NEWS- I ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER I n 1 J n ren rkl. I No. 46. 1878. D R I E-E N-D ERTLQSTE WOENSDAG 5 J U N I. Wolmarkten te’Sneek. Jaarlijksehe Wolmarkten S L A G E R IJ. I ■fev '71# 7. 7t. 4 ’7i. ii O S V E K t- el it- i BINNENLA ND- mk oer tijn dat I- s. ia vd net ma Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi,franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. R. C. ten slotte ons christenvolk!” de Standaard on- l de Be aat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de zullen plaats hebben: de eerste op den 5 Juni en de tweede op den 19 Juni e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, de JONGH, L. S. nt- nig ur- de 1- ;e in je ri- im. te nd. i'je jen Jit- ds- ve n- P- te Bt- A'e ts- w. et- ma en •v. m- eth te fke .ke r. 18, de d., os De burgemeester van Schayk in Noordbrabant niet in Zuidholland, zooals eerst gemeld werd is van het raadsbesluit, waarbij hij als ambte naar van den burgerlijken stand is ontslagen, bij Ged. Staten in beroep gekomen, die het beroep ongegrond verklaard hebben. en moeilijk werk,” zuchten de aan- pij, uit te roeien. De oorzaak van dat kwaad, door den heer Pierson gevonden, is: «gemis Christendom en de verbanning van de Slaatschool.” Dr. Pierson maakt het zich zeer druk, ook met deze zaak, maar hij zal vergeefsche moeite doen. Die een kwaad wil voorkomen of genezen, moet de oorzaak opsporen en dr. Pierson deed het maar wat hij vond, was t ware niet. De prostitutie zal wel blijven, als er geen ver standiger doctoren komen om haar te bestrijden. M. ;i. /lö ‘/z 7. 7i '4. I Zonder de nadere reorganisatie der politie af te wachten, hebben de beide hoofdcommissarissen van Amsterdam reeds besloten, in een der sectien den nachtwachtdienst te doen waarnemen door gewone agenten. In een kroeg te Venlo heeft een der beroekers, een boerenknecht, Donderdagavond twist gekre gen met den kastelein, die daarop een schot op hem loste De boerenknesht werd thuis gebracht met een verbrijzelde kin: de tanden waren hem uit den mond geschoten en hij miste ook een stuk van zijn tong. Daar hij niet kon spreken, is het rechte van de zaak nog niet bekend. In- tusschen heeft de justitie zich van den kroeghou der meester gemaakt. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone, letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cen'.s. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Asser Crt. zegt, dr. Pierson maakt het zich zeer druk over vele zaken. Nu heeft hij de taak aanvaard, om met hulp van anderen de prostitutie, de kanker der maatschap- «Het kan dus niet anders beteekenen dan een petitionnement uit de volkskringen, in tegenstel ling met een adres van corporation.” Ook de Tijd bemoeit zich met de quaestie en schrijlt als volgt «De juistheid of onjuistheid dezer opmerking daarlatende, eonstateeien wij enkel, dat zij door de N. R. C. gemaakt wordt. Wy verwachten dan nu ook van haar, dat zij die school, welke slechts door één partij in den lande gewild is voortaan niet langer de voZZrsschool zal noemen maar zich integendeel van nu af met kracht tegen die benaming zal verzetten. Doet zij dit niet dan levert zij zelve daardoor het iedereen in het oog vallend bewys, dat zij met bovenaangehaalde opmerking voor geheel iets anders ijverde dan voor juistheid en waarheid.” KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris des Koning dezer Provincie van den 22 Mei 1878, 2e afdetfling no. 393, brengen door deze ter ken nis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, den 20 Juni e.k., des voormiddags ten 10% ure, voor het gemeentehuis Dat aan dat onderzoek zullen behoeren deel te I nemen de Mihtiens Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zyn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen