GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I i 1 I1 1 No. 48. 1 1878. WOENSDAG 12 JUNI. 1 :z” 7, Ox- S X15 P 1,80 Heer oogt van U I T D E PERS. ea zoo besluit B H V X B X JL A X gaan tot do naloling der ingeschrevenen van de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. van lelijk wol- prijs In de Donderdag gehouden zitting gerechtshof te Amsterdam heeft het en lid- ,09 ffen van ver- H/e- g©« i k 18 'asch a re.) V. men OL- de ver ge- L M. ni. -- - - ------ Ned. Onderw.-Genootschap, in zake deafschatïing der vergelijkende examens. Bij Zr. Ms besluit is de heer mr. Paehlig, ad vocaat en Jeeraar aan de hoogere burger school te Sneek, benoemd tot kantonrechterplaals vervanger aldaar, in de plaats van den heer Kok, op verzoek eervol ontslagen. 5 de rkla- iastie wone rver- be- aan elijk- zen, ne- sen aor- n en BÜ zal naag torl oge- gza- Het Roomsche Dagblad de Gelderlander zegt »Hel oogenblik voor de anti revolutionaire par tij is hachelijk. Wanneer er geene frontveran dering komt onder de groene bataillons, dan staat het leven zopwel van hare droite als van hare gayjehe op hel spel. Wij eischen en verwachten van de hoofdmannen van hare droite een rui terlijke verklaring tegenover dr. K’s uittarlende en tergende politiek Een kloek en waardig pro test tegen de wijze hoe de Standaard hel kie zen van Katholieke candidaten onmogelijk maakt. «Wij willen weten welke strijdbare mannen aan den veldheer den eed van getrouwheid heb- j welke niet. En heeft men j streken hebben aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd aan het adres van de afd. Sneek van het ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prjjs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Volgens telegrafisch bericht is op 7 jl. aan de Nederlandsche vereeniging het «Rundvee-Stam- boek” de 1ste prijs toegekend voor stieren, ter Parijsche tentoonstelling ingezonden. En opdat zulks kome ter kennis van de be langhebbenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 11 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. De Centraalspoor geeft gewone retourbiljelten van 30 Juli tot en met 4 Augustus de Ilol- landsche spoor dito biljetten van 30 Juli tot met 3 Augop vertoon vair ’l bewijs maatschap. en wellicht bezichtiging van de tentoonstelling van voorwerpen door vrouwen vervaardigd. De Staatsspoor geeft aan de leden van het Ge nootschap retourkaarten voor de 2de en 3de klasse geldig van 30 Juli tot en met 3 Augustus, tegen betaling van den prijs van een enkele reisop vertoon van ’l bewijs van lidmaatschap In eene Vrijdag jl. te Lemmer gehoudene ver gadering van het bestuur en de volmachten van het waterschap »de zeven grietenijen en stad Sloten”, is uit ruim een twintigtal sollicitanten tot secretaris bij dat waterschap benoemd, de heer S. Spannenburg, candidaat-notaris te Harlin gen, mét 10 stemmen. Op de heëren van An dringa, Witteveen en Klaasens, allen te Lemmer, werd ieder één stem uitgebracht. Op 31 Juli, 1 en 2 Augustus houdt het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap zijne jaar- lijksche vergadering te Leeuwarden. De ontvangst der afgevaardigden heeft den eer sten dag plaats op het stadhuis. Des avonds om 8 uur is er concert in- en ver lichting van den Prinsentuin. Op 1 Augustus dinér in de zalen van den heer van der Wielen. Op Vrijdag 2 Augustus wordt er een uitstapje gemaakt naar Veenklooster. Op Zaterdag samenkomst in den Prinsentuin V Gedurende de afwezigheid van den heer De Roo zuilen, volgens een residentiel»ief vau hel Z. D., zijne werkzaamheden groolendeels worden waargenomen door den chef van den generaien staf, generaal van der Star, die reeds’ nu geheel in ’s ministers vertrouwen en zienswijze is inge wijd en die met de plannen van den heer De Roo ook moet zijn ingenomen. Mocht de minis ter De Roo, na de badkuur, niet zoo geheel her steld wezen, als men hoopt en verbeidt, dan zou generaal van der Star hem als minister vervan gen. Men veranderde dan slechts van persoon want de zaken zouden precies behandeld worden als nu en de ontworpen regelingen zouden ge handhaafd blijven en worden ingevoerd. De Rotterdamsche Maasbode zegt «Hoe nu de katholieken zich thans moeten ge dragen «Men zal het gewicht dier vraag wel gevoelen, zonder