GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE ft 230 l - Hl I J I in 1878. No. 47. J A A R Gr A N G, D R I R-E N-D E R T 1 G S T E 8 J U N I. ZATERDAG I 25 J )8t- ,00 t 7. 7« 7l. IA A I smi'm: slechts f 800 A f 1000 groote winsten beloofde. B I A A E A L A A D IV. U I T D E PERS. UIT DE EERSTE KAMER. in een jaarljjksch deficit, dat over weinige jaren voorschrijft. sj. -- ert, fne- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Alle rent Z M. heeft henoemd lot notaris te Metslawier, gem. Oostdongeradeel, J. Feenstra cand -not. al daar. en een 2e i 48. f32. 53,- 0,50, r '1,00. erd mines rden, n/ 7 13 '0,-. soort 48,00 12,50. L M. ii. 5.30 6.29 6.53 ',584 8,43 9.- door 56,00 y -■ >2,00 >2,- >0,50, 36. 33,5% Zulk eep adres te noemen een conscientie-kreet van het christenvolk, is misbruik maken van een heilig woord. /e De Tweede Kamer is bijeenroepen teg.en Woens dag 12 Juni, des namiddags te 3'/a ure. •am. Bin. ;ram KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris des Koning dezer Provincie van den 22 Mei 1878, 2e afdeeling no. 393. brengen door deze ter ken nis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, 1 I J Een 86jarig man te Schipluiden heeft zekeren Van der Meer, bij wien hij inwoonde, met een mes verwond, wijl deze hem een opmerking maak te over zijn opgewonden toestand, door ’i gebruik van te veel sterkendrank veroorzaakt. De grijsaard is in hechtenis genomen. In de bekende muur-quaestie van den heer M. Oostmeijer tegen de Amsterdamsche Omnibus maatschappij zijn Maandag voor de Rechtbank te Amsterdam de pleidooien gevoerd. De heer Oost meijer begroot de schade op f 6800, terwijl de Omnibus-maatschappij slechts f 300 als schade vergoeding aanbiedt. Over 14 dagen zal de Recht bank uitspraak doen. Betreffende een vóór een paar dagen te IJmui- den gepleegden moordaanslag verneemt men, dat de misdadiger een gepensioneerd-O. I ambte naar, die als scheepswachten aan die haven on langs is aangesteid zeer verslaafd was aan den drank en de vrouw, met welke hij leefde, voordurend mishandelde. Een bij hen inwonend nichtje moet hare tante beklaagd hebben over de gruwzame boosaardigheid, die deze van den man te verduren had; de man luisteide in een aan grenzend vertrekje dit gesprek af en verscheen eensklaps, met een mes gewapend, in de kamer, greep het meisje aan, en bracht haar eene ge weldige sr.ede over den geheelen hals toe. Op het hulpgeschreew van de vrouw en het meisje schoten er buren toe en werd de woestaard ver hinderd zijn moorddadig voornemen verder te volvoeren. Dadeljjk werd om een geneesheer geseind en deze liet zich gelukkig niet lang wach ten. Ofschoon het meisje zeer veel bloed ver- De ge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer TV2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Amsterdam werd Dinsdag jl. de jaarlijksche algemeene vergadering der Maatschappij van Wel dadigheid gehouden. Uit het verslag blijkt, dat hel jaar 1177 een voor de Maatschappij gunstig landbouwjaar was; de winM bedroeg f9286,091/' tegen een verlies van f 4266,82 '/4 in 1876. Op de veehouding schapen en varkens daaronder begrepen werd een winst gemaakt van f5160,13 tegen een verlies van f4Ul,75‘/a in 1876. Op uit. December bestond de veestapel uit 485 stuks. De opbrengst van de houtteelt bedroeg plus minus f250 per hectare. Door verveening komt de verkregen turf te gemoet aan de onkosten, ver oorzaakt door de bewerking van den bodem. In de afdeeling fabriekmatige arbeid leverde de mat- tenweverjj een verlies van f 193,19, de jutewe- verij gaf f971,28 winst en de mandenmaker^ een verlies van f 2192,52. De geheele winst be draagt f5035,18. Aan legaten en giften is ech ter ontvangen een bedrag van f17000. Op 1 Januari 1877 telde de bevolking, met inbegrip der ambtenaarsgezinnen, 1832 zielen te gen 1882 op 1 Januari 1876. Er werden 52 9jj omdat ze het grondbezit onevenredig belast, door 9,34 951 door door door 014 1-10 i De lijst der punten van bespreking op het te Utrecht te honden Werklieden-Congres, op de Pinksterdagen, bevat o a. de volgende onderwer pen Algemeen Stemrecht. Het in het leven roepen van cursussen over Staatswetten. On derwijs a. In het Program worde opgenomen dat de leden der vereenigingen worden verplicht hunne kinderen tot hun 14de jaar naar de school te zenden, b. Verplicht