v 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, mu er maar èén onderzoek in het jaar wordt gehou den, zy bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 1 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris. W. van WANING Jr. Met het oog op de herhaaldelijk voorkomende spoorwegdiefstallen schryft het N. v. d. D «Wij gelooven dat de besturen der betrokken maatschappijen en expeditiekantoren de meeste dier diefstallen konden voorkomen, indien men het personeel niet aan zooveel verzoeking bloot stelde. Indien men de conducteurs op de spoor wegen b v. weder als vroeger een plaats in een derde klasse aanwees, in plaats van in den ba gagewagen, zou het hun aan tijd ontbreken op hun gemakde koffers enz. door middel van valsche sleutels of loopers te openen en na te zien. Zoo dit niet doenbaar is, dan kon in den bagagewa gen een afscheiding worden gemaakt en iedere stationschef een sleutel van deu bagagewagen in zijn bezit hebben.” Van bevoegde zijde wordt omtrent dezen wenk aan ’t Utr. Dayhl. het volgende geschreven «Ware het door het N v. d. D. aangegeven middel mogelijk, dan zou dit ongetwyfeld door de spoorwegbesturen met dankbaarheid worden aan genomen en toegepastdit middel is echter zoo onuitvoerbaar, dat het alleen kan opkomen in het brein van iemand, die met de eisehen van de veiligheie en de voorwaarden van het bagage- en goederenvervoer op de spoorwegen volslagen on bekend is. «Wanneer de conducteurs in de rijtuigen moe ten plaats nemen, aan wie zal dan in de baga gewagens de zorg worden opgedragen voer de bediening der remloestellen en het onderhoud der gemeenschap met de machinisten en de wachters op den weg en aan de bruggenwie zal de ba gage en goederen rangschikken, niet alleen naar hnn bestemming, maar ook naar hun aard; wié zhl voor de veiligheid der goederen waken, wan neer door het schokken van den trein iets dreigt om te vallen en b.v. een vaatje haring zijn inhoud dreigt uit te storten op een brooze hoedendoos met kostbare mode-artikelen, enz enz. Naar de Prov. Gron. Ct. uit goede bren ver neemt, hebben burgemeester en wethouders v-n de gemeente Groningen, op de hun door een aantal ingezetenen gedane vraag of bij het uit treden uit hel hervormd kerkgenootschap het recht op hel roode- of burgerweeshuis verloren wordt, geantwoord in bevestigden zin. De beslis sing van het gemeentebestuur steunt op het raadsbesluit van 1816, waarbij het belijden van den Hervormden godsdienst voor de verkrijging van het recht op het weeshui# lot vererichle is van een positief van den bijbel in het door hem bewoonde huis, staande op de Pol, kadaster sectie B no. 104, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Maandag den 17 Juni 1878, ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld De Tijd het hoofdorgaan der R. Gatholieken in ons land, zegt de Ass Crt., klaagt er over, dat de discus- sien inonze 2de Kamer lang zijn, ontzettend lang, en dat er ten onzent over niets met zoo veel kwistigheid wordt beschikt, als over het natior naai papier in de landsdrukkerij en over den na- tionalen tijd in de Kamer. «Men heeft zegt de Tijd soms gemeend, dat deze «veelprekerij”, aan de vele preeken, die ons volk door de gezegende reformatie heeft ge noten, viel toe te schrijven, maar als de preeken de oorzaak zijn, dan moeten toch de katholieke afgevaardigden aan ’t genoemde kwaad onschul dig blijven. De heer Wintgens boezemt als redenaar aan de Tijd weinig belang in en de heer van Nis pen, helder en bezadigd, warm en ^ch waardig, spreekt te lang en daardoor te vermoeiend en zijn herhaald polemiseeren brengt hoorder en le zer in verwarring. verzoek in te brengen. Sneek, 4 Juni 1878. J. van DRIESSEN, Burg W. van WANING Jr, Secretaris. De heer Reekers sprak over de successie wet kort