dat wij daar nader op drukken. De toe stand is veranderd; de houding der katholieken moet ook veranderen. Zjj kunnen niet meer Ie werk gaan op de wijze, als zij vroeger deden. Vroeger was het wachtwoordsamengaan; thans zal het zijn: zelfstandig handelen-, wij weten geen ander. »Naar onze wijze van zien zullen daarvoor twee dingen noodig zijn: «1. De tegenwoordige onsamenhangende groep der katholieke kamerleden moet een aaneenge sloten partij, vast als een muur, worden, die door hare eendracht in staat is, moedig den vijand onder de oogen te zien en, als zij in den strijd bezwijkt, het ten minste met eere te doen. «Maar daar is meer noodig. Met den wil kan een flink saamgesloten partij in de kamer tegen de liberale meerderheid niet alles doen. Zij moet den krachtigen steun hebben van het katholieke volk, opdat de liberale partij in de kamer zie, dat zij niet met 17 of 20 of misschien 25 man te doen heeft, maar met van hel Nederland sche volk. Met andere woorden, het volk moet de party in de kamer aanvullen en daardoor de liberale meerderheid imponeeren. Maar daarom moet «2. het katholieke gedeelte van het Neder landsche volk flink georganiseerd worden, om tot den laatsten man aan den strijd te kunnen deel nemen.” «Blijkt hieruit niet zegt de Stand. dat we Rome nog juist te goeder ure «in haar kaart hebben gekeken”, en, eer het te laat was de anli-revolationaire partij voor den smaad en jammer der conservatieve hebben bewaard?” Hel Vad. brengt hulde aan de memorie van beantwoording in zake de schoolwel, zoowel wat den spoed belieft, als de flinke wijze waarop de minister zijn standpunt verdedigt. Het blad is niet in alles voldaan. Vele bedenkingen, als bv. tegen de regeling van het staatstoezicht, de te gemoetkoming aan de gemeenten in de kosten van het openbaar onderwijs, enz. behouden hun kracht. Dit neemt echter niet weg, dat het blad de aanneming van het ontwerp wenscht, ook al worden de verschilpunten met weggenomen. De I zaak, die zooveel bederf in den politieken toe stand heeft veroorzaakt, dient afgedaan; verbete ring van ’t lot der onderwijzers en van het on derwijs mag niet langer worden uitgesteld. Daar bij komt dat de eischen van velen te ingrijpend en te onpractisch zijn. Vereenigen zij, die meer wenschen, zich met hetgeen de regeering thans aanbiedt, dan kan veel worden voorbereid, wat misschien leidt lot bereiking van hun doel. Doen zij dit niet, gaan zij samen met allerlei minder heden, die tegen het hoofdbeginsel zijn van voordracht, niet alleen zal de wet worden worpen, maar ook het kabinet tot aftreden dwongen zijn. Wat dan Minstens zal de on derwijszaak weder geruimen tijd de politiek be- heerschen; we zullen ons moe'en blijven behelpen met hetgeen vrij algemeen wordt afgekeurd en dat alleen cmdat eenigen te veel geëischt hebben. «Wordt onze wensch vervuld het liberale blad dan geve de minister nog toe wat eenigszins mogelijk is, en werke de ge- heele liberale pai tij ei toe mede om de aanne ming van een zooveel mogelijk goed geregelde wel te bevorderen van het openbaar ministerie 20 jaren tuchUiuistraf geëischt tegen A. Fens, beschuldigd van moedwilligen doodslag, ge pleegd in het Binnengasthuis op zijne echtgenoo- te Men herinnert zich, dat bedoelde echtgenoo- te tijdens haar bevalling in het gasthuis was op genomen en bij een bezoek van haar man door dezen vermoord werd.' Volgens uit Penang ontvangen telegram is het stoomschip «Madura”, aan boord hebbende de passagiers, equipage en troepen van hel gestran de stoomschip «Voorwaarts benevens 1825 blok ken tin daarvan afkomstig, den oden Juni, ’s na middags 4 uur, van die plaats vertrokken naar Nieuwediep. Van de equipage zijn de kapitein, de 1ste. en 4de officier en de 1ste en 2de machinist achter gebleven voor de behandeling van de aldaar nog loopende zaken. ben gezworen, en welke niet. En heeft men zulks vroeger gedaan, thans is het de hoogste tyd tot omkeer. Men drale niet langermen weigere voorlaan om nog verder onder deze ba nier meè te strijden. Zoo niet, men bedenke het wel: Hilversum is het eenige district, waar een antirevolutionair candidaat het zonder hulp van de Katholieken nog halen kau, en ook daar slechts met den steun van den gemeenschappe- lyken vijand. Ilubes