kosteloos onderwijs te geven door den Staat, c. Voortgezet lager on derwijs. De afschaffing der patentbelasting. Af schaffing van alle directe en indirecte belastingen, waaronder vooral die op patenten en invoering eener inkomsten-belasfing. Kamers voor den arbeid. Staatstoezicht op werkplaatsen, waar voor loon wordt gearbeid. Invoering van het tien- uurstelse) en afschaffing van den Zondagsarbeid Afschaffing van arbeid op werkplaatsen en fabrie ken voor meisjes beneden 18 jaar, en beperking van dien arbeid voor jongens beneden denzelf- den leeftijd. Afschaffing der nationale militie opheffing der staande legers, plicht. Aansluiting van Algemeene dienst- alle werklieden en werklieden-vereenigingen onder één Hoofdbestuur. De wenschelijkheid der oprichting van vak verbonden. Productieve associatie. Voorstel tot uitzending van reizende sprekers. Coöpe ratie toegepast op ziekenfondsen. Kan het Werklieden-Verbond ook iets doen tegen het misbruik van sterken drank. Op welke wijze kan men de vergaderingen der Werklieden-ver eenigingen voor de leden aangenamer maken zonder daarbij het doel uit hel oog te verliezen. Zou in het program der socialistische arbei derspartij ook eenig nut zijn voor Nederland Naar wij vernemen vertegenwoordigen de gel den, welke bij de hoofdcommissievoor de stich ting van een gedenkteeken ter eere,van wijlen H. M. de Koningin zijn ingekomen, niet een zoo danig bedrag, dat daarvoor een kinder-ziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geëx ploiteerd. De hoofdco mnftssie stelt zich echter voor aan het strand bij Scheveningen een gebouw te doen verrijzen, bestemd tol opneming van zie ke kinderen van minvermogenden uit alle oor den van ons Vaderland, die de zeelucht en het zeebad behoeven. Dit kinder-ziekenhuis zal jaar lijks eenige maanden geopend zijn. Men hoopt den 15den dezer maand met de uitvoering een aanvang te maken. Men leest in de Arnh. Crt.: In verscheidene bladen wordt een compagnon gevraagd in een zaak welke groote winsten afwerpt. Slechts f 800 a f 1000 is daarvoor noodig. Als hoofdvoorwaarde echter wordt gesteld, dat de compagnon zij «ie mand die de waarheid lief heeftandersgezinden behoeven zich niet aan te melden.” De twee compagnons dienen nu vooruit te be slissen wat de waarheid is, een vraag, die al eenige duizenden jaren de menschen bezig heeft gehou den. In elk geval is het voor den optredenden compagnon te hopen dat de ander inderdaad de waarheid lief had toen hij voor een bijdrage van J. 1. Dinsdag was in de Eerste Kamer het ont werp tot het heffen eener successiebelasting in de rechte lijn aan de orde. De heer Van Akerlaken was er tegen, daar ze een kapitaal-belasting is, die hoofdzakelijk drukt op hel onroerend goed en die het familieleven benadeelt. De heer Vos de Wae) was tegen, omdat door de vrjjheid om een eed of een belofte at te leggen, geen gelijk recht voor allen bestaat, en omdat de belasting i voornamelijk het vaste goed treffen zal. De heer Geertsema was er tegen op denzelfden grond en I omdat ze het grondbezit onevenredig belast. L De heer Pincoffs verdedigde het ontwerp. De 1 toestand onzer financiën, in verband met de voort- I zetting van openbare werken, eischl voorziening in een jaarljjksch deficit, dat over weinige jaren 13 millioen zal bedragen. Belasling-verhooging is dus noodig. De bezwaren tegen deze belas ting zijn overdreven cf onjuist. De heer Van I Rijckevotsel is tegen de belasting, als zjjnde on- I staatkundig, ontijdig en demoraliseerend. De heer Pické is vóór het ontwerp en constateert dat de i inbreng nu vrij is. De heer Hein zal noode De heer Joh. M. Coenen van Amsterdam de heer G. Coenen te Utrecht,, zullen met orkest van ongeveer honderd musici onder hun ne leiding zich naar Parijs begeven om op 12, 13 en 14 Juni in het Trocadero concerten te geven. Verder zijn zij uitgenoodigd op andere plaatsen het orkest te laten hooren. De Holland- sche componisten en toonkunstenaars zullen, naar men hopen mag, goed vertegenwoordigd worden. Het orkest bgstaat grootendeels uit de Jeden van het orkest van Volksvlijt, een 2ütal van Utrecht en eenige artisten uil Rotterdam, den Haag, Groningen enz. enz. De N. R. Ct. zet de beschouwing over hel onware van het volkspetitionnement, in zake de te herziene wet op ’I lager onderwijs, voort. Nu de Stand, verklaart, dat