te vatten, tóen deze in een aanval van woede zijn wachters van zich afschudde, hen over elkaar over de straat deed rollen en opnieuw ontvlucht te. De politie verrichtte toen het werk dat de gebrekkigen niet hadden kunnen volbrengen, wist hem met veel inspanning moester te worden en bracht hem naar het gasthuis. tijds nog gehandeld wordt met het vervoeren van patiehten, die aan een besinetlehjke ziekte lijden, deelt de Prov. Gron. Crt. ’t volgende mede: Zon dag werd uit Wildervank een dienstbode, wier ouders te Groningen wonen, en die lijdende was aan roodvonk, met den omnibus vervoerd naar Zuidbioek, van daar per spoor naar Greningen, en toen per vigelaute naar Thuis harer ouders, die een geneesheer ontboden, welke aanstonds de ziekte constateerde en de patiënte in het hos pitaal liet brengen. In de drie genoemde ver voermiddelen kwam zij in aanraking met andere reizigers. de gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris des Koning dezer Provincie van den 22 Mei 1878, 2e afdeeling no. 393, brengen door deze ter ken- I nis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, den 20 Juni e.k., des voormiddags ten 10 '/2 ure, voor het gemeentehuis Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miktiens Veilofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den 1st en April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden be vonden 4°. die kleedirg of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar èén onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de micaï strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen Worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere aolens.' t>emeen|e gaan vestigen, de verplichting wordt lobbel nterifr stolen. Boter Leid' zakelijkheid van dit ontwerp uiteen. De oorzaak van den tegenwoordigen slechten toestand was niet alleen toe te schrijven aan de boekhouding maar aan de menigvuldige veranderingen var. het kadaster. Het gedeelte der kosten door de schuld- eischers te betalen noemde hij zeer miniem en niet onbillijk. Zeer uitvoerige discussion werden gev er.l over art. 3 (kosten te betalen door den schuldei schei De minister .nam een aanwijzing over van den heer Meinesz, om er bij te voegen «tenzij het tegendeel is bedongen Maar hij bestreed hel amendement van de h(i. Lenting en Van der Hoe ven, om de kosten te brengen voor rekening van den staat. Beide amendementen werden verwor pen. Het geheele ontwerp is aangenomen met 41 tegen 12 stemmen. Unaniem is aangenomen het ontwerp tot aanvulling van art. 1240 B. W Na aanneming van het ontwerp tot onteigening van een gedeelte der Lange Poolen te ’s Hage en tot verhooging van hel hoofdstuk marine, is de Kamer op reces gescheiden. In de Haagsche kroniek der Gron. Crt. lezen wij o. a. het volgende Voortdurend wisselen de Kamers elkander af Maandag komt de eerste en vertrekt de Tweede naar alle waarschijnlijkheid voor een paar weken. Zoodra de Eerste haar werkzaamheden, na Pink- sleren, heeft afgedaan, komt de Tweede, den llden Juni zegt men, weer terug om de kanaal- en onderwijswet te behandelen. De loop der werkzaamheden blijft alzoo, gelijk ik u dien reeds lang geleden voorspelde. Want wat er in de laatste dagen over een tweede on derzoek der onderwijswet is geschreven, berust eenvoudig op gissingen. Niemand weet nog al onderstelt men ’t ook of de heer Kappeyne eenige wijziging in zijne voordracht heeft gebracht. Dit zal eerst na het reges kunnen blijken, want, hoewel het antwoord des Ministers gereed ligt, wil hij het, vóór het vertrek der kamerleden, niet inzenden, nu men toch eenmaal besloten heeft er een afzonderlijke zomerzitting voor te beleggen. Ik stap van de Kamer af om uw aandacht op iels anders te vestigen. De mededeeling, die ik u eenigen lijd geleden deed omtrent een huwe lijksplan van Prins Alexander, is dezer dagen, in mysterieusen vorm, als iets nieuws, herhaald. Toeval'ig juist te laat, voor het oogenblik is er geen reden meer voor. Tot voor korten tijd was er wei ernstig sprake van, dat de Piins in het huwelijk zou treden