guod tibi imputes. Wij zullen dan we) m 1879 verder afrekonen.” >Wal dunkt u van deze dreigementen van den Roomschen Gelderlander vraagt de Stand. «Begrijpt men nog zoo weinig van den stand der zaken, dal men waai lijk meenen zou, door zulk een grof beleedigende taal iets anders uit te werken dan hel tegendeel van wal men be- I Omtrent bet telegram, waarbij mededeelmg is geschied van het verschijnen van drie Nederland sche oorlogschepen voor St. Domingo, geeft de N. R. C. de volgende toelichting: waarschijnlijk staat dit bericht in verband met de volgende gebeurtenis. De Nederlandsche schoener Hava na Faket, kapitein Harken, te St. Thomas be vracht om in de baai van Manzanilla en Monle Christo een lading in te nemen, werd op deze laadplaats op bevel der Domir.icaansche regeering in beslag genomen, omdat de gezagvoerder ver dacht werd wapens en ammunitie aan boord ge- Aan de lijst der bekrooningen van de inzen dingen ter landbouwtentoonstelling te Apeldoorn ontleenen wij o.a. het volgende Friesland. Boter. le prijs zilv. med. M. H. Brandsma te Sneek, 2e prijs, U A. v. d. Ley te Oppenhuizen c. a., extra prijs, zilv. med. Bouke Jorna te Leeuwarden; een eerste prijs toegekend aan den hengst van den heer S L Hilaiides te Pingjum, en een extra prijs aan dien van den heer G. van der Tuuk te Hogebeinlum. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemoenle Sneek maken aan de ingezetenen bekend i. dat de alphabelische naamlijst van de perso nen die in dit jaar aan de loting voor de schut terij moeten deelnemen, ter visie zal liggen op de Secretat ie van de gemeente, van Woensdag den 12 lol en met Woensdag den 19 Juni 1878, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ten einde elk in staal te stellen om, ingeval- hem eenige per- s/ eonen of omstandigheden mochten voorkomen die op de lyst nog zouden behooren te woiden aangeleekend of daarvan weggelaten, zulks aan hel gemeentebestuur te kennen te geven I dal de loting zal plaats hebben op het gemeen- i voor ben die geboren zijn in KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris des Konings dezer Provincie van den 22 Mei 1878, 2a afdeehng no. 393, brengen door deze ter ken nis van de belanghebbenden, dat hel onderzoek Over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, den 20 Juni e k., des voormiddags ten 10’/2 ure, voor liet gemeentehuis Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel le nemen de Mihtiens Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den laten April jl. in hel genot van onbepaald verlof zijn gesteld Dal de verlofganger bij het onderzoek moet Wrfchijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn jverlrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje len van zijn verlofpas Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier [wet, een arrest van twee tot zes dagen door den iMilitie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger I i'J die, zonder geldige redenen, niet bij het Onderzoek verschynt I 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel- dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren 'vernielde voorwerpen 3U. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat woiden be vonden 4°. die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander loebehoorende, als" de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de itrafbepalingen van ait. 144 der wet strengeiijk lullen worden toegepast op de zoodanigen, die tonder geldige redenen niet verschijnen en dat roodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der Wel is opgelegd. I Sneek den 1 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris. W. van WANING Jr. 12 hoofdonderwijzers le Heerenveen en om it/ s t - I -r- - v Wtt °P Vrydag den 21 Juni 1878, des 'z jtniddags elf uur, voor hc.*. ;y 1853, terwijl daarna dadelijk zal worden overge- ,y gaan tot de nitloiing der ingeschrevenen van dè Parei* 1852. i/’ Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om 29 l>ij de loting tegenwoordig te zyn, en, redenen o/ van vrijstelling hebbende, die alsdan op le geven. II. it uit den mor- Mei i de zijn geen r de fwet- svon- De zijn n te ver- inder be- iooge dat 1 het be- rrein om nden dien- I I 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1