en frisch en de heer van Tienhoven hand haafde zijn naam als wetenschappelijk redenaar. De Tijd hoopt dat de Eerste Kamer, gedach tig aan noblesse oblige, ten aanzien van genoem de wet even kloek zal optreden tegen den mi nister van Financiën als zij deed bij de bedelarij- wet tegen den minister van Justitie. De Eerste Kamer wordt nu gestraft, dan ge vleid. Zij zal doen wat zij meent haar plicht te. zijn, met het oog op de waarachtige belangen des volks. Daar vaart Nederland het best bij ook al is dit niet naar de opinie van de Tijd. Bij Koninklijk besluit is de schorsing van het besluit van burgemeester en wethouders van Roermond, bij ’t welk den heer P. J. van de Kamp, hoofdonderwijzer aldaar, in zijne betrek king werd geschorst, verlengd tot 1 September. De regeering had de noodige inlichtingen nog niet ontvangen. UIT DE PERS. De beweging van anti-revolutionaire zijde te gen de te verwachten schoolwet op touw gezet, wordt door de Stand, voortdurend levendig ge houden. Het Vadert. heeft reeds gewezen op hel inconstitutioneele dat in het petitionnement aan den Koning is gelegen, waar het een maatregel geldt, door de volksvertegenwoordiging noodza kelijk geacht. Thans komt de N. R. C. tegen de onwaarheid op, waardoor de geheele bewe ging geteekend wordt. Onwaar is dadelijk de naam. VoLKSpetitionne- ment heet het, en hel zal louter het petitionne ment zijn van een kerkelijke partij, die men het «christenvolk” of ook wel «de bloem van ons christenvolk” noemt, maar die, hoe achtbaar ook, evenmin «het volk” is als de katholieken het volk waren, die in 1870 adressen teekenden voor den Paus. Het geldt hier alleen een beweging, uit gaande van de protestantsche confessioneele partij. De beweging mag in de tweede plaats geen volkspetitionneraent heeten, wijl de beweging niet van daar uitgaat. Het volk toekent, maar dr. Kuyper c. s. petitioneer en. Een volkspelition- nement, een «concientie kreet van het christen volk” stelt men zich voor als een aanvallenden stroom, een uitbarsting van hetgeen niet meer te bedwingen is, een kreet, het hart des volks onl- perst. Niéts van dat allés is hier het geval. In een vergadering van hoofdmannen, te Utrecht bijeenkomen, is besloten dat het volk petition- neeren zal. De plannen zijn van te voren ge reed gemaakt; nu aan het werk! Comités en sub comités moeten er zijn, die de leiding heb ben. De kerkeraden worden te hulp geroepen de kiesverenigingen in den arm genomen, op al wal er.van vereeniging in de partij' is beslag gelegd, opdat er geen streek des lands «onbe arbeid” blijve. Over het geheele land moet er organisatie van krachten zijn, om op het eerste teeken, dat de hoofdmannen zullen geven, «ge heel de stad te bestrijken.” En inmiddels zal de christelijke pers onverdroten «op het klavier der volksconcientie spelen,” om het den lieden aan het versland te brengen, dat hun consciën tie verdrukt wordt. «Een traag zulk een volkspetilionnement, leggers. «En dat heet, roept de N. uit, een conscientie-kreet van Als repliek hierop schrijft de Standaard o. a. „Beteekent „volksuitgave” dan soms uitgave voor de geheele natie? «Volksoploop” een op loop van de gansche natie? «Volksgericht” een gericht der gansche natie? «Volksbibliotheek” een boekerij voor de gansche natie? «Volks gaarkeuken” een gaarkeuken voor de gansche natie? «Van een petitionnement «der gansche natie” kan en zal reeds daarom nooit sprake zijn, wijl er, als heel de natie petitionneerde, niemand en niets zijn zou om tegen te petitionneeren. Het Gemeentebestuur van SNEEK brengt, naar aanleiding van de artt. 6 on 7 der Wet van e Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift van Sidonius Ringnalda om vergunning tot hel oprichten eener Slagerij V I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1