onder voiA'spetitionne- ment wordt bedoeld een beweging uit de volks- kringen, in tegenstelling van een adres van cor poration, wil de N. Rott. Ct. wel toegeven, dat haar eerste bezwaar wegvalt. Maar het andere, trouwens ernstiger bezwaar, blijft bestaan, te we ten, dat het petitionnement geen volksdaad is, maar een buiten het volk om bedachte en aan den gang gemaakte beweging. Te Utrecht is nl. op voorstel van dr. Kuyper c. s besloten, dat het adres «niets anders behel- ze dan de verklaring dat deze ouders (die de adressen teekenen) een school met den bijbel verlangen, weshalve zij, daar de grondwet zulke scholen niet gedoogt, en dit ontw rp den druk nog dreigt te verergeren, aan Z. M voorziening vragen.” Vooreerst is hel onwaar, dat de grond wet «scholen met den bijbel” niet gedoogt. Zij zijn er en men kan ze stichten zoovele als be hoefte en liefde er slichten wil. Ook Kappeyne’s nieuwe wel zal hierin geen verandering brengen De eenvoudige zielen, die misschien nooit’'een grondwet hebben gezien, worden op deze wijze om den tuin geleid. In de tweede plaats is het verzoek onoprecht. Onder de anli-revolutionaire partij heerscht over het vraagstuk van de school veel verschil. Allen wilden godsdienstige scholen, maar verder loo- pen de gevoelens uiteen. Op alle punten heerscht verschil en nu zal die partij tot den Koning gaan en vragen ja wat? Men is over alles ver deeld Maar de formule wordt gevonden «Laat ons een «school met den hijbel vragen zoo luidt het advies. Een school zonder bijbel verwerpen zij allen.” En zoo «gaan zij tot den Koning”, verdeeld, als altoos, in bet hart, maar schijnbaar éénterwijl de bede, waarmede zij den troon naderen, niet uitspreekt wat er is in ’l hart, maar verzonnen is om de waarheid te verbergen voor Koning en volk beide. Maar zegt de N. R. Ct. verder ’t zou kunnen zijn dat in die formule de hoofdgedach te, de hoogere eenheid ligt, waarin alle verschil zich oplost. Dit is echter zoo niet. Men wil "niet «een school met den bijbel”, maar een school waarop men den bjjbel uitlegt zooals de kerk of wie in de kerk het hoogste woord voert, dat I den 20 Juni e.k., des voormiddags ten 10'/2 ure, voor het gemeentehuis Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Militiens Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den 1st en April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld Dat de verlofganger bij het onderzoek moet vers-chijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn I vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Dal, behoudens het bepaalde in art. 130 dier I wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger l 1° die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel- dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3° wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be- I vonden 4°. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar èén onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt gehouden, welke aan hen bjj art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 1 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris. W, van WANING Jr. voor stemmen, wegens het onafscheidelijk ver band tusschen dit ontwerp met de leeningswet. De heer De Reedt verdedigt hel ontwerp. De bezwaren en de ontevredenheid noemt hij over dreven de voorgestelde belasting is in de tegen woordige omstandigheden noodzakehjk. De heer van Rhemen was vóór ’t ontwerp, als een noodzakelijke, billijke aanvulling der bestaan de successiebelasting. De heer Borsius acht de belasting noodzake lijk en bestrijdt het bezwaar aan den eed ont leend. De heer Thoofd was tegen deze anti-nationale belasting, evenals de hh. Michiels van Kessenich en Sasse van Ysselt. Daarentegen is de heer De Sitter vóór het ontwerp. De minister van financiën verdedigde daarop uitvoerig het wetsontwerp en weerspreekt de ontwikkelde bezwaren. Na ernstige overweging bleef de minister van de nuttigheid en degelijk heid van dit ontwerp overtuigd, en bleef bij het achten in het belang van het land. Na replie ken is het ontwerp aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. if. een geneesheer Ofschoon het meisje zeer veel bloed loor, moet haar toestand niet hopeloos zijn, man werd dadelijk in verzekerde bewaring nomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1