men noemde eerst Prin ses Maria van Pruisen als zijn bruid, en later een andere, ook een Duitsche Prinses doch ’t kan nog geruimen tijd duren alvorens dit plan verwezenlijkt wordt. In de volgende maand zoo verzekert my zal de Prins zich voor eenigen tijd het buitenland begeven en er is ook ernstig sprake van, dat Z. K. H. in den loop des zomers de noordelijke provinciën een bezoek zal brengen. Het paleis te Leeuwarden zou dan voor hem in gereedheid worden gebracht. Als een staaltje hoe onverantwoordelijk som- Onlangs werd gemeld, dat een burgemeester in Zuidholland door den raad ontslagen was als ambtenaar van den burgerlijken stand, wijl hem het vertrouwen van den raad ontzegd was Die gemeente is Schayk. Het besluit, waarbij de bur gemeester ’s raads vertrouwen is ontzegd, luidt aldus De raad der gemeente Schayk. In zijn open bare vergadering van 3 Mei 1878 Overwegende, dal de burgemeester zich in de raadsvergaderingen als voorzitter bij herhaling heeft schuldig gemaakt aan bedriegelijke leugen taal, zelfs aan voorbedachtelijke terughouding van stukken, aan den raad gericht, en zich in zijne qualiteit ongepaste handelingen heeft veroorloofd, besluit met algerneene stemmen aan den burge meester voorlaan zijn vertrouwen niel meer te kunnen schenken. Dit besluit zal worden gezonden aan Gedepu teerde Stalen van Noordbrabant en aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken ter ken nisgeving. Zooals men zich herinneren zal, had in den namiddag van 26 Januari jl. in het Armenwees huis te Middelburg de kiadervader F. A. het on geluk, terwijl eenige weesmeisjes op de binnen plaats van het gebouw zich vermaakten met het werpen van sneeuwballen, na haar in kortswijl gewaarschuwd te hebben daarmede op te houden, een naar hij meende ongeladen geweer op haar aan te leggen en af te trekken, tengevolge waar van twee meisjes door de lading hagel in het aangezicht, bovenarm en de borst getroffen wer den. Beide meisjes zijn gelukkig geheel hersteld, een heeft zelfs het gesticht reeds verlaten en is thans elders als hulponderwijzeres werkzaam doch de kindervader moest zijne onvoorzichtigheid nog op andere wijzó boeten dan met den onder vonden schrik en droefheid. Er werd namelijk tegen hem eene strafrechterlijke vervolging inge steld ter zake van het door onvoorzichtigheid toebrengen van kwetsuren aan twee personen. Te dier zake stond hij voor de arrondissements rechtbank te Middelburg terecht. Hoewel overtuigd, dat de beklaagde hoegenaamd geen boos opzet had, liet het O.M, echter niet onopgemerkt, hoe hoogst onvoorzichtig hij gehan deld heeft door, zelf militair geweest zijnde en belast met de zorg over zoovele weeskinderen, zich niet vooraf te vergewissen of het geweer al dan niet geladen was. Met aanneming van verzachtende omstandig heden requireerde het O.M. schuldigverklaiing van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde feit en zijne veroordeeling tot twee geldboeten ieder van f 50, alsmede in de kosten van het geding. De rechtbank heeft in deze zaak uitspraak ge daan en den beklaagde overeenkomstig het requisi toir van het O.M. schuldig verklaard en veroor deeld. van de reddingsboot bij het vergaan van de Dieu- werke op de Razende Bol, veroorzaakt is door weigering van vele der roeiers, vooral wijl zij bij een vroegere redding naar hun meening een on voldoend de,el hadden ontvangen van de daarvoor uilgekeerde belooning. Eerst met veel moeite kreeg men eeu voldoend aantal manschappen bijeen, maar taen was het te laat. Bij de algerneene beraadslaging over het ont werp lot vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijving in de zitting van jl Dinsdag, opper den de heeien Lenting, De Beaufort, Biedius en Van Nispen vooral het bezwaar, dat de tegenwoor dige hypotheekhouders een deel der kosten zul len mueten dragen. Daar het een politiek belang geldt moest de Staat die kosten op zich nemen. De heer Godefroi besprak hel karakter dek voor dracht. De minister van justitie zette de nood- 5;-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1